Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.07.2006, 23:20:37
grecu grecu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.04.2006
Mesaje: 26
Implicit

In unele manastiri din Bisericile ortodoxe surori se practica rasoforia ca o evitare a voturilor, in special a votolui saraciei de buna voie. stiati despre asta? se intampla si la noi? oare daca nu au schima, ar mai putea fi hirotoniti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.07.2006, 10:55:45
ana.maria ana.maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2006
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grecu
In unele manastiri din Bisericile ortodoxe surori se practica rasoforia ca o evitare a voturilor, in special a votolui saraciei de buna voie. stiati despre asta? se intampla si la noi? oare daca nu au schima, ar mai putea fi hirotoniti?
NU STIU UNDE AI AUZIT TU ASTA, DAR...IN FINE...???NU CRED SA POATA FI HIROTONIT UN RASOFOR, DIN CATE SPUN CANOANELE
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.08.2006, 14:14:42
grecu grecu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.04.2006
Mesaje: 26
Implicit

Mai Ana-Maria nu am vazut ci stiu cazuri de chiar episcopi mai ales pe la greci. Asa ca pe acolo ei sunt iero-rasofori care slujesc la enorii. E o formula de mijloc acceptata din lipsa de preotese in general. Asa ca daca nu isi gasesc fata, se fac rasofori si gata. Nu stau la manastire intelegi? asta spuneam.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.08.2006, 23:34:48
ierompetru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vreau sa stiu si eu care canoane spun ca nu poti fi hirotonit daca nu esti monah.
Grecii au randuiala veche studita in care exista doar 2 trepete monahale: rasoforia si schima (mare). Ei pe noi, inclusiv pe mine, ne considera monahi nedeplini.
Cat priveste pe ierarhii greci, sunt multi care sunt doar rasofori. Iar preotii care sunt rasofori nu fac asta din lipsa de preotese. Poate asta e in ultimul rand. Rasofor e "comod" pt care cred ca rasoforia nu e trapta monahala. Nici repsonsabilitate monahala si nici familiala si deci nici rasplata.
Mai e o chestie. Se crede ca cei cu schima mare nu pot fi hirotiniti episcopi. Asta vine prin filiera rusa. Dar oare putin ierarhi la greci sunt schimonahi? Este un Canon care arata ca episcopul dupa ce s-a retras si a primit schima nu poate reveni, dar asta nu inseamna ca daca a primit-o inainte nu poate fi promovat. La noi schima mare nu e inteleasca corect si se da prea greu.
Doamne ajuta la toata lumea!
Parerea mea ca mirenii ar trebuie mai putin sa se bage in chestii de astea monahale ca de multe ori bat campii. Se dau cu parerea fara sa aiba habar ce inseamna asta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.08.2006, 10:47:51
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grecu
Mai Ana-Maria nu am vazut ci stiu cazuri de chiar episcopi mai ales pe la greci. Asa ca pe acolo ei sunt iero-rasofori care slujesc la enorii. E o formula de mijloc acceptata din lipsa de preotese in general. Asa ca daca nu isi gasesc fata, se fac rasofori si gata. Nu stau la manastire intelegi? asta spuneam.
NU CONFUNDA CELIBATUL NEMONAHAL CU RASOFORIA. SUNT PREOTI CELIB, POATE....ESTI SIGUR DE CEEA CE SPUI? IA MAI CERCETEAZA....
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.08.2006, 10:52:32
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ierompetru
Vreau sa stiu si eu care canoane spun ca nu poti fi hirotonit daca nu esti monah.
Grecii au randuiala veche studita in care exista doar 2 trepete monahale: rasoforia si schima (mare). Ei pe noi, inclusiv pe mine, ne considera monahi nedeplini.
Cat priveste pe ierarhii greci, sunt multi care sunt doar rasofori. Iar preotii care sunt rasofori nu fac asta din lipsa de preotese. Poate asta e in ultimul rand. Rasofor e "comod" pt care cred ca rasoforia nu e trapta monahala. Nici repsonsabilitate monahala si nici familiala si deci nici rasplata.
Mai e o chestie. Se crede ca cei cu schima mare nu pot fi hirotiniti episcopi. Asta vine prin filiera rusa. Dar oare putin ierarhi la greci sunt schimonahi? Este un Canon care arata ca episcopul dupa ce s-a retras si a primit schima nu poate reveni, dar asta nu inseamna ca daca a primit-o inainte nu poate fi promovat. La noi schima mare nu e inteleasca corect si se da prea greu.
Doamne ajuta la toata lumea!
Parerea mea ca mirenii ar trebuie mai putin sa se bage in chestii de astea monahale ca de multe ori bat campii. Se dau cu parerea fara sa aiba habar ce inseamna asta!
DE ACORD!ASA AR TREBUI!MULTE LUCRURI DIN MONAHISM NU SUNT DREPT INTELESE DE MIRENI, DAR NICI DE INSISI CALUGARII.SI DE AICI SMINTEALA.ACUM, SINCER VORBIND, FIECARE AR TREBUI SA-SI VADA DE OGRADA LUI...DACA NU VREA SA AJUNGA UNDE NU TREBUIE SI SA REGRETE.
BLAGOSLOVITI SI IERTATI!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.09.2006, 15:43:40
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grecu
In unele manastiri din Bisericile ortodoxe surori se practica rasoforia ca o evitare a voturilor, in special a votolui saraciei de buna voie. stiati despre asta? se intampla si la noi? oare daca nu au schima, ar mai putea fi hirotoniti?
Habar nu ai...rasoforia este una din treptele monahale ,dar nu obligatorie...dupa perioada de noviciat ,cine doreste trece la urmatoarea treapta,numita rasoforie(purtator de rasa)sau trece direct in monahism facand cerere pt asta si apoi i se face slujba de rigoare cu tot ritualul in care depune voturile.
Apoi urmeaza schima mare numai pt cei bine pregatiti sa o poarte.
Hirotonia nu are nici o legatura cu rasoforia sau cu monahismul...acestea sunt ierurgii pe cand hirotonia este Taina si fiecare slujba are tipicul ei si se face in anumite conditii.Hirotonia nu se poate face de catre un simplu preot,ci numai de episcop,in schimb ierurgiile se pot face numai de preoti.
Detalii numai pt doritori :p
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.10.2006, 16:07:26
grecu grecu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.04.2006
Mesaje: 26
Implicit

Domnule Clausemi, ca sa fim sinceri explicatia lui ierompetru ne-a lamurit pe toti si este foarte clara. Pentru asta ii multumesc mult. Ceea ce spui dumneata sunt lucruri care denota simplitate. Sunt lucruri cunoscute de cei care s-au ocupat cat de cat cu teologia. Si apoi credeam ca asta e un forum de discutii serios.

La revedere!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.10.2006, 16:08:02
grecu grecu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.04.2006
Mesaje: 26
Implicit

Domnule Clausemi, ca sa fim sinceri explicatia lui ierompetru ne-a lamurit pe toti si este foarte clara. Pentru asta ii multumesc mult. Ceea ce spui dumneata sunt lucruri care denota simplitate. Sunt lucruri cunoscute de cei care s-au ocupat cat de cat cu teologia. Si apoi credeam ca asta e un forum de discutii serios.

La revedere!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.10.2006, 12:56:16
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Grecu,"Domnule Clausemi",este de fapt domnisoara Clausemi,daca ai fi citit mai multe postari ai fi sesizat acest lucru,si pentru ca ti-a raspuns mai amplu si mai corespunzator Parintele Ierom_Petru este foarte bine,dar nu era chiar necesar sa aduci critici altei persoane care a avut bunavointa sa-ti raspunda,era suficient sa-ti selectezi raspunsul care ti s-a parut mai plauzibil.OK?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul calugar Bogdan N Preotul 8 20.02.2012 12:13:43
calugar versus ghid bogdan2010 Calugarul 5 10.01.2011 21:27:24
Preot calugar - care este sensul? sophia Preotul 33 23.11.2009 13:09:40
COPIL SALVAT MINUNAT DE UN CALUGAR Iustin44 Intamplari adevarate 5 14.04.2008 00:13:31