Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 14.04.2009, 02:54:48
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bibivaly Vezi mesajul
.totul e bine doar faptu ca nu stiu daca as rezista noaptea singur in padure am fost de multe ori la munte cu cortu dar niciodata singur asa ca astept niste sfaturi Doamne ajuta
Sfatul meu e sa scrii corect: doar faptul... cu cortul...
Si ai grija sa nu-ti pui cortul in calea ursului, caci ursul merge de fiecare data pe acelasi drum. Rugaciunea in grup e chiar mai buna decat de unul singur. Ai grija sa nu te prinda noaptea pe drum.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 14.04.2009, 09:56:08
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Seara, in liniste, pune'ti urmatoarea intrebare: Oare chiar am nevoie sa intalnesc un pustnic?

Sunt sanse sa iti dai seama ca nu ai nevoie, ca prin tine poate veni o ispita acelui pustnic, care a fugit de noi tocmai pentru a se ruga mai mult pentru noi. Si sa te feresti de a vedea in marii parinti sau in pustnici oracole sau ghicitori, care ti'ar putea raspunde la unele intrebari.

Daca in inima ta iti doresti tare sa gasesti un pustnic, deja l'ai gasit. Macar unul dintre ei a simtit nevoia ta si te afli deja pe lista lui de rugaciune. Ai pace si nu mai merge in pustie, pana ce Domnul nu'ti va arata ce ai de facut mai departe. Mai bine cauta un parinte de rand, cu mare dragoste. Inca mai poti gasi. Trebuie doar sa cauti. Sunt parinti care traiesc in lume ca in pustie, desi sunt casatoriti si merg pe strazi.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 06.07.2009, 14:50:31
Nihil_Sine_Deo Nihil_Sine_Deo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2009
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cornelpr Vezi mesajul
Am o intrebare, am mai scris-o si la generalitati dar poate aici o vad mai multi.
Unde as putea gasi un pustnic. Da, da un pustnic, ieroschimonah sau doar schimonah, nu conteaza gradul. De ce intreb? pai... e ceva personal
Sper ca imi veti raspunde.
Cornel

Doamne ajuta Cornel !

ai pus o intrebare la care asteptai un raspuns, brusc te-ai rezit judecat !!!

Foarte multi si-au dat cu parerea...cu toate ca tu stii mai multa teologie decat un student teolog.

De ce cauti raspunsuri acolo unde este posibil sa nu le primesti ???

Duhovnicul pe care il ai ... (Ierom. Mina) este mai mult decat un pustnic, la el gasesti toate raspunsurile la problemele tale. Slava Domnului ca ai un astfel de duhovnic.


Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #94  
Vechi 20.07.2009, 21:12:22
BoGdAn000 BoGdAn000 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 8
Implicit

Pustnici sunt......dar sunt pustnici care au fost in pustie si acuma sunt in manastire,gasesti in mai multe manastiri..eu stiu ca si in Sihastria sunt....dar ce o sa iti faca pustinici dak ii vei gasi...vrei sa fi criticat pentru pacatele tale?.....sa ii apere Dumnezeu in pustinicia lor in lupta cu diavolul!..Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #95  
Vechi 30.04.2015, 01:30:50
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Abia acum am descoperit acest topic si mi se pare interesanta ideea.
Cel ce doreste sa intalneasca un pustnic, daca nu este superficial in credinta, atunci in nici un caz nu trebuie sa puna aceasta intrebare aici, ci lui Dumnezeu. Iar prin rugaciune, orice lucru este posibil. Cunosc insa un caz cand cuiva i s-a dat sarcina de catre duhovnic, sa caute si sa gaseasca pe cineva care traia de multi ani in pustietata muntelui, pentru un cuvant de folos. Dupa mult timp de cautari zadarnice, cu ispite grele si neajunsuri, intampinand ploi sau geruri napraznice, singur in varf de munte, persoana cautata a venit personal la omul cu pricina, tocmai cand era pe cale sa-si piarda mintile de deznadejde.
Pustnicul, chiar daca se roaga pentru toata lumea, el fuge de lume cu toata fiinta lui, fiindca lumea il lauda pentru ceea ce face, iar el pierde harul.
N-am cunoscut niciodata un pustnic, iar daca da, atunci nu mi-a fost dat sa stiu, fiindca probabil as fi cazut instantaneu la picioarele lui. Dar cu ceva ani in urma, am avut dorinta ca unul dintre pomelnicele mele sa ajunga in mainile unui pustnic nevazut de lume, iar aceasta rugaciune mi s-a implinit la cateva luni dupa aceea. Nimic pe lume nu-i imposibil. Totusi, intalnirea personala a unui mirean cu un pustnic, daca nu-i oranduita de Dumnezeu, ci doar ingaduita, ea poate aduce sminteala cel putin de o parte daca nu dintr-amandoua.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce vizitarea unui pustnic este o aberatie? andreicozia Calugarul 52 24.10.2011 16:43:27
Unde pot gasi cantarile cununiei (audio sau .mp3)? sophia Muzica Bisericeasca 4 26.06.2010 01:41:44
filmul tzarul-unde il pot gasi? lore86 Generalitati 13 18.04.2010 23:21:37
stie cineva unde il pot gasi pe parintele savatie bastovoi? bogdan_222 Calugarul 3 30.07.2009 19:27:15
Vedenia unui pustnic anonim C.tin Intamplari adevarate 2 31.05.2009 05:04:41