Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.07.2006, 13:14:57
cornelpr cornelpr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2006
Mesaje: 29
Implicit

Am o intrebare, am mai scris-o si la generalitati dar poate aici o vad mai multi.
Unde as putea gasi un pustnic?

Last edited by cornelpr; 06.07.2014 at 16:16:35.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.07.2006, 09:27:31
viorica24 viorica24 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2006
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cornelpr
Am o intrebare, am mai scris-o si la generalitati dar poate aici o vad mai multi.
Unde as putea gasi un pustnic. Da, da un pustnic, ieroschimonah sau doar schimonah, nu conteaza gradul. De ce intreb? pai... e ceva personal
Sper ca imi veti raspunde.
Cornel
:angry:Refer/itor la intrebarea pusa de un domn cu numele Cornel, Unde pot gasi ub pusnic?, voi incerca sa-i raspund eu:pusniciia departe de lume este o bucurie pentru Dumnezeu: pusnicia in lume este o fricire, da, exista in lume pusnici, care in mijlocul multimii dezlantuite, ei traiesc numai si numai prin Dumnezeu si cu Dumnezeu, pusnicia o formez numai daca il iubesti cu toata inima ta pe Dumnezeu, respiri prin Dumnezeu, vorbesti cu Dumnezeu, il rogi pe dumnezeu pentru toata clipa vietii tale pamintesti, si multe altele.poate ca eu incerc sa ma numar printre acesti, dar razboiulnevazut este puternic>De multe ori ma biruit, dar de atite ori l-am biruit si eu chiar daca sint femeie si lucrez in lume si in mijlocul lumii >Toate acestea vor deveni cunui ingeresti pentru tine daca ai paza mintii nestramutata , asa cum spune sfintul Cleopa Ilie, in dreapta sa il ai in permanenta pe Dumnezeu, iar in singa ta frica mortii"si in veac nu vei gresi"
.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.07.2006, 17:32:16
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viorica24
Citat:
În prealabil postat de cornelpr
Am o intrebare, am mai scris-o si la generalitati dar poate aici o vad mai multi.
Unde as putea gasi un pustnic. Da, da un pustnic, ieroschimonah sau doar schimonah, nu conteaza gradul. De ce intreb? pai... e ceva personal
Sper ca imi veti raspunde.
Cornel
:angry:Refer/itor la intrebarea pusa de un domn cu numele Cornel, Unde pot gasi ub pusnic?, voi incerca sa-i raspund eu:pusniciia departe de lume este o bucurie pentru Dumnezeu: pusnicia in lume este o fricire, da, exista in lume pusnici, care in mijlocul multimii dezlantuite, ei traiesc numai si numai prin Dumnezeu si cu Dumnezeu, pusnicia o formez numai daca il iubesti cu toata inima ta pe Dumnezeu, respiri prin Dumnezeu, vorbesti cu Dumnezeu, il rogi pe dumnezeu pentru toata clipa vietii tale pamintesti, si multe altele.poate ca eu incerc sa ma numar printre acesti, dar razboiulnevazut este puternic>De multe ori ma biruit, dar de atite ori l-am biruit si eu chiar daca sint femeie si lucrez in lume si in mijlocul lumii >Toate acestea vor deveni cunui ingeresti pentru tine daca ai paza mintii nestramutata , asa cum spune sfintul Cleopa Ilie, in dreapta sa il ai in permanenta pe Dumnezeu, iar in singa ta frica mortii"si in veac nu vei gresi"
.
MARE DREPTATE AI, SPER SA PRICEAPA FRATELE NOSTRU CORNEL...CEVA DIN PUSTINCIA ASTA DIN LUME....:);)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.08.2006, 17:21:52
simonela simonela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2006
Mesaje: 3
Implicit

eu cred ca ei stau nestiuti de lume. Eu am auzit ca mai traieste o pustnica pe langa manastirea unde merg eu de obicei, dar cred ca mai multi sunt prin munti prin partea Moldovei noastreprin m-tii Neamt. Si eu imi doresc de mult timp asta , si inca mai imi doresc. Sper ca tu sa intalnesti cu ajutorul Domnului si sa0ti fie spre folos.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.08.2006, 17:51:09
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Raspuns simplu:prin definitie pustnic este un om care traieste retras de lume...numai in relatie si vorbire cu Dumnezeu...
Ceea ce eu nu inteleg este :de ce cautati sa deranjati ,sa distrageti pe cei care isi doresc linistea??? Ei sunt acolo tot pt noi...rugaciunile lor sunt facute pt noi nu pt ei....nu au fugit de lume din egoism,ci sa o poata ajuta cu adevarat stand in liniste si vorbind cu Dumnezeu.
Aveti probleme personale? Sunt duhovnici in manastiri prin care acelasi Dumnezeu va vorbeste cum ar face-o printr-un pustnic...numai voi sa aveti credinta.
Si inca ceva important va spun daca sunteti mireni alegeti-va duhovnic din lumea voastra ca nu puteti sa spuneti ca nu aveti de unde...slava Domnului sunt foarte multi preoti mireni cu viata deosebita de la care aveti ce invata....nu mai amestecati vietile....una este viata calugarului si alta a mireanului...la fel este si cu preotii calugari si cei mireni.
Am stat in manastire destul si stiu ce va spun...alergand besmeticeste in toate partile pe motivul ca vrem sfaturi la un moment dat nu mai stii de cine sa asculti.Alegeti duhovnic...citeste carti...participa la conferinte sau asculta interviuri si predici ale marilor duhovnici...dar incearca sa fii cat mai discret in cautarea ta si nu deranja....
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.09.2006, 20:32:27
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Clausemi,mare dreptate ai,si eu sunt de-acord ca mirenii sa-si caute duhovnic preot de mir,ca Slava Domnului,parohii sunt destule,Nu inteleg de ce preotii ieromonahi,sau episcopii accepta ca fii duhovnicesti dintre mireni?Ce intelege un ieromonah care traieste,si poate a trait toata viata in castitate,ce-nseamna viata sexuala??Oricum,stiu ca nu aceasta este dilema,dar,cum spuneai tu,intr-adevar deranjeaja aceasta practica tot mai frecventa,multi mireni calatoresc permanent la manastiri pentru a-si face spovedania sau pentru a pastra o oarecare relatie cu duhovnicul.Uneori apar ispitele,si uite-asa bietul calugar nu-si mai gaseste lin istea in manastire,iar bietul mirean nu-si mai gaseste rostul in lume...nu-l invinuiesc pe nici unul mai mult sau mai putin,responsabilitatea este reciproca,pentru ca ajung sa se influie
nteze si sa se atraga reciproc,cu mijloace mai mult sau mai putin subtile.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.09.2006, 20:55:39
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ory
"si uite-asa bietul calugar nu-si mai gaseste lin istea in manastire,iar bietul mirean nu-si mai gaseste rostul in lume"


Nici nu-si poate imagina cineva cat adevar ai putut spune prin aceste cuvinte.
Se aude adesea despre calugari care cad adesea in ispita si isi incalca votul castitatii...dar nimeni nu-si pune problema de ce?..sau ca poate el ca mirean a fost pricina de sminteala...
Eu stand acolo am trait si am vazut multe si pot face comparatie usor intre lumea mirenilor si cea a calugarilor si cam care ar fi rostul fiecaruia.
Norocul meu este ca nu m-am dus chiar o copila care habar nu avea pe ce lume este si nici nu am apucat sa fiu calugarita...iar de iesit am deja 2 ani de cand nu mai sunt concret acolo dar merg adesea in vizita cu placere si dor si sunt primita cu mare bucurie si cu dorinta de a ramane permanent intre ele.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.09.2006, 22:10:30
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Clausemi,se vede ca "inca" esti atasata de manastire,aproape doi ani ai putea spune ca nu reprezinta decat o renuntare temporara,la cat de intensa este trairea acolo,fata de lumea aceasta in care unele lucruri le mai lasam sa se rezolve de la sine.Acolo orice lucru are un sens,chiar si tacerea(rugaciunea mintii),probabil,deseori ai senzatia ca ti-ai petrecut acolo intreaga viata,de fapt.La aceste sentimente participa de fapt TELUL bine evidentiat cu care ti-ai incununat fiecare clipa de traire monahala,pe cand in lumea noastra,intentiile se pierd uneori in "alte"intentii si tot asa,lumea devine un mister permanent.Te admir pentru relatia pe care,in pofida dezamagirii,o pastrezi, cu locul care ti-a maturizat prematur sufletul.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.10.2006, 14:54:27
cornelius cornelius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2006
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Clausemi,mare dreptate ai,si eu sunt de-acord ca mirenii sa-si caute duhovnic preot de mir,ca Slava Domnului,parohii sunt destule,Nu inteleg de ce preotii ieromonahi,sau episcopii accepta ca fii duhovnicesti dintre mireni?Ce intelege un ieromonah care traieste,si poate a trait toata viata in castitate,ce-nseamna viata sexuala??Oricum,stiu ca nu aceasta este dilema,dar,cum spuneai tu,intr-adevar deranjeaja aceasta practica tot mai frecventa,multi mireni calatoresc permanent la manastiri pentru a-si face spovedania sau pentru a pastra o oarecare relatie cu duhovnicul.Uneori apar ispitele,si uite-asa bietul calugar nu-si mai gaseste lin istea in manastire,iar bietul mirean nu-si mai gaseste rostul in lume...nu-l invinuiesc pe nici unul mai mult sau mai putin,responsabilitatea este reciproca,pentru ca ajung sa se influie
nteze si sa se atraga reciproc,cu mijloace mai mult sau mai putin subtile.
Daca cineva vrea sa se faca doctor, ce ar trebui sa faca:
a)sa stea intr-un cabinet individual sa vada doar un doctor ce vindeca sau doar isi da cu parerea despre o anumita manifesatare a unei anumite boli, despre care are doar o parere
b) sa se duca intr-un spital si sa vada cum se trateaza oamenii cu adevarat si sa vada si ce specializari sunt.

Tu ce varianta ai alege in acest caz ipotetic?
Eu aleg varianta b.
Daca ai inteles ce as vrea sa spun bine, daca nu poate vei intelege!

Vezi ca multi sfinti au devenit sfinti dupa ce au avut o viata pacatoasa dar au fost si alte cazuri care au devenit dupa o viata curata inca de mici.
Iarta-mi felul de a scrie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.10.2006, 15:23:44
duducu38 duducu38 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cornelpr
Am o intrebare, am mai scris-o si la generalitati dar poate aici o vad mai multi.
Unde as putea gasi un pustnic. Da, da un pustnic, ieroschimonah sau doar schimonah, nu conteaza gradul. De ce intreb? pai... e ceva personal
Sper ca imi veti raspunde.
Cornel
Am sa incerc sa iti raspund la intrebare. Anul trecut am fost la schitul Sihla iar un ieromonah de acolo ne-a spus ca aproape in fiecare sambata vin pustnici pentru impartasanie. Problema e alta. Nu cred ca vei putea intra in legatura cu ei. Iti dai seama ca chiar numele de pustnic arata izolarea lor de tot ceea ce e lumesc. In general se ascund de oameni. Nu le place sa fie deranjati din viata lor. Eu iti doresc succes oricum, dar daca nu vei reusi gandeste-te ca exista destui duhovnici vrednici care sa iti arate raspunsul la ... intrebarile tale personale.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce vizitarea unui pustnic este o aberatie? andreicozia Calugarul 52 24.10.2011 16:43:27
Unde pot gasi cantarile cununiei (audio sau .mp3)? sophia Muzica Bisericeasca 4 26.06.2010 01:41:44
filmul tzarul-unde il pot gasi? lore86 Generalitati 13 18.04.2010 23:21:37
stie cineva unde il pot gasi pe parintele savatie bastovoi? bogdan_222 Calugarul 3 30.07.2009 19:27:15
Vedenia unui pustnic anonim C.tin Intamplari adevarate 2 31.05.2009 05:04:41