Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.01.2011, 13:24:19
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit cum il cautam pe Dumnezeu?

poate suna stupid pt dumneavoastra ceea ce intreb eu.va rog sa ma iertati.dar asta e intrebarea ce ma framanta.ma tot gandesc de ceva vreme ca daca m-ar intreba un preot ce-mi lipseste as raspunde:sanatatea,linistea,copiii si nadejdea.Apoi mi-am amintit de o icoana din biserica satului de unde sunt eu .Eo icoana cu chipul Mantuitorului care spune asa:"EU SUNT CALEA,ADEVARUL SI VIATA".Si nu pot sa nu ma intreb:cum il caut eu pe Dumnezeu ca sa il pot gasi?si nu prea am raspuns.voi cum procedati?Dumnezeu sa ne ierte si sa ne lumineze.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.01.2011, 14:16:05
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

De mica am fost invatata ca Dumnezeu ne apara si noi ca multumire trebuie sa ne rugam si sa cautam sa facem voia Lui. Crescand am inceput sa-l caut pe Dumnezeu la Biserica, unde am incercat sa ma dedic sfintei slujbe, sa invat cantarile ca asa ma concentrez mai usor, stiind ca El este aproape. L-am cautat in rugaciune, L-am rugat sa-mi dea si i-am multumit cand mi-a dat, iar cand nu mi-a raspuns la rugaciuni am incercat sa ma conving ca nu merit din cauza pacatelor mele sau sa am rabdare si sa evit celebra intrebare "de ce mi se intampla mie?". Acum incerc sa-l gasesc prin intermediul cartilor. De la Sfanta Scriptura, la carti despre credinta ortodoxa, la carti despre vietile sfintilor, sa vad cum i-a ajutat pe acestia sa faca fata nevointelor si ce au facut aceste persoane ca sa ajunga la trepte inalte de sfintenie.
Dar trebuie sa cautam ajutor si la Sfanta Ferioara Maria, Mijlocitoarea noastra si sa ne rugam din toata inima sa ne lumineze mintile sa alegem dreapta cale. Ajuta foarte mult acatistele, exista carti de mici dimensiuni, usor de transportat, cu numele de "buchet de acatiste", in care sunt acatiste pentru diferite situatii din viata: Acatistul Maicii Domnului Povatuitoarea copiilor, Acatistul Maicii Domnului pentru impacarea celor invrajbiti, Acatistul Maicii Domnului Sporitoarea granelor, Acatistul Maicii Domnului bucuria tuturor celor necajiti si lista continua, fiind 21 de acatiste, paraclise si imnuri.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.01.2011, 14:26:15
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Dumnezeu e langa tine, nu trebuie sa mergi prea departe ca sa il cauti! Il gasesti in viata ta, sanatatea ta, familia ta, serviciu, lumina zilei, etc. Faptul ca doresti sa Il descoperi inseamna mult, si locul real de intalnire al omului cu Dumnezeu este Biserica! De asemeni citeste si Sfanta Scriptura, si urmeaza sfaturile duhovnicului implinind si un canon zilnic de rugaciune!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.01.2011, 14:31:24
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Pe Dumnezeu il cautam abia dupa ce El ne va fi gasit. Adica atunci cand El afla in noi disponibilitatea de a-i deschide pentru "a cina" cu noi. Acesta este inceputul unui praznic imparatesc petrecut in taina inimii noastre.

Dar daca nu suntem cu bagare de seama, si facem deopotriva loc pacatului, Dumnezeu se indeparteaza de la noi. Apoi, dorul de Dumnezeu, ne mana sa-L cautam neincetat.

Cautarea lui Dumnezeu este de fapt "intorcerea vizitei". De data aceasta, noi stam inaintea portilor Imparatiei si batem!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.01.2011, 15:57:31
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diador Vezi mesajul
poate suna stupid pt dumneavoastra ceea ce intreb eu.va rog sa ma iertati.dar asta e intrebarea ce ma framanta.ma tot gandesc de ceva vreme ca daca m-ar intreba un preot ce-mi lipseste as raspunde:sanatatea,linistea,copiii si nadejdea.Apoi mi-am amintit de o icoana din biserica satului de unde sunt eu .Eo icoana cu chipul Mantuitorului care spune asa:"EU SUNT CALEA,ADEVARUL SI VIATA".Si nu pot sa nu ma intreb:cum il caut eu pe Dumnezeu ca sa il pot gasi?si nu prea am raspuns.voi cum procedati?Dumnezeu sa ne ierte si sa ne lumineze.
Îl cauți în rugăciune, sfintele Taine și porunci. Adică practici toate acestea și ai să-L cunoști pe Dumnezeu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.01.2011, 19:04:27
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acum va spun eu ceva(poate veti rade in hohote).Uneori am impresia ca Dumnezeu e atat de aproape de mine,peste tot in jurul meu,dar in acelasi timp eu sunt la o infinita distanta de El.
Si indiferent cat de accesibil ar fi,parca...nu-L pot ajunge in niciun fel.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.01.2011, 19:49:07
radu_trandafir's Avatar
radu_trandafir radu_trandafir is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2009
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diador Vezi mesajul
poate suna stupid pt dumneavoastra ceea ce intreb eu.va rog sa ma iertati.dar asta e intrebarea ce ma framanta.ma tot gandesc de ceva vreme ca daca m-ar intreba un preot ce-mi lipseste as raspunde:sanatatea,linistea,copiii si nadejdea.Apoi mi-am amintit de o icoana din biserica satului de unde sunt eu .Eo icoana cu chipul Mantuitorului care spune asa:"EU SUNT CALEA,ADEVARUL SI VIATA".Si nu pot sa nu ma intreb:cum il caut eu pe Dumnezeu ca sa il pot gasi?si nu prea am raspuns.voi cum procedati?Dumnezeu sa ne ierte si sa ne lumineze.
Cum Il putem gasi, daca nu-L putem vedea?!? Deci intai trebuie sa-L vedem pentru ca apoi sa-L putem gasi. De aceea: "FERICITI CEI CURATI CU INIMA, CA ACEIA VOR VEDEA PE DUMNEZEU."

Sa ne curatim si sa abandonam obiceiurile noastre stricacioase pentru a avea o relatie personala si adevarata cu Dumnezeu. Nu sa-L consideram un concept abstract si rece.
__________________
"Adânc pe adânc cheamă în glasul căderilor apelor Tale."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.01.2011, 20:04:12
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Prin rugaciune Il putem cauta pe Dumnezeu. "L-am cautat pe Dumnezeu in oamenii din satul meu. Apoi in carti, in idei si simboluri. Dar acest lucru nu mi-a dat nici pacea, nici iubirea. Intr-o zi am descoperit in scrierile Sfintilor Parinti ai Bisericii ca e cu putinta sa-L intalnesti pe Dumnezeu in mod real prin rugaciune.

Si atunci L-am auzit spunandu-mi: indrazneste sa intelegi ca te iubesc. Atunci, cu rabdare, m-am pus pe lucru. Astfel am inteles treptat ca Dumnezeu este aproape, ca ma iubeste si ca umplandu-ma de iubirea Lui, inima mea se deschide celorlalti.

Am inteles ca iubirea e comuniunea cu Dumnezeu si cu celalalt. Si ca fara aceasta comuniune, lumea nu e decat tristete, ruina, distrugere, masacre. Sa vrea numai, lumea, sa traiasca in aceasta iubire, si atunci ar cunoaste viata vesnica" (Parintele Dumitru Staniloae).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.01.2011, 20:22:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diador Vezi mesajul
cum il caut eu pe Dumnezeu ca sa il pot gasi?si nu prea am raspuns.voi cum procedati?
Pe Dumnezeu Îl putem întâlni așa cum putem întâlni pe oricine: vizitându-L, găzduidu-L, cercetându-I scrierile, cercetându-i lucrarea și cercetându-i pe cei asupra cărora se manifestă grija Sa.

Pe Dumnezeu Îl putem vizita în instituția vizibilă pe care El a clădit-o, pentru ca prin ea să ajungem la El și pe care o asistă neîncetat, care este Biserica.

Cea mai directă formă în care Îl puteți găsi este în forma substanțială a Sf Împărtășanii. Pregătindu-vă de găzduirea Lui prin rugăciune și spovadă, aveți grijă să nu vă mai despărțiți niciodată de El.

Alte moduri în care Îl putem găsi:
-prin cuvântul Său, care este scris în Biblie, precum și în scrierile oamenilor sfinți
-prin ajutorarea aproapelui, în mod deosebit a celor aflați în nevoie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.01.2011, 09:14:45
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cum ar fi daca?

Cum ar fi dacă am trata Biblia ca pe telefoanele mobile?
Oare le-am purta cu noi mereu, în poșete sau în buzunare?
Oare ne-am întoarce după ea dacă am uita-o?
Am umbla după ea de câteva ori pe zi?
Am folosi-o ca să primim mesaje din partea Cerului?
Am trata-o ca și cum nu am putea trăi fără ea?
Oare am dărui-o ca și cadou copiilor noștri?
Am folosi-o când călătorim?

Am folosi-o în caz de urgențe?
Și încă ceva... Spre deosebire de telefoanele mobile, nu trebuie să ne facem grijă ca vom fi deconectați.
Iisus a plătit deja factura... în avans!
Unde este biblia ta?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cautam nasi de botez airinel Stiri, actualitati, anunturi 8 22.10.2019 20:42:27
Cautam Mos Craciun! Daruieste un cadou unui copil orfan petale Umanitare 1 02.12.2011 21:01:41
Căutăm persoane cor bisericesc Joulie Craciunul - Nasterea Domnului 0 01.12.2011 16:05:26
cautam donatori si sponsori christiapar Umanitare 2 05.03.2011 12:01:20
Cum cautam duhovnicul, cum ne indreptam spre pocainta? justine Pocainta 2 15.08.2010 23:52:41