Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 10.11.2015, 13:57:26
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cel mai bine ar fi să te duci să te culci.

Pe bune! Ce zic eu și ce turui tu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #62  
Vechi 10.11.2015, 13:59:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Motronea Vezi mesajul
cred ca
..Atunci a vorbit Iisus mulțimilor și ucenicilor Săi,
Zicând: Cărturarii și fariseii au șezut în scaunul lui Moise;
Deci toate câte vă vor zice vouă, faceți-le și păziți-le; dar după faptele lor nu faceți, că ei zic, dar nu fac.
Că leagă sarcini grele și cu anevoie de purtat și le pun pe umerii oamenilor, iar ei nici cu degetul nu voiesc să le miște.
Toate faptele lor le fac ca să fie priviți de oameni; căci își lățesc filacteriile și își măresc ciucurii de pe poale.
Și le place să stea în capul mesei la ospețe și în băncile dintâi, în sinagogi,
Și să li se plece lumea în piețe ..
™iar El cât a stat pe pământ a luat parte la o nuntă (deci probabil nu dispretuia nici muzica bună, nici pe cei care o ascultă), a ironizat râvna fariseilor s™i nu era chiar atât de amabil cu cei care fac din post prilej de mândrie
„Când postiți, nu fiți triști ca fățarnicii; că ei își smolesc fețele, ca să se arate oamenilor că postesc. Adevărat grăiesc vouă, și-au luat plata lor.
Tu însă, când postești, unge capul tău și fața ta o spală,
Ca să nu te arăți oamenilor că postești, ci Tatălui tău care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție.
Esti nitel cam confuz.
Una e sa promovezi o norma, alta e sa te falesti ca o tii.

Ma rog, in cazul asta nu cred ca era nevoie, e destul de evident ca cei care bat cluburile in weekend nu prea ai sa-i gasesti in biserica duminca dimineata.

Pe urma o nunta e una, sa fii saptamanal prin cluburi e altceva.
Care e treaba cu cluburile au zis-o si altii:

Tragedia de la Colectiv: Artistul Paul Hitter expune caracatița cluburilor-gunoaie, "œbombele cu ceas"€ care ucid spiritual și fizic noua generație

http://www.ziaristionline.ro/2015/10...oua-generatie/
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #63  
Vechi 10.11.2015, 14:00:22
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Motronea Vezi mesajul
cred ca
..Atunci a vorbit Iisus mulțimilor și ucenicilor Săi,
Zicând: Cărturarii și fariseii au șezut în scaunul lui Moise;
Deci toate câte vă vor zice vouă, faceți-le și păziți-le; dar după faptele lor nu faceți, că ei zic, dar nu fac.
Că leagă sarcini grele și cu anevoie de purtat și le pun pe umerii oamenilor, iar ei nici cu degetul nu voiesc să le miște.
Toate faptele lor le fac ca să fie priviți de oameni; căci își lățesc filacteriile și își măresc ciucurii de pe poale.
Și le place să stea în capul mesei la ospețe și în băncile dintâi, în sinagogi,
Și să li se plece lumea în piețe ..
™iar El cât a stat pe pământ a luat parte la o nuntă (deci probabil nu dispretuia nici muzica bună, nici pe cei care o ascultă), a ironizat râvna fariseilor s™i nu era chiar atât de amabil cu cei care fac din post prilej de mândrie
„Când postiți, nu fiți triști ca fățarnicii; că ei își smolesc fețele, ca să se arate oamenilor că postesc. Adevărat grăiesc vouă, și-au luat plata lor.
Tu însă, când postești, unge capul tău și fața ta o spală,
Ca să nu te arăți oamenilor că postești, ci Tatălui tău care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție.
Stimate user junior, dacă vrei să trăiești exclusiv după mintea ta, trăiește așa, iar dacă vrei să frecventezi locuri dubioase, frecventează-le, dar nu te osteni prea tare să-ți găsești justificări penibile, în Scripturi, pentru ceea ce faci. Te păcălești singur, tranchilizându-ți conștiința cu lecturi superficiale din cărțile sfinte.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #64  
Vechi 10.11.2015, 14:02:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu isi gaseste scuze lui, ci acuze altora care incearca sa evidentieze un standard.

Ca e mai simpla viata fara standarde si ce-ti vine sa faci, aia faci, fara dureri de cap, morala, norme, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #65  
Vechi 10.11.2015, 14:06:54
Motronea Motronea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2014
Locație: SV Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Esti nitel cam confuz.
Una e sa promovezi o norma, alta e sa te falesti ca o tii.

Pe urma o nunta e una, sa fii saptamanal prin cluburi e altceva.
Care e treaba cu cluburile au zis-o si altii:

Tragedia de la Colectiv: Artistul Paul Hitter expune caracatița cluburilor-gunoaie, “bombele cu ceas” care ucid spiritual și fizic noua generație

http://www.ziaristionline.ro/2015/10...oua-generatie/
daca mai stau un pic online, o să încercați să mă convingeți că Îngerul Domnului a trecut prin Colectiv și negăsind înăuntru 30 de oameni drepți a prefăcut totul în scrum și cenușă..
acceptând toate argumentele voastre Parlamentul ar trebui să ia foc ori de câte ori e întrunit în ședință comună a celor două camere :)
  #66  
Vechi 10.11.2015, 14:50:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Deci gata cu argumentele, trecem la omul de paie.
Slabuta prestatie, slabuta tare..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #67  
Vechi 10.11.2015, 15:30:38
Motronea Motronea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2014
Locație: SV Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci gata cu argumentele, trecem la omul de paie.
Slabuta prestatie, slabuta tare..
Imi era teamă că o să recurgeți la fraza clasică „Doar nouă ne revelează Dumnezeu toate dintru început si ne prezice totul; neglijînd universul si mersul astrelor, fără grijă fată de acest imens pămînt, doar pentru noi stăpîneste el, doar cu noi comunică prin trimisii săi..”
Plus că sunteți perseverenți și aveți mintea odihnită :)
  #68  
Vechi 10.11.2015, 15:51:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Bun, acum ca va trecut teama, puteti trece la treburi serioase.
Sau se pare ca nu, tot prin santzuri cu tractorul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #69  
Vechi 10.11.2015, 17:27:52
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
In cluburi nu se canta numai muzica rock, sunt rare astfel de cluburi. Exista cluburi de manele, jazz, disco, etc...de toate pt toti, in functie de preferinte.
Ce este cu generalizarea asta?
Tinerii au nevoie de socializare, au nevoie sa iasa, sa comunice si sa se distreze, ca asta face parte din tinerete. Tot la fel era si acum 50-100 de ani cand se organizau baluri si serate dansante.
Nu-mi spuneti ca n-ati fost niciodata la vreun bal! chiar asa demonic si pacatos a fost evenimentul?

Se invata socializarea, comunicarea; pentru ca un viitor adult sanatos are nevoie sa nu fie sociopat, salbatic si emotiv in relatiile cu ceilalti.
Credeti ca tinerii nu au discutii interesante intre ei? Va inselati!
Mesajul care razbate din randurile dvs. nu suna rau. Suntem tineri, deschisi, veseli si credinciosi! Avem disponibilitate si pentru biserica si pentru club. Tinerii stiu sa poarte discutii interesante iar daca merg in club, nu se imbata si nu-si fac de cap.

In club ascultam muzica, dansam, bem ceva fara alcool si ne intoarcem acasa. Ne intoarcem acasa mirosind a tigari, ragusiti de cat ne-am straduit sa ne facem auziti, obositi macar ca n-am dansat si cu chef de rugaciune si participare la Sf. Liturghie.

Chiar ar fi interesant de aflat cum isi petrec timpul liber si alti tineri care frecventeaza biserica. Dar mersul in club nu cadreaza cu o vietuire crestineasca. Ma gandesc ca sunt multi tineri credinciosi care reusesc sa socializeze, sa se simta bine, sa schimbe pareri/impresii in alt mod si in alte locuri.

Nu e un capat de tara pentru cineva, daca se intampla sa ajunga intr-un club. Dar sa revina acolo, fara riscul de a se vatama sufleteste, e mai greu.

"Toate să le încercați; țineți ce este bine;"

Comunicarea, socializarea debuteaza in primii ani de viata, dar nu se desavarsesc in club!

Last edited by crinrin; 10.11.2015 at 22:25:38.
  #70  
Vechi 10.11.2015, 17:52:39
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
1. Pai atunci esi putiiin superficiala. Ai dat un amarat de search sa vezi de fapt care sunt versurile si e exprima de fapt ele? Nu cred, ca daca o faceai, sigur nu scriai fraza asta.

2.Nici eu nu sunt impotriva muzicii, dar manelele nu au limite; nu tu mesaj, nu nimic, doar "bani mei, masina mea, valoarea mea..."
Concluzie: gusturile difera.

3. a. In mine, muzica astora, cel putin melodia de care aminteai in primul paragraf, speranta.
b. Sunt si oameni mai in varsta care inteleg atat muzica, cat si ce cauta tinerii in astfel de cluburi.
c. Pentru ca toate formatiile isi permit sa se lanseze in alte locatii; pentru ca bni lipsa, pentru ca nu canta eu pentru bani, ci pentru om. Si asta era aparent o cladire normala; doar era o fosta hala...
d. Pentru ca muzica; nu toti agreeaza "o discoteca normala" (care e discoteca normala in zille noastre? ce inseamna de fapt discteca normala?) si nu toti oamenii deosebiti asculta opera sa opereta; nu tuturor oamenilor deosbiti la place teatrul etc.
e. Exact. TU nu intelegi. Unii nu intelegem ceva, altii nu intelegem altceva; de aici si aberatiile care le scotem pe gura/din taste legate de lururile pe care nu le intelegem (cum fac si eu, de altfel).
f. Sunt convinsa ca daca aveai copii, ajungeai sa ii intelegi. Odata cu ei, te dezvolti si tu, mai schimbi o mentalitate, mai inveti dela copii. Vad asta la mama. Desi a durat, si a fost greu sa o fac sa inteleaga multe, le-a inteles pana la urma; tarziu, si prin metode nu tocmai placute, in sensul ca,la un moment dat, faceam xact opusul a ceea ce imi zicea, dar a inteles. Acum ii pare rau ca nu a facut-o inainte. Poate nu trebuia a trecem toata familia prin crize de personalitate, scandaluri, minciuni etc. Si totusi, intre noi e diferenta de 2 generatii (40 ani).

g. Daca nu i-ai intelege, pur si simplu nu ti-ar spune, sau te-ar minti. Asa cum am faut-o eu si alte sute, poate mii sau zeci de mii e copii. Armerge pur si simplu; iar tatuajele se pot ascunde piercingurile se pot scoate, iar de parul vopsit nici ca le pasa daca iti convine sau nu. Eu nu mi-am faut tatuaj doar pentru ca nu am gasit nimic sa m reprezinte, altfel, aveam si tatuaj; piercingurile s-au dus...a fost o perioada de-a mea...
Si daca nu iti lasi copiii de capul lor si ii restrictionezi si controlzi, va fi si mai rau. Cum ziceam, copiii, dar mai les dolescentii fac lucrurile interzise pe ascuns. Si exista posibilitatea sa le incerce chiar pe toate, doar pentru ca stie ca tu i-ai interzis acele lucruri. Been there, done that. Daca doar interzici si controlezi, far sa dai niste explicatii pertinente sau dc dai exlicatii gen "pentru ca asa zic eu", vei fi "fericitul" parinte al carui copil va face opusul a ceea ce ai definit ca fiin "pentru ca asa spun eu".

