Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.02.2010, 00:46:35
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb metode, programe...

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Cosider ca cea mai buna forma de educatie este invatamantul traditional impletit cu metodele moderne!
Din punct de vedere pedagogic este un non-sens . Metodele moderne exclud traditia.

In general , programelor din sistemul de invatamant romanesc le lipsesc obiective formulate in spiritul vietii concrete. Cand faceam planificarile si citeam obiectivele programei venite de la Minister ma intrebam de ce la finalul liceului un elev trebuie sa stapaneasca tehnici de creatie literara in mod obligatoriu? La ce ii folosesc daca in el da sa rodeasca samanta unui bun inginer? Sau de ce trebuie sa stapaneasca tehnici sofisticate de interpretare a textului cand nu este timp suficient pentru intelegerea operei in sine, a mesajului sau?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.02.2010, 10:17:33
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit Articolul cu pricina

De ce refuză o familie să-și trimită copiii la școală

Știu pe de rost programul posturilor TV specializate în desene animate și filme pentru adolescenți. Știu să folosească telefonul mobil mai bine decât un adult, iar primele litere le-au învățat pe tastatura calculatorului. Sunt peste tot, sunt copiii noștri, o generație rezultată din consumism, și uniformizare. Există însă, în România, câteva sute de copii care reprezintă exact opusul standardului descris mai sus. Părinții nu-i trimit la școală și nu există nicio șansă să-i vedeți vreodată la mall.

Învață acasă, profesori le sunt chiar părinții, sunt feriți de ispitele vieții moderne, sunt tratați cu un regim de educație mult mai strict. Se numește „homeschool”, într-o țară unde mersul la școală rămâne deocamdată obligatoriu.

Enclavă în enclavă

Casa familiei Curcubeț, din Odorheiul Secuiesc, nu este una obișnuită. E organizată pe activități: la parter cantina, camera părinților, cancelaria, iar la etaj - camerele copiilor și sala de cursuri. Gabriel Curcubeț pastor presbiterian, este printre puținii practicanți de homeschooling din România deschis către public.

Livingul respiră un aer puternic de școală, hărți și tabele explicative agățate pe pereți, cărți în fiecare ungher, calculatoare și papetărie școlară. În acest spațiu sunt de fapt patru clase, corespunzătoare celor patru copii ai familiei. Mezinul, Ilie, are 7 ani și este în clasa I. David, la cei 13 ani ai săi, este într-a VII-a, iar Matia și Ester, în clase corespunzătoare vârstelor lor, adică 9 și 11 ani.

Programa școlară

Copiii sunt înscriși la școli din Ungaria, unde învățământul de la distanță este permis, și de două ori pe an trebuie să dea teste la materiile de acolo. Învață obiectele din programa școlilor maghiare, plus limba română. Tatăl predă majoritatea obiectelor, ajutat de soție și de mulțimea de materiale didactice. „Nu avem probleme. Fac asta de opt ani, cred că mă pricep”, spune Gabriel. La matematică mai dă o mână de ajutor bunica, profesoară de matematică pensionară.

La chimie ajută un prieten. Doar pentru artă și muzică apelează la profesori privați, deoarece David cântă la flaut, iar Ester la chitară. Orele țin în general 20 de minute, însă nici o lecție nu se termină până când Gabriel nu este convins că respectivul copil și-a însușit cunoștințele. „La o școală obișnuită sunt testați rar și prin sondaj. Nu e nicio garanție că știu materia. Noi mergem la sigur. Eu știu exact ce au învățat”, explică „profesorul”.

Teste și evaluări

Notele, spune tatăl, nu sunt extrem de importante. „Mă interesează mai mult ca ei să fie bine pregătiți. De asemenea, le evaluez vocațiile. Dacă realizez că unul este mai bun la matematică, atunci îi cer doar un minimum acceptabil la literatură. Însă îi cer să fie foarte bun, peste medie de bun, la matematică și ne concentrăm mai mult pe materiile favorite”, ne spune Gabriel Curcubeț. Își testează și el săptămânal copiii, testul având mai mult rol de exercițiu. „Poți să te simți rău sau să fie ceva care te deranjează în momentul testării. Alți copii au trac. Nu este un barem relevant”, completează acesta.

Neagă motivul religios

Copiilor nu le este interzis strict televizorul, însă părinții spun că se uită rar pentru că nu sunt interesați. Desenele animate sunt limitate la poveștile lui Walt Disney, „frumoase și educative”, iar filmele la „Cronicile din Narnia”.

În rest, materiale dintre cele catalogate de CNA drept „sănătoase”. Spiderman? Superman? „Nu pot fi modele, sunt niște eroi falși. De ce să apelez la fantezii când în istorie, de exemplu, sunt atâtea personalități cu vieți memorabile și relevante, oameni care chiar au făcut ceva important!”, spune Gabriel.

Pastorul neagă că decizia de a-și educa singur copiii are la bază considerente religioase. „E o prejudecată. N-ați prefera, dacă ați putea, să vă petreceți toată ziua împreună cu copiii?”, se revoltă el, fără a nega că le oferă puștilor săi și o educație creștină. Urmează argumentul performanței educative, despre care Gabriel spune că este mult mai bună decât cea de la școală, în sensul cel mai strict.

Copii poate prea cuminți

Pe toată durata discuției noastre cu tatăl, copiii, trei la număr pentru că unul era la dentist, împreună cu mama, au stat liniștiți, în „băncile” lor. Poate un pic prea liniștiți, spune fotoreporterul EVZ, care, deși s-a foit intens în jurul lor căutânduși unghiurile sau le-a pus blițul în ochi, n-a sesizat vreo reacție.

Parcă nu existam pentru ei. Abia după vreo jumătate de oră au prins viață, aruncându-ne priviri pe furiș. Când l-am întrebat pe David dacă nu-i lipsesc colegii și școala, n-a putut să răspundă din prima. S-a uitat panicat spre tatăl său. Am crezut că am descoperit „regia”. De fapt, David nu înțelesese ce-l întrebasem, pentru că nu vorbește prea bine românește. Răspunsul a venit sub forma unui „Nu” categoric.

Cătălin Alistari
Sâmbătă, 13 Februarie 2010
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.02.2010, 10:21:01
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Eu cred ca acest sistem de "scoala la domiciliu" reprezinta o alternativa sanatoasa la atmosfera din scolile Romaniei contemporane, la calitatea procesului didactic, la avalansa necontrolata de cunostinte care este varata cu de-a sila in creierele elevilor si, nu in ultimul rand, la dezorganizarea cronica stapana peste intregul sistem educational romanesc (schimbarea periodica a curricula scolare, a metodologiei examenelor, a modului de notare, etc, etc.)
(Nu spun ca oricine isi poate scoli copiii acasa, fireste ca trebuie sa faci dovada unor cunostinte temeinice inainte de a-ti asuma rolul de "profesor".)
Sunt de parere ca parintii au cel mai important rol in cresterea sanatoasa a copilului, atat sufleteste, cat si trupeste.

Cat despre "scoala la domiciliu", imi pare o idee buna, tinand cont ca scolile de stat devin din ce in ce mai... stricate, in ceea ce priveste morala si caldura umana, necesara oricarei cresteri normale.

Insa... statul in comun cu multi de aceeasi varsta... cred ca ajuta mult la dezvoltarea normala a psihicului si a sufletului copilului.
Nu ma pricep. Daca va veni vremea sa am copilasi... voi "aprodunda" mai bine aceasta problema.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.02.2010, 15:07:58
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Question

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Am citit si eu articolul postat de tine... si nu pot sa spun ca sunt incantata de asemenea ideie... desi invatamantul actual este in declin. Acei copii nu merg la scoala din considerente religioase cred, chiar daca se neaga acest lucru. Oricata educatie ar primi de la parinti si chiar daca ar invata foarte bine consider ca acesti copii au nevoie de prieteni de colegi , au nevoie sa socializeze! Nu toata viata pot fi feriti de tentatii si nu toata viata parintii vor fi langa ei! Notarea este importanta , naste competitia, premiul este o motivatie!
Nu stiu eu nu as adopta acest tip de invatamant daca as avea copii. Daca sunt educati crestineste inca din pantecele mamei, nu cred ca nu vei avea rezultate cu ei atat cat priveste invatatura cat si integrarea sociala care este foarte importanta!
Din ce am vazut, stilul acesta de invatamant are loc in cadrul unei familii in care tatal e pastor. Ei bine, din ceea ce stiu eu...cei din anumite secte ( daca nu majoritatea) au un program foarte aglomerat si care include diverse activitati educative in cadrul comunitatilor lor, asa ca in cazul lor nu se prea pune problema lipsei de socializare, prieteni, colegi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.02.2010, 16:18:28
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu nu inteleg niste lucruri:
1. Ce are religia cu invatamantul acasa, adica de ce se spune ca au fost prigoniti pentru ca sunt crestini, cand ei au emigrat numai ca sa nu dea copiii la scoala.
Si chiar daca-ar fi asa: exista vreo interdictie religioasa pentru scoala?

2. Ce pregatire au parintii ca le fie profesori? Exista sa diferente in invatamant intre diferitele geberatii. Eu am vazut aici: un adult nu mai poate a-si ajute copilul la scoala, pentru ca nu mai stie cum, sunt total alte sisteme.
In plus trebuie sa ai programa pentru fiecare materie si manuale.
Stiu parintii chiar de toate: sport, limbi straine, muzica, desen, etc. Eu nu cred.

3. Din ce traieste familia daca parintii stau sa faca scoala cu copiii? Ei mai lucreaza ceva?

Si nici eu nu sunt de acord cu home-schooling-ul din anumite puncte de vedere: izolare de copii, de competitie, de lume.
Daca acum ii tin sub clopot de sticla si numai cu parintii langa ei, cum se vor descurca mai departe in viata singuri, fara parinti? Cand peste tot este o lupta si vii in contact cu lumea (mai ales la serviciu). Si mai tarziu trebuie oricum sa faca o scoala, sa invete o profesie, sa studieze poate. Cum vor sa faca asta tot numai izolati de lume.
Care este scopul acestei izolari de fapt?

Exista o problema care ma face sa inteleg/accept home-schooling-ul. Sunt copii mai sensibili care au probleme de integrare, probleme cu profesorii si evaluarea cunostintelor (ascultat, dat lucrari, examene). Exista si multe nedreptati la scoala (pile, mobing, etc.).
Si totusi - este home-scholing-ul solutia si in acest caz? N-ar trebuie sa se rezolve aceste probleme din invatamant ca sa nu mai mearga copiii cu frica?

Oops! Cred ca vorbim de cazuri diferite: unii sunt in tara, vad ca apartin de o secta (care le interzice scoala normala?) si mai este un caz (sau mai multe, dar unul a socat lumea mai de curand) de familie de nemti care au emigrat in SUA si au primit si azil politic pe motic ca sunt crestini discriminati, si de fapt motivul este ca nu vor sa-si dea copiii la scoala.
Ma intreb ce ura trebuie sa fie pe scoala, ca sa te determine sa emigrezi, sa ataci propria ta tara, sa ai atatea probleme (tara noua, casa nou, mutata, limba nou, etc.). Chiar merita toate astea?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.02.2010, 16:43:15
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu nu inteleg niste lucruri:
1. Ce are religia cu invatamantul acasa, adica de ce se spune ca au fost prigoniti pentru ca sunt crestini, cand ei au emigrat numai ca sa nu dea copiii la scoala.
Si chiar daca-ar fi asa: exista vreo interdictie religioasa pentru scoala?
Nu ar avea, insa unii pot considera ca are...si ma gandesc ca opteaza pentru aceasta varianta, pentru a-i feri de anturaje nepotrivite, de exemple negative si considera ca pot tria fluxul de informatie asupra copiilor lor...asta e parerea mea.

In campusurile anumitor denominatiuni ( eu stiu de unul adventist cel putin..si mai sunt si alea Amish) exista aceasta tendinta de a face scoala numai in cadrul comunitatii lor...la fel ca si petrecerea timpului liber.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
2. Ce pregatire au parintii ca le fie profesori? Exista sa diferente in invatamant intre diferitele geberatii. Eu am vazut aici: un adult nu mai poate a-si ajute copilul la scoala, pentru ca nu mai stie cum, sunt total alte sisteme.
In plus trebuie sa ai programa pentru fiecare materie si manuale.
Stiu parintii chiar de toate: sport, limbi straine, muzica, desen, etc. Eu nu cred.
Pai probabil ca chiar au, cel putin cei care considera ca e o metoda buna pentru ai lor copii...si dupa cum ai putut vedea mai sus, mai apeleaza si la profesori pentru anumite discipline la care ei nu se pricep.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
3. Din ce traieste familia daca parintii stau sa faca scoala cu copiii? Ei mai lucreaza ceva?
Pai daca tatal e pastor si mama casnica( posibil)...probabil ca au din ce trai...hihihi!

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si nici eu nu sunt de acord cu home-schooling-ul din anumite puncte de vedere: izolare de copii, de competitie, de lume.
Daca acum ii tin sub clopot de sticla si numai cu parintii langa ei, cum se vor descurca mai departe in viata singuri, fara parinti? Cand peste tot este o lupta si vii in contact cu lumea (mai ales la serviciu). Si mai tarziu trebuie oricum sa faca o scoala, sa invete o profesie, sa studieze poate. Cum vor sa faca asta tot numai izolati de lume.
Care este scopul acestei izolari de fapt?
Exact, insa daca vorbim despre sectari...ei controleaza cam toate aceste aspecte, astfel incat copiii nu prea au acces la ce nu li se da voie...fie ca e mai directa sau mai mascata strategia.

Si eu vad competitia ca fiind ceva pozitiv, si astfel copilul chiar isi poate dezvolta personalitatea, poate fi motivat sa depuna mai mult efort pentru a-si depasi anumite limite, analiza situatii, percepe ce lacune are si ce ar mai avea de facut in plus fata de ceea ce face, motivat de asemenea de calificativele date de profesor...

Eu recunosc, daca luam o nota proasta...imi pierea tot interesul pentru disciplina respectiva si incepeam sa il antipatizez si pe profesor, insa si cand luam cea mai mare nota, sau tratam subiectele cel mai bine din clasa...prindeam aripi!!!
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Exista o problema care ma face sa inteleg/accept home-schooling-ul. Sunt copii mai sensibili care au probleme de integrare, probleme cu profesorii si evaluarea cunostintelor (ascultat, dat lucrari, examene). Exista si multe nedreptati la scoala (pile, mobing, etc.).
Si totusi - este home-scholing-ul solutia si in acest caz? N-ar trebuie sa se rezolve aceste probleme din invatamant ca sa nu mai mearga copiii cu frica?
Pai copiii sensibili poate ca tocmai fiind integrati in societate au reusit de-a lungul timpului sa devina mai puternici, sa se integreze...sa socializeze, ca daca ar fi tinuti in casa...zau daca eu as vedea vreo rezolvare!! Singura metoda e sa se incerce pe cat posibil sa li se dea o educatie sanatoasa, sa poata avea o notiune despre ce e bine si ce nu, deci o baza...si cu ajutorul lui Dumnezeu vor fi capabil sa ia viata in piept!

Oricum ar fi, parintii nu te pot invata tot ce se poate, pentru ca si noi mai trebuie sa luam decizii, si inca de mici, confruntandu-ne cu diferite situatii...sa ne rezolvam defectele, sa le constientizam, si asta cel mai bine se realizeaza in cadrul unui colectiv, socializand cu diferite caractere...asa se invata viata!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.02.2010, 16:54:42
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Pai chiar si asa cum spui tu Andrusca, solutia nu este home-schooling. Se pot face scoli pentru diverse confesiuni, in care sa se adune numai copii apartinand acestora.
De mult timp exista gradinite si scoli catolice sau protestante. Ortodoxe nu stiu daca sunt.
Si mai departe in viata, acesti copii nu intra in contact cu lume de alte religii si confesiuni? Sau vorbim de organizatii inchise: acolon traiesc, se insoara si lucreaza?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.02.2010, 17:02:52
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pai chiar si asa cum spui tu Andrusca, solutia nu este home-schooling. Se pot face scoli pentru diverse confesiuni, in care sa se adune numai copii apartinand acestora.
De mult timp exista gradinite si scoli catolice sau protestante. Ortodoxe nu stiu daca sunt.
Si mai departe in viata, acesti copii nu intra in contact cu lume de alte religii si confesiuni? Sau vorbim de organizatii inchise: acolon traiesc, se insoara si lucreaza?
Cam da, cel putin asta se urmareste...restul ar avea " duh de drac" ( am auzit aceasta exprimare venita din partea unei adventiste..deci e quotation chiar), si atunci li se restrange libertatea de miscare, ajungand sa traiasca numai acolo, si destul de logic, casatorindu-se tot cu cei pe care ii pot cunoaste!

Acest stil de viata s-ar asemana cumva cu o panza de paianjen...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.02.2010, 17:07:07
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Sunt de parere ca parintii au cel mai important rol in cresterea sanatoasa a copilului, atat sufleteste, cat si trupeste.

Cat despre "scoala la domiciliu", imi pare o idee buna, tinand cont ca scolile de stat devin din ce in ce mai... stricate, in ceea ce priveste morala si caldura umana, necesara oricarei cresteri normale.

Insa... statul in comun cu multi de aceeasi varsta... cred ca ajuta mult la dezvoltarea normala a psihicului si a sufletului copilului.
Nu ma pricep. Daca va veni vremea sa am copilasi... voi "aprodunda" mai bine aceasta problema.
Am cunoscut copii care au facut homeschooling pe perioade limitate (2-3 ani). Mi s-au parut mai putin indrazneti fata de cei de aceeasi varsta (am cunoscut si o fetita care chiar avea pb de relationare).
Cred ca depinde mult de copil.. eu nu as putea face homeschooling cu ai mei.. sunt foarte incantati sa intre in contact cu altii, fiul meu cel mare este fericit sa mearga la gradinita, sa se joace, sa imparta pranzul cu colegii..
Si un parinte normal oricum face teme cu copilul (nu se bazeaza doar pe informatiile primite in scoala). Cred ca asa se dezvolta normal: in contact cu altii.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.02.2010, 11:58:22
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Am cunoscut copii care au facut homeschooling pe perioade limitate (2-3 ani). Mi s-au parut mai putin indrazneti fata de cei de aceeasi varsta (am cunoscut si o fetita care chiar avea pb de relationare).
Cred ca depinde mult de copil.. eu nu as putea face homeschooling cu ai mei.. sunt foarte incantati sa intre in contact cu altii, fiul meu cel mare este fericit sa mearga la gradinita, sa se joace, sa imparta pranzul cu colegii..
Si un parinte normal oricum face teme cu copilul (nu se bazeaza doar pe informatiile primite in scoala). Cred ca asa se dezvolta normal: in contact cu altii.
E si de asteptat intr-un fel sa fie asa....

Ohooo, daca era sa ma intrebe cineva de homeschooling, cred ca nici nu mai stateam pe ganduri la cat as fi fost de pro...dar bine ca nu a fost cazul!!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42