Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 26.08.2016, 10:16:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
As vrea sa amintesc doar doua dintre conceptele frecvente in domeniul sexualitatii omenesti: imaginea de sine si sex-rolul.
Despre ce e vorba, mai exact?

Mai intai, e vorba despre nediferentierea sexuala la copii, psihologic vorbind iar nu anatomic/fiziologic. Copiii de varste fragede nu sunt cu adevarat constienti de identitatea lor sexuala ci se rezuma la cateva etichete formale pe care le accepta provizoriu fara insa a le intelege bine continutul, semnificatia. Un baiat de gradinita, de pilda, nu e cu totul convins ca el e baiat, oricat ar fi de curios acest lucru. S-au facut multe studii care arata ca imaginea de sine a copiilor este foarte saraca si ea trebuie sa fie dezvoltata treptat, cu ajutorul adultilor. Treaba de educatie, asadar.
Ca imaginea copiilor despre imaginea lor in formare, in general sau despre propria identitate sexuala este saraca? Hm, sa fim seriosi, as vrea sa vad si eu astfel de studii dar nu genul care sa se incheie cu concluzia ca homosexualitatea este inascuta.

Citat:
De multe ori copiii se joaca in grupuri mixte, baieti si fete. Isi imprumuta reciproc patternuri de gandire, modele de conduita, gusturi si preferinte etc.
S-a constatat ca se poate intampla ca o fata care se joaca, prin forta imprejurarilor, mai ales cu baietii sa devina, cum se zice, baietoaica. Asta, printre altele, poate duce la viitoare probleme serioase pe linia imaginii de sine privind identitatea sexuala. Dintre astfel de fetite se dezvolta uneori lesbienele dominante. Desi nu e obligatoriu un astfel de deznodamant, e recomandabil sa se controleze cu atentie riscul...
Iarasi, da-mi voie sa fiu sceptic.
De la baietoica la lesbiana fie ea si dominanta e o punte uriasa care nu o vad ca fiind trecuta doar prin faptul ca s-au jucat mai mult printre baieti.

De altfel in ziua de azi, cam orice barbat iti poate spune ca intr-o relatie femeia de cele mai multe ori incearca sa se impuna, fie ca s-a jucat sau nu cu baieti, multi barbati ar fi incantati sa afle ca de fapt e doar o lesbiana dominanta dar n-au norocul asta :)) </ironie></cinism></taguripentrubudibonzi>

Si pentru celalat gen de lesbience (submisive??) ce explicatie exista? S-au jucat exclusiv cu fete si n-au avut contact cu baietii sa stie ca trebuie sa caute partener cu protuberantele corporale jos, nu sus? </aceleasitaguri>

Citat:
In alte cazuri, baietii pot trai mai ales printre femei si fete si se observa ca ei devin efeminati. Au probleme cu ceilalti baieti etc. Unii devin homo, mai tarziu... Am cunoscut un astfel de baiat in adolescenta, el traia aproape exclusiv printre fete, nu avea tata, era practic educat pe linie feminina. Este singurul homosexual din fosta naostra scoala generala, din cate stiu... Nu se simtea bine in compania baietilor, evita sa stea cu noi, avea gesturi si mentalitate tipic feminina etc. Cred ca un ajutor psihologic pe linia identitatii lui ar fi fost binevenit. dar fireste cum sa dam copilul pe mana obsedatilor de psihologi, nu? Mai bine ii lasam sa devina homo. Bingo!
Hmm, eu as zice ca esti om de viata so bun psiholog, nu ar trebui sa fii atat de naiv sa crezi in povestile astea de adormit copiii.
Eu m-ai degraba m-as centra pe lipsa tatalui si pe modul in care l-a crescut mama, nu pe faptul ca s-a jucat doar cu fetele, asta ar fi fost premizele ca dimpotriva, sa-si gaseasca o sotie, dar dupa cum se pare, homosexualii sunt profund disociati afectiv fata de genul feminin,

Dar na, stim cum e trendy acu', de ce sa cautam originea homosexualitatii in niste traume majore si sa bagam terapie pe linia asta, nu o cautam asa..mai in derizoriu, unde nu e mare lucru de facut, o gena, o copilarie printre fete...

Pai asta daca intra pe mana unui psiholog educat dupa noile standarde, o sa primeasca lectii despre gay-pride si societatea nasoala care il condamna pentru o chestie cu care s-a nascut sau in fine, daca ii place asa, care ar fi problema?

Citat:
O a doua chestiune este sex-rolul. Adica ceea ce are de facut o femeie ca femeie si un barbat ca barbat. E vorba despre responsabilitatile si activitatile specifice fiecarui gen in parte, Chestia asta iarasi trebe cultivata cu atentie pentru ca se poate sa te trezesti cu o fata care se implica in activitati tipic masculine, de pilda. Sau cu un baiat educat modern care sustine ca nu e nici o diferenta intre activitatile si rolurile barbatului si cele ale femeii.
Acusi ai sa ne spui ca o femeie daca pune mana pe surubelnita, va deveni o lesbiana dominanta. Mai ales ca surubelnita e simbol falic freudian, etc. etc.
Sau un barbat care gateste va deveni gay.
Apropo, majoritatatea bucatarilor aia faimosi sunt barbati sooo.....?

Citat:
Apropos, nu ti se pare ca sunt prea multe femei manager in ziua de azi? Am auzit ca s-au inventat chiar si preoti femei.
Aici trebuie sa cauti prin haznalele feminismului modern, generic vorbind.

Prea multe, n-as zice, cine spune unde este "prea"?

Dar sunt cazuri in care femeia aia care e buna la ce face si multi barbati nu sunt. Daca ea vrea sa faca asta, cine are dreptul sa-i interzica si sa o trimita la cratita?

Mai degraba sa ne ingrijoram cand e incompetenta dar stie sa-si foloseasca farmecele printre cei cu competente care oricat de competenti ar fi, au niste nevoi de baza care ea poate sa le satisfaca..


Citat:
Din probleme de sex-rol apar deseori conflicte in cupluri si multe casnicii se destrama.
Iarasi e vorba de preventie prin educare adecvata in privinta sex-rolului.
Da, probabil cum ziceam e trendy acu' sa dai vina pe identitatea sexuala ca unul sau ambii sunt prea caposi sa ajunga la un acord.

Problema este, ca vezi Doamne, femeia se crede barbat, nu ca a fost incurajata activ sa aspire la (supra)egalitatea cu barbatul chiar si in chestiuni care sunt clar peste competentele ei.
Ca femeia tzafnoasa si dominanta si cu aere de independenta, chiar si cand traieste pe banii sotului, este un model promovat activ si intens ca fiind"cool".

Si de ce sa ocolim si celalalt aspect al problemei, traditionalismul prost inteles, barbatul in ziua de azi nu mai are program de munca de la rasarit la apus, dar cand vine acasa in loc sa dea o mana de ajutor femeii care acum are acelasi program de munca ca si el, zice ca aia e exclusiv treaba ei.

Deci, mai usor cu rezumatul la "sexrol" nu doar ca e reductionist si stupid, dar ne impiedica sa cautam adevaratele probleme.
Sau ce o sa facem, femeia dominatoare si barbatul necooperant ii trimitem la injectat estrogeni?

Citat:
De ce sa imi pregatesc fetita sa devina halterofila sau boxer, cand e mai bine sa o obisnuiesc cu activitatile specifice unei gospodine care e de meserie coafeza, de pilda? De ce sa nu o sprijin in dezvoltarea sensibilitatii si comunicativitatii specific feminine si sa o orientez mai degraba spre a fi dura, dominanta etc.?
Sunt meserii in care trebuie sa fii dur si care totusi au un specific feminin, doctor de exemplu.

Pot fi si bune IT -iste sau orice tine de aspecte intelectuale, capitole la care de multe ori sunt retardate socialmente pe motiv ca "nu e specific feminin".

Si sa nu uitam ca nu este nimic mai natural si mai dur totodata decat nastererea.
Si dupa cum vezi, majoritatea femeilor din ziua de azi, de feminine ce sunt, prefera sa faca o cezariana, cu riscurile de rigoare inclusiv pentru copil decat sa nasca.

Citat:
Dar in invalmaseala lumii de azi astfel de chestiuni sunt lasate prea mult la liber. Se spera naiv ca toate se invata din mers ori ca sunt de ajuns cateva vorbe aruncate acolo pe linia moralitatii de baza. Si nu e deloc asa! Copiii trebuie asistati si ajutati sa isi elaboreze nenumaratele scheme functionale ale personalitatii. Eu n-as lasa treaba asta nici pe mana intamplarii nici pe mana amatorilor. Am vazut prea multe ca sa nu fiu foarte vigilent cand e vorba de asemenea probleme.
Sigur, dar aici mai e un aspect.
Defectele de educatie nu se capata din lipsa unui expert in educatie, ci se mostenesc.
Nu doar prin ce are (rau) parintele si prin ce nu are vizavi de provocarile lumii actuale.

Educatia de masa (din scoli) nu va rezolva niciodata problema asta, daca e sa fim sinceri.

Si asta din cel putin trei motive:

1 pentru ca ce se intampla acasa sau in cartier e mult mai puternic

2. scoala in sine are multe prolbleme, de la profesorii prost platiti, la programa prost alcatuita.

3. pentru ca de ipocriti ce suntem, cealalta resursa educationala, media, o lasam in numele libertatii de exprimare sa aiba un rol anti-educational mai puternic poate decat celelalte la un loc.


Si abia la sfarsit intervine de obicei expertii, putini, prost platiti, nu toti foarte competenti, la care ajung de cele mai multe ori cazurile profund disfunctionale si se incearca, pe cat posibil, sa scoata un individ functional social.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 26.08.2016 at 12:58:28.
Reply With Quote
  #352  
Vechi 26.08.2016, 10:22:01
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Este recomandat ca Acatistul Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu, daca este
posibil sa fie citit impreun cu cel mic. Un condac mama, un condac copilul mic.Un icos mama, un icos copilul mic. Mama si copilul sunt in chip tainic
Maica Domnului si pruncul Iisus.
De fiecare date cand mama si copilul se roaga impreuna sau unul pentru altul,
ei fara sa-si dea seama recreaza dimesiuni spatio-temporale icoana vietii:

Si in acel moment, mama si copilul care se roaga fara sa-si dea seama
de fapt zdrobesc capul sarpelui.
Reply With Quote
  #353  
Vechi 26.08.2016, 10:33:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Foarte de acord cu propunerea ta, Iuliu. Nici nu sustin altceva. Desi, sincer, imi doresc ca in viitor omenirea sa fie capabila sa isi educe urmasii cat mai sanatos posibil in privinta sexualitatii. Pana acum a dovedit ca nu prea a reusit sa o faca... Tot felul de scamatorii, de la castrare la papusi barbie, de la familii de homosexuali la dracu mai stie ce. Tot aberatii!...
Sa fim seriosi, daca educatia de care vorbesti ar fi fost falimentara societatea ar fi fost profund disfunctionala.

Dar de ce sa nu recunoastem, un grad de disfuctionalitate exista, daca ne uitam la rata casatoriilor, avorturilor, divorturilor, nasterilor, etc.

Aici e greu de spus cat e vina educatiei traditionale sau a anti-educatiei impinsa sub pretextul democratiei si modernismului.

Eu as inclina mai degraba pe a doua varianta.

Citat:
In privinta intrebarii tale din final as vrea sa fac totusi un scurt comentariu: cel care vorbeste, in limitele decentei, despre sex nu poate fi banuit ca ar fi un obsedat sexual sau vreun mare iubitor de sex
.

Defineste "limitele decentei" :)
Cerere retorica desigur, pentru ca exista atatea variabile ca este cvasi-imposibil.

Citat:
In schimb, cei foarte reticenti in astfel de discutii, cei care se arata deosebit de pudici sau retinuti,

cei care o dau in slavi cu duhovnicia versus viata sexuala, ei bine acestia sunt dovediti ca au probleme sexuale. Nu neaparat la trup, cat mai ales in intelegeri si alte zone mai aerisite ale fiintei. Imi pare rau dar pe aspectul asta nu are rost sa ne contrazicem, sper ca esti de acord.
Un copil de 14 ani caruia i se pare jenant sa asiste la o demonstratie de pus prezervativul o gasesti ca fiind rezultat al problemelor sexuale sau a defectelor de intelegere "in alte zone mai aerisite ale fiintei"?

Crezi ca e gresit daca rusinea si nedumerirea lui se bazeaza pe faptul ca i s-a spus acasa ca a-ti incepe viata sexuala inainte de a fi pregatit sa-si intemeieze o familie nu e bine, cu atat mai mult la 14 ani?

Crezi ca nu ajunge sa se intrebe de ce unei intregi societati i se pare normal sa-ti incepi viata sexuala la 14 ani si doar parintilor lui, nu si gasesti asta normal?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #354  
Vechi 26.08.2016, 10:36:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monnis Vezi mesajul
Accesul la internet este un aspect dintr-o abordare mai largă. Foarte importantă este educația oferită și comunicarea cu copilul, care constituie un proces aflat în dinamică permanentă, ce se construiește și se actualizează. Cred în timpul de calitate petrecut cu familia și asta mă străduiesc să aplic în relația cu copiii mei.
Personal, consider că accesul la internet este bine să fie verificat, dar de o manieră care să nu dea impresia copilului că e ținut în lanț.
Concret nu ai spus nimic.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #355  
Vechi 26.08.2016, 10:37:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
pai atunci de nu-si fac terapie reciproca ?
Probabil isi fac, de aia si rezultatele alea.

Stii cum se zice, la politica, fotbal si se pare si la educatie se pricep toti..

D'aia suntem si campioni. La ce e mai rau.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #356  
Vechi 26.08.2016, 12:37:17
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mai intai am o observatie la un mesaj al lui Ioan:
Totusi copiii de gradinita stiu bine ca sunt baiat sau fata si cunosc anumite diferente.
Ce nu intelege eu este; copiii vin pe lume cu niste lucruri (nu stiu daca sa le definesc roluri) impregnate: fetitele se joaca in felul lor, cu papusi, carucioare si imita mamele. Baietii se joaca cu lucruri mai tehnice, mai nou electronice si imita tatii. Sigir ca exista si exceptii pe care eu una nu le inteleg, adica nu stiu de unde vin.
Pe urma, in timp anumite lucruri se schimba, de ceva vreme incoace.
Se mai echilibreaza niste lucruri: femeile devin mai tehnice, mai barbatoase, iau roluri masculine in multe situatii. Cine le cere si de ce devin asa? Barbatii se schimba mai putin in a prelua roluri de la femeie. Putin practica profesii feminine. Activitatile casnice si cu proprii copii nu le-as pune aici, ca sunt lucruri mai delicate/complicate.

Mai este si aspectul educatiei si al parintilor.
Tot mai des observ ca parintii se simt obligati sa le explice la varste tot mai mici copiilor anumite lucruri.
Se spune de ex. ca trebuie sa stie copilul mic de unde vine, mai ales in ideea de a stii de unde si cum vin fratiorii, exista carti speciale pentru copii care le arata toate astea, ba mai mult. Li se explica si situatiile deosebite cand copiii ajung la parinti pe alte cai (medicale). Chiar si anumite situatii psihologice le sunt obligatoriu introduse: adoptie, divort, familii combinate (patchwork) si etc.
Intr-un cuvant, copiii sunt tot mai mult maturizati artificial.
Nu stiu daca e bine.
Domle, copilul trebuie sa stie, sa inteleaga. Se vorbeste cu el ca de la egal la egal.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #357  
Vechi 26.08.2016, 12:47:29
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cine le cere si de ce devin asa?
Combinatia de gene dintre toate generatiile de pe linia paterna inclusiv tatal si
toate generatiile de pe linie materna inclusiv mama.
Citat:
Tot mai des observ ca parintii se simt obligati sa le explice la varste tot mai mici copiilor anumite lucruri.
Asta, deoarece traim intr-o societate unde la tot pasul suntem bombardati
cu informatii audio-vizuale care excita instinctele primare(animalice).
Adica se excita animalul din om.
Citat:
Domle, copilul trebuie sa stie, sa inteleaga. Se vorbeste cu el ca de la egal la egal.
Doar daca a ajuns la capacitatea intelectuala a unui adult.Pana atunci nu trebuie sa-l tratezi ca pe un adult, doarece se va comporta ca un adult nematurizat.Adica n-o sa te mai intelegi cu el.Si in loc de "mama" o sa-ti zica pe numele mic.Iar morala nu sa mai aiba nici un efect, doarece un adult
este liber sa faca ce doreste el.Cu alte cuvinte, daca incepi sa-ti tratezi copilul
ca un matur pai atunci sa nu te mire daca o sa inceapa sa se comporte ca
un matur insa cu mintea unui copil.
Practic nu ai face decat sa cresti acel fiu ratacitor care isi va lumea in cap ,daca nu este razgaiat.
Reply With Quote
  #358  
Vechi 26.08.2016, 13:18:12
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Observ ca discutia de aici o cam ia pe aratura si incerc sa readuc in vedere anumite lucruri, pierdute pe drum, sau total neglijate.

Eu nu am copii, am unul partial, micut (finutul), de care ma ocup mult.
Dar mai am unele lucruri din exeperienta generatiei mele. Si asta conteaza mult, pentru ca sunt lucruri cu adevarat traite de multi.

Exista mai multe situatii, la extreme:

1. In epoca trecuta, generatii trecute, exista o anumita pudoare. Parintii si nimeni altcineva nu discutau cu tinerii (de la o anumita varsta in sus), anumite lucruri intime, chiar de sanatate. Fetele abia daca stiau/intelegeau ce este cu ciclul. Se speriau, crdeau ca sunt bolnave, sau vor muri.
Nu stiau ce se petrece si ce li se cere in casnicie. Se trezeau cu barbatul care de obicei avea o anumita maturitate si experienta (inainte vreme fetele se maritau devreme 17-19 ani, cu barbati destul de in varsta fata de ele, trecuti prin anumite experiente de viata (care erau chiar obligatorii).
Daca o fata calca pe bec si ramanea gravida, era nenorocire mare si se stie la ce se ajungea. Era si pacat mare. Si era o spaima imensa pe ele.
Chiar nu inteleg de unde exista astazi asa o multime de astfel de procedee, cand un copil, chiar in afara casatoriei nu mai este o problema.
Le inteleg pe femeile din anumite epoci, dar pe cele de azi, nu.

Revin la discutie - in casnicia in care fetele intrau total nestiutoare si naive, ele nu stiau ce aveau de facut si barbatii urmau alte cai. Si catlume nefericita si casnicii destramate.
Si mereu femeile erau invinovatite, ca nu stiu sa-si tina barbatii.
Bine, au existat mereu femei de un anumit gen, care nu stiu de unde erau asa de invatate si care erau si mai sunt foarte cautate de barbati.

Aici contribuie si credinta, biserica mult - vai, sa nu stie nimic fetele, numai pudoare. Sa fie ca la manastire crescute.
Si existau si multi baieti care habar nu stiau ce au de facut si nici macar cum sa cucereasca o fata.

Exista, cred, si astazi destule familii care isi educa asa copiii, sub clopot de sticla.
Imi amintesc cum pe vremuri (indepartate) multe carti erau interzise copiilor si tinerilor, fie ele romane si scrieri mai libertine. De altele nici nu mai vorbesc. Faceau rost de ele si le citeau noaptea cu lanterna sub plapuma si le tineau sub saltea.

2. Extrema cealalta se petrece de ceva vreme - toata lumea stie de toate, de la varste fragede. Este la indemana tuturor: internet, reviste, asezaminte speciale, filme, etc.
Si se trezesc tinerii fata in fata cu lucruri socante pentru ei si cu care nu stiu ce sa faca.
Li se pare ca este grozav si cool sa aibe sex cat mai devreme.
Un copil nu-i bai, ca-l dau afara, sau se se ocupa mama de el.
Lumea a luat-o razna de tot, parinti care fac ce fac chiar si cu proprii copii.
Copii care nu stiu de ei, pentru ca sunt teorii care se bat cap in cap.
Biserica le spune ceva, media altceva, iar parintii sunt pe dinafara.
Unii cu pudoare, altii cu total nestiinta.
Altii cu prea mult libertinaj - ce daca, sa faca domle ce vrea copilul, sa nu-l stresam cu interdictii.
Cand vad fete de scoala cu par vopsit, cu tunsori care mai de care uschite, cu make-up puternic, aproape fara haine, cu unghii lungi si vopsite, cu aere de nu mai stiu de ele, ca vai sunt mari.
Cu ce scop tot acest travesti? Ca sa atraga baieti in final.
Nu mai vorbesc si de baieti cum arata (majoritatea).
Cand vad un copil mai la locul lui imi dau lacrimile. E o raritate.
Si parintii asa considera ca e bine si ii lasa. Parinti de la care ai niste pretentii.

Exista si alt fel de parinti - care habar nu au ei de nimic, care traiesc intr-o promiscuitate din generatie in generatie si fac copii.
Ei cum sa educe si ca sa invete un copil?
Mai exista si parintii ocupati, sau plecati la munca in alte parti, care abia isi mai vad copiii.

Si atunci ma intreb cine sa-i invete si sa-i lamureasca pe acesti copii? Pe cine sa intrebe ei?

De asta tot spun ca educatia si situatia trebuie sa fie undeva mai la mijloc.
Copiii trebuie sa invete treptat lucruri adecvate varstei. Tinerii trebuie pregatiti pentru relatii normale intre ei, pentru casatorie.
Trebuie sa stie anumite lucruri, macar sa fi auzit de ele. Si mai ales trebuie sa le stie corect. Inclusiv lucruri legate de infertilitate, de practici medicale, de adoptii etc. Si astea trebuie stiute, macar ca sa intelegi si respecti pe altii.
Trebuie sa fie lasati si sa doreasca si ei insisi asta, la varsta lor, la preocupari normale. Sa nu mai caute sexul de la 11 ani, sa nu mai faca prunci in loc de scoala. Vai am 14 ani si n-am prieten, ce ma fac?! Sau chiar si 18 ani. Asta a ajuns preocuparea vietii la tineri.
Si sa stie si sa se apere de violuri, de boli diverse.

Chiar si problemele astea de deviatii sexuale trebuie sa le fie lamurite.
Nici acum medicii si psihologii nu vin sa explice si sa lamureasca lumea si s-a ajuns la un asa conflict mondial intre heterosexuali si alte directii.
Se exagereaza pe ambele parti. Se ataca oameni intre ei, ma refer mai ales moral, sufleteste.

Trebuie sa stie si biserica, preotii, anumite lucruri, sa se informeze mai bine si sa vada ce interzic si de ce si ce alternative ofera.

Cu jalba cu "Nu" in protap, singura, nu se rezolva problemele. Si nici cu extreme si luat pe aratura cu credinta, sau cu programe aiurea in scoala.
Educatia trebuie sa vina de la parinti (acolo unde e posibil), de la medici, scoli, preoti (in limitele lor).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #359  
Vechi 26.08.2016, 13:34:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ce judecati emise pe tipare din filme

In epoca trecuta, barbatii si femeile nu stiau nimic, la primul ciclcu fugeau urland la spital si dupa ce se casatoreau dura multa vreme pana apareau copiii, ca le lua ceva timp pana sa afle ce sa faca cu chestiile de jos
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #360  
Vechi 26.08.2016, 13:37:01
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Exista mai multe situatii, la extreme:

1. In epoca trecuta....
Dar oare pe timpul lui Noe cum o fi fost ?
Ehm ?
Reply With Quote
Răspunde