Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.05.2010, 19:37:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Preotul Ilarion Argatu

11 mai 1999- A trecut la cele vesnice in Bucurestui ( inmormantat la Boroaia , ludetul Suceava ) preotul Ilarion Argatu . A fost apreciat duhovnic la Manastirile : Antim , Caldarusani si Cernica . . Dintre lucrarile sale amintesc : " Despre Post " , " Despre Botez " , " Despre Marturisire " , " Raspunsuri Duhovnicesti ", " Despre Sfanta Impartasanie " , " Ne vorbeste Parintele Ilarion Argatu " . VESNICA LUI POMENIRE ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.05.2010, 19:42:06
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Am citit si eu cartea "Ne vorbeste Parintele Ilarion Argatu" si mi-am lamurit multe lucruri.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.05.2010, 19:57:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Am citit si eu cartea "Ne vorbeste Parintele Ilarion Argatu" si mi-am lamurit multe lucruri.
Minunea Parintelui Ilarion Argatu : http://www.memo.ro/news/stiri.php?id=12639
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.05.2010, 20:19:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu cred ca trebuia deschis topicul asta..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.05.2010, 20:28:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu cred ca trebuia deschis topicul asta..
http://www.crestinortodox.ro/diverse...atu-69205.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.05.2010, 20:46:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Daca trebuie...

http://www.mitropoliaslatioara.ro/controverse.php

Mentiune: pagina apartine BOSV.

Ultimul articol: "Sfinte moaste sau cadavre?"

De-o vreme încoace s-au purtat discuții aprinse pe seama sfintelor moaște. Fiecare, în cunoștință de cauză fiind, sau nu, și-a dat verdictul autenticității, sau al neautenticității unor trupuri neputrezite, declarate sfinte moaște. Este știut lucru că nu orice trup neputrezit poate fi venerat și numit drept sfinte moaște. Iar printre sfintele moaște autentice, chiar dacă nu sunt trupuri întregi, pot fi și osemintele, rămășițele unor sfinți, pentru care avem mărturie miile de sfinte moaște din Țara Sfântă sau din alte părți ale lumii. Cert este că primul criteriu în canonizarea unui sfânt este mărturisirea de credință, ortodoxia cea adevărată, nepervertită cu ereziile ecumenice de azi, pilda vieții și învațăturii propovăduite de acesta. În cazul în care nu sunt îndeplinite minimum de condiții de mai sus, prezența trupului neputezit ar trebui să dea de gândit.


Să vedem ce spun Legile Bisericii Ortodoxe
Pentru a nu ne pierde prea mult în amănunte, să ne oprim asupra lucrării numite “Îndreptarea Legii”, cap. 37, glava 37, care tratează problema unei eventuale afurisenii. În privința unui trup neputred, putem să ne întrebăm dacă la mijloc nu este vreo afurisenie sau blestem, motiv pentru care trupul nu se descompune. Astfel, în lucrarea mai sus numită, aflăm că trupurile rămân nedezlegate după moarte, în următoarele condiții:
cel care este blestemat numai în părțile dinainte i se ține trupul întreg;
cel care este antematisit se arată verde și degetele-i sunt zbârcite;
cel care se arată negru este afurisit de către arhiereu;
cel care se arată alb este afurisit de către legile dumnezeiești.

La Boroaia, în primăvara lui 2006, zarvă mare
Au fost descoperite rămășițele pământești ale regretatului părinte Ilarion Argatu. Dar… nu chiar rămășițe, fiindcă, de fapt, trupul era aproape neputred. Unii susțineau cauza sfințeniei vieții sale și i se închinau ca unui sfânt; alții ripostau, considerând că „de fapt, era doar schelet cu rămășițe de păr (care se descompune foarte greu), deși sicriul putrezise în totalitate”. Cât despre credincioșii evlavioși, se spune că se închinau la «racla cu sfinte moaște (bucăți de cadavru) așezată în Biserică» (vezi http://ro.wikipedia.org/wiki/Ilarion_Argatu). Deși decizia ierarhilor din B.O.R. a fost ca să rămână în biserică timp de 40 de zile și apoi să fie îngropate în curtea lăcașului, credincioșii au construit un baldachin și l-au așezat în pronaosul bisericii, aproape de criptă, racla fiind lăsat desfăcută și acoperită doar cu sticlă. Din nou, părerile sunt împărțite. Legile Bisericii (glava 40 – «Îndreptarea Legii»), sfătuiește că «dacă s-a aflat în mormânt trup întreg și păr să nu aibă nicidecum, aceasta dă de gândit și este îndoială, dacă este afurisit sau nu; totuși trebuie trupul acela să fie scos afară din mormântul în care a fost și să-l pună în alt mormânt curat și neîntrebuințat. Și, după ce va trece timp îndeajuns, dacă trupul acela s-a aflat întreg desfăcut, e bine, iar dacă s-a aflat nedesfăcut, să știți că este afurisit și cere iertare ca să fie izbăvit de afurisenie. Iar dacă s-a aflat vreun om afurisit și i s-au citit de către arhiereu rugăciunile de iertăciune și acel trup nu s-a desfăcut din cauza afuriseniei, să fiți încredințați că a săvârșit o nedreptate.»

Dacă o fi sfânt sau nu, părintele Argatu, nu este în puterea noastră a o zice. Dar nici nu putem să ne lăsăm înșelați de copilăriile unora. Realitatea este următoarea: Sicriul în care este acum părintele Argatu, este închis cu un capac și are o ferestruică mică de sticlă, prin care se poate vedea un pic fruntea. Mai multă lume a observat că în interior, au apărut musculițe, care stau la lumină pe această sticlă. De ce nu s-ar ridica capacul? Pentru că prezența acestor insecte dovedește faptul că procesul de descompunere a trupului părintelui Argatu este în continuă evoluție. Și, atunci, mai putem vorbi despre sfinte moaște, sau despre un trup ajuns la o stare nedefinită de descompunere? Nu vreau să răstălmăcesc lucrurile, dar dacă am compara trupul neputrezit al părintelui Argatu cu unele sfinte moaște autentice, se poate vedea o diferență mare. Din filmările și fotografiile care s-au făcut în momentul dezhumării, și mai târziu se poate vedea că trupul părintelui este muced, hoit, de culoare neagră. Din relatările martorilor oculari, a reieșit că nu a avut nici miros de mireasmă. Și, dacă ținem cont de precizările mai sus menționate, ale glavei 37, «Îndreptarea legii», care spune că: «acela care se arată negru este afurisit de către arhiereu», suntem îndreptățiți să credem că la mijloc este totuși o afurisenie. Și în concluzie… pe cine venerăm, ca pe niște sfinte moaște? sau transformăm trupurile neputrezite în mijloace de umplut buzunarele…?


Alt dubiu asupra vieții părintelui Argatu
În cartea «Răspunsuri duhovnicești ale Părintelui Ilarion Argatu la întrebările credincioșilor» (Ed. Mila creștină, 2006), se vorbește despre «deschiderea Sfintei Cărț»i, care, zice-se, «se face numai după trei zile de post negru. Stai în genunchi, te închini, săruți Sfânta Evanghelie și spui: «Doamne arată-mi mie păcătoasa…» (spui dorința pe care o ai), apoi te rogi de preot, după ce ai deschis cartea și ai auzit ce ți-a căzut să-ți spună ce trebuie să faci, după citirea Evangheliei, la care ai deschis. Nu o tălmăcești singur,ca nu ai darul acesta, oricât de înțelept ai fi sau ai crede că ești.»
Nu știu ce pravilă bisericească permite clericului deschiderea Sfintei Evanghelii pentru a ghici viitorul. Oricum, în aceste condiții intrăm în domeniul divinației; fie că este săvârșită de preot sau mirean, lucru care se canonisește grav de Sfinții Părinți. Ghicirea viitorului prin deschiderea cărților sfinte este canonisit ca și păcatul vrăjitoriei. Nu știu ce sfânt al Bisericii Ortodoxe a practicat vreodată divinația pe cărțile sfinte. Sau nu știu care lege, canon, sau frântură din pravilă i-ar fi permis părintelui Argatu să facă acest lucru, care se încrie printre fărădelegile osândite de Biserică. Deci, cine era părintele Argatu, atunci când, chiar și după zile de post negru, deschidea Sf. Evanghelie pentru a ghici viitorul unuia sau altuia? Era preot sau vraci? Și știut lucru este că vracii (ghicitorii) nu sunt de la Dumnezeu. Și Simon Magul era tot vrăjitor, și... a moștenit blestemul Sf. Ap. Petru, afurisenia și osânda. Să nu fi moștenit și «cuviosul» Ilarion Argatul blestemul sfintelor canoane, afurisenia legilor și pravilei bisericești, folosindu-se de cărțile sfinte ale Bisericii în săvârșirea unor servicii, care țineau mai mult de latura ocultismului, decât de cea bisericească. Așa fac vrăjitorii de azi: se folosesc de sfinte cruci, de icoane, ca prin prezenta acestora să aibă mai mari sorți de izbândă.


Cât despre păcatul avortului..., iarăși alt dubiu
Sfătuia părintele Argatu că pentru a spăla păcatul unui avort este nevoie de 14 zile, în care trebuia «să participi la cele 14 Sfinte Liturghii, la care se adaugă alte 14 zile de vineri cu ajunarea completă, cu aprinderea acasă a 9 lumânări, care se aprind și ard în timp ce tu faci rugăciuni dimineața, la prânz, sau când vii de la serviciu, seara înainte de culcare și la 12 noaptea, când se încheie și postul și rugăciunea și tot în patru timpi faci cele 40 de metanii. În cele 14 zile de post, vinerea, dai la un sărac milostenie -mâncare de post, pe care tu ai fi mâncat-o, sau ceva bani și spui săracului numele tău de botez (ex: Anca mă numesc, roagă-te lui Dumnezeu pentru mine) și dai banul sau ce ai luat de mâncare.»
Păi…, să te tot mărturisești la un asemenea duhovnic! Sfinții Părinți opreau de la Sfintele Taine ani de-a rândul pe femeia care făcea avort, pe când părintele Argatu o rezolvă în mai puțin de 4 luni (luând în calcul cele 14 vineri de post). Avortul reprezintă o crimă premeditată. Să se poată spăla atât de ușor? Mă îndoiesc… mă îndoiesc și de duhovnicia părintelui Argatu, mă îndoiesc și de încrederea celor care se mărturiseau la el.
Astfel stând lucrurile, avem de-a face cu un «sfânt» sau cu un caz al unui trup nedezlegat, pentru care zice Sfântul Vasilie cel Mare, că semnele trupului nedezlegat, din pricina vreunei afurisenii sunt acestea:
trupul este nedezlegat (nedescompus);
este deformat și urât;
este greu mirositor și puturos;
este umflat;
pricinuiește frică și cutremur celor care-l privesc. (vezi Pidalion, Tâlcuire la can. 7 al Sfântului Grigorie de Nyssa).

Lăsăm concluziile în seama cititorilor noștri; însă, în cazul părintelui Argatu, se potrivesc următoarele trăsături: este nedezlegat, (neputred), deformat, urât, greu mirositor și pricinuiește frică.
«Și mulți prooroci mincinoși se vor scula și vor înșela pe mulți.» (Matei 24, 11)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.05.2010, 21:39:51
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Multumesc pentru sursa de informare.

Din ce stiu eu, Parintele Ilarion Argatu a dus o viata de deosebita sfintenie. E usor sa emitem pareri si foarte usor cadem in pacat. Macar sa ne straduim si noi...
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.05.2010, 22:02:10
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte si sa il aseze intre sfintii sai pe parintele Argatu, despre care imi povesteste cu drag bunica mea.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.05.2010, 01:59:33
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Nu stiu ce sa zic.Eram adolescent si mergeam des la manastirea Cernica,in fata chiliei parintelui Argatu erau mereu multi oameni care stateau la coada.Mereu.De dimineatza ..pana seara.Am inteles ca era un om deosebit .Ami pare rau ca nu l-am cunoscut personal desi puteam merge ori-cand.Cred ca avea un har deosebit daca veneau atat de multi credinciosi la el..Doar posteritatea stie daca este sau nu un sfant.Cred ca-i prea devreme pentru a sti.Pana atunci Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.05.2010, 09:28:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

@AlinB: incoruptibilitatea rămășițelor pământești a cuiva nu este necesară pentru declararea sfințeniei aceluia.
În "Frații Karamazov" este un episod cu moartea unui stareț considerat sfânt încă din timpul vieții. Ei bine, rămășițele aceluia se descompun prematur, când trupul era expus în nava bisericii, răspândind o teribilă putoare. Fratele cel mic, Alioșa, fiu duhovnicesc al aceluia, a fost printre cei care nu s-au smintit.
În carte mai apare un călugăr, Ferrapont, un fel de mihalt al mănăstirii de acolo, care vedea înșelați de draci peste tot. El e primul care declară că putoarea e din pricina lăcomiei de care mortul suferea în timpul vieții, când, înșelat de draci, se dedulcea cu dulceața adusa de credincioase.

În concluzie, atunci când se descoperă trup incoruptibil, care corespunde criteriilor sfințeniei, acesta e un argument în favoarea sfințeniei. Dar absența acestei descoperiri nu este contraargument împotriva sfințeniei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parintele ilarion argatu patricia2006 Generalitati 4 29.07.2012 17:24:09
Parintele Argatu ionelnelu Stiri, actualitati, anunturi 37 18.10.2011 15:13:29
Parintele Ilarion Argatu ionelnelu Calugarul 12 08.05.2008 22:49:02
Parintele Ilarion ionelnelu Stiri, actualitati, anunturi 0 10.06.2006 01:48:35