Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.03.2015, 22:43:33
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit Cine face creștinismul de râs în România

Senatorul inculpat Dan Șova, pentru care D.N.A. a cerut Parlamentului aviz favorabil în vederea arestării preventive, ținând cont că acesta ar fi măsluit probe din dosarul penal în care este deja cercetat, a fost uns cu mir adus de la Sfântul Mormânt, de către o colegă, pe numele ei Florina Jipa, înaintea votului decisiv din Senat. Ca să fie apărat. Și a fost. http://www.gandul.info/politica/jipa...sfant-14052521

Mai ieri erau iconițele cu Părintele Arsenie pe o parte și cu Ponta pe cealaltă.

Nu ar merge acuma o reacție publică a Patriarhului, care să-i tragă puțin de urechi (de fapt, nu puțin, ci să le administreze o scatoalcă zdravănă) aleșilor neamului, ca să-și ia mâinile murdare de pe jucăriile Bisericii ?

Dacă vor să se ungă înainte de vot, ca să scape de pușcărie, să se ungă cu.... Doamne iartă-mă; dacă vor să-și pună poza pe hârtiuțe de largă circulație, să se imprime pe suluri de hârtie... din alea, din care folosim toți. Nondenominaționale.

Mi se face greață.

P.S. Nu, pe bune, dacă eu aș fi IPS Daniel, știți ce-aș face ? M-aș prezenta mâine dimineață în plen, m-aș cățăra pe un scăunel, aș da jos crucea aia pe care o au deasupra tribunei și aș pleca cu ea sub braț. Și dacă m-ar întreba la ieșire reporterii ce fac, le-aș spune doar atât: "nu dați cele sfinte porcilor".... scris este.

Last edited by GMihai; 26.03.2015 at 22:48:38.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.03.2015, 23:10:47
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Good point, Mihai.
Intotdeauna am spus ca locul Bisericii e in catacombe. Acolo ai forta morala, ai unitate, ai disciplina, si oamenii nu vad Sacramentele ca pe niste "chestii" de foarte rara ocazie. Pe vremea aceea se traia Liturgia, si Preasfantul Sacrament era luat zilnic.
Si nimeni nu caricaturiza cele sfinte. Nici outsiderii, care oricum nu aveau mare habar ("nu voi spune taina Ta vrajmasilor Tai, nici sarutare nu Iti voi da ca Iuda"), cu atat mai putin insiderii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.03.2015, 23:27:40
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
P.S. Nu, pe bune, dacă eu aș fi IPS Daniel, știți ce-aș face ? M-aș prezenta mâine dimineață în plen, m-aș cățăra pe un scăunel, aș da jos crucea aia pe care o au deasupra tribunei și aș pleca cu ea sub braț. Și dacă m-ar întreba la ieșire reporterii ce fac, le-aș spune doar atât: "nu dați cele sfinte porcilor".... scris este.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.03.2015, 23:28:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Dimpotriva.

Tocmai asa se umilesc dusmanii Bisericii.

Aratand ca exista miracole contemporane:

Mirul l-a salvat și pe Dan Șova după modelul Vosganian / VIDEO

http://www.evz.ro/mirul-l-a-salvat-s...-ministru.html

Sau de fapt parte buna ar putea fi ca dupa inca un caz sau doua din astea si Biserica ar putea lua atitudine.
Sau nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.03.2015, 00:04:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu primeste pocainta sincera a oricui. Noi stim pacatul cuiva, dar pocainta nu i-o stim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.03.2015, 00:09:05
bluelight bluelight is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2015
Mesaje: 24
Implicit

Un pic off-topic:
Nu stiu daca mirul adus l-a salvat pe Sova. Am citit insa (in Adevarul) ca Florina Mihai, parlamentarul care i l-a adus, l-a declarat nevinovat pe Danut. Care va sa zica, un parlamentar da sentinte in locul justitiei, si inca inainte ca ancheta sa aiba loc. Supertare!

On-topic:
@GMhai
Nu prea ar merge o reactie publica a BOR. Daca, totusi, s-ar intampla, replica ar fi: "Dar in campania electorala prezidentiala, cand Ponta umbla cu iconitele parintelui Arsenie Boca, de ce ati tacut? De ce v-ati facut ca nu vedeti?" Dumnezeu le aranjeaza cel mai bine, zic eu. Nici un infractor, fie el si din Parlament sau Guvern, nu este intangibil, mai devreme sau mai tarziu.

Last edited by bluelight; 27.03.2015 at 00:11:30.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.03.2015, 00:36:04
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Dumnezeu primeste pocainta sincera a oricui. Noi stim pacatul cuiva, dar pocainta nu i-o stim.
Și pocăința ar trebui să-l scape de la răspunderea penală ?

Marele pocăit, Dan Șova... acuma chiar că mi s-a făcut rău.....

Well, după cum se intitulează topicul .... cine face de râs.... Antonia, welcome onboard.

Last edited by GMihai; 27.03.2015 at 00:38:28.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.03.2015, 00:43:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cum mai? Are dreptate.
Sa golim si puscariile, ca vorba ei, nu se stie pocainta lor.
Sigur i-ar primi la ea acasa, cu bratele deschise.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.03.2015, 00:46:33
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluelight Vezi mesajul
Nu prea ar merge o reactie publica a BOR. Daca, totusi, s-ar intampla, replica ar fi: "Dar in campania electorala prezidentiala, cand Ponta umbla cu iconitele parintelui Arsenie Boca, de ce ati tacut? De ce v-ati facut ca nu vedeti?"
Păi n-a tăcut nimeni atunci.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.03.2015, 11:14:45
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Dumnezeu primeste pocainta sincera a oricui. Noi stim pacatul cuiva, dar pocainta nu i-o stim.
si crezi ca Dan Sova, prin ungerea cu acel ulei parfumat, a avut o "revelatie" si s-a pocait?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare