Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.10.2008, 12:33:12
Alinarea Alinarea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2008
Mesaje: 1
Question Despre casatorie....

Buna ziua! Numele meu este Alina si urmeaza ca anul viitor sa ma casatoresc. Care este intrebarea mea...viitorul sot mai are o sora(mai mare)care si-a planuit casatoria tot ptr anul viitor. Chiar are importanta daca 2 frati se casatoresc in acelasi an, n-am apucat sa cer un sfat bisericesc despre acest zvon(fratii nu au voie sa se casatoreasca in acelasi an) fiind foarte departe de un preot ortodox. Mentionez ca avem o situatie prioritara urmand ca anul viitor sa devenim si parinti. Astept un raspuns. Multumesc anticipat
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.10.2008, 09:44:36
marighe marighe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2008
Mesaje: 1
Implicit nunta

da,nu este nici o problema daca faceti nunta in acelasi an cu sora sotului tau,noi am facut nunta su la o saptamana avut si cumnata mea nunta,soacramea a fost la preot si a intrbat si nu este nici un rau,nici un pacat mai pacat este sa traim in preacurvie
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.10.2008, 15:44:31
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Din punct de vedere bisericesc nu cred sa fie vre-o restrictie in acest sens.C nu ar fi bine,sunt speculatii babesti,sau tin de oarecare traditie fara temei spiritual.
Dar vreau sa-ti spun un lucru,fratii mei s-au casatorit,de asemenea,in acelasi an,practic dintr-un capriciu,cand s-a hotarat unul din ei,celalalt nu a vrut sa fie mai prejos.Din pacate,tot amandoi sunt divortati in prezent...si divorturi cu probleme.
Mai trebuie sa fie luat in consideratie si aspectul economic financiar,fiindca doua nunti in acelasi an,in cadrul aceleiasi familii,reprezinta,totusi un efort costisitor,plus ca invitatii pot sa se reduca drastic intr-o parte sau alta.
Eu stiu ca o nunta se calculeaza temeinic.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.10.2008, 16:01:16
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alinarea Vezi mesajul
Buna ziua! Numele meu este Alina si urmeaza ca anul viitor sa ma casatoresc. Care este intrebarea mea...viitorul sot mai are o sora(mai mare)care si-a planuit casatoria tot ptr anul viitor. Chiar are importanta daca 2 frati se casatoresc in acelasi an, n-am apucat sa cer un sfat bisericesc despre acest zvon(fratii nu au voie sa se casatoreasca in acelasi an) fiind foarte departe de un preot ortodox. Mentionez ca avem o situatie prioritara urmand ca anul viitor sa devenim si parinti. Astept un raspuns. Multumesc anticipat
Iubita sora!
Nu este bine sa credem "superstitiile" lumii acesteia, ca acestea nu ajuta la nimic decat sa iti slabeasca credinta crezand in niste paganisme!!! Fa-ti cele necesare casatoriei si mergi cu bucurie de te uneste cu viitorul sot inaintea Sf.Altar! Ar fi bine si necesar daca inainte de Slujba Sf.Cununii ati participa la Sf.Liturghie, si ar fi si mai bine si mai frumos, daca v-ati impartasi la acea Sf.Liturghie, apoi sa va Cununati!!!
Daca asteptati deja un copil in acelasi an cu cel al cununiei, asta inseamna ca "nu ati avut rabdare"...!!! Ati facut un lucru fara binecuvantarea lui Dumnezeu!!! Deci, va sfatuiesc cu drag sa mergeti si sa va spovediti amandoi cat mai curand!!! Si ce va va zice parintele aceea sa faceti! Ar fi bine ca Slujba cununiei sa o faceti intr-o duminica dupa Sf.liturghie iar daca nu puteti (avand pregatita masa s.m.a.), sa faca parintele o Sf.Liturghie inaintea Cununiei, poate va si impartaseste!!! Eu asa va sfatuiesc!!!
Sa fiti binecuvantati!!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mica intrebare despre casatorie cred_cu_adevarat Nunta 5 21.11.2012 22:35:44
casatorie alina88 Generalitati 20 01.09.2010 20:54:10
Casatorie la 16 ani firulescudaniel Nunta 37 20.12.2008 12:34:04
casatorie madalinutza Nunta 3 21.03.2008 22:40:13
despre casatorie loredana Nunta 10 26.11.2007 01:03:10