Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.10.2009, 22:54:02
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Concluzia este ca nu poti trage concluzii bazate pe exceptii. Se cheama generalizare si e ilogica. Acu cateva zile un copil a murit imediat ce a fost botezat. Concluzia o tragi singur!
slava lui Dumnezeu!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.10.2009, 11:36:21
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Vai de mine si de mine, pe mine ma ingrozesc ambele variante!!!!!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.10.2009, 13:26:40
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Andrusca, indiferent de modul in care vei naste, aproape ca vei uita de toate si de tot cand iti vei tine minunea in brate .
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.10.2009, 13:31:34
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de melb26 Vezi mesajul
Andrusca, indiferent de modul in care vei naste, aproape ca vei uita de toate si de tot cand iti vei tine minunea in brate .
Offfff, stiu ca asa spun toate mamele si sunt convinsa ca asa si este...numai ca eu m-am blocat la aceste aspecte, mai ales ca preced bucuria de a-ti tine copilul in brate. Bine eu de fapt sunt panicata rau, ma gandesc si la faptul ca as putea avea o sarcina cu probleme ( am RH negativ), mi-e frica de starile de rau din timpul sarcinii, de nastere nici nu mai spun...si pe undeva intr-un plan mai indepartat de insasi responsabilitatea de a educa asa cum trebuie un copil, de a indruma o viata....of of of . Sper sa ma ajute Dumnezeu sa trec peste toate astea!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.10.2009, 13:40:26
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Offfff, stiu ca asa spun toate mamele si sunt convinsa ca asa si este...numai ca eu m-am blocat la aceste aspecte, mai ales ca preced bucuria de a-ti tine copilul in brate. Bine eu de fapt sunt panicata rau, ma gandesc si la faptul ca as putea avea o sarcina cu probleme ( am RH negativ), mi-e frica de starile de rau din timpul sarcinii, de nastere nici nu mai spun...si pe undeva intr-un plan mai indepartat de insasi responsabilitatea de a educa asa cum trebuie un copil, de a indruma o viata....of of of . Sper sa ma ajute Dumnezeu sa trec peste toate astea!
Cu toatele avem temeri (putin spus temeri) , insa la momentul potrivit Maica Domnului ne intareste.
O prietena de a mea era ingrozita de nasterea naturala, nu avea motive medicale sa faca cezariana. Am sfatuit-o ca acesta e cea mai buna cale, si acum e foarte fericita, are o fetita.
Mai stiu si mamici cu Rh- care au copii sanatosi.
Doamne ajuta!
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.10.2009, 13:44:49
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

de ce gandesti negativ???? si chestia cu RH negativ are rezolvare, si aia cu greturile de dim, si mai toate. e normal si natural sa iti fie frica, pt ca e ceva nou. si mie mi-a fost la inceput...dar m-am mobilizat si am trecut peste toate....si peste o sarcina cu mici probleme, si peste o nastere naturala...chit ca am o varsta si acum il cresc....asta o ai in sange. eu zic ca daca iti doresti cu adevarat un copil treci peste frica.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.10.2009, 20:48:05
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

daca Doamne o sa vrea sa raman gravida eu as naste natural ,insa din pacate medicul mi-a spus clar ca nu am cum ! eu una nici nu ma mai gandesc la cum sa nasc ,ci ma rog ca sa raman gravida si sa ma ajute Doamne sa fac un copil sanatos ,si daca voi face cezariana va fi pentru ca nu am alta solutie.
eu as indura nasterile facerii sau cezariana doar ca sa imi pot tine copilasul in brate ...imi imaginez ca este cel mai puternic sentiment pentru o femeie ....
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro

Last edited by elenavioletacocos; 29.10.2009 at 20:50:12.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.10.2009, 20:50:58
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

greturile matinale, varsaturile, senzatia de disconfort, chiar si durerile de spate, sau chiar de burtica dispar atunci cand simti mogaldeata cum misca in burtica, cum isi scoate cate un piciorus afara.
viata mamei este o viata de jertfa:sarcina, nasterea , lauzia, apoi cresterea si ingrijirea copilului.dar bucuria care insoteste fiecare moment al vietii tale e fara margini ptr ca te simti importanta, simti ca le poti fi de folos celor pe care ii iubesti atat.:)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.08.2012, 06:50:30
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit La “neonato”

"V-ați întrebat vreodată ce fac copiii voștri după ce se nasc?

Poate știți cum stă treaba: se nasc. Apoi: li se aspiră secrețiile, li se taie cordonul, li se verifică funcțiile vitale, li se dă nota, sunt spălați, uscați, apoi împachetați. Adică înfășați. Apoi, îi vedeți. Preț de câteva secunde, vă este prezentat copilul.

Apoi nou-născutul este dus la neonatologie. Pentru supraveghere.
Dar ce fac bebelușii acolo? Care este ocupația lor, cum își încep ei viața?
Caută ceva…

Le lipsește ceva.

Aveți idee ce caută? De ce tot întorc capul stânga-dreapta atâta? Sau de ce tot încearca să-și sugă pumnii?

Nu e vorba numai de faptul că plânsetele lor ne-ar putea arăta ceva – că în loc de a fi legați în niște cârpe sterile, ar prefera atingerea tandră a mamei lor, iar în locul unui pat de plastic și-ar dori să stea lipiți de corpul cald pe care îl cunosc deja, de unde i-ar putea simți respirația și bătăile inimii, exact cele pe care le știu, care i-ar face să se simtă în siguranță… Pe lângă aceste lucruri, mai există ceva. Ceva fizic, palpabil, evident: În prima oră după naștere, copiii de la “neonato” își întorc capul, cautând în stânga și în dreapta lor. Apoi, negăsind nimic, își mănâncă pumnii! Nu, nu de ciudă că nu-i aude nimeni, ci doar își urmează instinctul de supraviețuire. Copilul își caută hrana, caută sânul mamei care i-a dat naștere. Dar, negăsind nimic, își ridică încetișor către gură pumnii încleștați neputiincios…

Studiile Organizației Mondiale a Sănătății, UNICEF și World Alliance for BreastfeedingAction (WABA) au arătat că, în prima oră de la naștere, nou-născuții manifestă cel mai puternic relfex de supt. Copilul va căuta sânul în această perioadă, iar dacă nu îl va întâlni se va resemna, va pierde acest reflex. Consecința? Dificultăți în atașarea la sân, refuzul de supt al copilului. Un start pierdut înseamnă, nu de puține ori, o alăptare cu probleme, pe care le poți înlătura doar cu eforturi majore, și uneori nici atunci.

În maternitățile din România vă puteți cere copilul la sân daca nu există vreo patologie după naștere (adică în majoritatea cazurilor). Secțiile maternităților baby-friendly au o politică scrisă în această privință:
“Criteriile pentru acreditarea unui spital ca Prieten al copiilor:
  1. Să aibă o politică scrisă despre alăptare care să fie comunicată regulat personalului medical.
  2. Să asigure pregătirea uniformă a personalului medical în vederea implementării acestei politici.
  3. Să informeze toate gravidele despre beneficiile și tehnica alăptării.
  4. Să le ajute pe mame să inițieze alăptarea în prima oră de la naștere.
  5. Să le arate mamelor cum să alăpteze și cum să mențină lactația, chiar dacă sunt separate de nou-născut.
  6. Să nu li se ofere nou-născuților nicio altă hrană sau băutură (glucoză sau lapte praf) în afara laptelui de sân, nici măcar apă, dacă nu există o indicație bazată pe dovezi medicale.
  7. Să practice rooming-in, adică să le permită mamelor și nou-născuților sa fie împreună 24 de ore din 24.
  8. Să încurajeze alăptarea la cerere.
  9. Să nu le ofere tetine sau suzete nou-născuților alăptați.
  10. Să susțină organizarea grupurilor de sprijin pentru alăptare și să îndrepte mamele către acestea la externare.
Programul interzice, de asemenea, folosirea laptelui praf gratuit sau a produselor de îngrijire a nou-născuților oferite de companiile producatoare de lapte praf. ”

Baby-friendly se numesc în București doar 4 maternități:Pantelimon, Ilfov, Polizu și SUUB(Municipal).

Maternitatea Filantropia a demarat și ea procedurile pentru a câștiga distincția de spital prieten al copilului.

Dacă vă doriți un început bun pentru o alăptare de succes, voi sunteti singurii care hotărâți când vă puneți copilul la sân. Pentru nou-născuții sănătoși, care nu au nevoie de îngrijiri medicale, adică în majoritatea cazurilor, nu există nicio indicație pentru a separa copilul de mamă. Dimpotrivă, există chiar foarte multe dovezi că această perioadă de după naștere este foarte importantă, ea putând fi începutul unui atașament sănătos, al unei alăptări reușite, al unei cunoașteri reciproce profunde. Dar poate fi și o perioadă traumatică, marcată de singurătate și de neîmplinirea nevoilor de siguranță, de atenție, de confort, de afecțiune, de hrană.
Studiul Kangoroo Mother Care, realizat de UNICEF, a demonstrat că cea mai eficientă metodă de îngrijire pentru bebelușii prematuri sau subponderali este plasarea copilului pe pieptul mamei , locul cel mai sigur pentru ei. Acolo își vor regla ritmul cardiac, frecvența respiratorie și corpul le va fi încălzit în cel mai eficient mod: prin căldura corpului matern. Nu este vorba de copiii care necesită resuscitare cardio-respiratorie la naștere sau de cei care au nevoie de intervenții chirurgicale, ci doar de cei stabili, care, din nou, reprezintă majoritatea cazurilor.

Vă puteți alapta copilul fără dificultați, firesc, chiar din prima oră de viață."
http://www.nastecumsimti.org/2009/09/20/la-neonato/

Semneaza petitia:
Aveți dreptul la cel puțin două ore de intimitate totală cu bebelușul dumneavoastră, imediat după naștere
***
Mai multe informatii cu privire la nasterea naturala(nu indusa), alaptare si beneficiile laptelui matern vei gasi oricand aici:
Asociatia pentru nastere naturala si alaptare (proiecte,evenimente)
Maternologie
Naste cum simti
Pravalia parintilor
Leaganul vietii
atasatlasanulmamei.blogspot.ro
lll.maternet.ro
mamalapte.ro
http://adelle.ro/

Peaceful protest to say NO to the violence against birthing women in Bulgarian hospitals.

http://nenanasilieto.wordpress.com/c...ories-english/
http://saynotoviolence.org/join-say-...rian-hospitals

Last edited by Laura19; 25.08.2012 at 07:32:09.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.05.2013, 18:02:29
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Va naște cvintupli concepuți pe cale naturală




O tânără de 23 de ani din Cehia va deveni prima femeie din țară care va naște cvintupli concepuți pe cale naturală, scrie Daily Mail.
Alexandra Kinova a aflat în luna martie că va avea gemeni. Câteva zile mai târziu, când a făcut o vizită la Institutul pentru îngrijirea mamei și a copilului din Praga, Kinova a aflat că va avea patru copii. În aprilie, medicii și-au dat seama că tânăra va naște de fapt cinci copii. „Când mi-au dat această veste, am fost șocată, am început să plâng”, a declarat femeia.
Alexandra Kinova va naște duminică, prin cezariană. „De-abia aștept să văd cum arată. Îi voi alăpta pe toți”, a declarat femeia. (Sursa: Gandul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nasterea prin cezariana andreicozia Generalitati 41 24.12.2013 16:50:45
Pledoarie pentru nasterea naturala Florin-Ionut Umanitare 126 03.10.2013 22:11:24
Reglarea naturala a conceptiei andreicosmovici Biserica Romano-Catolica 103 28.04.2012 23:34:45
Ziua de nastere o_copila Generalitati 34 13.07.2009 17:06:49
UE si alimentatia naturala nicoletajuravle Generalitati 9 21.04.2007 11:42:44