Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.11.2007, 23:50:23
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.548
Implicit

Este pacat sa inghitim sau sa ne lasam injectati cu preparate farmaceutice de intinerire si "reinvigorare" a organismului obtinute din materialul genetic... ce rezulta din avorturi? Deja se fac incercari de reparare a unor parti ale corpului omenesc folosind copiii avortati(celulele STEM)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.11.2007, 08:19:30
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Andrei, iti multumesc ca ai deschis acest subiect. Astfel dandu-mi posibilitatea sa va povestesc ceea ce am vazut cu ochii mei. Nu stiu raspuns stiintific/medical dar, va voi povesti despre Maria. Maria cea bolnava de cancer, pe care va tot rugam sa o pomeniti.
Vecina si prietena mea Maria, a suferit o interventie la san acum 4 ani. Dar, cancerul a recidivat transformandu-se in metastaze la oase. De 4 ani de cand eu ma aflu in acest oras, am vazut cum "moare" treptat. La inceput au dus-o pe la spitale, unde nu au fost cu ea? La cei mai buni medici dar..in zadar. Durerile erau din ce in ce mai insuportabile. Anul trecut in toamna (parca, nici nu mai stiu exact) i s-a rupt primul picior, asa deodata. Durerile erau infricosatoare!! S-a pus problema Morfinei. Nu stiu daca sunt una cu aceste celule de care vb tu, nu stiu din ce e facuta Morfina, dar stiu ca prietena mea a refuzat-o!! Mergeam la ea, si nu am cuvinte sa va spun ce simteam..ea imi zambea printre lacrimi. Statea in patul ei de suferinta, cu fata la rasarit si privea toata ziua icoana. Icoana rastignirii care parca..nu degeaba era pusa acolo.. Odata, am intrebat-o, Maria, de ce nu vrei pastile? De ce nu accepti tratamentul? Si imi raspunde..pai jenica, uite ma uit de 3 ani (in care zacea numai in pat, nici macar nu se putea ridica singura, oridicam noi cu cerasful)si vad suferintele LUi Iisus. Ma gandesc ca uite, eu cand sufar, cand ma doare, voi veniti repede cu o perfuzie, cu o pastila, si ma intrebati, te doare? Daca imi e sete, voi veniti repede si imi aduceti apa si suc si indata ma maganiati. Dar, ma uit la Iisus in icoana si ma gandesc, ca Lui i s-au batut cuie in maini si picioare si nimnei nu l-a intrebat; Te doare? I-a fost sete, dar i-au dat otet sa bea.. atunci ma intreb cum sunt sufreintele mele in fata suferintelor Lui? Nu pot sa nu te rusinezi, nu poti sa nu lacrimiezi cand vezi atata credinta.. vecinii si cunscutii ii judecau pe cei din fam. acuzandu-i ca vor sa isi omoare mama... Dar oare, Andrei au omorat-o?? Eu cred ca nu.. Sambata (pe 3 oct) am primit un tel la ora 19 de la fiul ei (absolvent de teologie) jenica, vino..a murit mama. Vino, sa o imbracam.. Nu va descriu ce am simtit eu, imbracand ptr prima data un om mort, nu asta e imp. dar va voi spune ca vanadu-i trupul inert si gol.. am lacrimat. Fratilor cand am intrs-o sa o imbrac, si am simtit in mana mea TOT trupul rupt, oasele ii erau faramate..am inteles cata durere, o Doamne si Maicuta Domnului, cata durere a rabdat femeia. A fost constienta pana in ultima clipa. Nu a vrut morfina, nu a vrut tranchilizante, a adomrit in somn ca o cuvioasa. A sufalt din ce in ce mai rar si de odata s-a oprit.. Acum, nu pot sa nu ma intreb Andrei, nu pot sa nu ma gandesc cata mangaiere va primi acum sufeltul ei. oare cum va fi rasplatita, toata suferinta indurata in acesti 4 ani? E o alegere grea Andrei, sa refuzi un tratament. E greu sa iti accepti jugul de buna voie. Dar oare plata? Care va fi? Stiu ca e tare greu de inteles, cum la fel de greu imi este sa inteleg eu care a fost rostul meu in viata femeii aceleia? De ce (mie imi era cumplit de teama de morti) a trebuit sa o imbarc tocami eu? Sa ii vad trupul sframat? Oare ce va urma in viata mea? oare pentru ce m-a pregatit Maicuta Domnului? Sunt intrebari fara raspuns deocam,data.. asa cum fara raspuns este si intrebarea ta.. Nu stiu daca e pacat, in schimb am vazut acum prin aceasta martira (sunt sigura ca nu gresesc numindu-o asa) cum e rasplata celor ce isi accepta Crucea cu resemnare.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.11.2007, 09:07:22
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Este pacat sa inghitim sau sa ne lasam injectati cu preparate farmaceutice de intinerire si "reinvigorare" a organismului obtinute din materialul genetic... ce rezulta din avorturi? Deja se fac incercari de reparare a unor parti ale corpului omenesc folosind copiii avortati(celulele STEM)
Nu stiam ca celulele stem sunt din copii avortati.
Urata treaba ,daca ar fi fost ceva pe cale sintetica ar mai fi mers.
Iar modificarea trupului ,fata de cum ne-a lasat Dumnezeu stiu ca este un pacat.
Parintele Arsenie Boca stiu ca a alungat de la el o femeie care a facut operatie estetica la nas.
Frumusetea sufletului va invinge uratenia fizica sau anumite defecte .
In nici un caz nu trebuie sa acceptam tratamente cu fetusi ,este un mare pacat.
Cum si fecundarea in vitro ,unde am inteles ca dupa fecundare nu sunt lasate in viata toate celulele fecundate ,eu o consider ceva diavolesc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.11.2007, 09:10:23
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

"Oare ce va urma in viata mea? oare pentru ce m-a pregatit Maicuta Domnului? Sunt intrebari fara raspuns deocam,data.. asa cum fara raspuns este si intrebarea ta.."

