Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
 
 
Thread Tools Moduri de afişare
  #1  
Vechi 04.02.2018, 22:57:21
Mihai19801980 Mihai19801980 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2018
Mesaje: 3
Angry Nași de cununie dar nu si de botez?

Bună seara.
Am o nedumerire si va rog sa mă lămuriți dumneavoastra.
Acum aproximativ 7 ani eu împreună cu soția mea am cununat religios în fața Lui Dumnezeu un cuplu de prieteni de familie . In ultimii ani relația nasi-fini sa cam racit având în vedere că finii s-au mutat la 80 km de noi si am ajuns sa ne vedem 1-2 ori pe an (În general mergeam noi la ei de fiecare dată). Anul trecut fina a rămas însărcinată și în decembrie cu ajutorul Lui Dumnezeu a nascut un băiețel. Noi am fi dorit din toată inima să botezam baietelul finilor (noi am presupus că îl vom creștina pe micuț din moment ce nimeni nu a spus nici Da nici Nu ) dar aceștia nu au spus nimic, atunci de Crăciun împreună cu soția mea am fost la ei acasă și i-am întrebat noi pe ei daca suntem nașii copilului si am primit un răspuns negativ ( motivul invocat a fost că au nevoie să cunoască și alți prieteni si că noi avem deja prea mulți fini). Noi le vom respecta decizia pentru că este dreptul lor de a-și alege nașii copilului lor.
La noi este o tradiție (nu o oblgativitate) că nașii de cununie sa fie si nasi de botez .
Nu era just fața de noi ca nași de cununie ca măcar să ne informeze ca nu ne vor ca nași de botez ?( ei stiind foarte bine că noi ne dorim să îl botezam pe micut).
De ce a trebuit să mergem noi sa întrebam dacă botezam? Daca nu întrebam ( ma gandesc hilar) poate aflam în ziua botezului că nu suntem noi nașii?
Mie personal mi se pare o totală lipsă de respect din partea finilor faptul că nu au putut să spună un simplu Nu.
Sper ca intr-o zi Dumnezeu sa îmi dea înțelepciunea de a trece peste .
Va multumesc anticipat pentru raspuns si va rog sa îmi iertati necunoașterea
Doresc doar sa stiu dacă am motive sa fiu supărat ori sa trec mai departe si sa respect fără repercusiuni alegerea finilor?
Doamne ajuta
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afişare