Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #9  
Vechi 07.09.2014, 23:07:13
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Si daca v-as spune ca slujbele , contin in esenta , doar 3 cuvinte: te iubesc Dumnezeu; vi s-ar mai parea greu sa le repetati in fiecare zi?
Cand sunt in viata de zi cu zi simt aceste 3 cuvinte "te iubesc Dumnezeu", in tot ce e frumos, mai ales in ce vad la ceilalti. Cand sunt in Biserica as dori aceiasi simplitate. dar imi vin in minte zeci de citate , si nu mai simt bucuria aceea simpla. E ca si cum mi s-ar impune ca trebuie sa ajung la un anumit standard de abstractizare si simtire, si,dupa cateva eforturi,imi dau seama ca sunt fals, si ma limitez la a cauta diferite simbolistici si asocieri ale unor momente ale slujbei,fara a simti fiorul. Cand se termina parca respir usurat,si imi e ciuda ca e asa.
Iar cine zice ca e asa simplu sa ajungi la bucurie in timpul slujbei,ar trebui sa nu fie egoist,si sa dea cat mai multe detalii ,pentru a vedea si ceilalti ca se poate ajunge la aceasta stare . Pentru ca altfel, cineva care nu simte aceasta,ori isi va pierde increderea in sine,ori va crede despre cei care simt asta, ca nu sunt sinceri pina la capat.
Reply With Quote