Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 16.08.2011, 03:23:05
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
revin cu o intrebare : cum va spovediti?
- dupa intrebarile preotului(ati furat?, ai incalcat vreo porunca? etc.) (adica pe fuga)sau,
- dupa indreptarul de spovedanie, cu cateva foi si un pix ca sa notati(pt ca in mom in care incepi si scri, te gandesti ca in fata ta e bunu d-zeu) (spovedania adevarata) ?

Doamne ajuta !
Deci, vorbesc cam mult. Mi se pare ca sunt ca un om care da din el tot ce poate. O sa incerc sa postez mai rar. :D Ca nu e recomandat sa faci asa. M-am gandit si razgandit daca sa postez sau nu ce vreau sa postez si ma vrut sa-ti trimit un mesaj privat, dar am zis fie, ca poate e bine sa scriu aici.

Eu cred ca Spovedania trebuie facuta dupa Indreptar. De unde stie Parintele toate ale tale? Ca in general ce te poate intreba un parinte: ai vorbit cu ala rau, ai sarit parleazu, ti-asculti parintii...? Nu le stie pe toate. Si asta poate e pentru cineva care a intrat intr-o Biserica si se duce si spune ca vrea sa se spovedeasca, si-l iarta prima oara ca nu s-a pregatit. Si da, daca te uiti in Indreptar, ai sa zici ca-i citesti pe tot la Spovedanie. Eu i l-am citit o data sau de doua ori :D, iti dai seama de saracu' Parinte. Dar mi-a spus cineva ca trebuie sa-ti subliniezi toate pacatele, si la sfarsit este un rezumat de 10 pagini(sunt scrise destul de mare si rar) si tu ii spui rezumatul Parintelui. Daca te pune Parintele sa-i spui la ce te referi la un anumit pacat, ai o numerotare a pacatelor si te poti duce la el si dupa eventual detalia. (Scrie si la inceputul Indreptarului de spovedanie, Nicodim Mandita si ai si rugaciunile de dinainte si de dupa) Si mi-e jena de Parinte cand vad ca sta sa-mi asculte mie pacatele, dar daca mor maine(nu sunt pesimista, dar niciodata nu se stie si asa cred ca o sa am o viata lunga ca sa ma smeresc) sa stiu ca m-am eliberat cat am putut de mult de pacate prin Spovedanie. Ce convenabil ar fi sa-mi puna Parintele cateva intrebari. :D Si pe lumea venita la spovedit, am vazut-o cu hartiuta in mana sau cu Indreptaru'.

Legat de Parinti, fiecare are un mod de a vorbi si de a se comporta si cred ca e bine sa fie asa. Adica unii sunt mai duri, majoritatea. Dar daca cineva chiar simte ca nu mai poate, Duhovnicul se poate schimba la cererea ta. Si nu-i prea impresionezi pe Parinti cu suferinta ta, adica poate ca da, dar scopul lui nu e sa-ti arate. Si poate multi sufera si asa e normal. Si sa nu-ti zica "stai cu tata". Daca sufletul tau nu mai poate, decat sa te pierzi, mai cauta si in alta parte. Dar asa cum un doctor trebuie sa-si pastreze calmul cand un suferind tipa de durere, asa si un Duhovnic. Si poate se gandeste ca suferim din cauza pacatelor noastre. Si pe langa Duhovnic, daca ne gandim ca nu e bine sa-l schimbam, dar suntem munciti de gandul ca mai avem nevoie de "ceva", putem sta de vorba, fara probleme, nu neapart sa ne spovedim si cu un alt preot.

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Duhovnicul NU il alegi ci el te alege pe tine!!!
Asa spunea si Parintele Cleopa. De lucrul acesta ma gandeam daca sa spun sau nu. :)
Sa va zic cum l-am gasit pe al meu. M-am dus cu sora mea si cu o prietena de-a ei sa se spovedeasca, si este un drum lung de mers pe jos pana la Biserica. Si sora mea cu prietena ei s-au spovedit. Si la sfarsit, a iesit Parintele, ca sa le mai zica cateva cuvinte sau pur si simplu sa le spuna la revedere. Si eu eram in spatele lor. Si ambele i-au pupat mana Parintelui. Si eu m-am uitat la el si nu m-am incumetat. Si el mi-a intins mana sa i-o sarut.
Si tot drumul am fost foarte fericita si nu va pot spune in cuvinte ce-am simtit cand i-am sarutat mana Duhovnicului si pe drum.

Si nu m-am spovedit atunci, ci dupa mult mai mult timp, dar am zis ca doar la el vreau. Deci, el m-a ales pe mine, chiar daca stie sau nu.

Mai spunea un Parintele un lucru, cred ca tot Parintele Cleopa, nu stiu citatul exact "ca de ala sfant fugi ca ti-e jena de pacatele tale si nu te duci sa te spovedesti ca-i vezi sfintenia, iar de cel ale carui pacate le cunoasti fugi sa te spovedesti ca spui ca nu-i suficient de bun". Nu mai stiu explicatia Parintelui, dar eu inteleg doua lucruri prin asta, ori sa-ti alegi un Parinte "nici prea, prea, nici foarte, foarte ca sa nu-l judeci" sau pe cel ales sa-l respecti orice ar fi si sa te spovedesti.

Am vazut ca au recomandat si alte persoane, chiar cineva avea o poveste asemantoare (Ionela7). Cred ca ar trebui sa mergi pe strada si sa intri in Biserica care iti spune tie ceva. Si poate il gasesti. Sau chiar daca nu-ti "spune", intra si cauta. Eu am avut nevoie candva de un sfat si stiam ca e o Biserica langa mine, acolo m-am dus si am primit sfat. Si nici sa nu te superi daca n-ai sa ai o poveste incredibila. Ti se pot intampla lucruri frumoase si in alte momente. :D
Reply With Quote
  #152  
Vechi 16.08.2011, 03:27:31
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
...NU el lucreaza ci Duhul Sfant prin SFANTA TAINA A HIROTONIEI si PRIN DARUL DUHOVNICIEI care se da prin hirotesie!!! Chiar de e patimas, nu impiedica Harul Duhului Sfant in lucrarea Sa! Cand are vesmintele pe sfintia sa, e inconjurat de ingeri si starea lui de om, starea lui pacatoasa este data la o parte! Atat timp cat este necaterisit, HARUL LUCREAZA!!!
Nu conteaza starea pacatoasa a preotului, EL raspunde! NU AVEM DREPTUL SA IL JUDECAM!!! Oricare ar fi el de patimas! EL DA RASPUNS DIRECT LUI HRISTOS!!! dar prin smerenia noastra in a merge la el la spovedit si prin TAINA HIROTONIEI Sf.Duh lucreaza!!! Deci il poate SCHIMBA!!! Omul este supus SCHIMBARII!
Subscriu.

"SA NU JUDECAM PREOTII !

In anul 1954, am fost invitat la Bucuresti la un profesor universitar, Alexandru Mironescu, sa vorbesc intr-o sala, unde erau peste 50 de persoane, numai ministri, generali, colonei, profesori, doctori, ingineri , farmacisti, numai oameni din clasa de sus. Era si parintele Daniil Tudor. El a aranjat ca sa predic, impreuna cu parintele Benedict Ghius si parintele Petroniu Tanase.

Dupa ce-am intrat acolo, intalnirea religioasa a inceput, asa cum se cuvenea, cu rugaciune. La un moment dat, se ridica o doamna si spune :

- Prea Cuvioase parinte, eu nu pot pune in aceIasi cantar pe toti preotii !

- Dar cine esti dumneata de cantaresti preotii ? Ai stat pe scaunul lui Hristos ?

- Dar, Prea Cuvioase, parintele cutare-i sfant, parintele cutare, care a fost la inchisoare, a fost un sfant, dar ceilalti preoti care nu poarta uniforma, care se barbierese, care fumeaza, eu nu-i pot pune in acelasi cantar.

- Dar, cine ti-a dat voie sa-i pui in acelasi cantar dumneata si sa cantaresti preotii ? Ca n-ai voie sa cantaresti pe nimeni, ca zice asa Scriptura : Nu judecati, si nu veti fi judecati ( Matei 7, 1 ). Eu pe nimeni n-am voie sa judec, pentru ca judecatorul nostru este Hristos.

- Vreau sa va spun, ca eu mi-am pierdut evlavia la unii preoti si eu cred ca n-au toti acelasi har.

- Rau ai gandit ! Dumneata trebuie sa stii e daca ar fi asa cum zici, n-ar mai fi preoti pe fata pamantului, fiindca toti gresesc. Dar nu-i asa. Zic Sfantul Ioan Gura de Aur : " A preotului este numai a deschide gura, si harul lucreaza ".

De vei vedea preot beat, cazut in sant, du-te si-i saruta mana si indata te-ai umplut de harul lui Dumnezeu ! Ca nu se amesteca niciodata pacatele lui cu harul lui Dumnezeu, care l-a luat la hirotonie, ca atunci n-ar mai fi har. Preotul nu lucreaza in virtutea sa personala, ci in virtutea harului care l-a primit. Daca n-a fost vrednic, la judecata ia mai mare munca decat crestinii, ca cei tari, tare se vor cerca; caruia i s-a dat mult, mult se va cere; si mai mult va fi batuta sluga aceea care a stiut voia, decat cea care n-a stiut ( Luca 12,48 ).

Dar acest lucru este al lui Hristos, nu-i al tau. Noi ne plecam harului lui Dumnezeu, ca ai auzit ce a spus Mantuitorul la popor. El, ca Dumnezeu, ii mustra pe carturari si pe arhierei, dar poporului nu i-a dat voie sa-i mustre. Ai auzit ce-a spus ? Pe scaunul lui Moise si al lui Aaron au sezut carturarii si fariseii, arhiereii si preotii; tot ce va invata ei sa faceti, sa faceti, ca ei legea lui Dumnezeu invata, dar dupa faptele lor sa nu faceti, ca ei zic si nu fac (Matei 23, 2-3).

Evanghelia iti da voie sa faci ce zice preotul, cand te invata de bine, iar daca vezi la el ceva ca nu-i bun, nu face. Mantuitorul spune asta. Pentru ca el are sa dea seama inaintea lui Dumnezeu daca n-a facut, si eu am sa dau seama inaintea lui Dumnezeu, daca am auzit un cuvant bun si nu l-am facut.

Dar nu le-a dat voie sa judece, pentru ca harul lui Dumnezeu nu se duce de la preot, numai daca ai auzit ca l-a caterisit. Si cand este caterisit, inca darul nu se ia. Atunci este ca un soldat care are la dansul sabie, are pusca, are pistol, dar n-are voie sa le foloseasca, ca i se ia numai administrarea harului, nu harul lui Dumnezeu, numai lucrarea harului. El, in ziua judecatii, tot ca preot se va judeca.

Ia sa va dau un exemplu : Pune dumneata intr-un castron de marmura un pumn de galbeni de aur si pune si cenusa. Ia o caldare de apa si toarna peste ei. Ce se intampla cu cenusa ? S-a amestecat aurul cu apa ? A intrat cenusa in aur ? N-a intrat. Aurul este alta fire si cenusa alta.

Dupa cum nu se amesteca aurul cu cenusa, asa nu se amesteca la preot pacatele lui cu harul care este dat de la Dumnezeu, macar de ar fi el cat de pacatos. " Parintele Cleopa

Reply With Quote
  #153  
Vechi 16.08.2011, 17:17:31
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Off topic: In niciun caz nu zic ca eu n-am gandit sau n-am spus ceva de rau de un Mare Parinte sau de un Parinte necunoscut prin carti, dar pe care sa-l fii intalnit si a carui maretie de fapt sa nu i-o cunosc. Dar dupa mi-am constientizat "prostia". Oricum, nu trebuie sa judecam, dar...

Ma amuz si imi e si mila de cei care isi permit sa jigneasca un preot/calugar sau unul din Parintii cunoscuti.

Ipotetic vorbind. Sa zicem ca cineva a zis ca Parintele Cleopa era un cioban fara clase. Si cand vei ajunge in fata Parintelui si o sa-ti dai seama de maretia lui si o sa-i zici:"Iertare, Parinte" el o sa-ti raspunda:"Ce-ai venit la mine, un cioban fara clase?" Sau la fel cand te duci la un Parinte fara prea multe clase, sa stai sa te gandesti la scoala lui(sau la alte lucruri pe care le vezi tu la el)si nu la pacatele tale; sa ajungi din cauza barnei din ochiul tau sa nu-i observi sfintenia.

Legat de acelasi lucru, nu stiu care dintre Marii Parinti povestea ca a venit un baiat scolit(student sau care terminase scoala, facultate sau doctorat....) sa se spovedeasca. Si Parintele n-a vrut inca sa-l spovedeasca si stateau de vorba afara din chilie. Si in tmip ce vorbeau, baiatul s-a gandit:" Ce caut eu, om cu scoala la mosneagul asta nescolit?" Si atunci Parintele i-a spus, avand darul inainte-vederii :" Ce cauti tu, om cu scoala la mosneagul asta nescolit?" Dupa, studentu' si-a cerut iaertare si Parintele i-a raspuns:"Acum te-ai smerit, pot sa te spovedesc, inainte nu erai pregatit."

Si orice intrebare vei avea pentru un Parinte, iti va raspunde. Si in timp ce te spovedesti si plangi, n-are ce sa-ti faca. Ca sunt multi asa, si trebuie doar sa-i asculti. Dar dupa, oricate intrebari vei avea, isi va face timp sa-ti raspunda. Asa cum noi ne plangem pacatele, asa si ei. Si nici sa nu ma mahnesc ca nu s-a pus pe bocit alaturi de mine sau ca nu mi-a zis nu mai plange, ca trebuia sa-mi asculte pacatele. Daca intrerupem la fiecare susupin, ramanem nespovediti. Si nici sa nu asteptam sa ne priveasca intelegator, ca pe un sfintisor, cand ne cunoastem pacatele. Dupa cerem sfaturi. Si daca mai avem nevoie de sfat, mai mergem din nou la Parinte sau la altu'. Scuze ca m-am repetat.

Si am mai vazut pe cineva criticand un calugar( sau preot) care a raspuns la telefon in timpul spovedaniei. Pai viata unui Calugar se imparte intre Liturghie, pravila, spovedit si putina masa. Cand poate raspunde la telefon? Doar in timpu' spovedaniei si poate isi permite si la masa. Cati s-ar nimeri sa sune exact in timpu' in care trece prin curte de la masa la chilie. Pe durata Liturghiei nu, pe durata pravilei de rugaciuni nu stiu, poate ca nu. Si in loc sa ma bucur ca iau parte "la ajutarea altcuiva", ma pun sa-l critic pe Parinte si sa-mi pierd pacea tocmai acum.

Mi-a placut foarte mult un raspuns, legat de lucrul acesta:

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta Vezi mesajul
As zice ca nu e chiar asa.


Si eu in timp ce eram la spovedit mi s-a intamplat ca cineva sa-i spuna ceva parintelui in timp ce ma spovedea(de exemplu sa-i aminteasca ca are vre-un servici ).Sau s-a mai intamplat ca parintele sa plece de acolo pentru cateva minute(1-3 minute) si eu sa-l astept acolo in genunchi . Dar eu ma bucuram de asta pentru ca atunci cand esti la spovedit Mantuitorul e de fata si daca parintele pleaca putintel inseamna ca ramai doar tu cu Hristos acolo si daca gandesti asa te bucuri nespus.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 17.08.2011, 01:41:26
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc din tot sufletul Azzuurra, pentru cuvintele lamuritoare si luminatoare pe care le-ai postat. Uitam frecvent ca preotul e om, supus pacatului, si ca e totodata uns cu harul lui Hristos. De multe ori am gresit si eu in acest sens, Dumnezeu sa ma ierte si sa ne ierte pe toti care ne lasam dusi in ispita. Nu cenusa sa o vedem noi, ci aurul sa ne fie pretuit atunci cand avem orice fel de legatura, vizibila si concreta sau tainica, cu un Preot al lui Hristos. AMIN+
Reply With Quote
  #155  
Vechi 10.11.2011, 14:01:55
inspiron inspiron is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

In momentul cand renunti la duhovnic trebuie sa-l anunti sau daca nu te mai duci o perioada considera automat ca ai renuntat ? Eu o vad cumva ca pe o datorie morala pentru ca omul ala si-a pierdut timpul cu tine daca pot sa zic asa.
Nu stiu cum e mai bine, ma simt aiurea sa ma duc sa-i spun ca renunt dar nu vreau sa par nici nesimtit...
Reply With Quote
  #156  
Vechi 13.11.2011, 00:40:07
radu_trandafir's Avatar
radu_trandafir radu_trandafir is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2009
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inspiron Vezi mesajul
In momentul cand renunti la duhovnic trebuie sa-l anunti sau daca nu te mai duci o perioada considera automat ca ai renuntat ? Eu o vad cumva ca pe o datorie morala pentru ca omul ala si-a pierdut timpul cu tine daca pot sa zic asa.
Nu stiu cum e mai bine, ma simt aiurea sa ma duc sa-i spun ca renunt dar nu vreau sa par nici nesimtit...
Ar fi preferabil ca duhovnicul sa fie anuntat atunci doriti sa renuntati la el, mai ales daca va stiti de mai multa vreme.
__________________
"Adânc pe adânc cheamă în glasul căderilor apelor Tale."
Reply With Quote
  #157  
Vechi 04.02.2015, 18:51:24
roryta's Avatar
roryta roryta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2011
Locație: Undeva în lume
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit duhovnic

Un preot care te ascultă cu adevărat, care te sfătuiește, care-ți ascultă problemele, acela mi se pare cel mai potrivit de a-ți fi duhovnic.

Cât privește partea cu judecatul... mă abțin.
În orice pădure există uscături, tocmai de aceea și printre profesori, printre doctori etc. există elemente negative, ca și printre preoți. Important este să poți discerne și să te duci la cel de care te simți mai apropiat cu sufletul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ascultare de duhovnic? Fani71 Pocainta 72 01.03.2012 00:04:37
Duhovnic bun Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 2 28.12.2011 17:31:08
Parintele duhovnic CelMandru Generalitati 6 19.04.2011 23:22:39
parinte duhovnic cristinavalcu Mari Duhovnici si predicile lor 27 07.11.2010 03:49:18
Duhovnic pisi Generalitati 2 24.06.2008 20:14:52