Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 30.11.2014, 09:19:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Sos de avocado

Ingrediente:

3 avocado
1 limeta (lime) sau lamâie
3-4 linguri ulei măsline
sare, piper

Alegem avocado moi, bine coapte.
Tăiem avocado în două pe lungime si scoatem sâmburele.
Cu ajutorul unei linguri îndepărtăm coaja.
Tăiem miezul de avocado cuburi si îl punem într-un bol. Îl stropim imediat cu zeamă de la limeta fiindcă oxidează foarte repede.
Adaugăm uleiul de măsline, sarea si piperul si îl mixăm cu ajutorul unui mixer vertical până capătă consistenta unui sos fin. Optional puteti adăuga o lingurită de mustar sau un cătel, doi de usturoi.
Îl putem servi fie simplu, pe pâine prăjită, fie ca sos pentru peste în mod special dar si pentru diverse salate sau chiar si pentru cartofi prăjiti.

sursa : http://www.caietulcuretete.com/2014/...e-avocado.html
Foarte buna combinatia cu ceapa verde si rosii(daca sunt).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #252  
Vechi 12.12.2014, 17:56:36
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit salam de biscuiti cu sfecla, morcovi, mar

Am comis salamul de biscuiti de care ziceam, afara de culoarea interesanta, aspectul nu e tocmai de poza. Am folosit biscuiti de ovaz ( nu erau prea grozavi) inmuiati in cafea cu scortisoara si ghimbir, am inmuiat cateva smochine si stafide in caisata, plus zeama ( sucul) de la sfecla si celelalte ( am avut in congelator ramase de la o salata, sfcla, morcov, telina si mar rase), apoi am adaugat pulpa acestora la compozitia din biscuiti dizolvati, plus cateva nuci, migdale, cocos, fulgi ovaz, si putina/margarina, dar mergea si fara, cred. Voiam sa pun si niste seminte, dar am uitat.
( Am maifacut prajituri pe aceasta baza, si de dulce -pandispan, si de post -negresa)

Desigur puteti considera " otravuri" :
- biscuitii - nu se sti ce contineau , dar in var raw putem folosi altceva
-margarina ( nuera obligatorie, sau se putea inlocui cu o grasime mai sanatoasa - unt de cocos, tahini sau chiar avocado - dar i-ar fi modificat gustul, desigur ),
-cafeaua ( care era si indulita, cu zahar brun, e drept). - dar in var raw nu trebuia sa inmuiem biscuiti, ci folseam doar fulgi ovaz, eventual tarate, si mai multe nuci( migdale, caju) eventual rajnite mai fin;
-alcoolul - era optional, se puteau hidrata fructele uscate si in apa ;
In rest nu am avut zahar adaugat, nici macar miere, iar condimentele -ghimbir, scortisoara, coji lamaie, portocala ( spalate, desigur), stiu ca sunt ok; dupa gust se poate pune si un praf de chilly/boia iute, dc ne
place....

Cand am conceput aceasta reteta, m-am gandit in special la colegul care povesrea ca a trebuit samanance oar tarate cu merre rase, si am incercat sa imbunatatesc calitatile gustative, cat si aportul de nutrienti. Acum, desigur, se adapteaza in functie de particularitatile fiecarui caz, unul poate n'are voie nuci, altul scortisoara, etc...

http://www.crestinortodox.ro/forum/a...ictureid=14388
Asta este prima creatie, negresa de post cu sfecla si chilly
Iar asa arata pandispanul inainte de coacere, si tot culoarea asta o are aproximativ si salamul de biscuiti, forma proprie nu are, desigur, ia forma vasului in care este pus ( a zis cineva ca parca e grau de soareci la culoare )
http://www.crestinortodox.ro/forum/a...ictureid=14554

Last edited by fallen; 12.12.2014 at 18:18:46.
Reply With Quote
  #253  
Vechi 12.12.2014, 18:27:14
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit coliva de hrisca raw

Se pune hrisca la inumuiat de seara pana dim, sau cateva ore, pana se umfla, apoi e gata de amestecat cu restul ingredientelor.
Daca vrem mai legata, punem nuca macinata mai fin si amestecata cu zahar pudra; daca vrem mai nelegata,punem nuci mai mari si/sau migdale. Putem idulci cu miere sau numai i fructe uscate ( stafide, smochine, curmale). Arotamatizam cu zahar vanilat -daca nu il consideram nnesanatos , coji lamaie& portocala, scortisoara, ghimbir sau ce ne mai place. Putem adauga si fulgi de cocos, ai ei mai leaga compozitia.
Reply With Quote
  #254  
Vechi 23.02.2015, 02:02:40
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Cozonac de post fără frământare

Ingrediente:

500 gr făină albă tip 000 Pambac
40 gr drojdie proaspătă
250 ml suc de portocale
100 gr zahăr
80 ml ulei
2 plicuri zahăr vanilat
coajă rasă de lămâie sau portocale
1 linguriță rasă de sare

Umplutură la alegere sau în amestec: rahat și/sau ciocolată neagră de post (sau 3 linguri cacao), 200 gr nucă măcinată

Mod de preparare:

Se amestecă sucul de portocale cu zahărul și se pun într-un vas la încălzit. Apoi, în acest amestec călduț (nu fierbinte!) se adaugă drojdia și se lasă la dospit într-un „crater“ făcut în făina cernută înainte într-un lighean/bol. Când drojdia începe să „fiarbă“, se adaugă și zahărul vanilat, coaja rasă de lămâie/portocale, sarea și se amestecă bine cu toată făina (doar se amestecă, nu se și frământă). Dacă mai este nevoie de lichid, se adaugă apă sau suc de portocale încălzit. Aluatul obținut trebuie să fie elastic, nu foarte tare.

Ligheanul cu aluatul se acoperă cu un prosop curat și se lasă o oră la dospit (până când își dublează volumul). Apoi, cu mâinile use cu ulei, împărțiți aluatul în două părți egale și întindeți-le ca pe foi. Puneți pe fiecare dintre ele umplutura dorită, rulați-le și realizați cu ele o împletitură.

Așezați împletitura într-o tavă de cozonac bine unsă cu ulei și tapetată cu făină (sau căptușită cu hârtie de copt) și mai lăsați cozonacul încă o oră la crescut, la temperatura camerei, tot acoperit cu un prosop curat.

Se introduce în cuptorul preîncins la 180 de grade Celsius și se lasă la copt 35-50 de minute. După o jumătate de oră, este bine să verificați dacă este destul de copt cu ajutorul unui băț pentru frigărui, sau cu o scobitoare.
Reply With Quote
  #255  
Vechi 23.02.2015, 23:22:12
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Am comis salamul de biscuiti de care ziceam, afara de culoarea interesanta, aspectul nu e tocmai de poza. Am folosit biscuiti de ovaz ( nu erau prea grozavi) inmuiati in cafea cu scortisoara si ghimbir, am inmuiat cateva smochine si stafide in caisata, plus zeama ( sucul) de la sfecla si celelalte ( am avut in congelator ramase de la o salata, sfcla, morcov, telina si mar rase), apoi am adaugat pulpa acestora la compozitia din biscuiti dizolvati, plus cateva nuci, migdale, cocos, fulgi ovaz, si putina/margarina, dar mergea si fara, cred. Voiam sa pun si niste seminte, dar am uitat.
( Am maifacut prajituri pe aceasta baza, si de dulce -pandispan, si de post -negresa)

Desigur puteti considera " otravuri" :
- biscuitii - nu se sti ce contineau , dar in var raw putem folosi altceva
-margarina ( nuera obligatorie, sau se putea inlocui cu o grasime mai sanatoasa - unt de cocos, tahini sau chiar avocado - dar i-ar fi modificat gustul, desigur ),
-cafeaua ( care era si indulita, cu zahar brun, e drept). - dar in var raw nu trebuia sa inmuiem biscuiti, ci folseam doar fulgi ovaz, eventual tarate, si mai multe nuci( migdale, caju) eventual rajnite mai fin;
-alcoolul - era optional, se puteau hidrata fructele uscate si in apa ;
In rest nu am avut zahar adaugat, nici macar miere, iar condimentele -ghimbir, scortisoara, coji lamaie, portocala ( spalate, desigur), stiu ca sunt ok; dupa gust se poate pune si un praf de chilly/boia iute, dc ne
place....

Cand am conceput aceasta reteta, m-am gandit in special la colegul care povesrea ca a trebuit samanance oar tarate cu merre rase, si am incercat sa imbunatatesc calitatile gustative, cat si aportul de nutrienti. Acum, desigur, se adapteaza in functie de particularitatile fiecarui caz, unul poate n'are voie nuci, altul scortisoara, etc...

http://www.crestinortodox.ro/forum/a...ictureid=14388
Asta este prima creatie, negresa de post cu sfecla si chilly
Iar asa arata pandispanul inainte de coacere, si tot culoarea asta o are aproximativ si salamul de biscuiti, forma proprie nu are, desigur, ia forma vasului in care este pus ( a zis cineva ca parca e grau de soareci la culoare )
http://www.crestinortodox.ro/forum/a...ictureid=14554
Tare asta cu "grau de soareci"...m-am inveselit de dimineata!
De unde le scoti Fallen ?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #256  
Vechi 24.02.2015, 00:27:16
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu am gasit un thread despre "calendarul ortodox pe zile al postului pastelui" ...
In care zile sunt dezlegari la ulei si vin?
Am vazut ca sunt 2 dezlegari la peste,de Bunavestire si respective,Florii in rest nimic...
Voi ce stiti?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #257  
Vechi 24.02.2015, 01:53:04
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu am gasit un thread despre "calendarul ortodox pe zile al postului pastelui" ...
In care zile sunt dezlegari la ulei si vin?
Am vazut ca sunt 2 dezlegari la peste,de Bunavestire si respective,Florii in rest nimic...
Voi ce stiti?
Uite aici câteva lămuriri :

Postul Paștelui 2015. Reguli pentru a-l ține corect timp de 40 de zile

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=17746

Last edited by mirela.t; 24.02.2015 at 02:01:39.
Reply With Quote
  #258  
Vechi 24.02.2015, 02:52:22
bluelight bluelight is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2015
Mesaje: 24
Implicit

@Yasmina
Pe langa sambata si duminica, dezlegari la ulei si vin sunt pe 24 februarie si 9 martie. Sursa: www.noutati-ortodoxe.ro/calendar-ortodox/

Last edited by bluelight; 24.02.2015 at 03:03:35.
Reply With Quote
  #259  
Vechi 24.02.2015, 07:59:07
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Multumesc,multumesc mult frati si surori!
Post cu bucurii tuturor :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #260  
Vechi 25.02.2015, 08:53:15
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Ce ma distreaza ca acum pe retelele de socializare s-a inrosit firul cu"bucatele pt post".
Ortodocsii occidental inteleg sa posteasca musai cu retetele vegane ale marilor chefi celebri ca Ottolenghi &Co. si sunt prezentate niste retete pe care nici de sarbatori nu le-am vazut pe mese ,cu totul exceptionale-cum este de pilda dovleacul fript cu pasta de susan,condimente marocane,segmente de rodie si seminte de pin!!!!

Asta asa ca fapt divers,m-au amuzat...dar bine ca macar ca doresc sa se ia la tranta cu postul.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 22:06:08
* post * Jamaica Postul 63 15.02.2011 20:56:37
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 08:44:57