Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.05.2011, 16:49:59
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeta florica Vezi mesajul
Mai bine acceptati oferta si mergeti sa vedeti minunea, daca nu functioneaza "sa crezi fara sa vezi" , problema e ca nici atunci nu o sa va lamuriti:)
de ce nu o sa ma lamuresc?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 27.05.2011, 16:55:56
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

V-am aplicat aceeasi logica a dvs.

M-ati intrebat daca am vazut cu ochii mei, ceea ce inseamna ca nu luati de bun ceea ce apare intr-o filmare.

La fel, nici eu nu iau de bun ceea ce apare in filmarea vazuta de dvs.

La problema identica, medicament identic.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 27.05.2011, 16:59:34
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Pentru cei ce se duc la anul la Ierusalim, luati, rogu-va, o camera de filmat dupa voi - daca se poate ceva mai performant decat ce se gaseste in telefoanele mobile - si filmati-va tinand flacara pe fata ori pe par, macar 10-15 secunde, fara sa miscati lumanarea.

Mersi.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.05.2011, 17:08:59
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
citatul l-am gasit pe site-ul descopera.
si daca accept propunerea ta si a scotianului si venim cu concluzii ce nu va convin? a zis ca facem site si spunem acolo tot ...
Pe un site pe net, oricine poate sa scrie orice. Eu pot sa scriu : "Einstein a demonstrat ca ^^^^^^". Chiar daca Einstein nu s-a ocupat niciodata de chestiunea respectiva.
Si cum dvs. nu ati cititi tot ce a demonstrat Einstein, o s-o luati de buna. Nu ?


Si mai e o mica mare problema : de ce nu-l chema pe nici un chinez Dumitru ? Sau Adrian, poftim !
Fiindca aceste nume NU exista in limba chineza.
Nici cuvantul "fosfor" ca denumire a unui element chimic NU a existat in vocabularul nici unei limbi, pana in anul 1669.
Atunci, cum au scris anticii aceia despre fosfor si despre proprietatile lui ??

Da, in privinta calatoriei pentru a experimenta cu ochii proprii coborarea luminii la Ierusalim, mai este un aspect in care va pot da dreptate.
Puteti sa faceti si dvs. ca olteanul care a vazut o girafa la gradina zoologica, si dupa ce a privit-o intens vreo ora, a zis: "Ma ! asta nu exista !"

Puteti sa spuneti ca n-ati vazut nimic, indiferent de ceea ce ati vazut. Ca doar nu poate nimeni monitoriza din exterior ceea ce vad ochii si creierul dvs.
De aceea are dreptate d-na care a spus ca oricum ar fi, tot nu veti fi lamurit niciodata.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.05.2011, 17:11:29
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Pentru cei ce se duc la anul la Ierusalim, luati, rogu-va, o camera de filmat dupa voi - daca se poate ceva mai performant decat ce se gaseste in telefoanele mobile - si filmati-va tinand flacara pe fata ori pe par, macar 10-15 secunde, fara sa miscati lumanarea.

Mersi.
Va ofer sansa sa faceti dvs. insiva aceasta experienta. La fel ca si d-lui Dumitru.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 27.05.2011, 17:32:47
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Pentru cei ce se duc la anul la Ierusalim, luati, rogu-va, o camera de filmat dupa voi - daca se poate ceva mai performant decat ce se gaseste in telefoanele mobile - si filmati-va tinand flacara pe fata ori pe par, macar 10-15 secunde, fara sa miscati lumanarea.

Mersi.
Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Pentru cei ce se duc la anul la Ierusalim, luati, rogu-va, o camera de filmat dupa voi - daca se poate ceva mai performant decat ce se gaseste in telefoanele mobile - si filmati-va tinand flacara pe fata ori pe par, macar 10-15 secunde, fara sa miscati lumanarea.

Mersi.
ma ... tu ai porti dusmanie fata de mine si vrei sa ma vezi parlit ... glumesc.
apropos ... anul acesta am vazut in sfarsit o inregistrare de calitate a momentului. aceea filmata de sus.
si ... surpriza ... mi-a fost demonstrata o afirmatie facuta aici pe forum.
exista un clip mai vechi in care se vede, inainte de iesirea patriarhului cu lumina, o lumina ce apare in partea stanga si pare ca pkuteste deasupra capetelor.
atent la detalii, desi inregistrarea este foarte slaba, am observat o mana ce parea sa sustina flacara. si am zis ca cineva alearga cu o faclie.
ei bine, anul acesta se vede clar ce se intampla si este foarte interesant.
inainte de iesirea patriarhului cu lumina, pe cele doua usi laterale ale capelei, ies mai multi indivizi ce poarta faclii aprinse si alearga, stanga-dreapta, apoi in spatele capelei...
q.e.d.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 27.05.2011, 17:40:29
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Pe un site pe net, oricine poate sa scrie orice. Eu pot sa scriu : "Einstein a demonstrat ca ^^^^^^". Chiar daca Einstein nu s-a ocupat niciodata de chestiunea respectiva.
Si cum dvs. nu ati cititi tot ce a demonstrat Einstein, o s-o luati de buna. Nu ?


Si mai e o mica mare problema : de ce nu-l chema pe nici un chinez Dumitru ? Sau Adrian, poftim !
Fiindca aceste nume NU exista in limba chineza.
Nici cuvantul "fosfor" ca denumire a unui element chimic NU a existat in vocabularul nici unei limbi, pana in anul 1669.
Atunci, cum au scris anticii aceia despre fosfor si despre proprietatile lui ??

Da, in privinta calatoriei pentru a experimenta cu ochii proprii coborarea luminii la Ierusalim, mai este un aspect in care va pot da dreptate.
Puteti sa faceti si dvs. ca olteanul care a vazut o girafa la gradina zoologica, si dupa ce a privit-o intens vreo ora, a zis: "Ma ! asta nu exista !"

Puteti sa spuneti ca n-ati vazut nimic, indiferent de ceea ce ati vazut. Ca doar nu poate nimeni monitoriza din exterior ceea ce vad ochii si creierul dvs.
De aceea are dreptate d-na care a spus ca oricum ar fi, tot nu veti fi lamurit niciodata.
sa inteleg ca in chimie conteaza si cum este denumita substanta?! reactioneaza diferit daca este denumita altfel?!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 27.05.2011, 17:49:32
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
ma ... tu ai porti dusmanie fata de mine si vrei sa ma vezi parlit ... glumesc.
apropos ... anul acesta am vazut in sfarsit o inregistrare de calitate a momentului. aceea filmata de sus.
si ... surpriza ... mi-a fost demonstrata o afirmatie facuta aici pe forum.
exista un clip mai vechi in care se vede, inainte de iesirea patriarhului cu lumina, o lumina ce apare in partea stanga si pare ca pkuteste deasupra capetelor.
atent la detalii, desi inregistrarea este foarte slaba, am observat o mana ce parea sa sustina flacara. si am zis ca cineva alearga cu o faclie.
ei bine, anul acesta se vede clar ce se intampla si este foarte interesant.
inainte de iesirea patriarhului cu lumina, pe cele doua usi laterale ale capelei, ies mai multi indivizi ce poarta faclii aprinse si alearga, stanga-dreapta, apoi in spatele capelei...
q.e.d.
Merg exact pe logica dvs. si afirm ca : acela este un film trucat de rau-voitorii ortodoxiei, iar dvs. nu aveti cum sa demonstrati ca nu este asa.

Last edited by AdrianAamz; 27.05.2011 at 17:51:33.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 27.05.2011, 17:52:33
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Merg exact pe logica dvs. si afirm ca : acela este un film trucat de rau-voitorii ortodoxiei, iar dvs. nu aveti cum sa demonstrati ca nu este asa.
asta o zici asa ... sa daio explicatie.
cred ca nici nu ai vazut filmul. e cam mult de trucat.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 27.05.2011, 17:55:15
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Pentru cei ce se duc la anul la Ierusalim, luati, rogu-va, o camera de filmat dupa voi - daca se poate ceva mai performant decat ce se gaseste in telefoanele mobile - si filmati-va tinand flacara pe fata ori pe par, macar 10-15 secunde, fara sa miscati lumanarea.

Mersi.
Ma ocup eu de partea tehnica.La faza cu tinut flacara pe fata/par va rog sa apelati la un fachir, pe mine nu m-a nascut mama din azbest si prin urmare nu ma risc.Da sunt dispus sa filmez pe orice entuziast doritor.Oricine doreste sa vina in acele zile acolo>propun sa stabilim spre finele anului toate detaliile.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumina sfanta de la Ierusalim mihai_1991 Intamplari adevarate 195 05.05.2011 23:34:45
Lumina de la Ierusalim Baciu Ciprian Intrebari utilizatori 0 03.04.2010 16:04:00
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 17:56:11