Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.03.2007, 00:21:39
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

imi poate explica cineva de ce unui calugar i se permite sa aiba parul lung,in timp ce unei calugarite, nu?
si de ce unui preot/calugar i te poti spovedi,in timp ce unei calugarite,nu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.03.2007, 11:58:26
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190
imi poate explica cineva de ce unui calugar i se permite sa aiba parul lung,in timp ce unei calugarite, nu?
si de ce unui preot/calugar i te poti spovedi,in timp ce unei calugarite,nu?
Dar cine a spus ca unei calugarite nu i se permite?...din contra.Eu am intalnit cu ani in urma o calugarita foarte batrana care avea parul atat de lung ca-i iesea din mantie si asta se vedea doar cand mergea la Impartasit...atunci mergea la Biserica sustinuta de ucenica ei si era imbracata cu toate hainele de la calugarie iar parul nu-l strangea ca de obicei ci il lasa despletit pe sub haine...dar era atat de lung ca ucenica ei era foarte atenta sa nu i-l calce...

Unui preot te poti spovedi chiar daca este si calugar,insa unui simplu calugar nu te poti spovedi pt ca nu e acelasi lucru preotul cu calugarul...cu atat mai mult o calugarita...acestora doar te poti destainui...spovedania inseamna marturisirea pacatelor si obtinerea iertarii iar aceasta se face prin punerea mainii si formula spusa de preot...aici avem de-a face cu una din cele 7 Sf.Taine ale Bisericii si numai episcopul si preotul care a primit binecuvantarea sa fie duhovnic o poate face.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.03.2007, 14:55:29
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

stiam ca unei femei care vrea sa se calugareasca,i se taie parul.
dar de ce se face diferenta asta intre femeie si barbat.eu asta nu inteleg.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.03.2007, 15:12:32
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190
stiam ca unei femei care vrea sa se calugareasca,i se taie parul.
dar de ce se face diferenta asta intre femeie si barbat.eu asta nu inteleg.
Tunderea in monahism nu inseamna ca iti taie parul...atat la barbati cat si la femei li se taie din crestetul capului in semnul Sf.Cruci,cateva fire de par...in numale Sf.Treimi si atunci i se schimba numele...este noul botez care se face celui "reinviat" in noua viata...el a murit pt lumea pe care a parasit-o si a reinviat pt viata calugareasca,noul sau nume este dovada noii sale identitati,noului sau statut.

Diferenta intre barbat si femeie a facut-o de la inceputuri Cel care i-a creat...si tot atunci fiecaruia in parte i s-au dat niste sarcini si in functie de asta puterea fizica si capacitatea intelectuala sa le poata duce la bun sfarsit...ca intre timp omenirea s-a folosit de aceste daruri ale Creatorului si a luat-o pe aratura incercand ca barbatul sa devina femeie si invers din toate pct de vedere (fizic,intelectual,activitati...etc)este alta poveste.
Am si eu momente cand ma intreb :oare mi-am inmultit talantii pe care Dzeu mi i-a dat?oare am indeplinit tot ce aveam de facut ca sa ma pot apuca sa fac altceva...sau sa incerc ceva nou si deosebit cu mine?...si mai departe nu mai spun :p :D
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.03.2007, 23:01:01
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dar mie lucruri nu mi se par corecte.uite:de ce o femeie e intotdeauna mai asuprita daca face aceeasi greseala ca un barbat?nu e nimeni perfect!de ce femeia trebuie sa plateasca pt tot?stii sa imi explici?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.03.2007, 01:42:39
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.562
Implicit

Alexandra, eu am o banuiala ca doresti sa intrebi ceva personal, intim si nu stii cum sa o faci? daca vrei poti sa o intrebi pe Calusemi pe privat...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.03.2007, 11:44:36
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190
dar mie lucruri nu mi se par corecte.uite:de ce o femeie e intotdeauna mai asuprita daca face aceeasi greseala ca un barbat?nu e nimeni perfect!de ce femeia trebuie sa plateasca pt tot?stii sa imi explici?
Norocul nostru ca Dzeu nu are judecatile noastre si sunt sigura asa cum judeca si pedepseste El e cel mai corect...adevarat insa,ca noi cei asupriti avem inclinatia sa credem ca suntem cei mai asupriti neluand in considerare motivul pt care suntem asupriti si...mai ales faptul ca Dzeu pe cine iubeste pedepseste...
Eu zic sa meditezi putin la aceste cuvinte si la faptele tale,atat bune cat si rele...poate vei reusi sa constientizezi mai bine daca este sau nu corect si drept sa fii sau sa fim asupriti(consider ca pt tine asuprit=pedepsit...caci in realitate au conotatii diferite).

Eu personal nu am observat vreo diferenta in acest sens intre barbati si femei...sau poate nu te-am inteles pe tine...poate incerci sa fii mai explicita si ne spui si cine este ASUPRITORUL in conceptia ta?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.03.2007, 15:07:01
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

uite:peste tot se fac diferente intre o femeie si un barbat!in primul rand in biblie.cine a gresit si a atras si barbatul dupa ea?eva=femeia!cine este preot si are voie sa faca slujbe,sa spovedeasca etc?barbatul!femeia de ce nu?pt ca e considerata inferioara.de ce cand o femeie face aceeasi greseala ca un barbat este mult mai blamata de societate(societatea are ca fundament religia)?etc...si multe alte diferente care se fac si nu mi le amintesc acum.ed ce femeia trebuie sa se sacrifice mereu?si doar femeia?intr-o familie de ex
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.03.2007, 15:47:19
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga mea eu am senzatia ca vorbim impreuna si ne ntelegem separat...sau imi dai impresia ca nu ai citit ce ti-am scris mai sus de pui aceeasi intrebare...sau n-ai gandit sau n-ai inteles nimic din ce ti-am scris.

Eu din tot ce am citit pana acum am concluzionat ca fiecare (barbatul si femeia) a fost creat cu un scop si fiecaruia i s-au dat niste daruri,fiecare are niste indatoriri...te rog sa recitesti ce ti-am spus mai sus.
Cine este Asupritorul pana la urma? Cine considera femeia inferioara? Cine face tot ce spui tu in exemplele tale?
Eu niciodata nu m-am simtit inferioara ca femeie,niciodata nu am fost asuprita pt ca sunt FEMEIE...ci din cauza faptelor si atitudinii mele am suportat consecintele.

Acum da-mi voie sa am si eu o curiozitate si sa te intreb ceva : tu ai mancat vreodata chiftele cu dulceata?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.03.2007, 15:56:01
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190
uite:peste tot se fac diferente intre o femeie si un barbat!in primul rand in biblie.cine a gresit si a atras si barbatul dupa ea?eva=femeia!cine este preot si are voie sa faca slujbe,sa spovedeasca etc?barbatul!femeia de ce nu?pt ca e considerata inferioara.de ce cand o femeie face aceeasi greseala ca un barbat este mult mai blamata de societate(societatea are ca fundament religia)?etc...si multe alte diferente care se fac si nu mi le amintesc acum.ed ce femeia trebuie sa se sacrifice mereu?si doar femeia?intr-o familie de ex
Domnule, mereu aceiasi eterna poveste, cu mishcarea feminista... dar de ce avetzi impresia ca pe barbat nu l-a pedepsit Dumnezeu ci numai pe femeie? Poi scrie mai departe ca dupa ce i-a alungat din Rai, i-a dat-o lui pe Eva, deci ?! :)
Reply With Quote
Răspunde