Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 20.12.2008, 10:52:10
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fie dupa cum crezi, desi eu sunt total impotriva... Altceva nu-ti mai spun...
  #62  
Vechi 31.01.2009, 16:55:46
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Problema e ca oamenii umbla dupa senzational, k un "popa" cutare dezleaga sau vrajeste sau nush ce,

Ceea ce depaseste invatatura credintei ortodoxe, este de la necuratu, nu cred ca un crestin trebuie sa umble dupa senzational, fiecare preot in virtutea harului transmis lui poate dezlega, oricum harul nu vine pt vrednicia preotului

A umbla de nebun pe la fel si fel de asa zisi dezlegatori nu e o atitudine tocmai crestineasca, interesant e ca oamenii nu umbla asa infocat pe la duhovnici pentru sfaturi de credinta ci mai mult pt nimicuri gen, dezlegari de casatorie, ajutor in procese, legari a nush carui vrasmas, etc. nimic spiritual, nimic pt Imparatia cerului, totul se limiteaza la o credinta oarba care ii duce pe multi la duhovnici ca la niste vraci
Apoi mai sunt unele practici ciudate care seamana cu vrajitoriile, gen deschidera cartii, posturi negre neaparat in anumite zile (de ce nu in altele) sau facutu a tot felu de acatiste sau rugaciuni cu "efact magic" si multe altele

Toate acestea sunt straine de invatatura Bisericii si nu trebuies urmate,
Darul de inainte vedere cu Duhul nu se da oricui, foarte rar explica sfintii parinti se dobandeste acest dar, ori azi cam multi "duhovnici" vad cu duhul, sa cercetam insa daca nu e duhul dracului, ca si pe la penticostali prorocesc multi si vad cu duhul si vindeca dar traiesc in inselare, sa nu uitam ca si diavolul se poate transforma in inger de lumina,
Daca orice duhovnic iti spune ceea ce nu este in conformitate cu invatatura Bisericii nu-l crede, multi spun da cum, duhovnicul cutare e renumit cum sa nu-l cred, vedeti ca renumele il dau oamenii dar daca nu il da Dumnezeu, degeaba

Duhovnici gen parintele Cleopa, Boca, Noica, nu au fost vazatori cu Duhul, nu au fost mari "dezlegatori si legatori" nu au dat sfaturi straine de invatatura si practica Bisericii, dar renumele lor e mare si ramane peste ani pentru ca au pazit dreapta credinta si invatatura, inchei cu indemnul biblic " Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume. 1 Ioan 4;1
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #63  
Vechi 31.01.2009, 20:37:33
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Danyel,

Eu am mers la acest parinte pentru indrumare duhovniceasca, nu pentru minuni. Despre minuni am aflat mai tarziu, despre cele mai multe abia cand parintele a trecut la cele vesnice. Nu te grabi sa acuzi. Este rau sa mergi la un doctor bun pentru suflet?

Intru acum in unele biserici si observ ca la predici se explica Sfanta Evanghelie si atat. Rece si impersonal. Nimic despre adevaratele erezii care smintesc multimea. Foarte putini preoti spun adevarul despre microcipuri, de frica. Ei nu smintesc multimea? O sminteste parintele Gabriel care le spune adevarul! Hai sa fim seriosi! Atatia oameni de la tara si de la orase habar nu au despre ce se intampla in lume. Preotul nu le explica nimic. Tacerea lor nu echivaleaza cu o erezie? Omul nestiutor, daca primeste semnul lui satana, poate sa ajunga in Iad, chiar daca s-a dus la biserica saptamanal! As propune sa discutam si despre aceasta problema pe acest topic.

Predicile parintelui Gabriel erau vii. Uneori plangeam cu totii. Ceva se intampla, dar nu era senzational. Era firesc. In timp scurt, oamenii isi schimbau prioritatile, devenind mai credinciosi. Eram niste crestini bine informati. In plus, parintele chiar se straduia sa ne formeze, il durea inima de fiecare in parte. E un lucru pe care il simti ca participant la o Sfanta Liturghie. Nu e vraja. E rau? Eu zic ca nu. Exista calugari si preoti care s-au lasat povatuiti de parintele Gabriel.

Fireste, datorita varstei, parintele a trezit pe alocuri niste suspiciuni. Spun, pe alocuri, pentru ca exista destui duhovnici care nu au aceeasi pozitie fata de parintele Gabriel ca si parintele Iustin Parvu.


Adevarurile dure pe care parintele Gabriel le rostea in urma cu cativa ani, acum le sustine si parintele Iustin si astfel sustine implicit si continutul cartii criticate. De fapt, difuzarea cartii a fost oprita exact din cauza unor adevaruri incomode despre situatia actuala si nu din cauza unor erezii pe care, chipurile, aceasta le-ar contine.

Prudenta in asemenea cazuri este absolut necesara. Cativa duhovnici importanti ne-au recomandat sa avem rabdare, caci Dumnezeu va conduce lucrurile dupa voia Sa. Urmareste topicul de la Generalitati dedicat parintelui Gabriel Nicu, pentru a te lamuri.
  #64  
Vechi 01.02.2009, 13:27:04
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Danyel,

Eu am mers la acest parinte pentru indrumare duhovniceasca, nu pentru minuni. Despre minuni am aflat mai tarziu, despre cele mai multe abia cand parintele a trecut la cele vesnice. Nu te grabi sa acuzi. Este rau sa mergi la un doctor bun pentru suflet?

Intru acum in unele biserici si observ ca la predici se explica Sfanta Evanghelie si atat. Rece si impersonal. Nimic despre adevaratele erezii care smintesc multimea. Foarte putini preoti spun adevarul despre microcipuri, de frica. Ei nu smintesc multimea? O sminteste parintele Gabriel care le spune adevarul! Hai sa fim seriosi! Atatia oameni de la tara si de la orase habar nu au despre ce se intampla in lume. Preotul nu le explica nimic. Tacerea lor nu echivaleaza cu o erezie? Omul nestiutor, daca primeste semnul lui satana, poate sa ajunga in Iad, chiar daca s-a dus la biserica saptamanal! As propune sa discutam si despre aceasta problema pe acest topic.

Predicile parintelui Gabriel erau vii. Uneori plangeam cu totii. Ceva se intampla, dar nu era senzational. Era firesc. In timp scurt, oamenii isi schimbau prioritatile, devenind mai credinciosi. Eram niste crestini bine informati. In plus, parintele chiar se straduia sa ne formeze, il durea inima de fiecare in parte. E un lucru pe care il simti ca participant la o Sfanta Liturghie. Nu e vraja. E rau? Eu zic ca nu. Exista calugari si preoti care s-au lasat povatuiti de parintele Gabriel.

Fireste, datorita varstei, parintele a trezit pe alocuri niste suspiciuni. Spun, pe alocuri, pentru ca exista destui duhovnici care nu au aceeasi pozitie fata de parintele Gabriel ca si parintele Iustin Parvu.


Adevarurile dure pe care parintele Gabriel le rostea in urma cu cativa ani, acum le sustine si parintele Iustin si astfel sustine implicit si continutul cartii criticate. De fapt, difuzarea cartii a fost oprita exact din cauza unor adevaruri incomode despre situatia actuala si nu din cauza unor erezii pe care, chipurile, aceasta le-ar contine.

Prudenta in asemenea cazuri este absolut necesara. Cativa duhovnici importanti ne-au recomandat sa avem rabdare, caci Dumnezeu va conduce lucrurile dupa voia Sa. Urmareste topicul de la Generalitati dedicat parintelui Gabriel Nicu, pentru a te lamuri.

Eu nu l-am acuzat personal pe parintele in cauza, ci am redat o situatie generala in care multi oameni umbla fie dupa senzational fie pt interesele proprii dar interese lumesti si foarte putini umbla dupa mantuire dupa iertare dupa zidire, sper ca ai inteles
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #65  
Vechi 02.02.2009, 01:37:38
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu era nevoie sa-i adresez multe intrebari. Era suficient sa ma gandesc la o problema si parintele imi dadea raspunsul cu glas tare in predica, dupa predica sau incet cand ma miruia.
Antonia, sunt convinsa ca a fost precum zici. Este insa f greu a distinge daca facea acest lucru cu puterea de la Dumnezeu, prin Sf. Duh, sau cu ajutorul diavolului. Sunt tot mai multi oameni, printre care si preoti, care pot "citi" gandurile, pun intrebari pe subconstient si primesc raspunsurile dorite, te verifica, te intreaba, iar tu, in nestiinta fiind, crezi ca doar iti vine un gand, la care te gandesti intamplator. Ei te descos mai intai si apoi te uimesc, cat sunt de "imbunatatiti", cand de fapt e doar o practica f des intalnita in zilele noastre, din pacate(!), si care nu are nimic de a face cucredinta sau cu Duhul Sfant. Se cheama MANIPULARE. Imi pare rau ca te dezamagesc.
  #66  
Vechi 02.02.2009, 10:51:42
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma straduiesc sa nu-l idolatrizez pe parintele Gabriel, asa cum am procedat si in timp ca traia. L-am verificat pas cu pas. Mi se pare absurd ca un om care ducea o viata ascetica si care i-a ajutat pe atatia oameni sa devina buni crestini, care lua atitudine impotriva tuturor superstitiilor si a formelor de magie sa fie acuzat de catre UNII ca ar fi fost vrajitor.

Exista pustnici si oameni induhovniciti care ne calauzesc corect in legatura cu parintele Gabriel si, daca-l sustin, n-o fac chiar de capul meu. De fapt acesta e si scopul actual: sa fim lasati fara repere morale. Totul trebuie compromis!
  #67  
Vechi 02.02.2009, 16:16:07
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Antonia,

Viata ascetica nu este neaparat sa fie urmata numai din credinta. [COLOR=#120c0a]Cel ce urmeaza o astfel de viata [e mai bine pentru noi, ortodocsii sa fim prea sceptici decat prea increzatori, optimisti, ca sa nu ne atraga dracul la minciunile lui!] poate de asemenea sa fie in mod natural inteligent, viclean, planuind diverse artificii pentru a-si atrage admiratia fiilor sai spirituali. Poate ca el este cu adevarat virtuos la inceput. Totusi e posibil ca el sa fie plin de vrajba, disimuland aceasta latura a sa si punandu-si in valoare anumite elemente pozitive, scopul final fiind a-i aduce pe fiii sai spirituali pe caile largi ale pierzarii si scrasnirii vesnice a dintilor.[/COLOR]
[COLOR=#120c0a][/COLOR]
[COLOR=#120c0a]R.[/COLOR]
  #68  
Vechi 02.02.2009, 20:29:21
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele accentua invataturile Sfintilor Parinti intr-o forma accesibila omului simplu. Ori Dumnezeu m-a ocrotit si n-am vazut aspectele negative, ori acestea n-au existat si se datoreaza unor barfe. Caci am colaborat cu dansul ca si cu un duhovnic de la manastire.

Veneau preoti si calugari sa-i ceara sfat. Era cam dintr-o bucata si acest fapt se invecineaza cu mandria, deranjeaza, ce sa-i faci... Numai Dumnezeu stie cum a primit cuvintele parintelui. Ma bucur ,insa, ca spunea pe fata tot ce se cuvenea despre toate aspectele care-i intereseaza pe crestini. Sa le zica oricine ,,erezii'', dar daca duhovnici renumiti le repeta, cuvintele parintelui se lamuresc incet si sigur in timp.
  #69  
Vechi 02.02.2009, 23:14:50
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
L-am verificat pas cu pas.
Daca tu nu simti cand iti intra pe subconstient, daca nu auzi ce te intreaba si ce-ti zice, nu ai cum sa verifici o asemenea persoana, caci la suprafata este altceva decat in interior.
Dar, tare as vrea, draga Antonia, sa ai dreptate, caci imi este lehamite de asemenea persoane, care se dau drept ceea ce nu sunt. Sa dea Dumnezeu sa ai dreptate!
  #70  
Vechi 03.02.2009, 03:40:41
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Nu are dreptate,pentru ca nu asculta de sfatul Parintelui Iustin Parvu.Asa se separe oile de capre,toti cei care nu vor sa asculte de sfaturile Parintelui Iustin Parvu o fac din mandrie.Asa se cunoaste puterea unui duhovnic adevarat,cu cat este mai sfant cu atat mai putina lume il asculta.Uitati-va la TV sa vedeti cati asculta de un pastor pocait sau mai stiu ce predicator asa zis crestin cu numele,care marea majoritate nici nus ortodocsi.In America sunt salile pline,vin mii de oameni cand vorbeste un pastor si il asculta ba chair mai mult il si venereaza,de ce,pentru ca ratacitii la rataciti trag.Dar cati pot asculta de un preot ortodox,dar mai ales de un duhovnic plin de har,foarte putitni.De ce nu pot asculta?Pentru ca asta ar insemna sa se smereasca si sa renunte la patimile lor si nu le convine.Imi pare rau pentru cei care refuza din mandrie sa asculte de Parintele Iustin Parvu.Zicea un sfant parinte ca cel care nu accepta sfaturi de indreptare greu il mai poti salva.Imi pare rau pentru tine Antonia ca ai inima buna dar nu vrei sa asculti si parerea altora si pentru ca nu vrei sa asculti,ii smintesti si pe cei din jur.Sa nu te intristezi,eu nu am nimic cu tine si nu te consider eretica,doar un pic inselata,dar ai rabdare caci daca tu ai inima si intentii bune,Dumnezeu va avea grija de tine si te aduce la adevar,Doamne ajuta!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre ereziarhi, erezii si combaterea acestora la Sfintele Sinoade Ecumenice tot-Laurentiu Dogmatica 15 11.04.2014 00:40:59
Preoti de tara sau preoti de oras? paulac Preotul 38 26.06.2013 10:55:03
Cartea ortodoxă între cenzura patriarhală și pretențiile librăriilor moderne Remus Generalitati 32 17.05.2010 09:36:13
Parintele Steinhardt - CRESTINISMUL RESPINGE PROSTIA SI PASIVITATEA LAȘĂ CA PE EREZII andrei_im Generalitati 49 15.01.2010 01:01:10
Articol de contine erezii in ziarul Lumina mihailt Biserica Ortodoxa Romana 7 23.09.2008 14:13:45