Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.01.2007, 20:54:30
Kinderita Kinderita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2006
Mesaje: 1
Implicit

Stie cineva cum sa formulez o cerere pentru a mi se aproba cununia religioasa intr-o manastire?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.01.2007, 12:41:02
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu se formuleaza o cerere anume,se merge la manastirea respectiva,cea pe care doresti sa o alegi in cadrul careia sa se desfasoare cununia religioasa,apoi se vorbeste cu staretul de-acolo,ori cu un preot.Se stabileste data nuntii,depinde acum cand aceasta cade.Oricum se vorbeste despre aceste detalii cu preotul din manastire,respectiv staretul,sau stareta,daca este o manastire de maici,si cu preotul acesteia.Cam atat,nu e mare lucru,acum depinde de atitudinea preotului...de regula n-ar fi nici o problema.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.01.2007, 13:50:50
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kinderita
Stie cineva cum sa formulez o cerere pentru a mi se aproba cununia religioasa intr-o manastire?
Nu stiu cum se procedeaza in tara, dar in strainatate, fiindca nu se accepta nunti la manastire, trebuie sa ai binecuvantarea IPS-ului. Deci tu faci cerere catre manastire, adica catre Preotul care slujeste in acea manastire, iar el trimite un dosar in care ii prezinta pe cei doi miri al caror duhovnic este (in mod normal, ca altfel nu se intelege de ce sa se faca la manastire) si ataseaza la dosar cererea respectiva.

Kinderita draga, de ce vrei sa faci nunta la manastire? Te gandesti la monahii sau monahiile de acolo ca poate gestul tau o sa le aduca cine stie ce ganduri si lupte? Sa fim atenti si la efectele faptelor noastre. Sau poate crezi ca nunta intr-o manastire este mai bine vazuta de Dumnezeu? Pentru El, Taina Casatoriei e aceeasi, indiferent unde in Biserica, diferenta o faceti voi, mirii, pregatindu-va pentru acel moment. Asa ca, parerea mea, bine ar fi sa mergeti la o biserica, sa va curatiti mai bine pe voi, decat sa alergati dupa alte vanari de vant.

Domnul sa va calauzeasca pasii!

Elena
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.01.2007, 17:17:20
alexandra alexandra is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.10.2005
Locație: Cluj, Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

UN PREOT DE MIR STIE SA TE SFATUIASCA MAI BINE DE CAT UN CALUGAR, IN CE PRIVESTE CASATORIA
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.01.2007, 18:43:06
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Aici nu este vorba de sfaturi,ci de o cununie care se doreste a avea loc intr-o manastire,lucru ce se-ntampla destul de frecvent in randul celor care sunt mai apropiati de biserici si manastiri.Deci,din cate stiu este posibila,fara o instiintare scrisa.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.01.2007, 14:39:51
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Nu se formuleaza o cerere anume,se merge la manastirea respectiva,cea pe care doresti sa o alegi in cadrul careia sa se desfasoare cununia religioasa,apoi se vorbeste cu staretul de-acolo,ori cu un preot.Se stabileste data nuntii,depinde acum cand aceasta cade.Oricum se vorbeste despre aceste detalii cu preotul din manastire,respectiv staretul,sau stareta,daca este o manastire de maici,si cu preotul acesteia.Cam atat,nu e mare lucru,acum depinde de atitudinea preotului...de regula n-ar fi nici o problema.
De fapt initial mergi sa vorbesti cu staretul/a manastirii respective sau cu preotul care slujeste acolo si apoi mergi la episcopia de care apartine acea manastire pt a lua binecuvantare(adica tu faci o cerere pe care episcopul trebuie sa o semneze si stampileze)...canoanele interzic oficierea Cununiei in manastiri si de aceea trebuie cerut voie si desigur specificata motivatia pt care faci aceasta alegere.
Am spus ca initial mergi sa vorbesti cu staretul din respect,pt a te sfatui si a-l instiinta si pe el din timp de gandul tau...ca oricum daca episcopul decide ca Nunta sa se faca el ca staret trebuie sa execute ordinul.

Pt intocmirea cererii poti sa ceri lamuriri tot la staret sau la episcopie,poate gasesti un formular tip in care sa fie scris si modul de adresare si tot tacamul...ca asa e in Biserica...cu sarutari de maini,cu Prea si Inalti-prea,cu umilinte si preacuviosii...etc
As vrea sa nu se interpreteze ca fiind ironic ce am scris...sunt moduri de adresare specifice limbajului bisericesc.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.01.2007, 16:12:56
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Sincer,nu stiam ca se face o cerere in prealabil,care se inmaneaza episcopului pentru a putea fi aprobata.Cunosc cazuri in care a fost nevoie doar de o discutie intre staretul manastirii si preotul acesteia dupa care s-a aprobat astfel efectuarea cununiei in manastire.
Reply With Quote
Răspunde