Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 12.08.2011, 12:27:58
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
.....asadar sa nu mai aud replici de genul '' eu maninc carne pentru ca iisus a mincat peste '' ... si acum ia sa vedem VERSETE UNDE IISUS A MINCAT CARNE , lapte , brinza , oua ? ca nu ai raspuns .... hai ca daca tot il aduce in discutie , sa mergem pina la capat
Dar ia sa ne arati noua unde scrie in Biblie ca Iisus Hristos s-a spalat pe dinti, si-a samponat parul, a folosit sireturi ca sa-si tina pantofii in picioare, samd. Ca altfel nu mai avem nici o justificare pentru a face toate astea, nu?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #232  
Vechi 12.08.2011, 12:48:47
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Dar ia sa ne arati noua unde scrie in Biblie ca Iisus Hristos s-a spalat pe dinti, si-a samponat parul, a folosit sireturi ca sa-si tina pantofii in picioare, samd. Ca altfel nu mai avem nici o justificare pentru a face toate astea, nu?
iti sunt de folos? atunci ai justificare ... daca nu iti sunt NU aI JUSTIFICARE .... asadar justificarea de a nu minca carne , lapte brinza oua O AI si am dat/o de n ori .... CA NU O CITESTI NU MAI E PROBLEMA MEA ... plus ca am adus si n versete care arata CUM ERA OMUL CIND ERa VEGETARIAN si cum e acum ... si DIFERENTELE SUNT IMENSE .... scuza/ma ca eu vorbesc de sfintii DIN ORtodoxie * si imi cer din nou scuze lor ca ii aduc in discutia asta ), iar voi nu ii luati in calcul .....
multa iubire
ps Dumnezeu a facut omul PERFECT , omul il strica pe OMUL PERFECT si mai are si nesimtirea sa spuna ca Dumnezeu a facut asta .... sau ca Dumnezeu da boli si alte nenorociri ..... asadar NU IL MAI IMPLICATI PE DUMNEZEU IN NENOROCIRILE VOASTRE ca NU E VINOVAT DE ELE ....
MULTA IUBIRE
ps ati inteles ?
multa iubire

Last edited by the_Listener; 12.08.2011 at 12:52:22.
Reply With Quote
  #233  
Vechi 12.08.2011, 14:00:41
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
sa inteleg ca asta e un gand curat sau unul murdar dictat dmv. de stim noi cine? Listener e pasionat de studiul biblic si orizontul bogat al literaturii intertestamentare, pe care doreste sa ni-l impartaseasca si noua, intr-un dialog constructiv. Mai are de invatat despre "lectia tactului",atata tot ... muuuult de invatat :)
lasa/i ca imi fac un bine ..... o sa iti explic mai incolo cum
multa iubire
Reply With Quote
  #234  
Vechi 12.08.2011, 14:27:59
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
lasa/i ca imi fac un bine ..... o sa iti explic mai incolo cum
multa iubire
daca ei iti fac un bine, fa-le si tu, nu fi egosit.Schimba-ti stilul de exprimare, e uneori ... iritant, ceva mai mult tact :) [nu ca eu as aplica] Nu trebuie sa-mi explici mai incolo nimic, de vreo 7 pagini am pierdut firul , tot asteptand "miraculoasa" ta demonstratie in dialogul cu Florin. O sa ma uit pe topicul asta peste o saptamana, cand se ajunge la o concluzie ... poate :)
Reply With Quote
  #235  
Vechi 12.08.2011, 14:31:07
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
daca ei iti fac un bine, fa-le si tu, nu fi egosit.Schimba-ti stilul de exprimare, e uneori ... iritant, ceva mai mult tact :)
Nu trebuie sa-mi explici mai incolo nimic, de vreo 7 pagini am pierdut firul , tot asteptand "miraculoasa" ta demonstratie. O sa ma uit pe topicul asta peste o saptamana, cand se ajunge la o concluzie
am explicat/o deja ... ai LIPSIT
nu ai inteles , ... cu stilul lor impotriva mea imi fac un bine .... ...dar o sa iti explic mai incolo
asadar stilul meu ramine ....
multa iubire
Reply With Quote
  #236  
Vechi 12.08.2011, 16:30:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
nu amice DIN FAPTUL CA OMUL INCALCA ce a spus Dumnezeu SI din IUBIREA LUI MARE , omul POATE sa manince DAR NU II E DE FOLOS .....asadar sa nu mai aud replici de genul '' eu maninc carne pentru ca iisus a mincat peste '' ... si acum ia sa vedem VERSETE UNDE IISUS A MINCAT CARNE , lapte , brinza , oua ? ca nu ai raspuns .... hai ca daca tot il aduce in discutie , sa mergem pina la capat

pestele oferit DE IISUS PRIN MINUNE cA si HRANA , nu are nimic de a face cu pestele de care vorbiti voi ... CA DE AIA E MINUNE .... acum intelegi ?
multa iubire


sa inteleg ca si E/URILE , SI ANIMaLELE CU HORMONI DE CRESTERE IN ELE , etc etc etc de la Dumnezeu vin? FA DIFERENTA intre ce DA DUMNEZEU si ce STRICA OMUL si maninca ..... poti ?
sau tu il jignesti pe Dumnezeu , IAR EU NU IMI PERMIT ASTA ..... asadar nu profanati ce face Dumnezeu , ca e fffffffffffff grav ......
multa iubire


litera mare de la IISUS nu are legatura cu a il respecta .... respectul pleaca din cu totul alta parte ...
multa iubire

Ți-aș răspunde mai pe larg, dar nu am timp.

Îți las ca subiect de meditație un verset din Evanghelii, dacă tot subliniezi ce a zis și a făcut numai Iisus:

Ioan 14, 26
Dar Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe Care-L va trimite Tatăl, în numele Meu, Acela vă va învăța toate și vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #237  
Vechi 12.08.2011, 17:50:46
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ți-aș răspunde mai pe larg, dar nu am timp.

Îți las ca subiect de meditație un verset din Evanghelii, dacă tot subliniezi ce a zis și a făcut numai Iisus:

Ioan 14, 26
Dar Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe Care-L va trimite Tatăl, în numele Meu, Acela vă va învăța toate și vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu.
multumesc, dar iti dau deja raspunsul ... ACOLO ESTE VORBA DE TRINITATE ,,,,asadar este cu totul alta discutie .....nici o legatura cu subiectul asta

si daca stau bine si ma gindesc cu versetul asta iti dai singur foc la valiza , asadar atentie si mediteaza la el nu il voi folosi impotriva ta decit daca continui sa il aduci in discutie ....

multa ibire
Reply With Quote
  #238  
Vechi 12.08.2011, 17:50:51
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
iti sunt de folos? atunci ai justificare ... daca nu iti sunt NU aI JUSTIFICARE .... asadar justificarea de a nu minca carne , lapte brinza oua O AI si am dat/o de n ori .... CA NU O CITESTI NU MAI E PROBLEMA MEA ... plus ca am adus si n versete care arata CUM ERA OMUL CIND ERa VEGETARIAN si cum e acum ... si DIFERENTELE SUNT IMENSE .... scuza/ma ca eu vorbesc de sfintii DIN ORtodoxie * si imi cer din nou scuze lor ca ii aduc in discutia asta ), iar voi nu ii luati in calcul .....
multa iubire
ps Dumnezeu a facut omul PERFECT , omul il strica pe OMUL PERFECT si mai are si nesimtirea sa spuna ca Dumnezeu a facut asta .... sau ca Dumnezeu da boli si alte nenorociri ..... asadar NU IL MAI IMPLICATI PE DUMNEZEU IN NENOROCIRILE VOASTRE ca NU E VINOVAT DE ELE ....
MULTA IUBIRE
ps ati inteles ?
multa iubire
Lasa ouale, laptele si branza, eu te-am intrebat de sireturi, pasta de dinti si sampon.
Cum poti crede ca oamenii vor imita pana la detaliu doar ceea ce a facut Iisus Hristos in existenta Sa pamanteana? Atunci hai sa dam foc masinilor, trenurilor, tuturor agregatelor care nu existau pe vremea lui Iisus si sa-ncepem sa ne deplasam pe magari si sa muncim pamantul cu plugul. Sa zdrobim calculatoarele ca nu ne-ajuta la mantuire. Si tot asa.
Ai idee cat de lunga e lista lucrurilor pe care le facem zilnic dar care, dpdv strict biblic, nu ne sunt de folos? Daca am scrie-o pe un sul de hartie am inconjura pamantul cu ea!

Stilul tau argumentativ + formula de final imi amintesc de Mircea Radu si a sa emisiune "Din Dragoste": Iubiti-va mult!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #239  
Vechi 12.08.2011, 17:53:25
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Stilul tau argumentativ + formula de final imi amintesc de Mircea Radu si a sa emisiune "Din Dragoste": Iubiti-va mult!
n-as fi crezut ca o sa ajung s-o zic insa pana si Mircea Radu era mai suportabil :)) cat despre partea a doua a propozitiei, ai mare dreptate! :))
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #240  
Vechi 12.08.2011, 18:53:43
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Lasa ouale, laptele si branza, eu te-am intrebat de sireturi, pasta de dinti si sampon.
Cum poti crede ca oamenii vor imita pana la detaliu doar ceea ce a facut Iisus Hristos in existenta Sa pamanteana? Atunci hai sa dam foc masinilor, trenurilor, tuturor agregatelor care nu existau pe vremea lui Iisus si sa-ncepem sa ne deplasam pe magari si sa muncim pamantul cu plugul. Sa zdrobim calculatoarele ca nu ne-ajuta la mantuire. Si tot asa.
Ai idee cat de lunga e lista lucrurilor pe care le facem zilnic dar care, dpdv strict biblic, nu ne sunt de folos? Daca am scrie-o pe un sul de hartie am inconjura pamantul cu ea!

Stilul tau argumentativ + formula de final imi amintesc de Mircea Radu si a sa emisiune "Din Dragoste": Iubiti-va mult!
tu ai fost atenta la TITLUL TOPICULUI ce spune ? asadar argumentele tale sunt INEXISTENTE .... pot sa raspund la ele dar nu are rost ..... cind o sa avem subiecte unde se discuta ce intrebi tu . o sa imi spun parerea .... pina atunci te las pe tine sa vezi ce spui tu daca are sens sau nu in contextul crestinismului ADEVARAT ORTODOX....
multa iubire
ps ce confesiune ai ca sa vad de unde sa te apuc
multa iubire
mi s/a mai spus .... am luat si premiu pe comparatia asta ...
multa iubire
Reply With Quote
Răspunde

Tags
post, vegan, vegetarian



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu a fost creat de Ra. (?) Bilibox Generalitati 118 05.12.2011 08:03:26
OMUL NOU - OMUL VECHI iosif Pocainta 32 12.04.2011 16:29:42
De ce Dumnezeu ne a creat? KittyNou Generalitati 186 13.09.2010 21:47:09
Cine a fost creat primul oul sau gaina?! T-Bone Generalitati 13 25.08.2007 19:36:20