Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.02.2017, 13:38:24
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
De acord cu Dragoș. Am scăpat oarecum de angoasele de genul celor ale lui Iuliu când am înțeles că nu sunt trimis la misiune de mărturisire în sensul în care au fost apostolii, ci la una mai limitată, respectiv către familie, prieteni, vecini, colegi – oameni cu care intru în contact datorită circumstanțelor în care trăiesc.

În plus, celei dintâi i-a luat locul o altă angoasă, aceea că n-aș putea vorbi credibil despre Hristos, că oamenii ar putea identifica în mine un fake, și atunci aș face rău în loc de bine, întărindu-le necredința în locul credinței.

Așa am înțeles că mai am mult de lucru la luminarea mea înainte de a dori să-i luminez pe alții. Iar după aceea, mărturisirea s-ar petrece aproape de la sine.
Putem sa ne amagim singuri cat vrem, problema e ca acolo vom fi goi. Si judecata va avea loc si in vazul tuturor. Aia e problema. Iadul deja pare floare la ureche, sa ne gandim cat ne straduim aici sa parem in ochii celorlalti si chiar ai nostri ceea ce nu suntem si dintr-o data o sa vada toata lumea si o sa vedem si noi cat de gaunosi suntem.
Reply With Quote