Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.11.2006, 15:29:40
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Sf. Grigore Teologul zice ca:"Prima nunta este binecuvantare a doua este iertare a treia este faradelege"Prima cununie este Taina, celelalte ( a doua casatorie,a treia)sunt Ierurgii (adica rugaciuni de binecuvantare si sfintire)Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.11.2006, 15:33:56
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Si inca ceva...Nu exista divort religios.Sotii sunt casatoriti pentru pentru vesnicie."Ceea ce a unit Dumnezeu,omul sa nu desparta"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.11.2006, 16:00:10
bld bld is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.11.2006
Mesaje: 9
Implicit

Din cate stiu eu nimeni nu poate "dezlega" o cununie religioasa. Nici un preot, nici un episcop, nici mama Omida...Pentru un crestin ortodox, cununia e pe viata si ca urmare nu-i de joaca cu dansa. Asa stiu eu, adica asa am citit eu prin diverse carti( "Calauza ortodoxa in biserica si societate", ar fi una din ele.)

Ma surprinde afirmatia Elenei(Va_iubesc) care zice ca Biserica Ortodoxa accepta casatoria a doua...Eu nu stiam de asa ceva. Stiam ca o tolereaza, ceea ce nu e cam acelasi lucru. In acceptiunea mea, acceptare inseamna inclusiv faptul de a-ti da acordul, pe cand tolerare inseamna ca nu esti de acord cu ceva gresit, dar permiti sa se intample(dintr-un anumit motiv). Poate ma insel, recunosc.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.11.2006, 17:15:46
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfanta taina a cununiei se anuleaza in cazurile spuse de bld. Am intrebat pe unul din preotii care m-au cununat si mi-a spus ca aceasta Taina se anuleaza daca unul din soti comite adulter si nu se indreapta. Oricum cel mai bine pentru Ion este sa-si intrebe duhovnicul sau pe preotul care va oficia cununia. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.11.2006, 20:53:22
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bld
Ma surprinde afirmatia Elenei(Va_iubesc) care zice ca Biserica Ortodoxa accepta casatoria a doua...Eu nu stiam de asa ceva. Stiam ca o tolereaza, ceea ce nu e cam acelasi lucru. In acceptiunea mea, acceptare inseamna inclusiv faptul de a-ti da acordul, pe cand tolerare inseamna ca nu esti de acord cu ceva gresit, dar permiti sa se intample(dintr-un anumit motiv). Poate ma insel, recunosc.
Pentru bld:

Am afirmat ca "Biserica Ortodoxa accepta casatoria a doua ca situatie extrema. Spre exemplu cand moare unul din soti sau cand unul "a plecat" cu altcineva" (cazul adulterului). Deci nu am spus simplu ca BO accepta casatoria a doua, mai ales ca in perceptia mea casatoria este una si pentru vesnicie. Sa fim atenti la context! Scoaterea din context poate sa conduca la multe neintelegeri. Spre exemplu, in Biblie (Psalmii lui David) scrie "Nu este Dumnezeu"...asta daca scoatem din contextul de acolo: "Nu este Dumnezeu" zise nebunul in inima lui.

Elena
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.11.2006, 09:22:46
bld bld is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.11.2006
Mesaje: 9
Implicit

Bine, inseamna ca am inteles eu prost. Imi cer scuze.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.11.2006, 09:25:15
bld bld is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.11.2006
Mesaje: 9
Implicit

Dar cu cuvantul "anulat", chiar nu sunt de acord, in sensul ca nu il voi folosi niciodata in vreo discutie pe tema asta. Sper sa nu considere Mircea ca vreau sa il contrazic pe el si sa se supere:)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.11.2006, 19:09:59
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bld
Dar cu cuvantul "anulat", chiar nu sunt de acord, in sensul ca nu il voi folosi niciodata in vreo discutie pe tema asta. Sper sa nu considere Mircea ca vreau sa il contrazic pe el si sa se supere:)
In regula, nu ma supar, fi pe pace:)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.11.2006, 14:21:57
veretregn
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ioane... hehe...
nu stiu cat de important este sa te casatoresti la biserica. poate doar daca esti credincios. in opinia mea nu conteaza de cate ori de insori, cu cine e insori (barbat, femeie) atata timp cat este legal.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu ma simt casatorit, desi sunt!!! theofan Nunta 72 22.04.2012 13:15:38
preot divortat anaana71 Preotul 58 09.01.2011 12:30:36
Musulman casatorit religios la Catedrala Dia20_diana Religia Islamica 4 14.11.2010 01:22:44
Poti fi nas de cununie daca nu esti casatorit? ciprian22 Generalitati 16 22.03.2010 00:46:05