Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.09.2015, 20:40:48
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit Cartea lui Iona

Propun o discuție despre profetul Iona și cartea lui.

Ca o primă rugăminte, rog colegii de forum care pot trimite la comentarii patristice să o facă.

Ca o primă întrebare: de ce refuză Iona, în primul capitol, să meargă în Ninive și "fuge de Dumnezeu" ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.09.2015, 21:44:09
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

http://www.ioanguradeaur.ro/647/cuva...i-trei-tineri/
__________________

Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.09.2015, 22:05:43
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Mulțumesc, Florin, pentru link-ul către cuvintele Sf. Ioan Gură de Aur:

"Oare Petru nu s-a lepădat de trei ori? Oare nu și cu jurământ a treia oară? Oare nu înfricoșându-se de cuvintele unei slujnice? (Mt. 26, 69-74). Dar oare, de mulți ani a avut trebuință ca să se pocăiască ? Nicidecum. Ci în aceiași noapte a alunecat și s-a sculat; și rana și doctoria a primit s-a îmbolnăvit și întru sănătate s-a întors. Cum și în ce chip ? Plângând si tânguindu-se. Și nu simplu plângea, ci cu multă osârdie și fierbințeală; De aceea și evanghelistul a zis: „…a plâns eu amar” (Idem 26, 75).

Și care a fost puterea acelor lacrimi ? Nici un cuvânt nu o poate spune, dar o arată luminat cele ce au urmat. Că după cumplita cădere – căci lepădarea este păcatul cel mai rău dintre toate – iarăși a fost întors la cinstea cea dintâi și i-a fost încredințată purtarea de grijă a întregii Biserici. Și mai mult decât toate ne-a arătat nouă că are dragoste către Stăpânul mai mult decât toți Apostolii, Că zice; „Simone al lui Iona, Mă iubești tu mai mult decât aceștia ?” (In. 21, 15). Din nou se arată că nici o faptă bună nu este întocmai ca dragostea."
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.09.2015, 23:00:21
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Intrebarea fundamentala care trebuie formulata:

De ce sa-L iubim pe Dumnezeu?


------------
-Doar ca pentru ca este Facator?

-Doar pentru ca ne iubeste pana la sacrificiu?

-Doar pentru ca ne promite eliberarea de suferinte?
-------------
__________________


Last edited by florin.oltean75; 22.09.2015 at 23:08:54.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.09.2015, 11:05:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Și care a fost puterea acelor lacrimi ? Nici un cuvânt nu o poate spune, dar o arată luminat cele ce au urmat. Că după cumplita cădere – căci lepădarea este păcatul cel mai rău dintre toate – iarăși a fost întors la cinstea cea dintâi și i-a fost încredințată purtarea de grijă a întregii Biserici. Și mai mult decât toate ne-a arătat nouă că are dragoste către Stăpânul mai mult decât toți Apostolii, Că zice; „Simone al lui Iona, Mă iubești tu mai mult decât aceștia ?” (In. 21, 15). Din nou se arată că nici o faptă bună nu este întocmai ca dragostea."
Problema e ca Sfantul Ioan contrazice invatatura catolica si o marturiseste pe cea ortoodxa. Cu citate luate din context se poate construi orice invatatura. Neoprotestantii au aratat ca se poate.
Sfântul Ioan Gură de Aur in "Omilii la Matei" (PSB 23 , pag. 623):
"Și Eu îți spun:"Tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea". Adică pe credința în mărturisirea lui Petru."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.09.2015, 11:26:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ca o primă întrebare: de ce refuză Iona, în primul capitol, să meargă în Ninive și "fuge de Dumnezeu" ?
Probabil pentru ca se temea ca va fi omorat de cei de acolo.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.09.2015, 11:48:47
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Mihai, iata ce propun eu:

...e vorba de aceasta carte: Jonah, de pr. Tadros Malaty, de pe http://www.orthodoxebooks.org/allbooks , si iata un prim citat:
"To most, Jonah is but a prophet who ran away from the Lord. This is something nobody
could ignore, but there is another side to this situation, which should not be ignored. He was the
only prophet, at that time, whom the Lord sent to witness to a pagan country, Nineveh, capital of
Assyria. Jonah realized through prophecy that the salvation of the Gentiles would come only as a
result of Israel’s refusing the faith, and he could not accept such a mission, so he ran away from
the service, not out of hatred for the Gentiles but out of fear for his own. He might have realized
through prophecy’s shadow what St. Paul proclaimed about Israel: “...through their
fall...salvation has come to the Gentiles... their fall is riches for the world” Rom. 11:11-12.
Jonah saw Israel as a gourd which shaded him for a while with the law and prophecies,
but it withered with the worm of ungratefulness, lack of faith, and treason to the Savior, the
Messiah, and that, “...displeased Jonah exceedingly, and he became angry” [4:1]. His love for
Israel, which protected him, was the reason for his running away from serving the Gentiles and
the secret of his great sorrow. Amazingly, God who examines the hearts, transformed this escape
- despite what it holds of disobedience - to a Divine order, into a mission and salvation for a
different group of Gentiles, i.e. the sailors and the captain who “feared the Lord exceedingly, and
they offered a sacrifice to the Lord and made vows” [1: 16]; after Jonah was thrown in the water
and was swallowed by the whale. This became a symbolic act for the salvation of the Gentiles
after Christ, the new Jonah, was laid in the tomb. "

Si inca ceva: http://www.johnsanidopoulos.com/2009...of-church.html

http://www.rtforum.org/lt/lt101.html

Sper sa iti ajute,
Adrian.

Last edited by Grand Moff Hadrianus; 23.09.2015 at 11:56:42.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.09.2015, 20:35:07
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Mulțumesc, Adrian.

Acuma, e greu să nu interpretezi cartea lui Iona în cheie cristologică, câtă vreme însăși Hristos a făcut vorbire despre Iona.

Pe de altă parte, aș îndrăzni să încerc și să propun o analiză a textului așa cum l-ar fi putut percepe iudeii dinaintea lui Hristos.

De ce fuge Iona ? Un prim indiciu ar putea fi chiar explicația pe care tot el o dă: „O, Doamne!, oare nu acestea erau cuvintele mele pe care eu le-am grăit pe când încă mă aflam în țara mea? Tocmai de-aceea apucasem să fug la Tarsis: fiindcă eu știam că Tu ești milostiv și îndurat, îndelung-răbdător și mult-milostiv, și că-Ți pare rău de răutăți."

Ce să înțelegem de aici ? Coroborat cu finalul capitolului 3, e rezonabil să presupunem că Iona obiectează față de salvarea ninivenilor, o apreciază ca fiind nedreaptă. El se așteaptă ca aceștia să fie pedepsiți pentru păcatele lor.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.09.2015, 21:02:15
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Mulțumesc, Adrian.

Acuma, e greu să nu interpretezi cartea lui Iona în cheie cristologică, câtă vreme însăși Hristos a făcut vorbire despre Iona.

Pe de altă parte, aș îndrăzni să încerc și să propun o analiză a textului așa cum l-ar fi putut percepe iudeii dinaintea lui Hristos.

De ce fuge Iona ? Un prim indiciu ar putea fi chiar explicația pe care tot el o dă: „O, Doamne!, oare nu acestea erau cuvintele mele pe care eu le-am grăit pe când încă mă aflam în țara mea? Tocmai de-aceea apucasem să fug la Tarsis: fiindcă eu știam că Tu ești milostiv și îndurat, îndelung-răbdător și mult-milostiv, și că-Ți pare rău de răutăți."

Ce să înțelegem de aici ? Coroborat cu finalul capitolului 3, e rezonabil să presupunem că Iona obiectează față de salvarea ninivenilor, o apreciază ca fiind nedreaptă. El se așteaptă ca aceștia să fie pedepsiți pentru păcatele lor.
"Normal" (cf. gandirii, iudaice si nu numai, de auto-elect). Ninivitenii erau niste netaiati imprejur, care prin definitie erau o ofensa ca existenta chiar. Fii atent la nuanta, la ce ii spune Hashem lui Jonah, cum acolo sunt niste mii de niniviteni, ma rog, cu aproximatie, care nu stiu sa deosebeasca stanga de dreapta, afara de o multime de vite. Caracterizarea asta, plus aceasta alaturare...ce nuanta iti subliniaza? E dovada de respect sa enumeri niste fiinte umane cu livestock si pets ai lor? Vorba unui personaj de al lui Istrati: " zece mii de pogoane, douazecii de mii de vite, o mie cinci sute de robi. cam tot aia". Cartea lui Iona a fost scrisa de un iudeu, cu prejudecatile nationale, rasiale si religioase inerente. Asa ca el subliniaza mania lui Iona pentru ca niste dusmani ai Poporului sunt crutati. Tu ai dreptate, cheia cristologica nu e singura.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.09.2015, 21:05:49
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aproape orice intalnire dintre Asiria si Israel s-a terminat catastrofal pentru ultimii, primii fiind printre dusmanii lor de temut.Profetul Osea chiar i-a indicat drept cuceritori ai Israelului (Osea 11:5).In anul 722BC profetia se implineste, Saragon II distruge Regatul de nord al Israelului, masacrand si pradand, o mare parte dintre supravietuitori fiind luati robi.In plus asirienii erau renumiti pentru cruzimea lor , organizand bai de sange in cinstea uneia dintre zeitatile lor, un zeu cu chip de peste numit Dagon. In cadrul lor prizonierii de razboi erau, printre altele, jupuiti de vii iar capetele lor erau puse in gramezi in jurul statuii zeitatii. Daca erai evreu Ninive era probabil printre ultimele locuri in care ti-ai fi dorit sa ajungi vreodata iar fata de asirieni sentimentele lor era usor de anticipat.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 23.09.2015 at 21:14:27.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare