Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.09.2023, 10:37:45
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
daca n-ar exista om ar fi pace vesnica.
Daca n-ar exista omul ar ramane animalele sa se manance si sa se omoare intre ele pana sunt eradicate de-un meteorit sau arse de vii de soare. Pacea vesnica nu exista in lumea asta. Cat despre prima parte din ce-ai zis... este ceva grav. Omul e facut dupa chipul Lui Dumnezeu, deci gandurile alea vin dintr-un loc intunecat si se duc tot acolo. Nu e bine.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.09.2023, 05:31:01
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Pacea vesnica nu exista in lumea asta.
Asa este, din cauza omului.

Citat:
Cat despre prima parte din ce-ai zis... este ceva grav. Omul e facut dupa chipul Lui Dumnezeu, deci gandurile alea vin dintr-un loc intunecat si se duc tot acolo. Nu e bine.
Gandurile alea vin din inima omului, altfel ele nu exista, omul le debiteaza fiindca vin din firea lui trupeasca, care-i asemenea cu a unei fiare salbatice.
Omul este facut dupa chipul lui Dumnezeu si este capabil de asemanare, dar el nu vrea sa fie asemenea, ci numai prin lucrarea inevitabila a Duhului Sfant (prin botezul Duhului Sfant) el este convertit, evolueaza si apoi vrea.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.09.2023, 11:32:35
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Asa este, din cauza omului.

Gandurile alea vin din inima omului, altfel ele nu exista, omul le debiteaza fiindca vin din firea lui trupeasca, care-i asemenea cu a unei fiare salbatice.
Omul este facut dupa chipul lui Dumnezeu si este capabil de asemanare, dar el nu vrea sa fie asemenea, ci numai prin lucrarea inevitabila a Duhului Sfant (prin botezul Duhului Sfant) el este convertit, evolueaza si apoi vrea.
Eu ti-am mai zis tie. Tu ai o conceptie gnostica asupra lumii. Nu vreu sa ma las ispitit sa cred ca pot sa te ajut eu care n-am vreun har sau lucrare. Ce pot sa-ti spun este ca ce spui nu este ortodox. E pacat sa fii in atat intuneric sa crezi ca tu esti satana, sa nu mai distingi binele din om. E o viziune complet intunecata asupra creatiei si deci despre creator. Mai bine faci cum propunea Iorest in alt thread in alt context: sa te duci la manastiri sa vorbesti cu oameni cu har care sa te ajute. Nu stiu ce poate fi facut pe un forum.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.09.2023, 19:01:25
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Tu ai o conceptie gnostica asupra lumii...
Ce-i aia? De unde stii?
Explica-m, te rog, ca nu-nteleg!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.09.2023, 12:04:44
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ce-i aia? De unde stii?
Explica-m, te rog, ca nu-nteleg!
E o familie de eresuri din biserica timpurie. Daca nu-i stii, mai bine, nu pierzi nimic. Poti mai degraba sa citesti Confesiunile de Fericitul Augustin caci el a fost gnostic (maniheist) si scrie despre ei si impotriva lor in cartea lui.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.09.2023, 07:29:43
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
E o familie de eresuri din biserica timpurie.
Te contrazici; acuzi si spui ca nu conteaza, ca nu pierd nimic.
Inseamna ca am dreptate fiindca traditia este tot timpurie, numai ca de-atunci s-a mai schimbat, s-a mai "innoit"...

Din comentariul tau reiese ca si apostolul Pavel ar fi gnostic-maniheist, conform (Rom7,14-25) ca raul are suport material(din Marturisiri-Fericitul Augustin).
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.09.2023, 20:25:52
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Te contrazici; acuzi si spui ca nu conteaza, ca nu pierd nimic.
Inseamna ca am dreptate fiindca traditia este tot timpurie, numai ca de-atunci s-a mai schimbat, s-a mai "innoit"...

Din comentariul tau reiese ca si apostolul Pavel ar fi gnostic-maniheist, conform (Rom7,14-25) ca raul are suport material(din Marturisiri-Fericitul Augustin).
Eu zic sa citesti mai mult de cateva pagini inainte sa afirmi tampenii. Nu s-a "innoit" nimic, Ortodoxia e credinta apostolica.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.10.2023, 16:47:59
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
postat de Moroco
Citat:
postat de Rappy
Pe langa multe sisteme neoprotestante, America continua sa ofere lumii tot felul de bazaconii. Una dintr-aceastea este asa-numita "Miscarea Gandirii Noi" (New Thought Movement), inceputa candva in veacul al XIX-lea, odata cu influentele est-asiatice devenind mai puternice in vest (l-am avut si noi putin mai tarziu pe Eliade furat de aceste influente asiatice, desi Eliade tindea catre sisteme mai sofisticate). Fondatorul "Gandirii Noi" este considerat Phineas Parkhurst Quimby, un american interesat de ocultisme esoterice.

"Dogmele" lor nu prea exista, caci, la fel ca toate sistemele "esoterice", ei prefera sa-si schimbe in ce cred regular, depinzand de ce e la moda si de ce critici vor sa pacaleasca. Ei au o anumita organizatie numita International New Thought Alliance (INTA) care raspandeste "invatatura" lor. Ea consta in afirmatii precum:

- Dumnezeu sau "inteligenta infinita" este atotputernica si atotprezenta (pana acum toate bune in afara de terminologia neoplatonica)
- Realitatea adevarata este spirit (aici deja s-a ajuns in multe erezii incluzand tente docetiste si monofizite si e ferm necrestin)
- Omul in adevarat este divin (aici se vad deja tentele narcisiste, luciferice, de auto-indumnezeire, care chinuiesc vestul)
- Toate bolile vin din mental (la fel ca al 2-lea punct, tagaduirea lumii materiale desi insusi Dumnezeu s-a facut om)
- Gandurile bune atrag lucruri bune si vindeca boli (aici se vede imprumutarea directa de karma din Hinduism probabil prin Budism)

In sfarist, cea mai populara prezenta a acestui sistem, ajuns din pacate si pe la crestini din Romania, este conceptul de "manifestare". Adica, gandeste-te la ceva bun ("manifestand") si se va intampla. Caci, dupa cum zic ei, totul este mental deci materia va urma ce provoaca gandul. Acest lucru evident este magie: elimina rolul Lui Dumnezeu, inlocuieste rugaciunea catre Dumnezeu, si, bazandu-se pe auto-indumnezire, omul incearca sa faca taumaturgie magica. Tot la fel, evita gandurile rele si raul nu se va intampla. Aceste lucruri sunt cu totul contrare si paradoxale! Daca te gandesti sa ti se intample ceva bun fara sa te rogi la Dumnezeu si bazandu-te pe tine numai, deja faci ceva rau! Asa ca, pana si conform gandirii lor, n-are ce sa se intample bun. Drept urmare, nu exista niciun fel de compatibilitate intre crestinism si aceasta "Gandire Noua", si orice crestin trebuie sa evite aceste lucruri.

Fac acest post pentru ca deja am intalnit prea multi prieteni care strecoara ganduri dintr-acestea fara sa-si dea seama in credinta lor. Am auzit, de exemplu, ca daca te stresezi pentru lucruri rele, e ca si cand te-ai ruga pentru ele si or sa se intample. Gresit! Inima ta este intr-un stadiu foarte diferit intre rugaciune si stres, si negresit Dumnezeu stie cand te rogi si cand nu. Ceea ce e corect este faptul ca nu trebuie sa te stresezi pentru lucruri rele, dar nu fiindca s-ar "manifesta" ci pentru ca trebuie sa ai incredere puternica in Dumnezeu ca te va proteja de orice rele si va avea grija de tine mereu!
Bun comentariu.

Insa am impresia ca e vorba de frica de lume combinata cu griile ei si frica-grija asta de lume e groaznica si terifianta caci omul in furia lui oarba acuzand o arunca pe Dumnezeu si devine foarte coolrajos cand se ravolta impotriva Lui si necrutator cand se razabuna pripit si smintit autoindreptatindu-se in unitate de bolunzi ca si cum si-ar salva viata si ar fugi de stress. E vorba ca se lasa mituit cu bani murdari si cu minciuna maririi de sine pentru a scapa de ”rau” se invoieste, se lasa amagit, devine tradator si in loc sa vrea sa asculte de Dumnezeu ca sa fie smerit, nepacatuitor, negresitor si sfant, asa cum il face Domnul Iisus Hristos-Cuvantul, el ca fraierul nu vrea sa asculte si vrea sa nu asculte ca sa stranga bani murdari pentru mandra pacatuire si cu scopul asta in el aflandu-se pe calea spre indeplinire a diverselor pacate si faradelegi libere e foarte deranjat de tot ce tine de crestin-ortodoxie incat inventeaza alte religii si solutii de mantuire pana ajunge la egalitatea dintre munca si somn-odihna primind legea faradelegii la scara larga prin care se va lucra 3 zile si jumate si se vor odihni in weekend largit 3 zile si jumate si astfel adoptandu-se cu mare entuziasm saptamana de tip black friday adica pofta vinereticilor care vor sa-si ia liber de joi seara pana luni ca sa-si petreaca timpul ”sanatos” ca omul pacatos si astfel prin revolutia echitatii omului muncii fara niciun Dumnezeu se va implementa formula echilibrului 600 + 60 + 6 = 666 adica muncind cu stiinta si dreptate de om ”intelept”-”competent” o sa aduni prin afaceri mult + mediu + putin (chiar si banutii si firmiturile) si astfel o sa ai dreptul prin lege dupa munca egala la odihna si pace egala, dreptul la satanatate adica o sa ai dreptul sa te odihnesti 3 zile si jumate legate si iata pacea si odihna omului ”intelept” si iata viata lui echilibrata, visul sau popolar-social la care o sa adere toti fraierii profitori cu mare entuziasm si euforie, semnand toti pentru antihrist si pentru implementarea acestei ”dreptati” si egalitati viclene si astfel treptat toti vor lepda sfanta Duminica ortodoxa, Calea si pacea Lui Dumnezeu. Daca la solutia asta ispititoare se aduga alocatia pentru copii si diferitele pensii atunci omul va fi tinut legat prin invatatura, munca-odihna si bani toata viata in sclavia lumii sateiste condusa de antihristii din marele babilon. Vor studia de mici stintele in scoli si vor invata si se vor perfectiona toata viata pentru acest mod de viata bazat pe mintea omului sateu si atat, mintea si intelepciunea cea blestemata a mandriei si semetiei lumii care nu mantuie pe nimeni si care te duce sigur in iad caci dupa o astfel de viata, dupa ce ai murit intalnindu-te cu Dumnezeu, realizezi ca nimic nu ai facut pentru sufletul tau si pentru apropierea ta de Dumnezeu, pentru fericirea vesnica a sufletului tau, pentru sfintenie, ci doar pentru materialisme, pacatuiri, pofte si vremelnicii asa ca in vesnicie vei fi departe de pacea si comuniunea cu El, adica vei merge asa ca toata lumea ”buna” in intunericool de afara, acolo unde este frigul, scrasnirea, pacatul ce-ti face ”legea” si ”programul” si ”mantuirea” prin faradelegi la liber urmate de chinuri groaznice.
Lenea mamoniaca si fuga de Harnicie si de rabdare, duhovniceasca, in crantzuri, sta la baza tuturor religiilor lumii pagane si erectice formate ca niste gropi adanci ale nemultumirii pripite fara fund de unde se striga cu nerabdare ca din gura de sharpe GHINION... si de acolo ies ca niste scorpii toate putorile ”vrednice” furioase, excaladante in aprindere ca niste ”victime” frustrate spre a se satisface beroic si a se mangaia fatarnic si ipocrit prin razbunarile grozav-gresite, groaznice-grotesti alunecand sufletele tzepuite de ispita asta ca turnate inapoi in adancul pierzarii pe traseul acuzarilor gresite aruncate in desert ca niste pietre cioplite ascutite, fara numar. Iar casa Domnului, biserica, spre deosebire de lume, e plina cu habotnici, cu sefi, cu slugi de ipocriti prozeliti, cu prozeliti pripiti, cu slugarnici la boala profesionala, cu casnici, iar casnicii.... casnicii sunt vrajmasii tai, antihristii, pe care trebuie sa-i iubesti cu mare respect si mila ca pe Domnul tau pe care-L iubesti mai mult decat pe orice si pe oricine.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 25.10.2023 at 12:20:47.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.10.2023, 18:03:57
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
eu care n-am vreun har sau lucrare
Într-adevăr, ești pe nicăieri.
Doar bați toba fără să spui nimic, n-ai niciun har!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
erezie, manifestare, pagan, satanic