Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.05.2016, 11:16:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elenacluj Vezi mesajul
Cum sa ma rog?
Odata si sfintii apostoli, cat erau ei de sfinti apostoli, au pus intrebarea asta Domnului nostru. Atunci e momentul in care oamenii au primit, ca raspuns, "Tatal nostru" si de aceea ii mai spunem "rugaciunea domneasca" acestui mare dar de la Domnul. Veti observa ca, in aceasta rugaciune, sunt sapte cereri. Va propun sa procedati in felul urmator: In fiecare seara, in linistea casei dv, in genunchi si in fata icoanei Mantuitorului sa incepeti prin a spune "Tatal nostru". Apoi dezvoltati, meditand si rugandu-va in formulare libera, una dintre cele sapte cereri. In fiecare zi, o alta. Doua exemple:

-cand ajungeti la "fie voia Ta precum in Cer asa si pe Pamant". Aceasta reprezinta o singura cerere, prin care cerem ca Dumnezeu sa fie singura vointa suverana pe pamant, asa cum e singura vointa suverana in Cer. Oare pentru noi, este El singura vointa suverana, asa cum e pentru sfinti si pentru ingeri ? Cand spun "Domnul este rege in inima mea", spun, cu alte cuvinte "Domnul este primul servit de mine". Ce altceva ar putea inseamna "vointa suverana" sau "a fi rege" ? Dar asa este ? Primul servit de mine e Domnul, sau e cutare ? Sau cutare ? Cand nu de ce mi-a spus El tin cont mai intai, ci de ce spune lumea, revistele, tratatele stiintifice, prietenii, sefii de la serviciu, etc atunci nu pot sa spun "Domnul este rege in inima mea". Doamne, de atatea ori am gresit, nu cuvantului Tau dand intaietate, ci cuvantului altora, cuvantului meu! Te rog, Doamne, sa ma ierti si sa vii sa te asezi in inima mea ca Rege. Te mai rog sa imi dai taria sa urmez cuvantul Tau, vointa Ta sa fie suverana in inima mea!

-sau, cand ajungeti la "si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri", lasati un pic de timp pentru meditatie. Ganditi-va de cate ori nu ati iertat vina gresitilor dv. De cate ori ati vazut bine paiul din ochiul lor, dar nu barna din ochiul dv. Si, trecand la rugaciune, spuneti cam asa: "Doamne, vreau sa ma salvez, iar asta inseamna ca am nevoie de iertarea Ta. Tu ai binevoit sa legi masura in care Tu ma ierti de masura in care iert eu pe cei care au gresit. Aceia, si multi ca ei, m-au ofensat grav. Dar eu, fiind o pacatoasa, aceia imi datoreaza ca o suta de dinari. Pe cand eu, ofensadu-te pe Tine, care esti de inaltime necuprinsa, vina mea i infinita si iti datorez ca zece mii de talanti: o valoare pe care eu nu o pot plati decat daca ar fi sa fiu tarata in robie si pusa la munci o vesnicie intreaga. Doamne, eu stiu ca tu vrei si poti sa ma ierti pe mine de zece mii de talanti! Alunga din inima mea orice gand rau fata de cei care imi datoreaza o suta de dinari! Fa ca nu de datoria ce o au ei la mine sa fie lipita inima mea, ci de tine, bunule. Si asa cum eu promit sa nu imi amintesc de datoria acelora, te rog staruitor, Doamne, nu-mi aminti, in Ziua Aceea, de datoria pe care o am la Tine!"


In sfarsit, ganditi-va ca Dumnezeu aude toate rugaciunile, dar nu le asculta pe toate. Un ecou are rugaciunea dreptului, altul rugaciunea pacatosului, incat bine zicea un preot: "cat ascultam noi de Dumnezeu, tot atata asculta si El de noi". Pentru ca natura noastra e imbolnavita, aveti un singur mijloc sa faceti parte, din nou, dintre dreptii lui Dumnezeu: sa va spovediti. Pregatiti cu grija o spovada generala, apoi straduiti-va sa nu mai intrati in ruptura fata de Dumnezeu, sursa vietii sufletului nostru, atata timp cat veti mai trai. Cand veti auzi, din gura preotului, cuvintele absolvirii, sa stiti ca atunci e momentul in care Dumnezeu v-a iertat de zece mii de talanti.

Citat:
Cum sa ies din situatia asta?
Nu mai tin minte unde am auzit ca sunt trei feluri de oameni: 1) cei foarte destepti, care invata din greselile altora 2) cei destepti, care invata din greselile lor. Si mai sunt 3) prostii, care nu invata nici macar din greselile lor.

Straduindu-va sa faceti parte din primele doua categorii, veti iesi, cu certitudine, din situatia asta.

Cu fratietate in Cristos,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 12.05.2016 at 11:21:25.
Reply With Quote
Răspunde