Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.07.2009, 17:48:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
nu, nu se merge cu lumanare. lumanare e doar simbolul lui Hristos, al lumini Sale. cred ca noi ne-am invatat sa ne impartasim doar cu lumanare si de asta ni se pare firesc asa si poate ciudat altfel. crede-ma difera stare in functie de pozitia in care te impartasesti.trupul inchis, cum spui tu inseamna saracia acestuia de a-i putea oferi ceva lui Hristos, altfel spus:"iarta-ma, Doamne ca nu am nimic sa-ti ofer, dar Tu, in marea Ta bunatate milostiveste-te spre mine si da-mi Cinstit Trupul al Hristosului Tau"
Greșit ai perceput lumânarea și ce simbolizează lumina ei . Am explicat destul de clar acest lucru ceva mai sus, dar i-ai redus importanța , și asta nu e bine !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.07.2009, 19:05:15
catad2008 catad2008 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Smile

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Greșit ai perceput lumânarea și ce simbolizează lumina ei . Am explicat destul de clar acest lucru ceva mai sus, dar i-ai redus importanța , și asta nu e bine !
Sunt sigur ca Hristos nu se supara! :)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.07.2009, 20:58:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catad2008 Vezi mesajul
Sunt sigur ca Hristos nu se supara! :)
Hristos multe a îndurat și îndură de la noi și pentru noi , iar supărarea , mâhnirea Îi sunt pricinuite de nesăbuința noastră , dar El mult milostiv este și așteaptă răbdător îndreptarea noastră. Sunt sigur că în discuția de față nu poate fi vorba de nici o supărare din partea Lui !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.07.2009, 10:45:18
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca pozitia capului este de luat in seama. Caci nu e important sa ne vada lumea ca avem dezlegare pentru Sfanta Impartasanie, ci sa constientizam pe Cine-L primim drept Cina. Daca vom constientiza maretia Sfintei Impartasanii, vom avea o pozitie si o atitudine smerita.

Iar a-L intampina pe Hristos lumanarea aprinsa mi se pare firesc. Am vazut persoane care folosesc de mai multe ori aeeasi lumanare de ceara la impartasit. E o solutie pentru cei care au ganduri de zgarcenie.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.07.2009, 11:15:08
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sa ne fie clar, Hristos nu ne vrea cu lumanare in mana si cu inima departe de El. Mi s-ar parea o nebunie sa nu-l impartasesti pe un om daca nu are o lumanare in mana sau daca nu are capul plecat. De multe ori suntem si noi niste morminte varuite.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.07.2009, 11:58:58
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Exista mai multe traditii la impartasanie. Multi ortococsi nu vin la impartasanie cu lumanarea decat imediat dupa botez. Rusii si grecii, adica majoritatea ortodocsilor.. Asa ca sa nu absolutizam o traditie romaneasca. Cu simbolism frumos, ce e drept. Dar lumina in suflet trebuie sa o purtam, pana la urma.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.07.2009, 12:27:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Exista mai multe traditii la impartasanie. Multi ortococsi nu vin la impartasanie cu lumanarea decat imediat dupa botez. Rusii si grecii, adica majoritatea ortodocsilor.. Asa ca sa nu absolutizam o traditie romaneasca. Cu simbolism frumos, ce e drept. Dar lumina in suflet trebuie sa o purtam, pana la urma.
Lumina la Sf. Impărtășanie să o avem și-n mâna noastră , dar mai ales în suflet . Să ne păstrăm tradițile noastre , deci cumpărați cu 0, 40 de bani o lumânare la Sf. Împărtășanie și o păstrați acasă . Eu așa fac, și de câte ori o văd, mă rușinez de faptele în păcat . Ea îmi amintește în totdeauna că trebuie să-mi îndrept vorba, gândul și fapta, pentru a putea obține o nouă lumină la Sf. Împărtășanie .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.07.2009, 12:31:34
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Lumina la Sf. Impărtășanie să o avem și-n mâna noastră , dar mai ales în suflet . Să ne păstrăm tradițile noastre , deci cumpărați cu 0, 40 de bani o lumânare la Sf. Împărtășanie și o păstrați acasă . Eu așa fac, și de câte ori o văd, mă rușinez de faptele în păcat . Ea îmi amintește în totdeauna că trebuie să-mi îndrept vorba, gândul și fapta, pentru a putea obține o nouă lumină la Sf. Împărtășanie .
Foarte frumos, Cristi. Dar repet, sa nu absolutizam o traditie (frumoasa) spunand ca e singura corecta, din moment ce alti ortodocsi au alte traditii.
Eu fac de aproape 20 de ani parte din parohii care nu sunt de traditie romaneasca, ci ruseasca si putin greceasca, si acolo nu s eimpartasesc oamenii cu lumanare, ci cu mainile inrucisate pe piept. Lumanarea este numai dupa botez la ei.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.07.2009, 12:46:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Foarte frumos, Cristi. Dar repet, sa nu absolutizam o traditie (frumoasa) spunand ca e singura corecta, din moment ce alti ortodocsi au alte traditii.
Eu fac de aproape 20 de ani parte din parohii care nu sunt de traditie romaneasca, ci ruseasca si putin greceasca, si acolo nu s eimpartasesc oamenii cu lumanare, ci cu mainile inrucisate pe piept. Lumanarea este numai dupa botez la ei.
Foarte corect Fani, dar asta simt, asta scriu , asa gândesc , așa îndemn . Toate sunt bune , dar mult mai important să avem conștința și sufletul împăcat . A propos, la micul meu altar de acasă , am și lumânările de la Sf. Taină a Cununiei și lângă ele sunt strânse cele de la Sf. Împărtășanie . Ele mă bucură, dar mă și mustrâ !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pozitia domnului Andrei Plesu fata de Dan Puric georgeval Generalitati 224 23.10.2017 20:35:22
POZITIA MONAHILOR ATHONITI FATA DE PATRIARHUL razvan_m Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 7 22.12.2008 14:03:29
Pozitia Preasfintitului Mitropolit Serafim al razvan_m Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 24.05.2008 14:09:54
Pozitia Bisericii Ortodoxe Romana in legatura cu M lovelife Generalitati 0 24.01.2007 12:55:50
Pozitia Bisericii fata de multiple casatorii grumble Nunta 3 11.08.2006 02:30:05