Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.02.2010, 17:07:51
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Windorin, nu vad rostul acestui topic.
Fieacare dintre noi este mai mult sau mai putin pacatos.
Desfranati sunt foarte multi, chiar daca nu li s-a pus aceasta eticheta.
Cu ce sunt ele mai de condamnat decat clientii lor? Nu ar exista desfranate daca barbatii nu ar fi desfranati.
Eu am avut in copilarie o vecina care a ajuns prostituata.. Ne jucam impreuna in ciclul primar. Am fost in casa ei o singura data si am fost socata de saracia lucie. Am si acum in fata ochilor patul ei: o saltea pusa pe jos. Alte lucruri le-am inteles mai tarziu: de ce era atat de slaba, aproape transparenta, de ce avea vanatai pe ea.. etc. Si ea nu a fost un caz extrem, probabil.
Cine sunt eu sa o judec pe ea? Si acum ma doare inima cand mi-o amintesc. A fost o victima de cand s-a nascut.

Noi trebuie sa avem in fata noastra propriile pacate, nu ale altora.
Nu am fost chemati sa punem etichete, sa judecam, sa acuzam. Ci sa iubim.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.02.2010, 17:10:36
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Intrebare: cand vorbim despre desfrau la ce ne gandim?
La un trecut tulbure si incarcat de relatii sexuale pasagere, fiindca asa a avut ea chef sa zboare din floare-n floare?
Daca da, na. E dificil, nici eu n-as putea accepta un asemenea barbat pentru ca nu as avea incredere in el si-n motivatiile lui.
Dar daca ma gandesc la aspectul dramatic si profund nefericit al prostitutiei, adica un desfrau practicat nu pentru ca te rod "poftele" (urasc cuvantul asta :D) ci pentru ca nu ai de ales sau pentru ca ti-e in asa hal de avariat respectul de sine incat nu poti sa iesi din mocirla si crezi ca nu meriti nimic mai bun -- atunci lucrurile se schimba.
Si totusi de obicei cele din a doua categorie sunt mai judecate decat cele din prima.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.02.2010, 17:11:18
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit

Sa fiu sincer... eu nu as putea iubi o fata desfranata daca este prostituata..... dar asa daca ar fi fata cuminte dar are problema asta cred ca as iubio pentru a aduce pe calea cea buna, chiar daca acest lucru ar fi greu sau nu as putea niciodata , dar eu cred ca Dumnezeu miar da puterea sa o indrept pe aceasta fata daca vreau. Nu stiu exact ce gandesc alti dar eu poate as fi facut asa.
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.02.2010, 17:15:31
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cu ce sunt ele mai de condamnat decat clientii lor? Nu ar exista desfranate daca barbatii nu ar fi desfranati.
Eu am avut in copilarie o vecina care a ajuns prostituata.. Ne jucam impreuna in ciclul primar. Am fost in casa ei o singura data si am fost socata de saracia lucie. Am si acum in fata ochilor patul ei: o saltea pusa pe jos. Alte lucruri le-am inteles mai tarziu: de ce era atat de slaba, aproape transparenta, de ce avea vanatai pe ea.. etc. Si ea nu a fost un caz extrem, probabil.
Cine sunt eu sa o judec pe ea? Si acum ma doare inima cand mi-o amintesc. A fost o victima de cand s-a nascut.
Asa le percep si eu.
Dar recunosc ca mi-ar displacea intens de tot o femeie care singura, de bunavoie si nesilita de nimeni s-a folosit de nuri ca sa-si satisfaca nevoia de atentie, de dragoste si de putere si s-ar mai si mandri cu asta pe deasupra :) Uite cum imi fac pacate numai gandindu-ma la asta si ascutindu-ma in sinea mea cand mi le imaginez, pffff.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.02.2010, 17:18:27
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Sfantul Ioan Gura de Aur aseamana unirea lui Fiului lui Dumnezeu cu firea umana cu cea a unirii unui sot cu o desfranata.
El zice: "Care sot si'ar lua pentru el o desfranata?!" Si in continuare arata cum Fiul lui Dumnezeu nu se scarbeste de firea umana cazuta in toate pacatele si murdarita pana peste cap, in a o lua drept sotie, in a deveni una cu ea.

Precum Iisus Hristos a luat firea umana cea desfranata... ma intreb, cati ar putea lua de sotie o desfranata.

Cred ca mare plata are acela ce poate iubi deplin o asemenea femeia, trecand peste tot trecutul ei.



Bine spus, lareine... "sa o respecte din acea clipa ca si cum nu ar fi fost niciodata desfranata".
Iata, cat de personala si purificatoare este iubirea lui Hristos, iar iubirea noastra partinitoare. As fi curios care sunt canoanele Bisericii- interzic?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.02.2010, 17:19:08
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit @ Windorin

O prostituata din literatura: Sonia din "Crima si pedeapsa". Un personaj extraordinar.. Chiar de iubit :).

Desfranare cotidiana care trece neobservata: vizitatorii siturilor pt adulti, de ex. De ce acestia sunt mai putin de condamnat cand aduc desfranarea in propriile lor familii? Cate femei isi pun problema: nu m-as putea casatori cu acela ca a vazut sute de filme pt adulti? Ca ei nu au savarsit fapta fizica - sunt mai putin desfranati? Nu as spune!

