Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #801  
Vechi 20.02.2017, 12:44:16
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Dragoș, întrebarea mea pentru Cătălin era dacă, dogmatic vorbind, a fost stabiită o erezie a ecumenismului. Ecumenist, pe scurt spus, ar fi cel care consideră că ar putea fi mântuiți și cei de alte confesiuni creștine, dacă nu greșesc.
A spune ''nu știu'' înseamnă a admite posibilitatea asta, după părerea mea.
da SF.IUSTIN POPOVICI O NUMESTE PANEREZIE,DE SF.NICOLAE VELIMIROVICI ,marii nostrii duhovniciincepind cu dumitru staniloaie,GHE.CALCIU,IUSTIN PIRVU,ARSENIE PAPACIOC ARSENIE BOCA S.A.vedeti si videoclipul intitulat duhovnici romani despre ecumenism ,l-am pus pe acest topic mai la inceput.Apoi citit si dialogul unui preot ortodox cu adeptii ecumenismului ca e f.interesant dezbatute pe punce la multe intrebari ridicate de adeptii ecumenismului,merita citit
http://sinodultalharesc.tk/dialogul-...iatului-beius/
__________________
Reply With Quote
  #802  
Vechi 20.02.2017, 12:47:59
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Erezie este sa credeti ca sfintii sunt infailibili.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #803  
Vechi 20.02.2017, 12:52:27
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

dumitru staniloaie a fost un om si un preot exceptional, foarte inteligent, l-am vazut de cateva ori la tv si i-am citit si o carte, extraordinar om si foarte inteligent. era genul de om care a spus, fara indoiala, "nu stiu" la ceea ce discutam noi aici.

sa-l pui alaturi de schizofrenicul arsenie boca mi se pare o impietate.
Reply With Quote
  #804  
Vechi 20.02.2017, 12:57:14
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
dumitru staniloaie a fost un om si un preot exceptional, foarte inteligent, l-am vazut de cateva ori la tv si i-am citit si o carte, extraordinar om si foarte inteligent. era genul de om care a spus, fara indoiala, "nu stiu" la ceea ce discutam noi aici.

sa-l pui alaturi de schizofrenicul arsenie boca mi se pare o impietate.
Asa este. O impietate sectar-schismatica.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #805  
Vechi 20.02.2017, 12:59:26
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Dovada ca ecumenismul este religia antihristului in supermemorandum

INCHEIAT LA STRASBOURG in anul 2014 ne arata a fost proiectat si sinodul cretan ,care trebuia sa aiba loc in Constantinopol ,iar apoi l-au mutat in creta la pag.2 puncul 1b care spune
Întrunirea Marelui Sinod Panortodox, undeva la mijlocul anului 2016, chiar în zi de Cincizecime, la Sfânta Mănăstire „Sfânta Irina“ de la Constantinopol. Hotărârile ce urmează a fi luate la acest sinod au fost deja incluse în SUPER-MEMORANDUMUL al cărui text îl redăm în continuare.
La cap.prevederi referitoare la biserica se specifica la art.14,pct.15a urmatoarele
Acordurile menționate mai sus vor fi validate de un Sinod Ecumenic al Bisericilor Creștin-Ortodoxe, ale cărui lucrări vor avea loc în perioada 19.06.2016 – 09.07.2016.
Noi ce concluzie sa tragem decit ca ierarhii prezenti acolo nu i-aiu slujit lui HRISTOS,cei care au semnat ci acestui supermemorandum facut de masoni cu scopul netezirii drumului pt.imparatia lui antihrist.Atunci cui slujesc ierahii semnatari in Creta,caci prin acest sinod se urmareste distrugerea ortodoxiei prin masonii din bisericile ortodoxe.Oare la noi care sunt aceia/
Vad ca acuzele aduse preotilor care se ingradesc de erezie conform canoanelor le sunt aduse acuze care de fapt nu pot fi catalogate ca acuze si ele sunt usor demontate de pr.Eftimie Mitre.Cititi aicea ca nu e lung.
http://sinodultalharesc.tk/parintele...lui-din-creta/
__________________
Reply With Quote
  #806  
Vechi 20.02.2017, 13:01:58
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit citit supermemorandumul si daca nici acuma nu ne luminam atunci e vai de noi

http://www.apologeticum.ro/2016/03/s...ada-2016-2020/
__________________
Reply With Quote
  #807  
Vechi 20.02.2017, 13:02:50
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Sofiaiuga, te intreb si pe tine - ce vei face si ce vei zice cand Sfanta Lumina va veni, de Paste, la rugaciunea Patriarhului Ierusalimului, ai carui reprezentanti au semnat actele Sinodului si care nu s-a dezis de ele ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #808  
Vechi 20.02.2017, 13:09:42
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Sofiaiuga, te intreb si pe tine - ce vei face si ce vei zice cand Sfanta Lumina va veni, de Paste, la rugaciunea Patriarhului Ierusalimului, ai carui reprezentanti au semnat actele Sinodului si care nu s-a dezis de ele ?
O sa sefaca ca ploua, dind-o la intors. Tipic pentru sectarismul pseudo-ortodox.
Ortodocsi sint cei care care poartea dialog cu voi, fratii nostri de dincolo de Tibru, side, pilda, au dat, in dialog onest si fara caraieli isterice si blesteme de cocalar, marturia buna a credintei noastre la Chieti, anul trecut.
Atunci, dialogul privind primatul scaunului Episcopului Romei a produs o concluzie care exprima poztia noastra. Fara isterii, incitari si valuri de dispret.
Deci, se poate. Dar probabil d-na Iuga si toti zelotistii, mai mult sau mai putin agramati, dar toti nepomenitori, nu stiu asta.
Sau nu vor sa stie.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #809  
Vechi 20.02.2017, 13:10:34
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

E scris in supermemorandum ca nu o sa vina lumina dar o sa faca ei un truc acolo ca-s ecumenisti. :)
Reply With Quote
  #810  
Vechi 20.02.2017, 13:15:18
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Trebuie sa intelegem ca indiferent de ce se va intampla cu oamenii din afara noi vom da socoteala pentru faptul ca nu am facut tot ce depindea de noi ca fiecare din oamenii aia sa-L cunoasca pe Hristos.
Ei, nu'ș dacă-i chiar așa. Mai frică ar trebui să le fie de chestia asta episcopilor și pochilor, decât mie. Eu o să dau socoteală ÎN PRIMUL RÂND pentru copiii, părinții și prietenii mei. Se aude, stelaru-le?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde