Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 23.02.2010, 19:10:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Mda.... intr-un fel si vrajitorii din africa sunt sfinti, si cei care practica voodoo in jamaica...

Gandesti inainte sa scrii?? Mai citesti inca odata inainte sa postezi??? Daca spuneai ca pot deveni sfinti respingand ereziile te credeam...
Da, gandeste de cat e in stare.
Problema e ca voi il credeti ortodox si ca ar trebui sa gandeasca ca un ortodox.
Aici v-a pacalit.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 23.02.2010, 19:11:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Da, sa vedem. Ne-am luat popcorn si cola, am apasat butonul, hai sa ne uitam cum se cearta ortodocsii intre ei.

Oare nu v-oti fi saturat de atata atatare? Cu asemenea atitudine, nu sunteti departe de "Acces direct".
Exact asta am si zis ... luasem deja popcornul :))

Dar ca e mai interesanta lupta intre un (greco)catolic inteligent si niste ortodocsi "anti". :)

Ca (greco)catolicii sunt luati pe aici in suturi fara sa poata raspunde (nu avem), dar daca tot poate raspunde cineva..
Reply With Quote
  #43  
Vechi 24.02.2010, 01:40:12
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Aceste denumiri, de Biserică locală și Biserică particulară, pot desemna noțiuni distincte. Biserică locală este întotdeauna o eparhie (sau o structură asimilabilă, cum este un exarhat autonom), pe când o Biserică particulară poate fi alcătuită dintr-o singură eparhie condusă de un episcop (cum e Biserica Greco-Catolică din Grecia, din câte îmi amintesc) sau din mai multe eparhii, având în frunte un arhiepiscop, un mitropolit, un arhiepiscop major, sau un patriarh.
Foarte bine, si atunci unde mai incape teoria cu “truchiul si ramurile” de mai inainte? Categoric local si particular inseamna lucruri diferite, dar noi, in Ortodoxie avem numai Biserici locale. Biserica Ortodoxa a Greciei, de exemplu, nu este Biserica Particulara (nici macar in sens administrativ), ci pur si simplu Trupul lui Hristos in Grecia.
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir
Pe urmă, în Biserica Catolică tradițiile sunt de multe feluri, din cauza caracterului universal. Una e tradiția noastră catolică bizantină și alta este tradiția catolică a indienilor din India. Alte obiceiuri, alte practici liturgice, alte feluri de icoane (sau colaje de bambus ori ce au ei acolo). De referință nu sunt aceiași sfinți. Deosebirile sunt mult mai mari decât simpla "savoare locală". Toate tradițiile sunt egale în rang și la fel de venerabile. Apostol a fost Sf Andrei, apostol a fost și Sf Toma. Dar nu suntem aceeași Biserică Particulară din cauza moștenirii culturale deosebite. Noi suntem din familia greco-catolică, ei sunt din familia siro-malankareză ori cum se numesc ei (parcă așa).
Din pacate “caracterul universal” al Bisericii Romano – Catolice exprima un spirit care nu mai are nimic de-a face cu cel al primului mileniu. Roma pe-atunci era interesata in pastrarea unitatii Credintei (toate Consiliile Ecumenice au lucrat numai in acest sens), mai tirziu insa au avut prioritate ambitiile politice, de suprematie si control. Bisericile Greco – Catolica si Siro – Malabara sint adaugiri tirzii la comuniunea romano – catolica care au fost facute in acest ultim context. Biserica din India nu prea mai seamana cu ceea ce a fost Biserica dupa Sf. Toma, dar, in schimb, impartaseste din plin traditia milenara monofizita din care se trage si expune influntele pagine ale religiilor din jur. Si daca totusi, in acest caz, nu poate fi negat misionarismul romano – catolic in acea parte a lumii, Biserica Greco – Catolica nu are nici un fel de justificare, fiind pur si simplu o constructie politica in estul Europei si Orientul Mijlociu. Ca Biserica Romano – Catolica se pregateste sa devina tot mai incapatoare, nu avem nici un fel de indoiala, i-am vazut evolutia de dupa Consiliul Vatican II si ecumenismul desantat practicat de Bisericile care isi spun ortodoxe si sint in comuniune cu Istanbulul. Aceasta noua realitate confera Bisericii Greco – Catolice doar rol de stringator de taxe, asta daca nu cumva a devenit povara financiara pentru Roma, fiindca Biserica “Ortodoxa” este pregatita sa devina Biserica Particulara, ramind doar sa se mai stabileasca cine pupa mina cui si intra primul pe usa .
Reply With Quote
  #44  
Vechi 24.02.2010, 08:27:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
si ecumenismul desantat practicat de Bisericile care isi spun ortodoxe si sint in comuniune cu Istanbulul.
Cum adică "își spun ortodoxe" ? Nu le mai recunoașteți ca ortodoxe ? Nu este normal să fie în comuniune "cu Istanbulul" (știu că acest oraș și-a schimbat numele de mult, dar noi tot "Constantinopol" folosim de obicei). Nu cumva credeți că știți mai bine ce este ortodoxia decât ierarhii pe care vi i-a rânduit Dumnezeu ? Asemenea atitudine, de tip "eu știu mai bine decât mitropolitul" nu îmi sună a ortodoxie, ci mai degrabă a protestantism. Smeriți-vă ! Vedeți în Biserica dv o maică și o învățătoare ! Bucurați-vă că, după un îngheț de aproape o mie de ani, mai marii celor care își spun "creștini" și "apostolici" au hotărât, în sfârșit, să stea la aceeași masă și să discute. Și, dacă îi va îndruma Spiritul Sfânt să mai și cadă de acord și să restabilească unitatea Bisericilor, să ne bucurăm și mai mult, ca de unii care fac voia lui Cristos.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 28.02.2010, 03:08:21
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cum adică "își spun ortodoxe" ? Nu le mai recunoașteți ca ortodoxe ? Nu este normal să fie în comuniune "cu Istanbulul" (știu că acest oraș și-a schimbat numele de mult, dar noi tot "Constantinopol" folosim de obicei). Nu cumva credeți că știți mai bine ce este ortodoxia decât ierarhii pe care vi i-a rânduit Dumnezeu ? Asemenea atitudine, de tip "eu știu mai bine decât mitropolitul" nu îmi sună a ortodoxie, ci mai degrabă a protestantism. Smeriți-vă ! Vedeți în Biserica dv o maică și o învățătoare ! Bucurați-vă că, după un îngheț de aproape o mie de ani, mai marii celor care își spun "creștini" și "apostolici" au hotărât, în sfârșit, să stea la aceeași masă și să discute. Și, dacă îi va îndruma Spiritul Sfânt să mai și cadă de acord și să restabilească unitatea Bisericilor, să ne bucurăm și mai mult, ca de unii care fac voia lui Cristos.
Nu, nu poti fi si ortodox si ecumenist in acelasi timp. Ecumenismul inseamna negare a ortodoxiei.

Pentru mine Istanbulul a insemnat Constantinopol doar atita vreme cit a fost ortodox.

Multumesc mult pentru sfatul pretios, totusi, nu credeti ca sinteti caraghios sa-mi tineti lectii despre ascultare cind chiar dumneavoastra v-ati dezis de exact aceeasi ierarhi, probabil fermecat de ortodoxia Sfintului Parinte de la Roma?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 28.02.2010, 08:40:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu nu știu să ne fi dezis de vreun ierarh al nostru. Noi, adică laici, preoți, protopop, în cap cu episcopul și cu Sf Sinod din ceea ce era pe atunci țara, am refăcut comuniunea cu Roma pe care unii din înaintașii ierarhilor dv o rupseseră.

Și unde ați citit că nu poți fi ortodox și ecumenist în același timp ? Spun Sfinții Părinți asta ? De ce plecați de la premiza că "ecumenismul înseamnă negare a ortodoxiei" ? De acord, ca orice lucru, și ecumenismul poate fi pervertit. Există un ecumenism bun, care vine de la Cristos și mai există și un ecumenism rău: este relativismul credinței, eirenismul. Nu am auzit ca al doilea fel să fie susținut de patriarhul vostru și de ceilalți din sinod. Dv luați numai ce vă convine de la episcopii voștri, iar ce nu vă convine, dați la o parte. În felul acesta semănați mult cu protestanții: fiecare judecă după capul lui ce e ortodoxia. Noi avem o zisă pentru atitudinea asta: "mai catolic decât papa". Sunteți mai ortodox decât Sinodul BOR și decât patriarhul ecumenic și îmi vorbiți mie de caraghioslâc ? Sau poate credeți sincer că toți trimișii Bisericilor Ortodoxe de la Ravenna de anul trecut erau agenți CIA ? Să fim serioși și să fim sănătoși !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #47  
Vechi 28.02.2010, 14:19:46
luciand luciand is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu nu știu să ne fi dezis de vreun ierarh al nostru. Noi, adică laici, preoți, protopop, în cap cu episcopul și cu Sf Sinod din ceea ce era pe atunci țara, am refăcut comuniunea cu Roma pe care unii din înaintașii ierarhilor dv o rupseseră.

Și unde ați citit că nu poți fi ortodox și ecumenist în același timp ? Spun Sfinții Părinți asta ? De ce plecați de la premiza că "ecumenismul înseamnă negare a ortodoxiei" ? De acord, ca orice lucru, și ecumenismul poate fi pervertit. Există un ecumenism bun, care vine de la Cristos și mai există și un ecumenism rău: este relativismul credinței, eirenismul. Nu am auzit ca al doilea fel să fie susținut de patriarhul vostru și de ceilalți din sinod. Dv luați numai ce vă convine de la episcopii voștri, iar ce nu vă convine, dați la o parte. În felul acesta semănați mult cu protestanții: fiecare judecă după capul lui ce e ortodoxia. Noi avem o zisă pentru atitudinea asta: "mai catolic decât papa". Sunteți mai ortodox decât Sinodul BOR și decât patriarhul ecumenic și îmi vorbiți mie de caraghioslâc ? Sau poate credeți sincer că toți trimișii Bisericilor Ortodoxe de la Ravenna de anul trecut erau agenți CIA ? Să fim serioși și să fim sănătoși !
Oups!
S-a intalnit tusea cu junghiu' !
Pai fratilor, sa va spun eu cum sta treaba!
Papistasii n-au fost eretici cand s-au rupt de trupul Bisericii Una Ortodoxa, Apostolica si Catolica (asa scrie in crezul de niceeo-constantinopolitan)! Erau doar schismatici! Dar de la 1453 pana azi au devenit si eretici. Cu brio! La fel si nevrednicii care voiau sa fie si cu Dumnezeu si cu mamona - greco-catolicii! Cand s-au rupt de trupul Bisericii au devenit schismatici. Mai apoi au devenit si eretici! Si, din nou, la fel si cei care si-au facut dumnezeu dintr-un "contor" de masurare a timpului - stilistii! In momentul ruperii au devenit automat schismatici! Eretici au avut grija sa devina mai apoi! Dar asta-i soarta oricarei crengi rupta din copac! Mai are flori si frunze vreo zi, doua, apoi se usuca si moare!
Deci, cam asa sta treaba! Treziti-va, fratilor, pana nu-i prea tarziu (pentru voi)!

Last edited by luciand; 28.02.2010 at 14:22:48.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 28.02.2010, 15:57:31
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Cred ca si atunci(la momentul schismei) au fost eretici "filiocvisti".
Reply With Quote
  #49  
Vechi 28.02.2010, 17:15:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luciand Vezi mesajul
Papistasii n-au fost eretici cand s-au rupt de trupul Bisericii Una Ortodoxa, Apostolica si Catolica (asa scrie in crezul de niceeo-constantinopolitan)! Erau doar schismatici! Dar de la 1453 pana azi au devenit si eretici. !
1. Poate așa scrie în Crezul Greco-Schismatic. În cel pe care l-am moștenit noi scrie "una, sfântă, catolică și apostolică". Nimic de "ortodoxă", ce să-i faci !

2. Înțeleg că anul ereziei este anul Căderii Constantinopolului ? Singura legătură dintre acel an nenorocit și Biserică este că ar putea fi pedeapsa lui Dumnezeu pentru schisma lui Cerularie și a celor lui următori.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #50  
Vechi 28.02.2010, 17:28:11
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
1. Poate așa scrie în Crezul Greco-Schismatic. În cel pe care l-am moștenit noi scrie "una, sfântă, catolică și apostolică". Nimic de "ortodoxă", ce să-i faci !

2. Înțeleg că anul ereziei este anul Căderii Constantinopolului ? Singura legătură dintre acel an nenorocit și Biserică este că ar putea fi pedeapsa lui Dumnezeu pentru schisma lui Cerularie și a celor lui următori.
N'ai un pic de rusine ereticule! Unde va este credinta celor 7 Sfinte Soboare Ecumenice? Unde va este Ortodoxia?

Ati introdus erezii, peste erezii, inovatii peste inovatii; primatul papal, filoque, purgatorul, infailiblitatea papala, schimbarea calendarului, imaculata conceptiune, botezul prin stropire si cate altele!

Ati rastalmacit Sfintele Scripturi si scrierile Sfintilor Parinti, luand ce va convine, cenzurand partile necoraspunzatoare doctrinei voastre de inspiratie diavoleasca!

Si mai faci propaganda ereticului din vatican, care se crede vicarul lui Hristos, spurcand memoria Sfintilor care s'au opus uniatismului si romano-catolicismului diavolesc!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica catolica ca si cladire elcipo Biserica Romano-Catolica 153 12.08.2015 14:07:40
Biserica Catolica unica! AlexandruC Biserica Romano-Catolica 92 16.07.2013 11:39:26
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51