Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.09.2014, 19:54:08
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit Caracterul eliptic al Scripturii

Apelez la ajutorul vostru pentru a dezbate acest subiect despre care am auzit pe mulți vorbind: Biblia nu e completă, lipsesc lucruri esențiale, acestea fiind ținute doar pentru inițiați, în cărți secrete etc.
Unii sunt nemulțumiți că lipsesc date privind înmulțirea oamenilor și existența mai multor rase (albă, neagră, galbenă), alții ar fi vrut să afle din Biblie ce a făcut Mântuitorul până la începerea Lucrării Sale publice etc.
Din elanul de a umple "golurile" textului biblic unii au ajuns la concluzia că incestul era modul curent de înmulțire a oamenilor, că suntem aduși pe Pământ de populații diferite de extratereștri, alții cred că Hristos a fost inițiat în Tibet (varianta asta circula pe la noi printre discipolii lui Bivolaru), unii cred că Fecioara Maria a mai avut copii despre care nu scrie în Scriptură (dar scrie în cărți secrete, în apocrife) etc.

De ce e Biblia așa de "scurtă", de concisă, de eliptică?
Evanghelia după Marcu, de pildă, pare chiar stânjenitor de concisă și lapidară....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.09.2014, 20:04:25
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
De ce e Biblia așa de "scurtă", de concisă, de eliptică?
Pentru ca lui Dumnezeu ii plac raspunsurile direct si la obiect si nu-i plac
"telenovelele".
Revenind:
Tu daca ai vrea sa-i explici copilului tau ce este un mar, i-ai spune direct
ce inseamna notiunea de mar sau i-ai tine un curs de pomicultura ?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.09.2014, 20:18:37
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Depinde de apetitul copilului pentru cunoaștere, de inteligența lui, de darul meu oratoric.........:)))
La o adică, îi dau și mărul, îi țin și cursul.

Deci?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.09.2014, 20:28:02
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Depinde de apetitul copilului pentru cunoaștere, de inteligența lui, de darul meu oratoric.........:)))
La o adică, îi dau și mărul, îi țin și cursul.

Deci?
Pai inteligenta unui copil poate pricepe un curs de pomicultura de la facultatea
de Agronomie ?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.09.2014, 20:32:00
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

De ce nu, din moment ce au priceput deja cum e cu Altoiul Botezului?.....:)
Precum și cu Vița de Vie! (legătura organică dintre credincios și Hristos, evidențiat cel mai frumos de Apostolul Ioan)
Și cu smochinul neroditor etc.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.09.2014, 20:33:27
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Evanghelia după Marcu, de pildă, pare chiar stânjenitor de concisă și lapidară....
Evanghelia dupa Marcu a nascut uriase dezbateri,multi au considerat-o ca fiind cea mai veche.Exista un prolog anti-marcionit care afirma ca lucrarea ar fi fost scrisa in regiunile Italiei si, daca imi aduc bine aminte, Irineu si Clement din Alexandria sugereaza aceiasi idee.Papias a facut legatura dintre aceasta Evanghelie si Marcu,aspect subliniat de Eusebiu in ,,Historia Ecclesiastica".Din punct de vedere al perioadei multi au inclinat pt perioada 50-60 d.Hr.Dupa cum au remarcat multi comentatori este o naratiune orientata spre actiune,Iisus este mereu in miscare,vindeca,exorcizeaza,da invatatura,isi infrunta adversarii.Cei mai probabili destinatari sunt crestini dintre neamuri care se aflau la Roma,familiarizati exact cu acest stil roman de relatare.In plus sunt multe latinisme,traduceri din aramaica si explicatrea unor obiceiuri evreiesti,aspecte care nu ar fi fost necesare pentru destinatari din Palestina sa spunem.In mod cert Evanghelia a fost citita initial preponderent in adunari,cu voce tare,abia apoi a inceput copierea ei.Cred ca Marcu a tinut cont de caracteristicile celor carora le era adresata si a scris intr-o forma cat mai apropiata de receptarea ei ideala de catre un public format prin educatia romana,direct,pragmatic,pretuind actiunea si relatarea concisa.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.09.2014, 20:39:30
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Apelez la ajutorul vostru pentru a dezbate acest subiect despre care am auzit pe mulți vorbind: Biblia nu e completă, lipsesc lucruri esențiale, acestea fiind ținute doar pentru inițiați, în cărți secrete etc.
Unii sunt nemulțumiți că lipsesc date privind înmulțirea oamenilor și existența mai multor rase (albă, neagră, galbenă), alții ar fi vrut să afle din Biblie ce a făcut Mântuitorul până la începerea Lucrării Sale publice etc.
Din elanul de a umple "golurile" textului biblic unii au ajuns la concluzia că incestul era modul curent de înmulțire a oamenilor, că suntem aduși pe Pământ de populații diferite de extratereștri, alții cred că Hristos a fost inițiat în Tibet (varianta asta circula pe la noi printre discipolii lui Bivolaru), unii cred că Fecioara Maria a mai avut copii despre care nu scrie în Scriptură (dar scrie în cărți secrete, în apocrife) etc.

De ce e Biblia așa de "scurtă", de concisă, de eliptică?
Evanghelia după Marcu, de pildă, pare chiar stânjenitor de concisă și lapidară....
Bunul Dumnezeu sa ne dea atata rabdare si intelepciune incat sa nu ajungem sa dezbatem astfel de ipoteze precum cele enumerate mai sus. Mie personal mi se par extrem de periculoase avand in vedere ca nimeni nu poate spune ca este indeajuns de induhovnicit pentru a evita capcanele inerente. Da, putem da curs propriilor ganduri, legate strict de ceea ce am inteles noi din Sf Scriptura si trebuie sa recunoastem ca avem atat de multe impresii si bucurii de impartit incat ele nu s-ar mai termina niciodata, pe de o parte, iar pe de alta, am putea imparti aceste bucurii cu cei care, din anumite motive, poate nici macar n-au rasfoit vreodata Noul Testament si cu atat mai putin pe cel Vechi, care abunda in intamplari cu totul iesite din cotidian. Daca ne oprim la notiunea de "incest" spre exemplu, in loc sa patrundem in esenta credintei lui Lot, la negocierile tipic evreiesti pe care Avraam - bunicul sau - le are cu Dumnezeu inainte de nimicirea Sodomei si Gomorei, atunci Sfanta Scriptura n-ar mai fi patrunsa de Duhul Intelepciunii!
Asadar haideti sa ne straduim cu totii pe cat se poate sa nu abordam acele false ipoteze care stim noi unde pot duce!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.09.2014, 20:51:22
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Desigur, scormonirea în duh de iscodire e cât se poate de păguboasă. Am pomenit acele rătăciri doar ca exemple, pe care dealtfel le cam știm cu toții... Sunt argumentul că, iată, dintr-o premisă de fond greșită (că Scriptura nu e completă, că se ține intenționat incompletă) decurg acțiuni și roade cât se poate de aberante.
Și totuși, ar fi folosit oare o Biblie cu mai multe amănunte? Oare Dumnezeu nu ar fi putut să inspire Scripturi mai detaliate?....:)
Și de ce unii se mulțumesc cu un verset (de pildă unul a ales zeci de ani în pustie ca să trăiască un singur verset: "fericiți cei săraci cu duhul"....) iar altora nu le ajung biblioteci întregi?...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.09.2014, 20:53:46
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
De ce nu,
http://biblioteca.regielive.ro/download-144675.html
Descarca-l si apoi prezinta acest curs de pomicultura unui copil.
Dar insa ai o mare problema:copilul nu poate intelege notiunea de grafic
si nici notiunea de horticultura si dinamica straturilor.

Deci daca doresti sa-i spui copilului tau ce este marul, apelezi la notiuni
pe care acesta le intelege sau le expui in parabole, capabil ca mintea lui
sa priceapa esentialul.
"Cursul de pomicultura si horticultura" lasa-le pentru marii teologi.

Asa cum unui copil de 4 ani ii explici ce inseamna marul apeland la poze
(pt el nu stie nici abecedarul, darmite sa pronunte cuvantul mar)
celui de 8 ani ii spui ca marul este un fruct care te tine departe de boli,
adultului ii mai spui si cum sa-l cultiveze iar inginerului agronom ii spui ca
substantele marului au in comun o anumita secventa de ADN specifica,
prezentandu-i genomul marului, asa si Dumnezeu i se va descoperii omului
pe masura ce acesta evolueaza spiritual.

Dar deocamdata, omenirea dpdv spiritual nu are nici macar dinti de lapte.
Deci ce face Dumnezeu in acest caz ? Inapoi la parabole si raspunsuri
la obiect, in functie de nivelul nostru de inteligenta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.09.2014, 20:56:49
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul

De ce e Biblia așa de "scurtă", de concisă, de eliptică?
Evanghelia după Marcu, de pildă, pare chiar stânjenitor de concisă și lapidară....
Conform istoriei Bisericii , Sfantul Evanghelist Marcu a fost ucenicul Sfantului Apostol Petru; prin urmare Evanghelia scrisa de catre Marcu relateaza amintirile Sfantului Petru. Iar cum aceasta Evanghelie a fost scrisa dupa Inaltarea la Cer a Mantuitorului , este de admirat aceasta lucrare...caci in ciuda chinurilor pe care le-a indurat cat si a poverii batranetii sale , Sfantul Ap. Petru a reusit sa il ajute pe Evanghelistul Marcu sa-si duca lucrarea la sfarsit.
Reply With Quote
Răspunde