Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.02.2006, 00:47:03
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

As putea sa imi fac un prieten necredincios?As putea sa ma casatoresc cu el?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.02.2006, 16:42:19
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
As putea sa imi fac un prieten necredincios?As putea sa ma casatoresc cu el?
Nu cred ca vei rezista prea mult langa un prieten necredincios...:thumbsup:???, oricat vei incerca, nui vei rezista pentru ca nu te va intelege, nu veti avea aceleasi prioritati si valori...:|:dozingoff:Mai gandeste-te inainte de a face pasul acesta:angry:
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.02.2006, 17:55:29
Cain Cain is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2006
Mesaje: 13
Implicit

De ce sa nu poti? daca-l iubesti si daca te iubeste, de ce v-ar sta religia in cale? numai ca asteapta si tu macar un an, pana sa concepi primul copil.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.02.2006, 10:36:38
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
As putea sa imi fac un prieten necredincios?As putea sa ma casatoresc cu el?
In definitiv este viata ta, experienta ta!
Asa ca in final, decizia iti apartine in intregime!Pentru ca si ceea ce v-a urma tot tu vei indura,vei suferi, sau poate cine stie tot tu te vei bucura!

P.S. Imitatorii, pot cunoaste cel mult mai degraba aceleasi insuccese! Adica cu alte cuvinte, ceea ce trebuie sa iti doresti in general in viata, nu este sa te casatoresti cu un necredincios (eventual o necredincioasa!)
Ci dimpotriva este bine sa-ti doresti ca viitorul sot, viitoarea sotie, sa impartaseasca aceleasi traditii, cutume, valori spirituale!
Altfel, oricum in viata, mai apar disensiuni, conflicte inerente!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.06.2006, 17:57:06
lagrimawww lagrimawww is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 2
Implicit

draga Nicoleta,

nu este indicat sa te casatoresti cu cineva care nu intelege mai nimic despre religie! cu toate ca avem impresia ca se va schimba cu timpul, efectul este exact invers!vei observa treptat, aproape pe nesimtite, cum incepi sa te sustragi si tu actiunilor crestine!pe moment ne credem putenice dar lupta pe care o ridica diavolul este si ea la fel de puternica! au dreptate cei care iti recomanda un prieten crestin!casatoria este un miloc de mantuire-cine vrei sa te ajute pe acest drum?un orb?
stiu ca este un moment decizional dificil pentru tine dar gandeste-te bine!eu am trecut prin asta sinu as vrea sa aflu ca ti-ai dat seama care este optinuea justa abia dupa cativa ani pierduti....gandeste-te si fie ca Bunul Dumnezeu sa iti lumineze gandurile si calea!Nu uita ca cineva acolo sus te iubeste!
cu multa stima!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.06.2006, 10:25:41
T-Bone T-Bone is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Mesaje: 40
Implicit

Nicoleta, atat timp cat va intelegi intre voi nu e nicio problema :thumbsup:, poti sta cu el putin timp sa vezi cum sta treaba si daca va intelegi bine normal ca puteti ramane impreuna :rolleyes:, nu cred ca suntem in masura niciunu de aici sa-ti dam un "sfat" bun in legatura cu asta, poate el asa necredincios cum e, este o persoana buna.

Imi aduc aminte acum putina vreme ca profesoara mea de religie a zis ca nu e bine sa se casatoreasca 2 persoane de diferite religii (nu a dat nimic concret dar atat timp cat a zis
pe unii poate ia si "prostit"), normal ca nu am lasat-o pe profesoara sa continuie discutia, parerea mea e ca aici nu se stie, nu cred ca e pacat, poate il poti schimba pe acest baiat sa fie credincios (ca doar nu au cei bolnavi nevoie de medic?).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.06.2006, 00:19:03
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Multumesc tuturor care mi-ati raspuns(Daca ati stii cit m-am bucurat de asta).Acuma m-am mai lamurit si eu de situatie.:)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.06.2006, 18:44:37
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Pareri omenesti sunt pro si contra.
Hai sa vedem ce spune Sf. Ap. Pavel, luminat de Duhul Sfant: "Nu va înjugati la jug strain cu cei necredinciosi, caci ce însotire are dreptatea cu faradelegea? Sau ce împartasire are lumina cu întunericul? Si ce învoire este între Hristos si Veliar sau ce parte are un credincios cu un necredincios?" (2 Cor. 6,14-15).
Cred ca e destul de transant. Adevarul este ca mai repede te vei schimba tu, pentru ca vrand-nevrand veti fi o familie si n-o sa-l lasi singur sa se duca la distractii sau in locuri nepotrivite unui crestin. Daca mai are si vicii... va fi groaznic. Si apoi, nimeni nu ramane vacant; ori cu Hristos, ori cu celalalt, toata viata este ori o inaltare, ori o cadere din ce in ce mai jos. Uita-te la oamenii pe care nu-i intereseaza viata vesnica si, daca le urmaresti viata, pe masura ce imbatranesc, se fac din ce in ce mai rai si cad in patimi din ce in ce mai mari.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.06.2006, 18:50:15
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

P.S. Un aspect: ca si crestin ortodox, vei dori sa postesti, ca asa e randuiala Bisericii, sa-ti pastrezi curatia, ca sa te poti impartasi. Crezi ca diavolul il va lasa in pace in acea perioada? Eu cunosc un caz, cand sotia venea duminica de duminica batuta la biserica, ea dorea sa se impartaseasca, iar pe sot il apuca "cheful" de sotie tocmai sambata noaptea... asa ca venea si batuta si violata. Cum ti se pare o astfel de viata?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.06.2006, 01:25:26
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

utilizator Eugen la concluzia la care am ajuns ,nu am ajuns singura in nici un chip,dar mai mult de cit toate pronia divina ma ajutat sa ajuns.Am ajuns la acea concluzie nu doar datorita raspunsurilor de pe forum.Raspunsurile de pe forum au fost ,pot sa zic,raspunsuri din toate raspunsurile posibile.Slava Domnului ca are grija de mine si ma mai rabda inca!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare