Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.02.2006, 19:45:57
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Daunazi stateam de vorba cu un frate cazut aproape in deznadejde. Il mucea o intrebare [color=red] De multe ori simtim pace in suflet si credem ca e de la EL, alte ori suntem tulburati si credem ca nu e de la EL! Care e diferenta intre linistea pe care o da implinirea voii lui Dumnezeu si linistea de a ne fi satisfacut dorinta "noblila" a propriului Ego?
Nu am stiut ce sa-i raspund....:(
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.03.2006, 13:52:15
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Care e diferenta intre linistea pe care o da implinirea voii lui Dumnezeu si linistea de a ne fi satisfacut dorinta "noblila" a propriului Ego?
Indeobste niciuna!
Daca urmezi calea cea stramta, diferenta este una singura, si consta in smerenie!



:hmmm:Daca!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.03.2006, 13:54:21
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Care e diferenta intre linistea pe care o da implinirea voii lui Dumnezeu si linistea de a ne fi satisfacut dorinta "noblila" a propriului Ego?
Indeobste niciuna!
Daca urmezi calea cea stramta, diferenta este una singura, si consta in smerenie!



:hmmm:Daca!
Adica! :hmmm: DACA!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.03.2006, 17:31:22
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Care e diferenta intre linistea pe care o da implinirea voii lui Dumnezeu si linistea de a ne fi satisfacut dorinta "noblila" a propriului Ego?
Indeobste niciuna!
Daca urmezi calea cea stramta, diferenta este una singura, si consta in smerenie!



:hmmm:Daca!
Adica! :hmmm: DACA!
mAI, TEORIA E TEORIE, PRACTICA NE OMOARA/ cE-I SPUI ACESTUI OM, CE SA FACA??? aSTA AM INTREBAT! cUM SA DISTINGA CAND NU POATE?:angry::angry:
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.03.2006, 14:08:26
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu zic ca doar Dumnezeu ne poate scoate din toate. Trebuie sa avem mare speranta, sa ne rugam si sa-i rugam si pe ceilalti frati sa se roage pt. noi. Eu cred ca Dumnezeu ne vorbeste mereu, uneori este greu sa-L auzim. Insa avem duhovnicul si el ne poate ajuta. Ma rog pt. acel frate sa-l apere Dumnezeu de necaz.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.01.2007, 20:13:44
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

pacea care vine de la dumnezeu: iubirea de oameni si smerenia, te consideri mai mic si mai nevrednic decat toate fapturile
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.01.2007, 22:41:04
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Care e diferenta intre linistea pe care o da implinirea voii lui Dumnezeu si linistea de a ne fi satisfacut dorinta "noblila" a propriului Ego?

Niciuna in fond. Ambele au aceeasi motivatie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.01.2007, 22:54:33
dannsan dannsan is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annamarria
pacea care vine de la dumnezeu: iubirea de oameni si smerenia, te consideri mai mic si mai nevrednic decat toate fapturile
pacea care vine de la dumnezeu: iubirea de oameni si smerenia, te consideri mai mic si mai nevrednic decat toate fapturile


Asta e adevarata intelepciune: Sa intelegi lumea cu gandul tau, dar fiind cea mai de baza faptura a creatiei LUI! Cu toate neajunsurile. Atunci vei pretui darurile SALE!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.01.2007, 14:47:54
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Daunazi stateam de vorba cu un frate cazut aproape in deznadejde. Il mucea o intrebare [color=red] De multe ori simtim pace in suflet si credem ca e de la EL, alte ori suntem tulburati si credem ca nu e de la EL! Care e diferenta intre linistea pe care o da implinirea voii lui Dumnezeu si linistea de a ne fi satisfacut dorinta "noblila" a propriului Ego?
Nu am stiut ce sa-i raspund....:(
da e greu de raspuns la o astfel de intrebare, pentru ca de ii vei da sfat gresity vei da seama, cu atat mai mult ca omul este in deznadejde, eu cred ca i-as fi spus atunci cand nu stii de unde vine sentimentul pe care il ai ( fie pace, fie tulburare) fa indata o metanie in fata icoanei Maicutei Domnului si spune MAICA DOMNULUI TU VEZI NEDUMERIREA MEA TE ROG AJUTA-MA SI NU M ALASA SA FIU INSELAT, cerend cu smerenie si credinta va primi raspunsul chiar in inima sa, e greu sa sfatuiesti pe cineva cand nu cunosti cu adevarat stare sufletului crestinului respectiv, de aceea repet pentru a nu gresi mai bine sfatueste-l sa ceara el insusi ajutor la Hristos si chiar sa mearga la duhovnic si el sa-l sfatuiasca Doamne ajuta sa avem mare grija de sfaturile ce le dam caci vom da seama pt ele la judecata!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dilema luciamanta Pocainta 7 09.04.2012 20:57:46
Dilema Azzuurra Generalitati 32 06.10.2011 14:10:28
dilema Mirela0110 Generalitati 26 07.06.2011 14:42:08
Dilema Adriana-Simona Biserica Romano-Catolica 11 24.01.2011 15:01:19
dilema paraschiva Generalitati 8 19.10.2006 23:03:54