Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.04.2018, 19:06:12
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ConstantinNae Vezi mesajul
Minciuna? La ce te referi când spui "minciuna"?
Iele, vârcolaci, hobbiți, elfi, gnomi, orci etc...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.04.2018, 20:25:25
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Acest gen de carti se numeste "fantasy" - adica tine de domeniul imaginatiei si, deci, NU trebuie sa iei in seama/sa crezi ce scrie acolo sau sa-ti fie modele de viata personajele din poveste.
Sfinții Părinți ne sfătuiesc să nu dăm frâu imaginației. Mai ales că acest gen de literatură fantastică îi vizează în mod special pe copii. Nu sunt în totalitate împotriva, dar depinde foarte mult în ce duh sunt scrise. Trebuie mult dicernământ, mai ales cînd vine vorba de copii. Povestirile pentru copii scrise de Leon Magdan le găsesc potrivite.

Tentaculele imaginației: https://doxologia.ro/cuvinte-duhovni...le-imaginatiei

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Daca citesti cartea "Ion" a lui Rebreanu
Romanul Ion prezintă o realitate cât se poate de autentică, la fel ca și Moremeții, Răscoala.

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Daca citesti "Baltagul" a lui Sadoveanu
Dar nici vorbă de iele sau elfi. Imaginarul este bine ancorat în real, la fel ca și în Miorița.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.04.2018, 00:02:38
ConstantinNae ConstantinNae is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2018
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de ConstantinNae Vezi mesajul
Minciuna? La ce te referi când spui "minciuna"?
Iele, vârcolaci, hobbiți, elfi, gnomi, orci etc...
Dicționarul definește cuvântul „minciună” astfel:



Conform acestei definiții, nu înțeleg care este partea de beletristică pe care o numești „adevăr” atunci când spui: „amesteci adevărul cu minciuna”. În afară de non-ficțiune, absolut tot ce înseamnă beletristică se încadrează în definiția cuvântului „minciună” din dictionar, anume „afirmație care denaturează în mod deliberat adevărul”. Chiar dacă personajele sunt oameni și locațiile sunt așezări umane, acele personaje nu au existat în realitate iar acțiunile pe care ele le desfășoară nu s-au întâmplat. Prin urmare, ne aflăm în situația în care întreaga literatură este o minciună, așadar un păcat. Deci, un Creștin nu ar trebui să citească niciun tip de literatură?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.04.2018, 00:16:17
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ConstantinNae Vezi mesajul
Deci, un Creștin nu ar trebui să citească niciun tip de literatură?
Ai avut curiozitatea să citești articolul postat mai sus? Când o să-mi demosntrezi că există elfi, atunci am să fiu de acord că nu provăduiești minciuna.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.04.2018, 01:36:27
ConstantinNae ConstantinNae is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2018
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Ai avut curiozitatea să citești articolul postat mai sus?
Am citit articolul și sunt de acord cu ce zice, dar nu înțeleg legătura dintre acesta și scrierea de literatură. Articolul vorbește despre imaginație combinată cu patimă. Adică atunci când devii rob al plăcerilor imaginate.

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Când o să-mi demosntrezi că există elfi, atunci am să fiu de acord că nu provăduiești minciuna.
Păi, nu există elfi. Cum nu au existat nici personajele (harpii, minotauri) din Divina Comedia a lui Dante Aligheri. Cum nu au existat nici Romeo și Julieta ai lui Shakespeare. Cum nu existat nici spiritele Crăciunului din opera lui Charles Dickens. Cum nu a existat nici Harap Alb și calul zburător ai lui Creangă. Cum nu a existat nici Hanul Ancuței al lui Sadoveanu. Cum nu a existat nici familia Moromete a lui Preda. Cum nu a existat niciun personaj care a fost prezentat vreodată în vreo operă literară de ficțiune.

Deci, conform definiției tale (ce nu există în realitate e minciună), întreaga literatură de ficțiune de la origini până în prezent este minciună.

Cum face faptul că personajele nu sunt oameni să fie opera literară minciună, iar dacă sunt oameni nu este minciună? Ori de spui că Gandaalf și-a luat toiagul și a tras cu energie într-un orc (în romanul lui Tolkien), ori de spui că George și-a luat bâta și s-a luptat cu Ion (în romanul lui Rebreanu), nu este tot luptă inventată? Nici Gandaalf, nici George, nici orcii, nici Ion, nu au existat, așadar scrierea pe hârtie este o minciună. De ce într-un caz minciuna e păcat, iar în celălalt nu este?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.04.2018, 10:12:02
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Acest gen de carti se numeste "fantasy" - adica tine de domeniul imaginatiei si, deci, NU trebuie sa iei in seama/sa crezi ce scrie acolo sau sa-ti fie modele de viata personajele din poveste. La fel se intampla si la restul cartilor de beletristica. Ce? Daca citesti cartea "Ion" a lui Rebreanu, asta inseamna ca trebuie sa-ti fie model de viata personajul principal care a intretinut relatii intime inainte de casatorie doar ca sa intre in posesia unui teren agricol? Daca citesti "Baltagul" a lui Sadoveanu - asta inseamna ca pentru tine razbunarea va deveni virtute? Sau daca citesti oricare alta carte, asta inseamna ca trebuie sa imiti personajele?
Suntem maimute? sau avem ratiune?
Repet, sunt carti SF, nicidecum enciclopedii.
ca sa nu mai vorbim de povesti...care sunt pline de vrajitori (vrajitoare)
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.04.2018, 18:22:59
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Sfinții Părinți ne sfătuiesc să nu dăm frâu imaginației.
Exact! La naiba cu arta, literatura, poezia! Nu trebuie sa citim decat scrierile Sfintilor Parinti si eventual Biblia, dar mai bine sa n-o citim nici pe aia pentru ca exista riscul sa ne starneasca imaginatia si nu e bine. E suficient sa citim din Sfintii Parinti, pentru ca acestia au zis totul despre tot ceea ce e nevoie sa stim.

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Tentaculele imaginației
Cu adevarat imaginatia e un soi de caracatita. Nu e voie sa ne imaginam nimic. Nici macar ce va fi maine. Nici macar cum va fi vremea. Daca va ploua, va ploua, iar daca va fi soare, va fi soare. Buletinul meteo e de la Satana.

Citat:
În prealabil postat de ConstantinNae Vezi mesajul
În afară de non-ficțiune, absolut tot ce înseamnă beletristică se încadrează în definiția cuvântului „minciună” din dictionar, anume „afirmație care denaturează în mod deliberat adevărul”. Chiar dacă personajele sunt oameni și locațiile sunt așezări umane, acele personaje nu au existat în realitate iar acțiunile pe care ele le desfășoară nu s-au întâmplat. Prin urmare, ne aflăm în situația în care întreaga literatură este o minciună, așadar un păcat. Deci, un Creștin nu ar trebui să citească niciun tip de literatură?
Domnule Constantin Nae, nu va mai legati de Simpllu, ca nu e asa cum zice el. Minciuna tine de domeniul moralitatii, iar adevarul tine de domeniul cunoasterii. Sa dau un exemplu. Daca-i spun vecinului meu ca maine are sa fie soare stiind ca maine va ploua, astfel incat sa plece de acasa fara umbrela, sa-l ploua si sa faca pneumonie, inseamna ca l-am mintit. Dar daca-i spun ca maine va fi soare, crezand ca va fi soare, iar maine va ploua, inseamna ca am gresit fara sa am vreo vina pentru pneumonia lui. In primul caz am mintit, iar in al doilea caz am rostit un enunt fals.

Cu literatura lucrurile stau diferit fata de ambele situatii pe care le-am descris mai sus. Daca ma apuc sa scriu o poveste despre un lup si o Scufita Rosie si i-o dau vecinului meu sa o citeasca, nici eu si nici el nu vom crede ca ea e adevarata si totusi, daca povestea e scrisa bine, vecinului meu are sa i se para interesanta. In acest al treilea caz, povestea mea nu e nici minciuna, nu e nici falsa, ci e fictiune.

Atunci cand mint, ii creez celui pe care il mint o realitate diferita fata de a mea si despre care stiu ca nu e adevarata. Atunci cand gresesc am impresia ca realitatea in care cred eu e adevarata realitate, cu toate ca nu e asa, iar atunci cand fac fictiune, pur si simplu creez o alternativa la realitate despre care atat eu cat si cititorul meu stim ca nu e adevarata.

