Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.06.2009, 16:40:49
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Recomand, celor care inca nu l'au vazut, filmul: [COLOR=DarkRed]MOST - Podul[/COLOR] (rusesc)
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.06.2009, 18:09:22
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

...pe care-l puteti cumpara, descarca de la ....
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.06.2009, 18:16:26
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Lua de la mine. Pe seara o sa il pun cu link, folosind [COLOR=DarkRed]transfer.ro.[/COLOR]
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.06.2009, 20:57:49
Andu30's Avatar
Andu30 Andu30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andu30
Implicit

Recomand din toata inima filmul Ostrov. Este un film rusesc din 2006.
Filmele cu adevarat ortodoxe sunt foarte rare, de aceea vi-l recomand pe acesta cu caldura.

Se poate descarca gratuit de aici atat filmul cat si subtitrarea:
http://www.misiune-ortodoxa.ro/downl...usia-2006.html
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.06.2009, 21:54:48
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Si mie mi-a placut foarte mult filmul asta!
Din acelasi pnct de vedere, si Matrix mi se pare un film bun.

Am vazut de curand un film 'The painted veil' (englez, dupa Somerset Maugham), care mi-a placut foarte mult. Este interesant cum este prezentata apropierea nesperata care apare pana la urma la un cuplu casatorit. Mi se pare ca are ceva crestin acest film, dar voalat sau indirect. In orcice caz este o poveste frumoasa (dramatica), si imaginile sunt si ele superbe.

F[COLOR=Red]oarte de recomandat cred sunt cele doua filme din seria Narnia, cele noi, nu cele BBC.
Sunt pt copii - dar sunt bune pentru orice adult. Este' vorba de o lume paralela in care apare si Hristos dar sub alta forma.; va las sa descoperiti care[/COLOR]! (dupa C. S. lewis)

Un film interesant desi poate un pic simplist este Bruce allmighty, cred. Bruce se supara pe Dumnezeu si blasfemiaza, zice ca El ar fi nedrept, dar acesta ii apare si ii da toate puterile sale pt o perioada. Va inchipuiti ce haos iese; este si nostim dar si serios. este interesant pentru cei care isi un intrebarea existentei raului fata de un Dumnezeu atotputernic si bun.
cumva sub forma leului?
[COLOR=Black]Chronicles of Narnia - imi place foarte mult partea in care leul ia asupra lui vina unuia din cei trei frati (care ii tradeaza pe ceilalti) si se jerfeste pentru el. [/COLOR]Substratul filmului este evident
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.07.2009, 02:54:24
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
cumva sub forma leului?
[COLOR=Black]Chronicles of Narnia - imi place foarte mult partea in care leul ia asupra lui vina unuia din cei trei frati (care ii tradeaza pe ceilalti) si se jerfeste pentru el. [/COLOR]Substratul filmului este evident
Da, si dupa ce este omorat este plans de cele doua fete, si invie la rasaritul soarelui.
Unde am mai auzit noi chestia asta?
:-)

Si inca, asta nu este cea mai buna carte din serie dupa parerea mea.

Imi place cand se spune: He is not a tame lion (nu este un leu imblanzit). Vine si pleaca cand vrea (stie) el.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.07.2009, 03:00:23
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Multumim

Citat:
În prealabil postat de Andu30 Vezi mesajul
Recomand din toata inima filmul Ostrov. Este un film rusesc din 2006.
Filmele cu adevarat ortodoxe sunt foarte rare, de aceea vi-l recomand pe acesta cu caldura.

Se poate descarca gratuit de aici atat filmul cat si subtitrarea:
http://www.misiune-ortodoxa.ro/downl...usia-2006.html
Cred ca l-au vazut cam toti de pe aici! La fiecare revizionare ma cutremur si vad mai adanc in propriile pacate...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.07.2009, 03:45:59
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Am vazut si eu Ostrovul si mi-a placut enorm. Si Andrei Rubliov mi-a placut enorm. Si Calauza - care dupa opinia mea are si acesta un substrat religios. Astept cu interes filmul promis de Windorin.

Un film caremi-a placut mult a fost Doubt (e recent).
am vazut de asemenea un film absolut exceptional, sud-american, e vechi de vrei cativa ani,al carui titlu insa nu mi-l amintesc. incerc sa il caut, merita vazut.
Pentru cine nu a vazut Misiunea sau Noi nu suntem ingeri (ambele cu Robert de Niro).
Agnes of God (cu Jane Fonda)
Am auzit lucruri foarte bune despre Maestrul si Margareta dar nu l-am vazut, mi l-a promis cineva.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.02.2010, 12:34:07
crossguide crossguide is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2010
Mesaje: 5
Implicit filme crestine

puteti downloada filme crestine de aici : http://www.christianmovies.eu
primul tracker din romania de filme crestine.
si cel mai bun.
convingeti-va.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.02.2010, 17:51:38
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Pentru cei care vor sa vada filmul polonez "Most - the bridge".

Doamne-ajuta!

La acest film, chiar si titlul este o superba metafora. Dureaza doar 30 de min, dar am tras o portie zdravana de plans datorita lui. Este mai mult decat o parabola a sacrificiului si modelului hristic. Este pentru prima data cand am gasit un film care sa decupeze atat de clar lumea in curgerea ei prin timp prin fata Lui. Scena de final, ca raspuns implinitor in sacrificiu este memorabila.

Se poate viziona pe net la adresa de mai jos, cu singura neplacere ca nu este foarte clara subtitrarea. Dar, la acest film, imaginea este atat de bine lucrata ca subtitrarea aproape ca nici nu mai conteaza.

http://www.piticu.ro/2008/04/26/most...003/index.html

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Filme religioase sau cu tenta religioasa Nicola3 Generalitati 56 21.12.2014 01:02:57
Tema preocuparii de sine la Seneca Intrebari utilizatori 0 25.07.2012 00:07:39
Ti-ai facut tema? spre_rasarit Generalitati 20 30.10.2011 19:11:37
Rezultatele unui sondaj pe aceasta tema. Raphael Eutanasia 17 30.11.2010 17:00:44
cantece cu tema religioasa roxanica Generalitati 0 13.11.2007 16:24:10