Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.01.2010, 02:05:26
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
acesta a trait in sec. XVIII, adica pe la 1700 si ceva. oare ce insemna sapunul parfumat pe vremea aceea ? dar oricum, Noesis are dreptate, deja frizeaza ridicolul insistarea pe tema asta.
Multumesc. Nu stiam ca e din sec.18; deci e relativ apropiat de noi; spre deosebire de pacatele , pe care le facem datorita simturilor, printre care si prin miros, inca de al caderea protoparintilor din rai. Si apoi, ce conteaza 200-300 ani fata de vesnicia pe care o vom petrece unii in rai, si altii in iad?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.01.2010, 02:40:05
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Sunt de acord, ar trebui sa incepem cu "inceputul", cu ABC-ul ortodoxiei. Asadar, care ar fi acela? Cu ce ar trebui sa debuteze "initierea" ne-ortodocsilor in tainele ortodoxiei? Cum pastram masura ca sa nu smintim din start?
Ti-am mai zis: prin fapte bune, nu cu vorbe.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.01.2010, 00:16:39
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

E posibil chiar sa fie si o carte Orthodoxy for Dummies, stiu ca eram in SUA si am vzut Catholicism for Dummies, deci de ce n-ar fi. :D

Citat:
Nu stiu daca intelegi ce vreau sa spun... Incerc sa pun lucrurile la alt nivel decat cel teologic, de ce este mai conform sau mai putin conform cu credinta ortodoxa asa cum am inteles-o eu. La un nivel practic, pragmatic. Cum sa facem ca oamenii sa ajunga la mantuire? Ce este cu adevarat esential pentru mantuire? Baticul, tunsul parului, sapunul parfumat, chiar postul conjugal, sau altceva?
Da, chiar azi m-am confruntat cu situatia asta. Colegul meu de apartament, vag ortodox, vorba lui Fani, mi-a cerut ac si ata sa isi coase ceva. Nu mi-am dat seama pe moment ca azi e duminica, si nu se coase, si i-am dat. Intre timp mi-am adus aminte, si cand mi le-a returnat m-a mancat limba si i-am spus ca azi e duminica si nu se coase. Bleah, parca in asta sta credinta, sau asta ar fi problema lui majora intr-ale credintei, dar ce sa faci, daca o viata intreaga traiesti cu unele idei, cand de fapt nu asta e esentialul.

Cred ca am spus pe alt thread care a fost experienta mea in explicarea postului ortodox. FAIL! Bun, aproape, fiindca a decis ca in schimbul netinerii postului alimentar sa faca ceva pentru cineva este in nevoie. :D Nu mai stiu daca a gasit...dar intentia conteaza, si-i un prim pas.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.01.2010, 00:19:46
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inorog Vezi mesajul
E inimaginabil de greu sa faci indiferent ce bine cu puteri proprii, iar a face pe cineva dreptmaritor din altceva, omeneste, am incercat pe piele proprie si pot spune: e cu neputinta.
da, cam ai dreptate, si eu am patit la fel pe propria piele (as fi vrut ca viitorul meu sot sa treaca de la catolici la ortodocsi, inainte sa ne casatorim). ceea ce insa mi-a fost mie cu neputinta, a fost in puterea altcuiva. nu stiu prin ce minune un preot antiohian, cu vasta exprienta de viata si un erudit printre altele, a reusit sa-l catehizeze pe nesimtite.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.01.2010, 00:23:54
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Apoi o alta problema pe care am avut-o si o am traind atatia ani intre oameni care n-au auzit in viata lor de ortodoxie -- cum explici, pe scurt si pe intelesul tuturor, ce este ortodoxia fara a intra in prea mult detaliu istoric, unui om care stie ca exista catolici, protestanti, evrei, musulmani, budisti si cam atata. Hmmmm.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.01.2010, 00:26:16
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

poate ar trebui dat exemplul evreilor ortodocsi. adica oarecum construit pe modelul acesta.

problema este insa : exista interes, doresc sa auda vorbindu-se despre asa ceva? nu ca fapt divers.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.01.2010, 00:27:28
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Este foarte greu.
Am facut multe greseli aici si din asta am invatat dar cred ca tot nu se poate da un raspuns care sa mearga peste tot. Trebuie sa ne dezvoltam un simt interiro, sua poate sa invatam sa ne ghidam dupa ce ar vrea Dumnezeu sa auda acel om..
Apoi, de multe ori noi prezentam celorlalti o viziune idealista a ortodoxiei, comparand-o cu una adesea utopica a celorlalti crestini.
Nu pot sa uit cand o colega careia ii explicam odata nu stiu ce m-a intrebat brusc: Tu imi explici acuma cum este cu adevarat la ortodocsi sau ca de obicei cum zici ca ar trebui sa fie? ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.01.2010, 00:28:09
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
poate ar trebui dat exemplul evreilor ortodocsi. Adica oarecum construit pe modelul acesta.
Huh??? Lol.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.01.2010, 00:37:30
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, ideea era de a scoate cumva in evidenta traditionalismul crestinilor ortodocsi, fata de ceilalti. nu crezi ca ar fi un inceput bun de discutie? asta in cazul ca auditoriul ar fi auzit vreodata de evrei ortodocsi si stie cu ce se mananca.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.01.2010, 00:40:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
da, ideea era de a scoate cumva in evidenta traditionalismul crestinilor ortodocsi, fata de ceilalti. nu crezi ca ar fi un inceput bun de discutie? asta in cazul ca auditoriul ar fi auzit vreodata de evrei ortodocsi si stie cu ce se mananca.
Asta este ortodoxia asa cum o prezinta unii de pe forum, cum ar fi Zaharia.
Eu nu cred ca asta este adevarata ortodoxie. Traditia, nu traditionalismul:
Adevarata ortodoxie este cea care bea din apa pura a izvorului credintei.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde