Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 10.10.2010, 23:41:49
colibri2 colibri2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Nu este asta un raspuns la intrebarea mea... eu stiu ca pe alocuri se practica vorbirea in limbi (am mai auzit-o) si in BO, dar de talmaci nu am auzit ca au nevoie vorbitorii ortodocsi...
Asa ca te rog raspunde-mi la intrebare daca vrei...
Exista mai multe daruri ale Duhului Sfant (printre care si darul vorbirii in limbi) date crestinilor, inca de pe vremea Apostolilor. Aceste daruri se manifesta si astazi.

De fapt, ce vroiai sa insinuezi cu intrebarea ta? Nu faptul ca darul vorbirii in limbi a fost dat numai Sfintilor Apostoli (ceea ce a afirmat si userul ghemistris, pe care nu l-ai contrazis)? Acum o dai la intors. Chipurile, ai auzit de vorbirea in limbi in BO.
  #402  
Vechi 10.10.2010, 23:51:01
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colibri2 Vezi mesajul
Exista mai multe daruri ale Duhului Sfant (printre care si darul vorbirii in limbi) date crestinilor, inca de pe vremea Apostolilor. Aceste daruri se manifesta si astazi.

De fapt, ce vroiai sa insinuezi cu intrebarea ta? Nu faptul ca darul vorbirii in limbi a fost dat numai Sfintilor Apostoli (ceea ce a afirmat si userul ghemistris, pe care nu l-ai contrazis)? Acum o dai la intors. Chipurile, ai auzit de vorbirea in limbi in BO.
Ca sa fiu mai direct:
De ce penticostalii cand vorbesc in limbi au nevoie de talmaci?
De ce Apostolii la cincizecime nu au avut nevoie, ci fiecare din cei prezenti intelegea in limba lui?
De ce astazi daca un chinez ar intra intr-o adunare de penticostali in timp ce se vorbeste in limbi nu intelege in limba lui?
... si vreau si aici un raspuns: Sunt 2 tipuri de vorbire in limbi? - una Apostolica care nu necesita talmaci si care este inteleasa de orice natiune (vorbire care sustin ca se practica si BO) , si una penticostala care are nevoie de talmaci?

sunt 4 intrebari, astept un raspuns la fiecare.
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #403  
Vechi 10.10.2010, 23:59:26
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Eu nu cotest vorbirea in limbi in sanul BO, numai ca vorbitorii din BO nu are nevoie de translatori...
Daca ne gandim ca prin vorbirea in limbi sa transmis Cuvantul lui D-zeu si alktor persoane de alta natiune, astazi spun ca nu-si mai rost vorbirea pt ca Biblia se poate traduce si scrie in toate limbile pamantului (numai sa aiba alfabet) si poate fi procurata de catre toti oamenii...
Corect!?
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #404  
Vechi 11.10.2010, 00:15:48
colibri2 colibri2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Eu nu cotest vorbirea in limbi
Asta voiam sa aud. Vorbirea in limbi este un dar al Duhului Sfant, care se manifesta si astazi (desi, cu cateva postari mai in urma afirmai ca: "Biblia vorbeste despre vorbirea in limbi ca dar al Duhului Sfant dat Apostolilor la Cincizecime pentru fondarea si intarirea Bisericii Sale").

Restul, discuta cu fratii penticostali.

Last edited by colibri2; 11.10.2010 at 00:18:12.
  #405  
Vechi 11.10.2010, 00:23:28
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colibri2 Vezi mesajul
Asta voiam sa aud. Vorbirea in limbi este un dar al Duhului Sfant, care se manifesta si astazi (desi, cu cateva postari mai in urma afirmai ca: "Biblia vorbeste despre vorbirea in limbi ca dar al Duhului Sfant dat Apostolilor la Cincizecime pentru fondarea si intarirea Bisericii Sale").

Restul, discuta cu fratii penticostali.

dar nu am afirmat ca este o practica obligatorie in BO...
nici nu o pot sustine (ortodox fiind) daca nu am auzit pe cineva vorbind in limbi...
am spus ca am mai auzit ca s-a practicat si BO, dar nu ca ar fi o conditie obligatorie...nu este o DOGMA...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #406  
Vechi 11.10.2010, 00:31:59
colibri2 colibri2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
dar nu am afirmat ca este o practica obligatorie in BO...
A spus cineva ca vorbirea in limbi este o practica obligatorie? Darurile Duhului Sfant sunt diferite. Eu nu sunt un vorbitor in limbi si nici in biserica mea nu am asistat la vre-o vorbire in limbi. Dar, nu ma incumet sa afirm ca acest dar a fost dat numai Sfintilor Apostoli. Este nevoie de acest dar al Duhului Sfant (la fel cum este nevoie si de celelalte daruri) si in zilele noastre.
  #407  
Vechi 11.10.2010, 00:52:07
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colibri2 Vezi mesajul
Este nevoie de acest dar al Duhului Sfant (la fel cum este nevoie si de celelalte daruri) si in zilele noastre.
Pai sa zicem ca un crestin ajunge la un trib care nu a auzit de D-zeu , si crestinul nu cunoaste limba tribului. Oare nu ar fi nevoie de vorbirea in limbi?

Eu contest vorbirea in limbi practicata de penticostali...de aceea am si rugat pe "un cunoscator" (un penticostal) sa-mi raspunda la intrebari.
Dar nimeni nu mi-a dat un raspuns... ba mai mult am discutat chiar cu mari penticostali, care atunci cand nu au stiut ce sa-mi mai spuna mi-au spus;: "pocaieste-te si te boteaza si te roaga sa dobandesti vorbirea in limbi si apoi vei intelege"...un raspuns care , sincer, nu m-a multumit.
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #408  
Vechi 11.10.2010, 18:27:58
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colibri2 Vezi mesajul
A spus cineva ca vorbirea in limbi este o practica obligatorie? Darurile Duhului Sfant sunt diferite. Eu nu sunt un vorbitor in limbi si nici in biserica mea nu am asistat la vre-o vorbire in limbi. Dar, nu ma incumet sa afirm ca acest dar a fost dat numai Sfintilor Apostoli. Este nevoie de acest dar al Duhului Sfant (la fel cum este nevoie si de celelalte daruri) si in zilele noastre.
este nevoie, pentru ca Pavel spune ca zideste pe cel care se roaga in limbi si daca talmaceste, zideste si biserica.
  #409  
Vechi 11.10.2010, 18:32:00
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
Absolut adevarat! Si stii de ce?Pentru ca nu se mai repeta aceasta Revelatie.Acest dar a fost trimis doar celor 12 apostoli.
darurile Duhului Sfant au fost date numai celor 12 apostoli sau ce ai vrut sa spui?
  #410  
Vechi 11.10.2010, 18:44:12
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

si eu cred ca nu mai este 'vorbire in limbi' .. ceea ce se numeste acum vorbire in limbi este un fals..
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10