Sunt atatea persoane care au primit rasplata pentru ceea ce ai facut si tu ,nu te mai gandi la ce va fi.Nu are nici o semnificatie ,pur si simplu ai facut ce trebuia facut ,ca o datorie ,cum zice Mantuitorul.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.11.2007, 10:32:21
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nici nu stiam ca aceste celule sunt folosite si domeniul "cosmetizarii". Stiam ca celulele STEM sunt folosite in tratarea bolilor grave. Cancer, Leucemie, Scleroza multipla in placi, Sida,s.a.m.d. Acum am aflat ca sunt folosite si in domeniul cometic/estetic.
Multumesc Anita, pentru cuvant!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.11.2007, 13:25:16
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Nici eu nu stiam asta.Multe pacate le facem si din nestiinta deoarece nici nu mai stii de unde vine ispita in ziua de azi.....inventii peste inventii, dar nu stiu cit sunt de utile.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.11.2007, 15:15:26
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Celulele stem sunt prelevate din cordonul ombilical la nastere(la optiunea parintelui)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.11.2007, 15:34:26
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.548
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Celulele stem sunt prelevate din cordonul ombilical la nastere(la optiunea parintelui)
http://www.ncsl.org/programs/health/genetics/embfet.htm

There are four primary sources for embryonic stem cells: existing stem cell lines, aborted or miscarried embryos, unused in vitro fertilized embryos, and cloned embryos

...cele patru mari surse de celule stem... din legislatia americana: 1 liniile de celule stem existente, 2. embrionii avortati sau avortati spontan, 3. cei fertilizati in vitro si nefolositi 4. embrionii clonati
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.11.2007, 18:06:33
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de erzbet
Celulele stem sunt prelevate din cordonul ombilical la nastere(la optiunea parintelui)
http://www.ncsl.org/programs/health/genetics/embfet.htm

There are four primary sources for embryonic stem cells: existing stem cell lines, aborted or miscarried embryos, unused in vitro fertilized embryos, and cloned embryos

...cele patru mari surse de celule stem... din legislatia americana: 1 liniile de celule stem existente, 2. embrionii avortati sau avortati spontan, 3. cei fertilizati in vitro si nefolositi 4. embrionii clonati
:D Ala nu e un site cu legislatie americana, ci doar un site al unei rganizatii.
Eu am auzit ca se fac produse cosmetice din placenta -- dar din embrioni, sau copii avortati, n-am auzit de asa ceva, si nu cred. Dati un exemplu de produs cosmetic facut din asa ceva. Cozia, daca stii ceva, da informatie completa ca sa vedem, nu raspandi zvonuri asa, unii cred tot ce li se spune.

Celulele stem se pot folosi in vindecarea unor boli foarte grave/incurabile altfel. Daca e moral sau nu, asta-i alta treaba.

Jenica, Morfina nu e facuta din copii avortati! Morfina este o substanta asemanatoare opiumului, adica din mac, care ia durerea celor bolnavi de cancer si spre moarte. Da dependenta, de asta nu se prea da la cei care mai au sanse sa supravietuiasca.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.11.2007, 18:31:28
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.548
Implicit

:DDraga Noesis scroll-uieste pina jos si ai sa descoperi legislatia aferenta folosirii embrionilor inclusiv cei vii, si diferentele de la stat la stat.

Din motiv de secret al formulei "magice" din care sunt preparate produsele cosmetice(unele), nu ai sa gasesti nici o lista de ingrediente si chiar daca va fi legislata obligativitatea includerii ingredientelor , nu cred ca o sa vedem vreodata scris ca s-a folosit zeama obtinuta din stoarcerea embrionilor vii sau avortati.

Colectarea anumitor celule din cordonul ombilical este cu totul altceva, si din cite stiu eu, se pastreaza contra cost in stare criogenica, pentru cazul in care mai tirziu faci leucemie, sau alte boli grave de natura genetica...si intr-un fel iti autoadministrezi leacul produs de tine la nastere, si nu vad nimic rau in asta
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce folosirea statuilor e pacat? Ioana-Andreea Biserica Romano-Catolica 81 21.09.2011 21:09:04
Folosirea limbajului costel Generalitati 3 02.06.2011 22:40:57
Cum putem recunoaste produsele modificate genetic din hypermarket carmina Stiri, actualitati, anunturi 2 21.12.2010 21:25:27
Folosirea calendarului Iulian sunsray Generalitati 3 13.04.2010 06:05:32