Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 30.08.2012, 20:56:10
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Legat de ultima intrebare pusa de mine: in general oamenii nu stiu de infertilitate inainte de a avea relatii sexuale si atunci eu, care am fost mereu adepta (prin educatie si simtire) sexului numai dupa casatorie, consider ca o verificare ar trebui facuta inainte de casatorie, macar prin consultatii premaritale ale partenerilor, sau chiar prin relatii. Altfel se pune problema de a obliga pe unul din ei sa traiasca in suferinta prin renuntare la copil, iar pe celalalt la remuscare toata viata (pentru ca el/ea este cauza suferinta (si) a celuilalt.
Situatia trebuie discutata inainte de casatorie si acceptata de comun acord si fara constrangere de amandoi partenerii. In caz contrar mai este posibila inainte de casatorie (ca sa nu apara divort dupa), despartirea si alegerea altui partener potrivit in acest sens.
In plus si tratamentele sau adoptia au limite de varsta si daca si asa casatoria intarzie, nu mai raman sanse.
Te casatoresti pentru ca ti-a dat Dumnezeu dragoste multa pentru celallat...dupa analize te desparti si nu mai iubesti?...Nu obliga nimeni pe celalalt sa nu aibe copii...sunt un trup...daca nu pot avea copii asa a vrut Dumnezeu...ce crezi ca daca sufera ambii de sterilitate e mai corect? (cunosct un caz: ambii nu pot avea copii).

Toate metodele de insamantare artificiala au ca rezultat copii cu probleme: fie o imunitate scazuta, fie risc mai mare de atac de cord, fie infertilitate, etc...sunt copii cu mai putina dragoste (pentru ca s-au implicat terte persoane in proces, in izolare/conservare/insamantare/transfer/etc.)...asa cum un animal este stresat de mediul in care traieste asa si un embrion
dar cel mai important argument: nu se face voia lui Dumnezeu.
Si eu am fost la un pas de face inseminare artificiala...am cautat argumente justificative.
Nu e vorba de cine merita sa aiba copii. Merita Iisus sa moara pe cruce?
E vorba de a duce o cruce care ti se da.
Poate sunt vremurile cand se potrivesc cuvintele: "Caci iata vor veni zile, cand se va zice: "Ferice de cele sterpe, ferice de pantecele care n-au nascut ..""
Reply With Quote
  #102  
Vechi 30.08.2012, 21:29:35
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
Te casatoresti pentru ca ti-a dat Dumnezeu dragoste multa pentru celallat...dupa analize te desparti si nu mai iubesti?...Nu obliga nimeni pe celalalt sa nu aibe copii...sunt un trup...daca nu pot avea copii asa a vrut Dumnezeu...ce crezi ca daca sufera ambii de sterilitate e mai corect? (cunosct un caz: ambii nu pot avea copii).

Toate metodele de insamantare artificiala au ca rezultat copii cu probleme: fie o imunitate scazuta, fie risc mai mare de atac de cord, fie infertilitate, etc...sunt copii cu mai putina dragoste (pentru ca s-au implicat terte persoane in proces, in izolare/conservare/insamantare/transfer/etc.)...asa cum un animal este stresat de mediul in care traieste asa si un embrion
dar cel mai important argument: nu se face voia lui Dumnezeu.
Si eu am fost la un pas de face inseminare artificiala...am cautat argumente justificative.
Nu e vorba de cine merita sa aiba copii. Merita Iisus sa moara pe cruce?
E vorba de a duce o cruce care ti se da.
Poate sunt vremurile cand se potrivesc cuvintele: "Caci iata vor veni zile, cand se va zice: "Ferice de cele sterpe, ferice de pantecele care n-au nascut ..""
1. Ai inteles gresit. Analizele le faci tu cand vrei, chiar inainte de a cunoaste partenerul. Si pe urma discuti iniante de casatorie, cu cartile pe fata: uite eu nu pot avea copii. Tu vrei copii? Esti de acord sa facem tratament sa avem, sau vrei sa adoptam. Daca omul te iubeste si vrea sa imparta soarta ta, atunci e bine. Daca nu, fiecare poate sa mearga pe drumul lui si sa-si gaseasca partenerul potrivit. Macar nu se ajunge la divort si mai ai sansa sa gasesti omul potrivit.
Mai sunt oameni care chiar nu vor copii si atunci partenerul trebuie sa accepte?
Intr-o casnicie nu esti singur. Decizia ta este valabila si pentru celalalt.
Cum adica nu obliga nimeni pe nimeni sa n-aibe copii. Pai ala care nu poate avea, il obliga automat si pe celalalt sa nu aibe, chiar daca el poate sa aibe. Sau se duce si face copilul cu altcineva?
Nu te inteleg.
Daca ambii sunt sterili e mai bine, in sensul ca duc aceeasi cruce.

2. Eu n-am auzit sa fie copii cu probleme doar pentru ca s-au facut in vitro.
Ba dimpotriva.
Si tocmai copii aceia nascuti din suferinta si doriti atat de mult sunt mai mult iubiti decat cei facutila intamplare, fara dorinta.
Cum poti sa spui ca nu sunt iubiti? Terta persoana doar ajuta. Nu intervine in iubirea cuplului.

3. Asa vremuri nu cred sa vina vreodata. Uneori ma gandesc si eu ca poate e mai bine sa nu mai aducem copii pe lumea asta asa cum este, dar lumea face mai departe...
E numai voia lui Dumnezeu aici.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #103  
Vechi 30.08.2012, 21:36:28
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de chefdejoaca Vezi mesajul
Sper sa va fie de ajutor :
Biserica Podeanu de pe strada Dornei din Capitala, este un loc al minunilor intamplate de-a lungul timpului :vindecari miraculoase, prunci daruiti la batranete, divorturi stopate.
Rugaciunile din inima catre Sfantul Simon Zilotul, ocrotitorul familiei, fac minuni si in cazul infertilitatii.
As avea o intrebare:
O femeie ce nu este casatorita dar isi doreste sa aiba un copil ,ce poate sa faca?In cazul pe care il cunosc eu ,adoptie nu poate pentru ca nu indeplineste conditiile legale.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 30.08.2012, 22:40:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
As avea o intrebare:
O femeie ce nu este casatorita dar isi doreste sa aiba un copil ,ce poate sa faca?In cazul pe care il cunosc eu ,adoptie nu poate pentru ca nu indeplineste conditiile legale.
Să boteze un copil și să-l ajute să crească în Cristos.

Mai există și varianta plasamentului. Să ia un copil în plasament este altceva decât să-l adopte. E incomparabil mai simplu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #105  
Vechi 30.08.2012, 23:31:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul


3. Ma doare teribil ca lumea nu stie, nu se informeaza si vehiculeaza lucruri gresite. (...)Eu nu stiu de unde s-a ajuns la aceasta idee ca se omoara embrioni la IVF.



Si nici nu se fac embrioni care se arunca. Sunt unii neviabili si atat.Din astia neviabili nu se pot face copii. Punct.
Ceilalti se pun la congelat si se mai pot folosi.
Înțeleg că sunteți informată și vehiculați lucruri corecte. Spuneți-ne, vă rog, ce se întâmplă cu embrionii puși la înghețat și care nu se mai folosesc ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #106  
Vechi 30.08.2012, 23:46:16
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Sunt destul de informata. Nu stiu daca stiu sau am inteles totul corect.
Exista informatii de tot felul in circulatie.
Din pacate nu am experienta directa in acest domeniu, in sensul ca nu am facut in vitro.

Din cate am aflat eu, embrionii congelati apartin respectivului cuplu care i-a produs. Ei decid asupra lor. Pot sa-i foloseasca pentru mai multe sarcini.
In unele tari se pot dona altor cupluri care au nevoie si nu au reusit.
Un cuplu are in general cativa embrioni. Din astia se folosesc 2-3 (de la caz la caz) pentru o sarcina. Daca mai raman 2-3 se folosesc pentru urmatoarea.
Din care nu se stie cati sunt viabili. Mai multi nu sunt.
Deci nu au cum sa se arunce embrioni.

Repet, spun din ceea ce am aflat si eu de pe unde m-am informat.
Exista si in tara astfel de clinici si medici si puteti sa intrebati.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #107  
Vechi 31.08.2012, 00:09:00
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
As avea o intrebare:
O femeie ce nu este casatorita dar isi doreste sa aiba un copil ,ce poate sa faca?In cazul pe care il cunosc eu ,adoptie nu poate pentru ca nu indeplineste conditiile legale.
Sa apeleze la Pr.Tanase, are atatia copii. Poate reuseste sa dea un copilas in plasament acelui cuplu.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 31.08.2012, 00:15:39
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Ce credeti, de ce pune Dumnezeu viata in copilul creat in vitro? I-ar fi foarte usor sa nu puna daca este ceva gresit, si totusi pune, pentru ca nimeni altcineva nu poate da viata unui copil...
Reply With Quote
  #109  
Vechi 31.08.2012, 00:28:07
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Sa apeleze la Pr.Tanase, are atatia copii. Poate reuseste sa dea un copilas in plasament acelui cuplu.
Nu e cuplu ,e o femeie singura care nu are o situatie economica buna dar isi doreste un copil in viata ei.Cum se poate lua legatura cu parintele TANASE?
Reply With Quote
  #110  
Vechi 31.08.2012, 00:28:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Ce credeti, de ce pune Dumnezeu viata in copilul creat in vitro?
Păi, nu prea pune. În realitate, rata de succes a fertilizării in vitro este între 10 și 20 %. Deci, în 8-9 cazuri din 10 Dumnezeu nu pune viață acolo. Și vorbim de cazuri preselecționate și pretratate.

Citat:
I-ar fi foarte usor sa nu puna daca este ceva gresit, si totusi pune, pentru ca nimeni altcineva nu poate da viata unui copil...
Asta se subsumează întrebării mai generale: de ce cuplurile de criminali totuși se întâmplă să aibă copii ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un posibil raspuns ! ( Cum sa traiasca sotii care nu pot avea copii ) cristiboss56 Nunta 1 03.02.2009 20:21:53
Copilas in cuplu mixt. toma_nec Generalitati 53 28.08.2008 17:34:59
Lesbiencele vor putea avea copii biologici florina.stan Homosexualitatea 92 19.05.2008 17:37:26
Cum vede un cuplu lucrurile "duhovniceste" ? nicolae.lucian Nunta 6 22.12.2007 16:40:13
Dragostea in viata de cuplu eugen_gh Nunta 38 03.09.2007 21:28:50