Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.12.2007, 09:30:51
delaro delaro is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.12.2007
Mesaje: 3
Implicit

In decembrie 1989, eroii Revolutiei au iesit in strada facandu-ne un cadou insangerat: Libertatea. Ei au murit pentru... noi. Acum este momentul ca noi sa iesim in strada, sa ne amintim si sa amintim celorlalti ca EROII NU MOR NICIODATA!

Vineri---18:00---Piata Revolutiei-->Sala Dalles

>> Da mai departe >>

Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.12.2007, 13:13:58
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Am pierdut un var drept la revolutie! Au fost uitati!! Sangele lor s-a uscat..............:|:|:| La Timisoara au iesit in strada doar 20 de oameni:|:|
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.12.2007, 20:33:31
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Pacat de sangele varsat de toti cei care nici un minut nu au crezut ca se va trage cu gloante adevarate si ca vor gasi usile inchise la Catedrala Mitropolitana. DUMNEZEU SA-I ODIHNEASCA ! Dreptatea nu exista pe pamant, insa eu cred in dreptatea divina, care pe multi, pe foarte multi ar trebui sa-i sperie. Totul in lumea asta, in viata asta " splendida " se plateste, mai devreme sau mai tarziu.
Chiar daca au iesit putini timisoreni in strada, asta nu inseamna ca cineva din orasul Timisoara, a uitat clipile de groaza, calvarul, tacurile ce brazdau liniile de tramvai mai gata la toate intersectiile, Piata Operei si pana la Catedrala Mitropolitana care gemea de oameni de toate natiile care s-au asezat in genunchi si au rostit intru-un glas " TATAL NOSTRU " , asa zisii teroristi ( cica soldati de peste 40 de ani) cocotati pe acoperisurile blocurilor de unde se trageau cu mitraliere doar pentru a inspaimanta populatia, nu, asa ceva nu se poate uita, niciodata. Au trecut atatia ani si nici acum nu se cunoaste ( sau nu vrea sa se cunoasca ) adevarul. Cel mai dureros e pentru cei care merg la cimitir sa puna flori si sa planga, nesansa de-a trai a unei persoane dragi din familie si nu numai. PACAT, mare PACAT ca au murit atatia tineri, de pomana !
" Fericiti " cei care n-au facut nimic, dar beneficiaza de titlu de " EROU DIN REVOLUTIA DE LA TIMISOARA 1989 !" Oare chiar nu le este frica de dreptatea divina ??? SUPER!!!
Repet motoul topicului : EROII NU MOR NICIODATA ! ODIHNA VESNICA! cu stima,icamilin
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.12.2007, 20:34:37
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Pacat de sangele varsat de toti cei care nici un minut nu au crezut ca se va trage cu gloante adevarate si ca vor gasi usile inchise la Catedrala Mitropolitana. DUMNEZEU SA-I ODIHNEASCA ! Dreptatea nu exista pe pamant, insa eu cred in dreptatea divina, care pe multi, pe foarte multi ar trebui sa-i sperie. Totul in lumea asta, in viata asta " splendida " se plateste, mai devreme sau mai tarziu.
Chiar daca au iesit putini timisoreni in strada, asta nu inseamna ca cineva din orasul Timisoara, a uitat clipile de groaza, calvarul, tacurile ce brazdau liniile de tramvai mai gata la toate intersectiile, Piata Operei si pana la Catedrala Mitropolitana care gemea de oameni de toate natiile care s-au asezat in genunchi si au rostit intru-un glas " TATAL NOSTRU " , asa zisii teroristi ( cica soldati de peste 40 de ani) cocotati pe acoperisurile blocurilor de unde se trageau cu mitraliere doar pentru a inspaimanta populatia, nu, asa ceva nu se poate uita, niciodata. Au trecut atatia ani si nici acum nu se cunoaste ( sau nu vrea sa se cunoasca ) adevarul. Cel mai dureros e pentru cei care merg la cimitir sa puna flori si sa planga, nesansa de-a trai a unei persoane dragi din familie si nu numai. PACAT, mare PACAT ca au murit atatia tineri, de pomana !
" Fericiti " cei care n-au facut nimic, dar beneficiaza de titlu de " EROU DIN REVOLUTIA DE LA TIMISOARA 1989 !" Oare chiar nu le este frica de dreptatea divina ??? SUPER!!!
Repet motoul topicului : EROII NU MOR NICIODATA ! ODIHNA VESNICA! cu stima,icamilin
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.12.2007, 17:32:19
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin
Pacat de sangele varsat de toti cei care nici un minut nu au crezut ca se va trage cu gloante adevarate si ca vor gasi usile inchise la Catedrala Mitropolitana.
Dumnezeu sa-i odihneasca! Eu nu cred ca ei au murit degeaba, ei ne-au redat libertatea noua, cele 23 milioane de romani care ar trebui sa ne aducem aminte de ei ca de niste adevarati eroi ai neamului nostru. Am vazut de curand o poza intr-un ziar romanesc care apare aici in State, era un tanar cu banderola revolutionara pe mana stanga si cu drapelul de stat in mana dreapta... nu stiu de ce, mi s-a parut ca aceasta poza este ca o ilustrare vie a faimosului tablou Romania Revolutionara al lui Rosenthal. Sa nu-i uitam niciodata, iar acum la cumpana dintre ani sa aprindem o lumina si pentru ei, cei care s-au jertfit pentru innoirea noastra.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Romanii nu-si respecta eroii ?! Radu32 Generalitati 26 07.12.2010 18:43:29
9 MAI! si eroii ortodoxiei! andreicozia Stiri, actualitati, anunturi 40 24.05.2010 00:57:20
Rugăciune pentru EROII DIN DECEMBRIE 1989 cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 3 22.12.2009 19:58:49
niciodata toamna aradeanu Pocainta 4 24.09.2008 10:59:28