4. Nu seimpaca...de ce?
Lucrurile insirate in paragraful asta sunt niste stereotipuri intrate adand in psihicul colectiv, care nu au nici ceamai mica legatura cu realitatea.
Un rocker poate foarte bine si sa se roage si sa mearga la Biserica, iar fata cu basmaua si fusta lunga poate, bine-mersi, sa mearga la concerte si festivaluri rock. Ma cam indoiesc ca basmaua si fusta lunga e unicul tip de vestimentatie din dulapul ei.
De studentii la teologie nu mai zic nimic, ca imi pun forumu in cap (normal, exista exceptii, ca oriunde), iar a fi preot nu e neapart diferit de a asculta rock.

5. Cum altfel?

6. Da.

7. Care lucruri extreme? Ce e lucru extrem in toata povestea asta?

8. Existau si inainte, dar nu le cunostea toti. Influenta mass mediei nu era ca acum.

9. Existau si concertele rock de care stiau putini, doar ca se ascundeau din anumite motive. Hey, melodia "Lambada" a fost interzisa in regimul lui Ceausescu; nu ma mira ca multe lucruri se preferau a se tine secreta/ascunse.

10. Ce fel de intrebari?
Adica, incensiul ala e semn dela Dumnezeu? In ce sens?
Poate o fi semn de la Dumnezeu, cum ca ar trebui puse la punct, in toate locatiile publice din tara sisteme anti incendiu si ca trebuie sa renuntam la ideea "las` ca mnerge si asa".
Intre noi doua este o mare diferenta si mi-e mila de parintii tai adoptivi, daca asa te-ai purtat cu ei.
Nu sunt de acord cu ce scrii mai sus. Nu stiu de ce parintii trebuie sa invete de la copii si nu invers. De cand sunt copiii mai grozavi si mai stiutori decat cei mai in varsta.
Toate rebeliunea si nebunia asta este caracteristica generatiilor actuale (in parte, ca nu toti tinerii sunt asa).
Am mai gresit si noi fata de parinti si am avut unele dorinti mai deosebite, dar nu asa. Noi n-am stiut de par vopsit, tatuaje, piercing, droguri, fumat, rockeri, metallica, sex si alte cele.
Si nu ne-a interesat. Aveam mult de invatat. Poate ca or fi fost si alte feluri de copii si tineri pe atunci. Dar eu vorbesc de ceea ce am avut in jur.

In discoteca dansam pe ABBA, Boney M., Beatles, Queen, Hands Up si altii/alte melodii. Si era frumos.

Si nu sunt de acord cu lasatul copiilor de capul lor (ca altfel vai le-ar fi rau).
Vad cum este cu copiii astia scapati din mana. Sa trebuiasca neaparat sa faca ceva rau, sa-ti fie frica de ei. Chiar asa? Si pe urma sa ajung sa si sufar pentru ceea ce li se intampla? Sa-i si pierd pentru ca le vin vin tot felul de idei ciudate in minte (selfies pe vagoane, cocotati pe balustrada de pod de cale ferata, tot felul de extremitati)?

Stiu, gusturile in materie de muzica si arta in general difera.
Dar se ajunge la extremitati si nu stiu de ce trebuie asta.
Am aflat si eu de la televizor despre grupuri care se vopsesc, urla muzica pana nu se mai poate, isi fac nevoi pe scena, distrug instrumente, fac gesturi indecente si altele. (Yes, The Who, Metallica si cum ii mai cheama).
Unora le-o fi placand, altora nu.

Am spus ca am vazut site-ul acelui club si nu mi-a placut. M-a dus gandul la extremitati din astea si la satanisti. Nu stiu de ce.
Si m-am gandit cum ar fi fost sa am un copil care sa se duca acolo si apoi sa-l duc la cimitir. Pentru ce?

Mai multe nu mai spun.
Doar ca nu stiu de ce nu putem avea niste limite in toate.

P.S. Eu am inteles ca sala asta era undeva in subsolul unei cladiri si de aceea mai neaccesibila, cu o singura usa.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare