Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.01.2007, 19:19:30
Nicola3 Nicola3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2006
Mesaje: 21
Implicit

De cateva luni am cunoscut o fata si vrem sa ne "oficializam" relatia prin logodna.Dar stim prea putine despre acest lucru.
intrebarile mele principale ar fi:
1)Care este procedura?cine trebuie NEAPARAT sa participe(in afara de cei 2 viitori logodnici si de preot)?

2)Este considerat pacat si actul sexual intre 2 logodnici?

3)Din putinul pe care il stiu,logodna e o promisiune de casatorie...deci in caz ca lucrurile nu merg bine cum se poate desface?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.01.2007, 20:23:50
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Nicola3, spui ca "De cateva luni am cunoscut o fata si vrem sa ne "oficializam" relatia prin logodna."

Esti sigur ca este persoana cu care sa fii pentru intreaga ta viata si pentru vesnicie? A lua o decizie in cateva luni mie mi se pare imatur. Nu astept sa-mi raspunzi la intrebare, ci sa te gandesti tu la ea. O astfel de decizie, care e vesnica si cu multiple implicatii se ia in timp, ca sa vezi daca in inima ta chiar simti iubire sau de fapt e patima, e numai atractie fizica, apoi adaugi rugaciune, post, discutat cu duhovnicul, etc. E poate cea mai importanta decizie din viata ta, asa ca ai nevoie de timp, de rabdare.

Logodna simbolizeaza, prin punerea verighetelor pe degetele mirilor, legatura duhovniceasca si fireasca intre cei doi tineri, uniti in fata lui Hristos pe toata viata. Aceasta legatura este binecuvantata de Dumnezeu si se desavarseste numai prin punerea cununiilor pe capetele mirilor, in cadrul slujbei cununiei. Deci logodna nu are decat valoare de atestare a legaturii, dar nu exista binecuvantare pentru a convietui impreuna. Asta cred ca raspunde la intrebarea ta de mai sus, relatiile trupesti intre cei doi sunt pacat, chiar daca cei doi sunt logoditi. Numai Taina Casatoriei, prin punerea cununiilor da binecuvantarea unei vieti impreuna.

De aceea, ca sa se evite neintelegerile, Biserica Ortodoxa a hotarat ca slujba logodnei sa se faca impreuna cu slujba cununiei. Sunt rare cazurile in care se da binecuvantarea sa se faca in momente diferite si trebuie bine motivate. In general, aceste cazuri sunt pentru cei care chiar pot si inteleg ca desi sunt logoditi, vor trai in curatenie si infranare pana la cununia religioasa. Am cunoscut un astfel de caz, cand cununia civila si logodna au fost facute in strainatate, iar cununia religioasa in tara, ca sa participe si parintii si rudele. Dar acesti oameni in decursul celor doua luni care au separat logodna de cununie au trait numai pe langa biserica, impartasindu-se aproape saptamanal ca sa-I intareasca Dumnezeu sa nu cada in pacate trupesti. Au avut chiar canon sa fie pregatiti oricand sa se impartaseasca in intervalul asta. Nu e usor, nu?!

In cazul tau nu cred ca ai nici un motiv intemeiat sa faci logodna separata de cununie. Apoi ipoteza ta "in caz ca nu merge bine" e gresita si arata ca nu esti prea sigur de sentimentele tale. Cand iubesti simti ca vei fi langa celalalt pentru vesnicie. Mai aprofundeaza putin ce simti, mai departeaza-te putin de "foc", mai stai putin cu tine sa-ti regasesti linistea si sa nu fii impins de cine-stie-ce instincte la un pas pe care poti sa-l regreti o viata aici si o vesnicie apoi.

Nu uita ca sensul vietii noastre este mantuirea sufletului, sa nu o pierdem pentru niste placeri trecatoare. Domnul sa ne lumineze!

