Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.09.2006, 17:05:06
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Clausemi, e foarte bine, te comportzi sa nu cazi in V.Despre Intristare ca apoi daca cazi si in melancolie... e si mai rau, dar decat sa gandesti pozitiv si sa te comportzi pozitiv pe baza teoriei care schimba un om cu probleme de comportament, eu, mai bine ash face pentru mine, inainte de asta, sa vad daca nu sunt cumva la una din cele 8 cifre, sau la unele ce se pot asimila la cele 8 naravuri... ca daca sunt pe acolo, atunci o s-o iau in freza cu toata gandirea si practica pozitiva...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.09.2006, 17:09:32
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

silverstar
"Se tot spune sa gandim pozitiv ca sa ne fie bine noua si urmasilor nostri. Ce inseamna asta? "

Este foarte simplu...fiecare avem o misiune de indeplinit in lumea asta...sau,avem o cruce de dus...acum,fiecare poate sa spuna cum vrea.
Cu cat iti indeplinesti misiunea(iti duci crucea) mai bine cu atat iti scutesti urmasii de o misiune (cruce)mai grea.Prin mantuirea ta inseamna ca urmasii tai nu au de facut decat sa-si duca la randul lor misiunea pt care s-au nascut ei...in momentul in care tu nu ti-ai indeplinit misiunea si ai mai lasat cate ceva ,toate astea adauga la misiunea(crucea)lor pe care ,poate fara sa vrei le-o ingreunezi...iar daca acesti urmasi reusesc sa duca greutatea pana la sfarsit se mantuiesc si ei si pe tine,daca nu si ei,la randul lor adauga la crucea urmasilor lor...si tot asa.
De aceea se spune ca pacatele parintilor cad asupra copiilor...sau ca noi cei de aici ii putem ajuta pe cei plecati prin pomenile noastre...adica le mai indeplinim in acest mod din ceea ce ei nu au facut,asta in afara de faptul ca prin acele pomeni demonstram existenta vietii vesnice,noi comunicand in acest fel cu cei de acolo...am vorbit despre asta la topul despre pomeni.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.09.2006, 17:13:43
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu
Clausemi, e foarte bine, te comportzi sa nu cazi in V.Despre Intristare ca apoi daca cazi si in melancolie... e si mai rau, dar decat sa gandesti pozitiv si sa te comportzi pozitiv pe baza teoriei care schimba un om cu probleme de comportament, eu, mai bine ash face pentru mine, inainte de asta, sa vad daca nu sunt cumva la una din cele 8 cifre, sau la unele ce se pot asimila la cele 8 naravuri... ca daca sunt pe acolo, atunci o s-o iau in freza cu toata gandirea si practica pozitiva...
Sincer nu inteleg ce vrei sa spui...cum adica sa nu cad in V?...ce este V-ul?si cum sa cazi in melancolie cand gandirea ta este pozitiva si optimista?
Este adevarat ca mai intai trebuie sa lucrezi si sa te schimbi pe tine si apoi fara sa-ti propui ii vei schimba si pe restul...deci,scopul nu este sa lucram pe cei din jur,ci sa ne lucram pe noi si apoi totul vine de la sine...eu spun din experienta,nu din teorie fara practica.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.09.2006, 17:27:12
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sovidiu
"ca am auzit pe unul (e rusinos sa-i dezvalui identitatea) care imi spune ca noi nici nu stim si nici nu trebuie sa stim binele si raul, auzi acolo,... m-am cutremurat...
ba tocmai ca eu cred ca trebuie nu numai sa ni-l stim ci si sa ni-l si spunem la urechea interna mereu, zilnic aproape, ca intr-o logica ce creste mereu, observandu-ne gresala in care am cazut noi insine"


Sunt absolut de acord...pt mine asta inseamna un pas in formarea mea pozitiva...adica ,in momentul in care pot face distinctia intre bine si rau,pot discerne si pot actiona in consecinta pastrandu-ma pe drumul bun...oare asta nu inseamna ca mi-am format o gandire si un comportament pozitiv? si atunci nu este simplu ca ajungem exact la ceea ce am scris mai sus?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.09.2006, 17:34:35
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Gandirea pozitiva a oamanilor de bine se refera la teorie si la minte, ca un fel de auto-sugestie motivatzionala, si este inutila deoarece pe om il motiveaza foarte multe lucruri si nicidecum daca in gandirea lui, ii iese mereu = bine = pozitiv... deci daca nu vrei sa cazi in Pozitivism energoterapeut mai bine lasa balta teoriiile astea si Gandeste ca oamenii sau mai bine ai face daca ai gandii ca si crestinii laici sau ca si crestinii seriosi... asta e parerea mea...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.09.2006, 17:41:40
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Clausemi,

nu este acelasi lucru, deoarece formarea ta pozitiva si gandirea ta pozitiva are la baza, pe langa multe altele si adevaruri reale, unele dogme, unele invatzaturi... pe cand gandirea pozitiva are la baza aceste amagiri albe, ca si magia alba, teorii albe, care se erijaza ca datorita ei te-ai facut tu bun, te-ai facut pozitiv, adica exact acest lucru itzi sugereaza NEW AGE, noul pozitivism modern... deci eu nu cred ca este acelasi lucru desi asa ar parea...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.09.2006, 17:53:43
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ok
Eu nu fac referire la nu stiu ce si care teorii omenesti...eu am in minte doar un aspect...ceea ce vrea Hristos de la noi...si din cate stiu eu nu prea vrea sa stam cu coltii ranjiti unii la altii si nici sa devenim ipocriti si sa ne dam sfinti,El ne vrea oameni verticali si fermi in atitudine,care,desigur nu poate fi una negativa,ca nu am avea cum sa ne mai numim copii sau madulare din Trupul Hristos care este Binele Absolut...
Cand tu imi propui acum sa gandesc ca oamenii...deja ma intreb:oare am dat impresia ca gandesc altfel?...si la care oameni te referi?ca daca stau bine sa ma gandesc ,nu prea mai sunt multe puncte de reper in lumea asta si as risca prea mult si m-as raspandi in momentul cand mi-as propune sa gandesc precum X sau Z...eu prefer sa fiu unica in mentalitate si sa ma sprijin pe Hristos si Maica Domnului.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.09.2006, 18:20:12
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sovidiu
:D scurt pe doi...asa este ...nu stiu cum faci ca trebuie sa-ti dau dreptate mai mereu...dar nu pt ca trebuie ci pt ca ai...asta spuneam si eu mai devreme...decat ipocrit mai bine ordinar declarat,vorba ta.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.09.2006, 18:27:39
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

:)Mersi frumos... dar... nu stiu cum o convingem pe silverstar ca totusi e bine sa aiba o gandire pozitiva, optimista, dar totusi sa aiba grija ca ... :( masonii, sectantzi..., comerciantul de acadele...,
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.09.2006, 18:57:34
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Baieti, Sovidiu!!! eu sunt CRESTIN-ORTODOXA, si asa voi ramane pana ma voi duce in mormant. Nimic si nimeni nu ma va putea clinti din credinta mea, numai ca tu te-ai angajat intr-o discutie si mergi bine pe langa subiect...
Ce treaba am eu cu sectantii, masonii, New Age, vanzatorii de acadele? Fii cu picioarele pe pamant! Ai grija ce vorbesti. Gandeste inainte de a vorbi, nu arunca cuvinte asa, la intamplare.
Si, de aseara de cand am lansat subiectul, ai fi avut timp sa te informezi, sa te documentezi si sa vii cu niste idei clare, viabile, aplicabile oricui si oricand nu sa arunci jigniri si acuze fara o baza reala.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
GANDIREA PATRISTICA sau VIATA IN HRISTOS Pelerin spre Rasarit Sfinti Parinti (Patrologie) 453 04.10.2017 17:19:50
NADEJDEA SI GANDIREA POZITIVA iosif Pocainta 23 25.06.2015 01:31:08
Pledoarie ptr gandirea pozitiva ingerul_pazitor Generalitati 4 03.07.2012 09:55:46
Influente ortodoxe in gandirea penticostala romaneasca ioanna Secte si culte 138 18.02.2012 15:26:35