Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 25.12.2015, 16:59:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da mă. Mulțumim. Geniu-le.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #112  
Vechi 25.12.2015, 23:45:25
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Da mă. Mulțumim. Geniu-le.
Saru' mana
Reply With Quote
  #113  
Vechi 28.12.2015, 09:15:02
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Foarte rau a facut. Cam cat incaseaza Caile Ferate de pe urma acestei investitii ? Se va amortiza vreodata ?

A fost si este plina tara de investitii tampite. Canalul Dunare-Marea Neagra este cel mai ilustru exemplu de lipsa de viziune. In ultimele 20 de drumuri de la Bucuresti la Mare am vazut o singura data un barcaz folosind acest canal. In rest, liniste si pace pe "Magistrala Albastra".
Inainte de 1989, constructia caii ferate Pascani- Targu Neamt (in proiect inca din 1915) a fost o investitie foarte necesara si rentabila.
Prin aceasta s-a asigurat dezvoltarea economica si sociala a orasului Targu-Neamt si a zonei respective.
Pe langa imensul potential turistic a acestei linii, s-a dezvoltat cu aceasta ocazia industria de acolo- traficul de marfa era foarte intens pe aceasta linie in 1990 (in Targu Neamt exista Intreprinderea Volvatir cu 4500 salariati, Intreprinderea de prelucrare a cauciucului, Intreprinderea de prelucrarea lemnului, iar la Timisesti existau 3 mari balastiere).
In plus, exista in proiect prelungirea caii ferate de la Targu Neamt spre vest, pentru punerea in valoare a unor eventuale zacaminte de petrol.


La fel si Magistrala albastra a fost o investitie foarte necesara si utila. Se scurta astfel cu cca 400 km drumul vapoarelor de la Constanta la Cernavoda, evitând ocolul prin Sulina.
Apoi existau destule produse industriale, care sa fie transportate pe Canalul Dunare-Marea Neagra. Produsele platformei petrochimice Petromodia, piatra din carierele de la Ovidiu si Sitorman, ciment de la Medgidia, utilaje agricole si remorci de la IMUM Medgidia, produse agricole, etc.
In plus, canalul a fost construit si ca un drum de tranzit pentru petrolul din Orientul Apropiat spre centrul si vestul Europei.


Nu este vina lui Nicolae Ceausescu ca dupa 1990 noi ne-am batut joc de aceste investitii si nu am stiut a le pune in valoare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare