Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.03.2012, 11:09:28
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Excelentă intenția de a aduce în discuție repoziționarea liturgică a Sfintelor Taine. Slăbirea credinței și fragilitatea căsniciilor poate pleacă și de la privatizarea Tainelor și izolarea lor de Sfânta Euharistie.
La o privire mai atentă, observăm tot mai multe schisme microscopice între ortodoxia contemporană și Tradiție, situație care trebuie reparată altfel înaintăm într-o apostazie soft, aproape imperceptibilă dar extrem de primejdioasă.
Ai dreptate. Sfanta Traditie nu prea se mai pastreaza. Oamenii au scos sacrul din Taina Cununiei si Taina Botezului[si aceasta Taina se facea in cadrul Sfintei Liturghi], vor ceva rapid ca sa aibe timp de petrecere. Multi fac cununia religioasa mai mult ca asa se face, asa e obiceiul, nu ptr. ca ar insemna ceva. Acuma vor sa scurteze si Sf.Liturghie, si din botez vor sa scoata rugaciunile de exorcizare, unele versete din acatiste/rugaciuni sunt scoase ptr. a nu jigni pe altul etc. E jale ce se vrea. Noroc ca mai avem si preoti & ierahi buni, care sunt stalpii ortodoxiei in Ro. Dumnezeu cu mila.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.03.2012, 13:30:08
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Ai dreptate. Sfanta Traditie nu prea se mai pastreaza. Oamenii au scos sacrul din Taina Cununiei si Taina Botezului[si aceasta Taina se facea in cadrul Sfintei Liturghi], vor ceva rapid ca sa aibe timp de petrecere. Multi fac cununia religioasa mai mult ca asa se face, asa e obiceiul, nu ptr. ca ar insemna ceva. Acuma vor sa scurteze si Sf.Liturghie, si din botez vor sa scoata rugaciunile de exorcizare, unele versete din acatiste/rugaciuni sunt scoase ptr. a nu jigni pe altul etc. E jale ce se vrea. Noroc ca mai avem si preoti & ierahi buni, care sunt stalpii ortodoxiei in Ro. Dumnezeu cu mila.
Despre aceste lucruri care se pregatesc tacit , care sunt gindite in cine stie ce conclavuri rupte de Biserica mama dar care contravin traditiei si cartilor de cult, bine stabilite in forma si fapt de inaintasii vrednici de pomenire, nici macar parintii imbunatatiti nu se pot opune, deoarece ei sunt sub ascultare . Si daca indrasnesc sa nu faca ascultare vor fi eliminati , sub diverse ,,forme", cu mare maiestrie si dibacie .
In cartile de cult, de exemplu, nu ai voie sa faci nici o modificare , este regula canonica, nici macar de o litera deoarece poti modifica astfel sensul marturisirii sau al slujirii mergind chiar pina la erezie mascata .
Cu toate acestea , cartile de slujba din ultimii 50 de ani , contin modificari tacite de tex , aparent inexistente , dar care pt. cei cunoscatori schimba intelesul, sensul, si felul marturisirii.
Pina in prezent , noile editii ale Psaltirei, contin cele mai multe astfel de modificari .
Eu redau acum (am mai facut-o si cu alte ocazii) doar citeva modificari :
- bunavoire între oameni / bunavoire întru oameni
- binecuvinteaza / binecuvîntează
- tot omul este mincinos / tot omul este minciună
- ca de seu / de seu
- ...ca Hristos a venit la vreme sa împlineasca / ...ca Hristos a venit la vreme sa plineasca )din (Molitfelni)
- ,,Înca ne rugăm pt. unirea tuturor".../ ,,Înca ne rugăm pt. unitarea tuturor" (din Ectenia Mare a Sf. Liturghii)
- " Încă ne rugam pt. bunăstarea sfintelor lui Dumnezeu biserici" / " Încă ne rugam pt. statornicia sfintelor lui Dumnezeu biserici"
- Mărire Tatălui și Fiului și Sf. Duh / Slavă Tatălui și Fiului și Sf. Duh (lucruri total diferite care arata necunoastrea, sau reaua credinta, slăvirii lui Dumnezeu ! )
- a vorbi / a cuvinta despre Dumnezeu

Si inca mai sunt multe modificari acum, in prezent, care au , si dau, un cu tot alt sens propozitiei, frazei , credintei , slavirii si marturisirii drepte a lui Dumnezeu .
Si lucrurile acestea se intimpla sub nasul acestor parinti imbunatatiti care dupa parerea mea , deocamdata, nu au ce face !
Dar bine inteles ca valahul de rind , mergator la biserica , dar care nu este interesat serios de credinta lui (el o practica , cit o practica, doar pt. ca asa este bine !) cerede si ia de buna si este in stare sa se certe cu toti care ar incerca sa il corecteze , deaorece , lege sfinta, asa a auzit el la el la biserica . Si daca asa a auzit ... ce sa mai , asa este !
Si astfel , cei mai multi ne traim defapt ignoranta , crezind insa ca de, facem si noi ceva !

Pt. mine , de exemplu, este un lucru imbucurator cind observ ca totusi exista si crestini(teologi sau nu) care nu sunt indiferenti la ce se intimpla in jurul lor , legat evident de credinta !

NB : Cu SF. Liturghie, de mult o clocesc ,,iubitorii de ortodoxie" sa o scurteze , incercind sa scoata mai intii ectenia celor chemati justificind cum ca nu ar mai fi actuala.
Si mai sunt si alte incercari asupra Sf. Liturghii dar ...'om vedea !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 23.03.2012 at 13:34:42.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.03.2012, 13:36:06
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Eroare de postare !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 23.03.2012 at 13:42:50.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.04.2012, 05:18:07
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Eu redau acum (am mai facut-o si cu alte ocazii) doar citeva modificari :
- bunavoire între oameni / bunavoire întru oameni
- binecuvinteaza / binecuvîntează
- tot omul este mincinos / tot omul este minciună
- ca de seu / de seu
- ...ca Hristos a venit la vreme sa împlineasca / ...ca Hristos a venit la vreme sa plineasca )din (Molitfelni)
- ,,Înca ne rugăm pt. unirea tuturor".../ ,,Înca ne rugăm pt. unitarea tuturor" (din Ectenia Mare a Sf. Liturghii)
- " Încă ne rugam pt. bunăstarea sfintelor lui Dumnezeu biserici" / " Încă ne rugam pt. statornicia sfintelor lui Dumnezeu biserici"
- Mărire Tatălui și Fiului și Sf. Duh / Slavă Tatălui și Fiului și Sf. Duh (lucruri total diferite care arata necunoastrea, sau reaua credinta, slăvirii lui Dumnezeu ! )
- a vorbi / a cuvinta despre Dumnezeu
Cele din dreapta sunt modificarile?
Din cate stiu eu, duhovnicii buni care inca mai sunt in Ro, nu scot nimic din Sfanta Liturghie, sau din alte slujbe.
Si ascultarea acesta nu se face pana la un punct? ADica, in primul si primul rand, se face ascultare de Domnul nostru Iisus Hristos, care este Arhiepiscopul nostru, Capul Bisericii.

[SIZE=2][COLOR=#000000]Sfintul Ioan Gura de Aur (+ 407)
"Daca cineva contraface macar o mica parte a chipului regelui pe moneda regala, in felul acesta o falsifica; la fel si in credinta cea adevarata, acel care va schimba chiar cit de putin in ea, o vatama pe toata. Caci daca, pe de o parte, dogma este rastalmacita, si inger de ar fi, sa nu-l credeti. Nimic nu foloseste viata virtuoasa, daca credinta nu este sanatoasa."
"Daca episcopul sau clericul este viclean in chestiunile credintei, atunci fugi si leapada-te de el, nu numai ca de un om, ci chiar si inger din cer de-ar fi. Cel care doreste mintuire personala, cel care vrea sa fie un adevarat fiu al Bisericii Ortodoxe, acela cauta la corabia lui Noe scapare de potop. Cel care are teama de trasnetul strasnic al anatemei, care omoara sufletul si trupul, acela sa ia asupra-i dulcele jug al dogmelor Bisericii lui Hristos, sa-si imblinzeasca indaratnicia cugetului sau, cu ajutorul legilor bisericesti si sa se supuna in toate maicii sale - Biserica... Dupa mine, pacea nu este aceea care se tine pe saluturile si mesele comune fara rost, ci pacea intru Dumnezeu este cea care vine de la unirea duhovniceasca. Multi distrug astazi tocmai aceasta unire, cind, dintr-o rivna nechibzuita, neluind in seama hotaririle noastre si dind mai multa importanta celor iudaice, socotesc pe iudei drept invatatori care merita o incredere mai mare decit Parintii nostri." [/COLOR][/SIZE]


O sa vedem ce va urma.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.04.2012, 15:54:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Se mai fac asemenea nunti, in cadrul Sfintei Liturghii. In Bucuresti stiu ca se procedeaza asa la Biserica Rusa. Poate in spatiul rural practica este mai raspandita.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.04.2012, 16:07:16
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Se mai fac asemenea nunti, in cadrul Sfintei Liturghii. In Bucuresti stiu ca se procedeaza asa la Biserica Rusa. Poate in spatiul rural practica este mai raspandita.
La Manastirea Casiel, am asistat la o astfel de nunta, a slujit parintele Serafim Badila.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.04.2012, 18:32:28
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Se mai fac asemenea nunti, in cadrul Sfintei Liturghii. In Bucuresti stiu ca se procedeaza asa la Biserica Rusa. Poate in spatiul rural practica este mai raspandita.
Iata si randuiala acestei nunti, pe care am gasit-o chiar pe acest site: Taina Cununiei unita cu Sfanta Liturghie
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.04.2012, 11:16:37
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
La Manastirea Casiel, am asistat la o astfel de nunta, a slujit parintele Serafim Badila.
si in Timisoara se fac, si prin imprejurimi, dar rar...
Slava Domnului ca mai exista preoti care nu fac rabat de la sfintele invataturi, cum e pr Serafim.
Vorbesc in general, nu doar la aspectul nuntii in cadrul sfintei Liturghii
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 05.04.2012 at 11:19:10.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.05.2012, 12:36:35
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Astazi, 10 mai, Biserica Ortodoxa il praznuieste pe Sfantul Simon Zilotul, mirele de la Cana Galileii, la nunta caruia Mantuitorul a savarsit prima minune, prefacerea apei in vin. Mare cinste si binecuvantare va fi insemnat prezenta Mantuitorului in mijlocul nuntasilor de atunci.

Dar, tot mare cinste si binecuvantare inseamna pentru noi toti prezenta Mantuitorului la fiecare nunta oficiata in Biserica, de atunci si pana la sfarsitul veacurilor. Familia crestina, unita in Hristos prin Taina Nuntii, este chemata sa traiasca in Hristos.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre Taina Sfintei Impartasanii strajeru Secte si culte 564 19.09.2011 14:11:41
Despre Taina Spovedaniei adimirea Generalitati 10 10.11.2009 16:09:52
Despre Taina Sfantului Mir strajeru Secte si culte 1 10.05.2009 18:07:50
Despre Taina Poacaintei strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 02:44:15
Despre cultul mortilor strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 02:33:22