Apoi sunt pacate mult mai grave decat desfranarea, in opinia mea. Pacatele cu trupul sunt vizibile, te dor, iti pare rau etc.. Este usor sa le observi, mai ales la altii.. Dar cele din mandrie pe care nici nu le simti? Dar hula? Imi par mai grave.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.02.2010, 17:27:30
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Intrebare: cand vorbim despre desfrau la ce ne gandim? La un trecut tulbure si incarcat de relatii sexuale pasagere, fiindca asa a avut ea chef sa zboare din floare-n floare? Daca da, na. E dificil, nici eu n-as putea accepta un asemenea barbat pentru ca nu as avea incredere in el si-n motivatiile lui.
Dar daca ma gandesc la aspectul dramatic si profund nefericit al prostitutiei, adica un desfrau practicat nu pentru ca te rod "poftele" (urasc cuvantul asta :D) ci pentru ca nu ai de ales sau pentru ca ti-e in asa hal de avariat respectul de sine incat nu poti sa iesi din mocirla si crezi ca nu meriti nimic mai bun - atunci lucrurile se schimba.
Ai dreptate, exista o diferenta in ceea ce priveste motivatia fiecarui om cazut in pacat.
Insa, cred ca tot grea este trecerea peste acel trecut. Sunt sigur ca diavolul se va folosi de el ca de o arma foarte puternica.
Este nevoie de o dragoste cum nu prea se gaseste spre a sterge tot trecutul unui om si a'l iubi in prezent, precum o face Hristos si sfintii Sai.

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Iata, cat de personala si purificatoare este iubirea lui Hristos, iar iubirea noastra partinitoare. As fi curios care sunt canoanele Bisericii - interzic?
Interesant. Nu stiu nici eu.
Eu cred ca nu interzic.

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
O prostituata din literatura: Sonia din "Crima si pedeapsa". Un personaj extraordinar.. Chiar de iubit :).
Desfranare cotidiana care trece neobservata: vizitatorii siturilor pt adulti, de ex. De ce acestia sunt mai putin de condamnat cand aduc desfranarea in propriile lor familii? Cate femei isi pun problema: nu m-as putea casatori cu acela ca a vazut sute de filme pt adulti? Ca ei nu au savarsit fapta fizica - sunt mai putin desfranati? Nu as spune!
Apoi sunt pacate mult mai grave decat desfranarea, in opinia mea. Pacatele cu trupul sunt vizibile, te dor, iti pare rau etc.. Este usor sa le observi, mai ales la altii.. Dar cele din mandrie pe care nici nu le simti? Dar hula? Imi par mai grave.
Da, toate pacatele sunt rele, insa ca asta... parca nici unul.
Si drama este ca ne tine pe toti, intr'o masura mai mica sau mai mare.

Cu siguranta toti ar alege pe unul care doar s'a uitat la filme, etc, decat pe unul care a experimentat totul faptic.
Chiar daca nu se cade sa impartim pacatele in mari si mici, exista totusi o diferenta calitativa.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.02.2010, 17:31:10
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Eu cred ca nimeni nu s-ar casatori cu o desfranata. Cu o FOSTA desfranata, cred ca multi.

In arborele genealogic al Mantuitorului, vedem ca una din stramoasele sale a fost Rahav desfranata. Insa ea s-a lasat de desfranare cand s-a casatorit cu un israelit. Iar Sfantul Ioan Gura de Aur comenta ca Dumnezeu a ingaduit sa aiba o stramoasa desfranata tocmai pentru a arata oamenilor ca El ii primeste pe cei care isi indreapta viata.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.02.2010, 17:31:29
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Windorin, nu vad rostul acestui topic. Fieacare dintre noi este mai mult sau mai putin pacatos. Desfranati sunt foarte multi, chiar daca nu li s-a pus aceasta eticheta.
Cu ce sunt ele mai de condamnat decat clientii lor? Nu ar exista desfranate daca barbatii nu ar fi desfranati.
Noi trebuie sa avem in fata noastra propriile pacate, nu ale altora.
Nu am fost chemati sa punem etichete, sa judecam, sa acuzam. Ci sa iubim.
Ai dreptate, anna21. Daca nu ar fi barbati desfranati, nu ar fi nici femei desfranate.
Probabil era mai bun un titlu de genul: "V-ati casatori cu un desfranat/desfranata?"

Tocmai pacatele noastre ies in evidenta in acest topic.

Anume faptul ca, desi fiecare avem pacate mari, ne ferim de oamenii de langa noi pentru pacatele lor.

Am ramas surprins, dandu'mi seama ca pentru pacatele celui de langa mine, eu ma indepartez de el.
Si e dureros ca asta facem cam toti, dandu'ne seama sau nu.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.02.2010, 17:40:14
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Probabil ca multi dar nu pot din cauza mandriei. Oare de ce invers nu este chiar asa greu?
Sau de frica de a nu iti putea pastra promisiunile pana la capat fata de o asemenea persoana, si de a nu si le pastra!!!

E simplu sa iubesti atunci cand iti imaginezi ca persoana se va schimba de dragul tau, dar mai greu sa iubesti pe cineva care datorita anumitor indicii...e posibil sa nu te iubeasca asa cum privesti tu iubirea, si nici sa faca efoturi de a-ti intelege viziunea.

Invers nu e atat de greu pentru femeii i se cer mai multe sub acest aspect, in timp ce in cazul barbatilor nu se pune prea mult accent pe acest aspect...si atunci femeile au ocazia sa se axeze pe alte calitati ale lor...banuiesc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cu ce fel de om v-ati casatori? aradeanu Generalitati 179 21.07.2014 18:22:04
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 14:18:21
cine/ce sunt? victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 19:31:25
cine ma ajuta? Hartford Muzica Bisericeasca 4 30.09.2010 05:03:37
Cine stie? Adriana Cluj Generalitati 2 26.08.2010 22:36:05