Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #791  
Vechi 20.02.2017, 11:04:43
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai e o deosebire intre a spune ca nu stii ( si eu inclin sa cred ca e mai bine asa desi inteleg si sunt de acord si cu formularea ca nu exista mantuire in afara Bisericii pentru ca asta ar trebui sa ne oblige pe toti sa facem misionarism in loc sa stam ca mutii si sa ne mandrim prosteste ca o sa ne mantuim doar noi intre noi ) si a fi ecumenist deci a crede ca exista har si la ceilalti. E o iubire prost inteleasa exact pe modelul ereziei lui Origen cu mantuirea tuturor. Tot din "iubire" sustinea si el lucrul asta. Deci in loc sa incercam sa indreptam omul, sa-l atragem la ortodoxie sau sa il facem sa nu mai pacatuiasca, spunem ca se mantuieste oricum si acolo unde e acum si o sa-l mantuiasca Dumnezeu pentru ca Dumnezeu e iubire.
Iuliu, pozitia "elitist-narcisita" e desfiintata tocmai pentru ca toate credintele si cultele, cu mici exceptii, zic asa. E un impuls tipic uman, fireste scuzabil si universal, dar in nici un caz divin inspirat. E varianta religioasa de "luati numai d ela noi, concurenta va vinde fake-uri!". E onest acest impuls doar daca ramine de unde a si izvorit, adica in plan negustoresc. In plan spiritual, e meschin, banal si si duce la fanatism.
Asa un "nu stiu, poate" e de la Dumnezeu cu adevarat, un "nu!" e politic, e un meschin negot spiritual cu tendinta omului de a fi acceptat in grupul celor corecti, salvati.
Asa ca, de data asta, Cristian are dreptate. :-P
Cred ca tipului din Pireu i-ar placea cum combati. :-P
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #792  
Vechi 20.02.2017, 11:15:43
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Suntem de condamnat si daca am crede ca ne mantuim doar noi intre noi si ne mandrim prosteste cu asta in loc sa intelegem ce responsabilitate uriasa decurge de aici si daca am crede ca oamenii se mantuiesc si in afara Bisericii. Pentru ca si intr-un caz si in altul stam in mocirla si nu facem nimic. Intr-un caz suntem sclavii literei dar ne multumim sa stim bine invatatura si ne mandrim cu asta la fel ca fariseul, in celalalt caz suntem sclavii iubirii de sine pe care o ascundem in spatele iubirii de aproapele nostru - iata ce iubitori suntem noi si cum ne gandim la aproapele nostru lasand in grija lui Dumnezeu ceea ce trebuia sa facem noi.
Reply With Quote
  #793  
Vechi 20.02.2017, 11:20:51
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Într-adevăr, apasă o responsabilitate mare pe umerii noștri, mai ales a celor ce ne numim ortodocși. Și e bine să o simțim.

Însă mărturisirea pe care suntem datori să o facem - sunt convins că știi bine asta - nu stă doar în aducerea la cunoștința altora a dogmei ortodoxe, ci în propria viață, care să reflecte punerea în practică a ceea ce cunoaștem.

Încă o dată: fără extreme; nici doar teorie ignorând practica, dar nici a spune că numai practica e importantă (ceea ce ne-ar duce la pietism și i-am da iarăși lui Cătălin de furcă) :)
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 20.02.2017 at 11:29:26.
Reply With Quote
  #794  
Vechi 20.02.2017, 11:24:44
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Vorbeam de teorie. De practica...nici nu vreau sa vorbesc.
Reply With Quote
  #795  
Vechi 20.02.2017, 12:22:06
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

,, Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni."

in fata Lui nu trebuie sa fim mandri, dar nici viermi smiorcaiti si infricosati, trebuie sa avem incredere si sa fim sinceri.

eu cred ca toti oamenii sunt egali, doar pentru ca sunt oameni. noi, fiind crestini, avem o pila deja, dar ajunsi in fata Lui va conta prea putin. nu poate fi altfel, din punctul meu de vedere. oricat am incercat, m-am gandit, m-am stors practic, nu am gasit nimic care sa-i indeparteze de mantuire pe cei care nu-L cunosc pe Hristos, dar noi suntem fericitii care-l cunoastem si mergem cu dragoste si incredere la El.
Reply With Quote
  #796  
Vechi 20.02.2017, 12:30:23
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Și totuși, oricât le-am dori tuturor mântuirea, știm că fără a ne altoi (prin botez) în Hristos nu este posibilă. Știm de la El, când a spus ''Eu sunt vița, voi sunteți mlădițele'' și, ca atare, seva Lui, Viața Lui trebuie să curgă în noi ca să fim vii, ceea ce este tot una cu mântuirea. Sigur, ține de noi să fim mlădițe vii, iar nu uscate, care ''se taie și se aruncă în foc''.

Dacă s-ar fi putut și fără botez, atunci n-ar mai fi avut rost trimiterea apostolilor în lume ca să le vestească mântuirea prin Hristos și să boteze în numele Sfintei Treimi.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #797  
Vechi 20.02.2017, 12:33:42
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai noi suntem principalul obstacol in calea mantuirii lor.
Trebuie sa intelegem ca indiferent de ce se va intampla cu oamenii din afara noi vom da socoteala pentru faptul ca nu am facut tot ce depindea de noi ca fiecare din oamenii aia sa-L cunoasca pe Hristos. Ba am mai si filozofat in legatura cu mantuirea lor ceea ce e de-a dreptul indecent.
Reply With Quote
  #798  
Vechi 20.02.2017, 12:35:25
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Și totuși, oricât le-am dori tuturor mântuirea, știm că fără a ne altoi (prin botez) în Hristos nu este posibilă. Știm de la El, când a spus ''Eu sunt vița, voi sunteți mlădițele'' și, ca atare, seva Lui, Viața Lui trebuie să curgă în noi ca să fim vii, ceea ce este tot una cu mântuirea. Sigur, ține de noi să fim mlădițe vii, iar nu uscate, care ''se taie și se aruncă în foc''.

Dacă s-ar fi putut și fără botez, atunci n-ar mai fi avut rost trimiterea apostolilor în lume ca să le vestească mântuirea prin Hristos și să boteze în numele Sfintei Treimi.
fara discutie ca e asa, dar nu pot cred ca majoritatea oamenilor isi traiesc fara sansa mantuirii viata asta. si ma gandesc la toti cei care s-au perindat vremelnic pe pamant fara sa fi auzit de existenta Lui, nu au nicio vina. ca sa fiu exact, ar fi discriminati...
Reply With Quote
  #799  
Vechi 20.02.2017, 12:36:56
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit „profetii despre caderea in erezie

Căci va veni o vreme când nu vor mai suferi învățătura sănătoasă, ci - dornici să-și desfăteze auzul - își vor grămădi învățători după poftele lor și își vor întoarce auzul de la adevăr și se vor abate către basme” ( II Tim. 4, 3-4). „Și toți care voiesc să trăiască cucernic în Hristos Iisus vor fi prigoniți. Iar oamenii răi și amăgitori vor merge spre tot mai rău, rătăcind pe alții și rătăciți fiind ei înșiși.” (II Tim. 3, 12-13)
Arhiepiscopul Averchie se temea că duhul Bisericii ortodoxe va fi înlocuit de o concepție papistă a Bisericii, și că, în viziunea credincioșilor conducătorii ortodocși vor fi ca niște “minipapi” și vor pune în umbră pe Hristos drept Cap al Bisericii. Când Biserica va ajunge să fie identificată înainte de toate cu o administrație, atunci Antihrist va avea o ușă deschisă către inimile oamenilor și cu puțin efort îi va transforma în slujitorii săi devotați. Cu înțelegerea lor greșită a Bisericii, vor face lucruri – “pentru binele Bisericii” – opuse poruncilor și voinței lui Hristos. Arhiepiscopul Averchie dimpreună cu Episcopul nostru Nectarie, ne-au avertizat să ne pregătim pentru vremurile catacombelor, când harul lui Dumnezeu s-ar putea să fie luat de la <<organizația bisericească>><> și să rămână numai grupuri de credincioși.
SF,Lavrentie de CernigovNoi, ortodocșii, nu urmărim decât salvarea sufletului și câștigarea Împărăției Cerurilor și acest lucru ni-l poate oferi Biserica Ortodoxă. Una este doar Biserica Ortodoxă Sobornicească și Apostolească, celelalte ce se numesc ”biserici” nu sunt biserici, ci sămânță stearpă a diavolului în lanul de grâu al lui Hristos. Terminând această discuție a adăugat: “cei ce au urechi să audă și cei care au ochi să vadă”, dar apoi a adăugat cu tristețe: “dar vor fi mulți surzi și mulți orbi“.33 Sfântul Teofan Zăvorâtul: “Creștinismul ortodox își pierde sarea” (cf. Matei 5:13). Arhiepiscopul Teofan de Poltava: „Toți cei ce iubesc Adevărul trebuie nu numai să urmărească semnele vremurilor, ci să și tragă urmarea logică din ceea ce văd. În ce privește treburile Bisericii, potrivit cuvintelor Mântuitorului, unul din cele mai uimitoare lucruri care se vor petrece în zilele din urmă este că atunci „stelele vor cădea din cer” (Matei 24, 29). După tâlcuirea Mântuitorului Însuși, aceste „stele” sunt Îngerii Bisericilor, cu alte cuvinte, Episcopii (Apoc., 1, 20). Decăderea religioasă și morală a episcopilor este, așadar, unul din cele mai caracteristice semne ale zilelor din urmă. Căderea episcopilor este înspăimântătoare îndeosebi atunci când ei se depărtează de învățăturile de credință sau, așa cum zice Apostolul, când „voiesc să strămute Evanghelia lui Hristos” (Gal. 1, 7). Apostolul poruncește ca astfel de oameni să fie „anatema”. El zice: „Oricine vă va binevesti în afară de ceea ce ați luat, anatema să fie” (Gal., Mai mult, vei fi judecat de Dumnezeu dacă vei rămâne nepăsător față de abaterea de la adevăr: „Astfel, fiindcă ești căldicel - nici fierbinte, nici rece -, am să te vărs din gura Mea” (Apoc., 3, 16). Nori grei întunecă zările lumii. Judecata lui Dumnezeu asupra oamenilor săi și asupra creștinilor fățarnici, începând cu ereticii și ierarhii (n.n. și creștinii) căldicei se apropie.

”Fără-ndoială, pentru ca cele de mai sus să se împlinească, trebuie ca social, politic, economic lumea să fie adusă în stadiul „zero”, adică infrastructura mondială fie de așa natură încât totul să poată fi condus de pe un singur tron. Aceasta înseamnă desființarea granițelor, adormirea conștiinței de neam și țară, amestecarea tradițiilor, uniformizarea financiară și unirea religioasă. O unitate în diversitate, un sistem de integrare a tuturor în toate despre care spune Cartea Apocalipsei (13:16-18). Când va fi un singur stat, o singură monedă și o singură credință, atunci va veni Antihristul”. 37
”Se cuvine să ne îngrădim pe noi înșine și să ne separăm de episcopii care în chip vădit, stăruie în greșeală privitor la cele ce țin de credință și de adevăr, așadar se vădesc a fi eretici sau nedrepți.” (Sfântul Nicodim Aghioritul)
Unitatea Bisericii stă în păzirea întreagă și nevătămată a învățăturilor Dreptei Credințe Ortodoxe lăsate nouă de Sf. Apostoli și Sf. Părinți... Și, deci, dezbinați de Biserică,schismatici sunt toți cei care cugetă osebit de Sfinții Bisericii”. (Sf. Maxim Mărturisitorul)
”Cu o moarte toți suntem datori, dar una-i ortodox să mori, alta-i ecumenist vândut. Și dacă unul singur ține Adevărul, acolo e Biserica, nu e numai o fracțiune din Biserica, e toată Biserica. Adevărul poate fi la unul singur.., pentru că apărând Adevărul toate Cerurile știu, toți Sfinții și nu te lasă… Voi nu vă dați seama ce durere ai când ești un om vândut, lepădat. Și a nu apăra Adevărul e groaznic, e o suferință teribilă... vreți să fiți fericiți? Muriți pentru Adevăr”. (Pr. Arsenie Papacioc)
Sfântul Ioan Maximovici: “Va fi o apostazie generală și, pe deasupra, mulți episcopi vor trăda credința”.
Sfântul Ignatie Brianceaninov :
<<Vremurile noastre se aseamănă cu vremurile din urmă – „sarea ne cuprinde”. PăstoriiBisericii au rămas cu o înțelegere a creștinismului slabă, întunecată, confuză. O falsăînțelegere după buchie, distrugând viața duhovnicească în societatea creștină, distrugândcreștinismul, care este faptă, nu buchie. Trist este să vezi, cui i-au fost încredințate și pe cemâini au căzut oile lui Hristos, cui i-a fost încredințată păstorirea și mântuirea lor! Apar lupii îmbrăcați în blană de oaie”, recunoscuți după faptele și roadele lor. Toate acestea, însă,se petrec cu îngăduința Domnului. „Cei ce vor fi în Iudeea, să fugă la munte!” Încotro s-oapucăm, dacă cei cărora le sunt încredințate sufletele oamenilor, le călăuzesc nu spremântuire, ci spre pierzanie veșnică?E necesară o prudență deosebită, cum nu o dată ne prevenea Sfântul Ierarh Ignatie, ca “să nu confundăm lupul cu păstorul” și să nu ne încredem cu ușurință în acela care poate să-țiducă sufletul la pierzanie, călăuzindu-l pe un drum fals.
SF.TEODOR STUDITUL;foarte important raspuns dat unei credincioase de catre sfint:
Iar [la întrebarea] dacă trebuie să se cerceteze iarăși din pricina ereziei, [răspunsul este]: acest lucru e absolut necesar[2]. Căci a te împărtăși de la un eretic sau de la unul învinuit pe față pentru viețuirea sa, ne înstrăinează de Dumnezeu și ne face familiari diavolului.Și mi-ai spus că te-ai temut să-i spui preotului tău să nu-l pomenească pe ereziarh la liturghie. Ce să-ți spun acum de¬spre acest lucru nu văd, decît că întinare are împărtășania din singurul fapt că îl pomenește [pe ereziarh], chiar dacă ortodox ar fi cel ce face Sfînta Liturghie.Să intri singur în comuniune cu ereticii este o lucrare de bună voie, iar dacă cineva a făcut-o din frică – asta fiind întrebarea ta – chiar și atunci el nu are îndreptățire.Cu adevărat întreaga lume nu este vrednică de un suflet care se păzește și de împărtășirea eretică și de toată răutatea. I
„Tăcerea în vreme de primejduire a credinței este totuna cu apostazia.” (Sf. Nicodim Aghioritul) „A trece sub tăcere cuvântul Adevărului este totuna cu a te lepăda de Hristos.” (din procesul Sfântului Maxim Mărturisitorul).
Sfântul Grigorie Teologul: ”Prin tăcere îl trădăm pe Dumnezeu”. Nu se cade a tăcea despre ceea ce este de primă necesitate – salvarea sufletelor omenești!
„Dacă episcopul tău este eretic, fugi, fugi, fugi ca de la foc și ca de la un șarpe” (Sf. Ioan Gură de Aur). „Dacă episcopul tău ar învăța orice în afara orânduielii date, chiar de trăiește în curăție, sau săvârșește semne și minuni, sau de proorocește, să îți fie ție ca un lup în blană de oaie, căci lucrează nimicirea sufletelor” (Sf. Ignatie Teoforul).
__________________
Reply With Quote
  #800  
Vechi 20.02.2017, 12:40:28
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
fara discutie ca e asa, dar nu pot cred ca majoritatea oamenilor isi traiesc fara sansa mantuirii viata asta. si ma gandesc la toti cei care s-au perindat vremelnic pe pamant fara sa fi auzit de existenta Lui, nu au nicio vina. ca sa fiu exact, ar fi discriminati...
Adevărat, și apostolul Pavel are un răspuns pentru aceștia, spunând că vor fi judecați după legea morală, pe care o cunosc toate neamurile.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
Răspunde