Elena

Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.01.2007, 21:12:41
Nicola3 Nicola3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2006
Mesaje: 21
Implicit

Multumesc pt raspuns,nu il consider "dur" deloc.
Ca sa iti raspund si la mesajul privat si la cel de aici...
Nu sunt nesigur,asta e f clar.Am fost un desfranat,am pacatuit mult cu alte fete,aveam cate 2-3 prietene odata.Nu ma grabesc deloc,doar ca simt ca am gasit ceea ce caut,chiar daca o cunosc de 4 luni(am convietuit cu o fata si un an jumate,dar stiam ca nu va merge mai departe,cu alta 7 luni).De fiecare data cand am luat decizii importante in viata am stiut ce sa aleg(cariera,etc.),si cred ca este si acum aceeasi situatie.
Cum am spus sunt un desfranat(ca desi nu mai pacatuiesc cu mai multe deodata,pacatuiesc cu ea)dar vreau sa se termine cu asta,de aceea ma gandesc serios la logodna(cununia mai tarziu,cand va termina facultatea,sau cine stie,poate mai devreme)>
Desi sunt foarte pacatos(desfranare,manie,nemilostenie,etc.),cred in Dumnezeu,sunt "putin credincios" cum auzeam la biserica la o slujba.Vreau sa ma indrept si sper ca sa fie cat mai curand.
In legatura cu ce zici tu ca BOR a stabilit ca doar in cazuri exceptionale sa se faca separat cununia si logodna,as dori si alte pareri,pt ca e prima oara cand aflu aceasta.Chiar daca nu "se permite" convietuirea impreuna chiar si celor logoditi,vrem sa facem pasul asta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.01.2007, 00:38:17
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Nicola draga,

Daca in inima ta chiar doresti sa se termine cu aceasta viata de desfrau, Dumnezeu o sa te ajute. Dar lasa-L sa faca asta, sa te scoata din intuneric si sa te duca la lumina. Mergi spre El, povesteste-I in spovedanie tot ce ai scris aici, lasa-L prin duhovnic sa-ti dea iertare de pacate si pune inceput bun, indeplineste un canon pe care o sa vi-l dea duhovnicul si tie si prietenei tale, incepeti o viata in care sa mai poata patrunde si o raza de lumina de la Lumina lui Dumnezeu, spuneti NU desfraului pana la casatorie.

Sunt sigura ca ti se pare greu, poate imposibil, dar depinde ce alegi. Nu exista jumatati de masura. Nu poti sa-I slujesti si lui Dumnezeu si diavolului. Nu poti sa fii cu Dumnezeu daca esti al celui rau. Dar s-a spus: "Sa pacatuiesti este omeneste, sa ramai in pacat este diabolic". Pacatul acesta a prins radacini adanci in tine si ti-a alterat mult si simturile. De aceea nu te baza pe ce simti. E nevoie de o lupta cumplita ca sa iesi din asta, dar cu Hristos totul se poate. Indreptarea ta nu inseamna a te logodi, e o ipocrizie chiar, ca sa pari ca esti mai serios in relatia respectiva. Indreptarea ar insemna sa parasesti pacatul.

Mi-as permite sa te sfatuiesc sa discuti si cu prietena ta aceste macinari ale tale, sa-i spui sentimentele tale, sa-i spui ca din iubire ai dori sa incepeti o viata curata. Atunci va incepe si ea sa inteleaga iubirea ta. Din acel moment o sa vezi ca te va iubi altfel, mai adevarat. Si impreuna veti putea sa mergeti spre Mantuitorul sufletelor noastre Care S-a jertfit pe cruce si pentru voi, in nadejdea ca va veti intoarce sa vedeti durerea Lui si sa-L primiti in casa si in viata voastra. Are atatea sa va dea, are atata bucurie, atata pace, atata binecuvantare, numai voi sa doriti sa-I deschideti usa inimii voastre. Nu mai amanati momentul, fiindca maine nu ne apartine, nu stim daca mai traim pana maine, AZI este ziua mantuirii, AZI trebuie sa facem ceva!

Elena


Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Logodna Valitza Nunta 35 31.03.2014 22:21:21
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.01.2010 23:13:44
logodna yulik_4_u Nunta 22 27.12.2008 02:15:20
Logodna misherban Nunta 23 15.02.2008 12:51:36
Logodna amadeus2 Nunta 26 06.06.2007 11:39:31