Cat despre elfi, orci, cai zburatori, Catavenci sau Morometi ce sa spun? E bine sa scriem despre ei?
Caragiale as fost acuzat de contemporanii sai ca piesele sale de teatru sunt imorale pe motiv ca ar contine lucruri imorale: personaje lipsite de caracter, situatii deochiate, betivi care umbla pe scena etc. In studiul "Comediile d-lui I.L. Caragiale" Titu Maiorescu explica de ce literatura nu trebuie sa moralizeze si ca literatura adevarata daca e literatura adevarata si nu maculatura e prin ea insasi morala. Daca l-am citi mai des pe Maiorescu am putea sa aplicam ideile lui inclusiv la caii zburatori sau la Scufitele Rosii. Sau poate la elfi, orci si alte lighioane produse de imaginatia omului.

Citat:
În prealabil postat de ConstantinNae Vezi mesajul
Nici Gandaalf, nici George, nici orcii, nici Ion, nu au existat, așadar scrierea pe hârtie este o minciună. De ce într-un caz minciuna e păcat, iar în celălalt nu este?
In niciunul din cazuri nu avem de a face cu minciuna, ci doar cu fictiune. Si pentru ca nu e treaba mea aici sa judec daca scrierile lui Tolkien au sau nu valoare literara, pot sa spun doar un lucru. Cartile bune inseamna timp castigat, cartile proaste inseamna timp pierdut. E treaba fiecaruia sa judece cum isi castiga sau isi pierde timpul. Pe de alta parte, ca veni vorba despre literatura pentru copii, incercati sa dati unui copil de 10 ani sa citeasca Divina Comedie. Mai bine ii dati o bataie, ca e chinul mai usor pentru el. Daca vreti sa ii dezvoltati imaginatia, dati-i sa citeasca carti potrivite pentru el. Basme, de exemplu. Problema e doar sa inceapa sa citeasca pentru ca dupa aceea nu mai are nevoie de ajutorul dumneavoastra. Sau vreti sa aiba in orice moment nevoie de ajutorul dumneavoastra? Atunci nu-i mai dati nimic sa citeasca si veti face din el ghici ce?.

Dar daca ma gandesc bine, am sugerat undeva mai sus ca imaginatia vine de la Satana, asa ca uitati tot ce am scris despre minciuna, eroare, fictiune, respectiv despre Maiorescu si carti.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ca sa nu mai vorbim de povesti...care sunt pline de vrajitori (vrajitoare)
Aruncati pe foc cartile de povesti ca sunt combustibil bun pentru gheena! Mai puneti apoi niste lemne si haideti sa ne aruncam cu totii pe foc pentru ca indraznim sa discutam despre asemenea lucruri necurate precum literatura!

Last edited by Krautrock; 02.04.2018 at 18:28:53.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.04.2018, 21:59:51
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
Sfinții Părinți ne sfătuiesc să nu dăm frâu imaginației. Mai ales că acest gen de literatură fantastică îi vizează în mod special pe copii.
aveti grija cu eminescu, cu creanga, cu caragiale, feriti-i! dra cristina? nope! sau dati-le foc, mai bine...

tipu' asta face campanie antivaccinare
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.04.2018, 03:50:24
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Nu-mi sariti in cap ! Imi place parerea parintelui.

http://www.cuvantul-ortodox.ro/seraf...etelor-tinere/
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.04.2018, 09:24:15
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Aruncati pe foc cartile de povesti ca sunt combustibil bun pentru gheena! Mai puneti apoi niste lemne si haideti sa ne aruncam cu totii pe foc pentru ca indraznim sa discutam despre asemenea lucruri necurate precum literatura!
amice, NU ai inteles. Eu NU sunt impotriva literaturii SF.Imi plac filmele SF. Consider trilogia "Stapanul inelelor" o capodopera a cinematografiei. Cu ce este nociva cartea "Hobitul" fata de ...sa zicem "Greuceanul" sau "1001 de nopti"? Cu nimic!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare