Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.04.2022, 17:44:53
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ai selectat ce ai vrut eu am găsit că mii au crezut și se botezau, de ce s-ar fi botezat în numele lui Iisus dacă nu ar fi crezut ?

E clar de ce s-au botezat mai târziu, pentru că trebuia să trimită pe Duhul Sfânt care întărea Bisericile

Sfânta Evanghelie după Ioan, cap.16

6. Dar Eu vă spun adevărul: Vă este de folos ca să mă duc Eu. Căci dacă nu Mă voi duce, Mângâietorul nu va veni la voi, iar dacă Mă voi duce, Îl voi trimite la voi.

Așadar mulți credeau în Iisus încă din timpul misiunii Sale:
Sfânta Evanghelie după Ioan Capitolul 12

10. Și s-au sfătuit arhiereii ca și pe Lazăr să-l omoare.
11. Căci, din cauza lui mulți dintre iudei mergeau și credeau în Iisus.

Apoi după Pogorârea Duhului Sfânt la Cincizecime
Faptele Sfinților Apostoli Capitolul 4


4.Totuși mulți din cei ce auziseră cuvântul au crezut și numărul bărbaților credincioși s-a făcut ca la cinci mii.

Doar bărbații sunt numărați dar pentru că sunt capi de familie și casa lor a e posibil să le fi urmat.


Faptele Sfinților Apostoli cap.6


Și cuvântul lui Dumnezeu creștea, și se înmulțea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă și mulțime de preoți se supuneau credinței.

Faptele Sfinților Apostoli, cap. 11

21. Și mâna Domnului era cu ei și era mare numărul celor care au crezut și s-au întors la Domnul.

Faptele Sfinților Apostoli

Capitolul 18


Dar Crispus, mai-marele sinagogii, a crezut în Domnul, împreună cu toată casa sa; și mulți dintre corinteni[, auzind, credeau și se botezau.

Faptele Sfinților Apostoli Capitolul 8

Iar când au crezut lui Filip, care le propovăduia despre împărăția lui Dumnezeu și despre numele lui Iisus Hristos, bărbați și femei se botezau.


Faptele Sfinților Apostoli, cap 5

Și din ce în ce mai mult se adăugau cei ce credeau în Domnul, mulțime de bărbați și de femei,


Faptele Sfinților Apostoli Capitolul 2


44. Iar toți cei ce credeau erau laolaltă și aveau toate de obște.
45. Și își vindeau bunurile și averile și le împărțeau tuturor, după cum avea nevoie fiecare.
46. Și în fiecare zi, stăruiau într-un cuget în templu și, frângând pâinea în casă, luau împreună hrana întru bucurie și întru curăția inimii.
47. Lăudând pe Dumnezeu și având har la tot poporul. Iar Domnul adăuga zilnic Bisericii pe cei ce se mântuiau.

Faptele Sfinților Apostoli Capitolul 16

5. Deci Bisericile se întăreau în credință și sporeau cu numărul în fiecare zi.

Faptele Sfinților Apostoli
31. Deci Biserica, în toată Iudeea și Galileea și Samaria, avea pace, zidindu-se și umblând în frica de Domnul, și sporea prin mângâierea Duhului Sfânt.


Faptele Sfinților Apostoli cap. 21
20. Iar ei, auzind, slăveau pe Dumnezeu, și i-au zis: Vezi frate, câte mii de iudei au crezut și toți sunt plini de râvnă pentru lege.
Eu mă refeream că nu mai credeau în Iehova...Ce spui tu se referă la credința în Hristos....Deci practic,confirmi ce spuneam.... Părăseau credința iudaică , implicit pe Iehova și credeau în Isus...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.04.2022, 17:50:04
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
E săptămâna Deniilor, a postului am văzut că până miercuri seara doar pâine și apă după măsurile Părinților Bisericești, cam ce preocupări ultracalifragilistice ai acum.



Matale interpretezi așa, de ce să nu ascultăm Biserica care are mii de ani experiență și supraviețuire, ce scrie în Evanghelii:
Sfânta Evanghelie după Ioan, cap.10

7. A zis deci iarăși Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă: Eu sunt ușa oilor.
8. Toți câți au venit mai înainte de Mine sunt furi și tâlhari, dar oile nu i-au ascultat.
9. Eu sunt ușa: de va intra cineva prin Mine, se va mântui; și va intra și va ieși și pășune va afla.
10. Furul nu vine decât ca să fure și să junghie și să piardă. Eu am venit ca viață să aibă și din belșug să aibă.

Aici și Budha ar putea fi un fur și un tâlhar a fost înaintea lui Hristos în umanitate, la fel ca alte zeități pentru că nu mântuie pe nimeni ci au putrezit în pământ dacă au existat.

Sfânta Evanghelie după Ioan Capitolul 3
34. Căci cel pe care l-a trimis Dumnezeu vorbește cuvintele lui Dumnezeu, pentru că Dumnezeu nu dă Duhul cu măsură.
35. Tatăl iubește pe Fiul și toate le-a dat în mâna Lui.
36. Cel ce crede în Fiul are viață veșnică, iar cel ce nu ascultă de Fiul nu va vedea viața, ci mânia lui Dumnezeu rămâne peste el.



Sfânta Evanghelie după Ioan cap.6

40. Că aceasta este voia Tatălui Meu, ca oricine vede pe Fiul și crede în El să aibă viață veșnică și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.

Sfânta Evanghelie după Ioan Capitolul 3

16. Căci Dumnezeu așa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică.
17. Căci n-a trimis Dumnezeu pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca să se mântuiască, prin El, lumea.
18. Cel ce crede în El nu este judecat, iar cel ce nu crede a și fost judecat, fiindcă nu a crezut în numele Celui Unuia-Născut, Fiul lui Dumnezeu.
19. Iar aceasta este judecata, că Lumina a venit în lume și oamenii au iubit întunericul mai mult decât Lumina. Căci faptele lor erau rele.
20. Că oricine face rele urăște Lumina și nu vine la Lumină, pentru ca faptele lui să nu se vădească.
21. Dar cel care lucrează adevărul vine la Lumină, ca să se arate faptele lui, că în Dumnezeu sunt săvârșite.



Scrie clar că e creator al minciunii nu al omului, la Iuda scrie că a intrat în el și sub inspirația lui s-a derulat vânzarea :

Sfânta Evanghelie după Luca Capitolul 22

3.Și a intrat satana în Iuda, cel numit Iscarioteanul, care era din numărul celor doisprezece.

Deci a intrat în diferiți oameni și la inspirația lui s-au făcut unele nelegiuiri.

Sfânta Evanghelie după Matei cap.12

24.Fariseii însă, auzind, ziceau: Acesta nu scoate pe demoni decât cu Beelzebul, căpetenia demonilor.
[...]
27. Și dacă Eu scot pe demoni cu Beelzebul, feciorii voștri cu cine îi scot? De aceea ei vă vor fi judecători.

Deci e clar că erau feciorii de farisei, dar se deduce din context că ei fariseii umblau cu lucruri necurate.

Sfânta Evanghelie după Matei cap. 7

28. Iar când Iisus a sfârșit cuvintele acestea, mulțimile erau uimite de învățătura Lui.
29. Că îi învăța pe ei ca unul care are putere, iar nu cum îi învățau cărturarii lor.

Există mai multe tipuri de cunoaștere, iar a cărturarilor care erau un fel de enciclopediști ai vremii nu mântuie și nu are putere/autoritate.



Păi nu a oferit nicio posibilitate, i-a mințit prin omisiune ascunzându-le că-și vor câștiga pâinea în sudoarea frunții și că vor avea chinuri după ce vor mânca, dacă le spunea asta de la început poate nu ar fi mâncat, poate era pomul cunoașterii suferinței, al durerilor șamd, nu era nici pomul prin care omul să fi dobândit puteri miraculoase de face tot ce face Dumnezeu.


Dar ce cunoaștere i-a oferit că l-a învățat pe om să facă arme, pe Cain să fie indivios, pe Iuda să vândă un nevinovat sub inspirația lui.
Săptămâna trecută a înviat pentru catolici,acum învie pentru ortodocși....Ar fi bine să realizeze umanitatea că Hristos este un Spirit superior nu o unealtă a religiei și ipocriziei spirituale...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.04.2022, 22:39:37
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Săptămâna trecută a înviat pentru catolici,acum învie pentru ortodocși....Ar fi bine să realizeze umanitatea că Hristos este un Spirit superior nu o unealtă a religiei și ipocriziei spirituale...
Hristos e persoană a Sfintei Treimi.

Același lucru poți să-i întrebi și pe greco-catolici, de ce țin Paștile pe 24 aprilie 2022 adică cu ortodocșii și nu cu Papa, dovada : Calendar Greco catolic anul 2022

Înseamnă că până și greco-catolicii recunosc Paștile ortodox dacă respectă pascalia din vechime, când obligatoriu Paștile trebuie sărbătorit la o săptămână după cel iudaic conform sfintelor canoane, nu cum face papa că uneori se suprapun.

Eu văd că Lumina la Ierusalim vine doar pe stil vechi, știu că iar o să zici că fosfor, că vată că etc, când n-au avut bani grecii să dea la turci să slujească înăuntru că au cumpărat armenii, a venit afară lumina și a lovit și un stâlp.

Au pus în vechime administrația de la Sfântul Mormânt și opaițe de fier din cuie în loc de fitil și s-au aprins și acelea.

Stâlpul din care a ricoșat lumină când grecii au fost obligați să slujească afară din viclenia monofiziților armeni.



Despre minunea luminii pascale a documentat Haralambos Skarlakidis - Sfanta Lumina Minunea din Sambata Mare de la mormantul lui Hristos
https://www.targulcartii.ro/haralamb...a-2011-1756901
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.04.2022, 23:32:44
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Hristos e persoană a Sfintei Treimi.

Același lucru poți să-i întrebi și pe greco-catolici, de ce țin Paștile pe 24 aprilie 2022 adică cu ortodocșii și nu cu Papa, dovada : Calendar Greco catolic anul 2022

Înseamnă că până și greco-catolicii recunosc Paștile ortodox dacă respectă pascalia din vechime, când obligatoriu Paștile trebuie sărbătorit la o săptămână după cel iudaic conform sfintelor canoane, nu cum face papa că uneori se suprapun.

Eu văd că Lumina la Ierusalim vine doar pe stil vechi, știu că iar o să zici că fosfor, că vată că etc, când n-au avut bani grecii să dea la turci să slujească înăuntru că au cumpărat armenii, a venit afară lumina și a lovit și un stâlp.

Au pus în vechime administrația de la Sfântul Mormânt și opaițe de fier din cuie în loc de fitil și s-au aprins și acelea.

Stâlpul din care a ricoșat lumină când grecii au fost obligați să slujească afară din viclenia monofiziților armeni.



Despre minunea luminii pascale a documentat Haralambos Skarlakidis - Sfanta Lumina Minunea din Sambata Mare de la mormantul lui Hristos
https://www.targulcartii.ro/haralamb...a-2011-1756901
Aici sunt cu totul alte aspecte.Eu nu-mi permit sa critic,sa dau opinii despre aceste aspecte,in primul rând din respect pentru fata de Sursa Universală a Puterii din care a izvorât totul...

Și în al doilea rând pentru totalitatea persoanelor care fac parte din categoria credincioșilor Bisericilor Creștine....

Opiniile mele sunt așa,un fel de opoziție constructivă,care sa scoată în evidență anumite aspecte ce sugerează o corecție.

Energiile necreate,că sa folosesc terminologia palamista,mistica, pronia dumnezeiască,și aspectele din zona de taină pe care încă majoritatea nu le putem înțelege....

Lucrează.... Indiferent de om, regiune, credința etc...

Iar dat fiind faptul că acum este un eveniment important în tradiția și religia creștină...

Va doresc multe binecuvântări!!!
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 19.04.2022 at 23:37:16.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.04.2022, 23:50:20
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Va doresc multe binecuvântări!!!
Un Paște binecuvântat îți urez și eu!

Spuneam să profităm de slujbe cât mai putem cine știe ce vine, poate vom fi târâți în vreun război și nu se știe dacă vom supraviețui, să luăm cât mai mult Har posibil și poate Dumnezeu va face o minune cu noi, poate ne va acoperi cu mila Lui.

Eu văd și frumusețea ortodoxiei, nicăieri n-am găsit în lumea catolică o psaltică de așa mare efect

https://www.youtube.com/watch?v=6ATtBp-3ETg
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.04.2022, 17:43:25
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Originea raului e mandracia fecioarelor nebune exclusiviste de Dumnezeu si trufia necredintei care ispitind la neascultare si lepadare de Dumnezeu pentru cunoasterea ingrijorata a scaparii vietii si neputintei si pentru tot felul de cunostinte ca sa-ti asiguri scaparea si viitorul ”fericit” in desfranarea tuturor poftelor, asta a iubit luxifer, minciuna si rautatea si pentru ele la tarat pe om in lacomia sigurantelor ca sa-si ia si apoi sa dea din ceea ce a luat iar ”bunatatea” asta este viclenie si inmultirea pandemiei lumii in toata splendoarea necinstei. Deci odata ce-ti insusesti ceva si inca ceva ca fiind mai mult ale tale si-ti cauti mereu ale tale ca sa te lauzi e clar ca nu esti decat un hot ipocrit si necinstit, deci cine-ti va incredinta tie ceva acordandu-ti increderea lui ca sa accepte sa-i lucrezi spre cinste? Nici dracu si de aia am ajuns astazi sa ne razboim si sa ne judecam si sa ne urmarim cu camere de luat vederi si sa ne inregistram la tot ce facem pentru ca nici dracu nu mai are incredere in oameni si in slugile sale lumesti. Daca ai ceva mai mult al tau obtinut prin luat sau prin furt, sau ai naravul asta tupeist cu care iei drepturile aproapelui sa stii ca de acolo te trage luxifer cu ceata lor de vicleni tzepuitori afara din rai si din biserica si din Dumnezeu lingusindu-te si facandu-te sa te crezi mare si important incantandu-te cu viclenia si cu averea cu care esti asigurat ca un nebun pentru multime de zile.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 20.04.2022 at 17:45:44.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.04.2022, 15:51:27
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Săptămâna trecută a înviat pentru catolici,acum învie pentru ortodocși....Ar fi bine să realizeze umanitatea că Hristos este un Spirit superior nu o unealtă a religiei și ipocriziei spirituale...
Nu chiar, la catolici nu e inviere.

Doar la ortodocsi.

Mai usor cu sentimentalism mistico-social, ca religia nu functioneaza cu din astea...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.04.2022, 17:07:00
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu chiar, la catolici nu e inviere.

Doar la ortodocsi.

Mai usor cu sentimentalism mistico-social, ca religia nu functioneaza cu din astea...
Corect,ce sa ne mai încurcăm cu atâtea posibilități, când putem reduce doar la una singură.

Palama,tu îmi aduci aminte de vremurile când eram și eu ultraortodox,că și tu ești vechi pe forum.Si uite că ai rămas așa,liniar in dreapta credință,și îți admir și respect poziția și opiniile,chiar daca uneori nu sunt de acord cu ele.

Îți urez sărbători binecuvântate ,spor in credință,mult har și putere...

Și chiar daca avem opinii diferite,îmi ești drag și te respect:)
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.04.2022, 00:01:25
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Palama,tu îmi aduci aminte de vremurile când eram și eu ultraortodox,că și tu ești vechi pe forum.
Mi-ar plăcea să citesc și eu o postare de a ta de pe vremea când erai ortodox mărturisitor.
Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Si uite că ai rămas așa,liniar in dreapta credință,și îți admir și respect poziția și opiniile,chiar daca uneori nu sunt de acord cu ele.
Nu există nicio liniaritate în credință, nici măcar un an bisericesc nu seamănă cu altul și Paștile a căzut anul trecut prin luna Mai dacă-mi aduc aminte iar anul acesta cade în 24 Aprilie, chiar dacă evangheliile la Duminici sunt la fel și tipicul e la fel.

Într-un an poți să ții un post al Paștilor ca la carte, iar în alți ani să te chinui să ții măcar jumătate din el.

Nici măcar programul parohiilor, pictura, corul și ce se găsește la magazinul bisericesc nu sunt identice de când umblu prin parohii văd difierențele.

Pe lângă asta provocările din viața personală diferă, responsabilitățile cresc și ne apropiem de moarte de fapt cu fiecare an, toate astea combinate, plus crizele externe fac ca totul să fie unic.

Ce mi se pare că seamănă e atunci când se lâncezește și când omul nu e dinamic, când nu are progrese și nu acumulează

Nici dacă ai merge pe Athos de mai multe ori în viață nu ar fi la fel, mulți mărturisesc că fiecare pelerinaj era diferit și erau unii care au mers de peste 15 ori.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 22.04.2022 at 00:11:49.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.04.2022, 00:41:35
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mi-ar plăcea să citesc și eu o postare de a ta de pe vremea când erai ortodox mărturisitor.


Nu există nicio liniaritate în credință, nici măcar un an bisericesc nu seamănă cu altul și Paștile a căzut anul trecut prin luna Mai dacă-mi aduc aminte iar anul acesta cade în 24 Aprilie, chiar dacă evangheliile la Duminici sunt la fel și tipicul e la fel.

Într-un an poți să ții un post al Paștilor ca la carte, iar în alți ani să te chinui să ții măcar jumătate din el.

Nici măcar programul parohiilor, pictura, corul și ce se găsește la magazinul bisericesc nu sunt identice de când umblu prin parohii văd difierențele.

Pe lângă asta provocările din viața personală diferă, responsabilitățile cresc și ne apropiem de moarte de fapt cu fiecare an, toate astea combinate, plus crizele externe fac ca totul să fie unic.

Ce mi se pare că seamănă e atunci când se lâncezește și când omul nu e dinamic, când nu are progrese și nu acumulează

Nici dacă ai merge pe Athos de mai multe ori în viață nu ar fi la fel, mulți mărturisesc că fiecare pelerinaj era diferit și erau unii care au mers de peste 15 ori.
Doar vreo 3 ani am fost ortodox mărturisitor de la 15 la 18 ani.Sunt doar postări naive , idealiste in care deja mă vedeam pustnic și sfânt și preot și episcop etc.

După care m-am apucat eu sa caut noduri in papură și să identific"problemele" și să "reformez" și de acolo am inceput sa studiez religiile , istoria lor, creștinismul, reforma etc...

Așa că rămân în zona de "istoric" și "critic" al religiilor:)
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare