Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.09.2011, 21:49:03
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Si daca era un om calcat de tramvai tot asa te revoltai pe Dumnezeu? accidente se intampla, sincer imi pare rau de catel.
Mai, eu o inteleg, se gandeste asa: dureriule omului sunt pt pacate. Dar animalele care nu au pacate de ce sufera? Ca nu e drept!
Sufera pt pacatele noastre, ale oamenilor, asta se intampla... este nedrept asa e, pe lumea asta sunt multe lucruri nedrepte, pt ca e o lume stapanita de pacate si de diavol.
Trebuie sa avem incredere in Dumnezeu si sa cautam luminare de la Sfintii lui, care cu viata lor au aratat oamenilor care este starea omului din rai, dinainte de pacat...

"Mare este Dumnezeu!"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.09.2011, 22:51:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FireSpirit Vezi mesajul
Vreau sa va spun ca am inceput sa nu mai cred in Dzeu. Si asta pentru ca vad cum e viata, cum sunt oamenii, ca e prea multa suferinta si prea multa nedreptate.
Cel mai greu de pătruns verset din toată Biblia este pentru mine "Să facem om după chipul și după asemănarea noastră."

În clipa în care Dumnezeu S-a hotărît să creeze omul, a știut ce va alege omul. A știut ce va fi cu fiecare dintre noi, dar totuși ne-a făcut. Ne-a înzestrat cu libertate, să facem ceea ce vrem, indiferent dacă încălcăm sau nu voia Lui cea bună. Indiferent dacă răul pe care omul l-a îmbrățișat atrage suferința și moartea. Stau și meditez uneori: cum este posibilă lumea așa cum o știm, cu necazurile și cu relele ei? De ce ne-a dat Dumnezeu atîta libertate? Răspunsul care-mi vine automat în minte sună cam așa: Domnul nu ne-a limitat viața numai la existența asta tristă, ci ne-a dăruit veșnicia. Fie buni, fie răi, fie buni și răi, noi vom trăi pentru totdeauna. Moartea va fi o trecere la altceva, apoi numai Domnul știe ce va fi. Dar sînt sigur că El are planuri veșnice cu fiecare dintre noi. Dialogul Său cu noi nu va înceta nici în Rai, nici în Iad. Fără să cad în apocatastază, sper că vecii vecilor vor însemna o serie infinită de treceri spre starea de mai bine, de apropiere de Dumnezeu chiar și a celor care nu se mîntuiesc de cel rău, dar totul numai și numai cu condiția respectării libertății fiecărei ființe în parte.

Deci dragă FireSpirit, dacă viața s-ar rezuma doar la cei cîțiva ani tereștri, viața ar fi un fel de glumă proastă cu final tragic. Da, lumea e nebună și oamenii corupți, dar asta e alegerea noastră. Dacă Dumnezeu ar fi creat o lume de ființe lipsite de libertate, atunci ar fi fost o lume moartă populată cu marionete manevrate de Cineva. Dar noi trebuie că avem un Creator Care ne-a făcut după modelul Său propriu, adică raționali, cu voie proprie, capabili de sentimente, veșnici șamd. Aceste atribute sînt valabile pentru orice lume creată de Dumnezeu, nu numai pentru noi, oamenii. Așa credem noi, ortodocșii.

Faptul că omul a acceptat căderea de partea celui viclean, adică despărțirea de Dumnezeu, asta e alegerea omului, nu e răspunderea Creatorului. Faptul că există suferință în această viață nu l-a împiedicat pe Domnul să vină și să-Și ia crucea ca să ne dea a doua șansă de revenire la condiția dintîi și chiar la mai mult de atît. Nu uita însă că suferința fizică e vremelnică, dacă aici te poticnești. În veșnicie nu va mai fi suferință pentru nimeni, nici pentru cei răi. Cei din Iad vor avea un disconfort existențial care ne depășește imaginația, dar nu va fi tortură fizică, poți fi sigură de asta. Nedreptatea despre care vorbești va fi izolată undeva la etajul -10 al existenței, pentru că avem un Judecător drept Care va avea grijă de asta.

Cît despre sufletele animalelor, dintre atributele enumerate mai sus ele nu au decît capacitatea de a avea sentimente. Tot au și ele ceva din modelul divin, poate darul cela mai important, adică posibilitatea de a iubi. Ceea ce nu-i puțin, nu?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.09.2011, 22:55:39
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

Liberul albitru pentru unii e un lucru fatal. :)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.09.2011, 00:11:33
FireSpirit FireSpirit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.09.2011
Mesaje: 21
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri. Ma lupt intre credinta si necredinta, as crede in Dumnezeu dar nu ma lasa ratiunea. Stiu ca in mod firesc Dumnezeu ar trebui sa fie dincolo de ratiune, atunci de ce nu lasa omului posibilitatea de a alege, de a-L cunoaste? Ce n-ati inteles voi este ca nu mai cred in liber arbitru DELOC, ceea ce elimina de la sine probabilitatea ca Dumnezeu sa existe. Viata mi-a demonstrat ca toate alegerile mele au fost ghidate de erori ale gandirii, de stangacia mintii mele.. daca eram un om inteligent, poate ca faceam alegeri mai bune sau ma nasteam intr-o familie mai inteleapta care imi arata o alta cale. Oricum as lua-o, liberul arbitru nu-si face simtita prezenta in viata mea. Ma simt o marioneta genetica ghidata de instincte. Nu vad diferenta intre mine si animalul de langa mine. Decat ca eu pot vorbi, prelua idei si implicit, rationa mai departe.
DECI SA SE INTELEAGA: am citit carti ortodoxe, nu sunt atee, sa zicem ca sunt agnostica deocamdata, am fost o crestina inflacarata chiar... dar m-au dezamagit 2 lucruri: faptul ca animalele sunt desconsiderate si nu au un rai al lor (Iisus de ce manca pesti sau Dzeu de ce ne-a facut carnivori) si ideea ca am fi predestinati (ceea ce bineinteles inseamna ca Dzeu e nedrept... mai degraba nu exista si aici se intelege si suferinta celor care n-au nici o vina)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.09.2011, 00:15:46
FireSpirit FireSpirit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.09.2011
Mesaje: 21
Implicit

Nu vreau sa va daram credinta, dimpotriva, incerc sa mi-o cladesc pe a mea (daca se merita).
Dar cine ma ajuta pe mine sa traiesc linistita si impacata cu o credinta fara raspunsuri si fara logica. (deocamdata pentru mine)
Nu o luati prea personal!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.09.2011, 00:27:08
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Animalele au suflet, asta este clar, sunt mai multe dovezi prin biblie. Ce nu este clar e daca acest suflet este ca al oamenilor, nemuritor. Unii cred ca nu supravietuieste mortii, adica sufletul lor se stinge in momentul mortii ca o lumanarica.
Dar mai este scris in Biblie ca tot ce este aici se va gasi si in rai- copaci, animale, rauri, tot. Si zice si ca natura lor va fi diferita, leul va manca iarba si vca fi bland ca mieii, etc. Ce nu este clar, si este o mare dilema, pt ca nu exista indicii nicaieri: nimeni nu stie daca acestea care se vor face in rai vor fi nou create atunci sau vor fi acestea de pe pamant, inviate acolo, ceea ce ar insemna ca sufletul animalelor, desi inferior sufletului uman, si incapabil de ratiune, este totusi nemuritor, si animalele de pe pamant vor fi si in rai.
Dar nimeni nu stie asta.
am cercetat bine problema. Asta e tot raspunsul la care am putut ajunge. Deci ca au rai sau nu, nu se stie, adica chiar nu e nici un raspuns.
Deci ESTE POSIBIL sa aiba. Pt ca orice decizie ar lua Dumnezeu, stim sigur ca este dreapta. Deci sa nu deznadajduim...

edit: pestii nu au senzori de durere din cate stiu. Deci stia Dumnezeu ce stia cand i-a pus in dezlegarile in posturi...

Iar Dumnnezeu a facut oamenii sa nu manance carne ... decat de peste. Si restul de proteine si alte chestii care ar trebui sa le luam din carne, le gasim foarte bine in oua/lapte, produse secundare, dar pt care nu trebuie sa omoram animalele.

M.Ghandi parca spunea ca daca macelariile ar avea pereti de sticla, nimeni nu ar mai consuma acea carne... dar deh... noi oamenii avem slabiciuni, deci mancam... poti alege insa sa nu mananci. E alegerea fiecaruia.

Last edited by crestinOrtodoxa; 06.09.2011 at 00:33:47.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.09.2011, 00:43:39
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FireSpirit Vezi mesajul
as crede in Dumnezeu dar nu ma lasa ratiunea.
Cu intentia cea mai buna de care sunt in stare, iata iti spun deschis ce cred eu:
nu ratiunea te impiedica sa crezi in Dumnezeu, ci tocmai lipsa ori deficientele ratiunii (ca asa e ratiunea noastra omeneasca, mereu in suferinta si datornica Ratiunii...).
Cat despre celelalte lucruri de care vorbeai, eu zic deocamdata sa nu ne pripim si sa citim ceva mai rar, mai cu luare-aminte, cartile ziditoare de suflet (despre care pomeneai).
Apoi, daca nu prea calcam in Biserica la Sfintele Taine, de unde sa mai luam har? Ca doar nu creste in pom.
Si practica rugaciunii daca nu o deprindem cat de cat acolo, o farimitza ceva, de unde sa ne mai aducem aminte sau sa simtim ca mai e si Domnul cu noi in aceasta lume care tremura de rautate, de uitare si de alte metehne...
Uite, iti propun sa citesti, cand simti mahnire sau suparare, un psalm care simti ca te atrage si sa il inconjuri, inainte si dupa lectura, cu o rugaciune sau doua dintre cele care iti merg la suflet. Apoi vom mai vedea, poate misca ceva...
Iertare ca am indraznit ceva care suna ca un fel de sfat!...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.09.2011, 08:41:39
giussy giussy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2011
Mesaje: 13
Implicit pacat

pacat ca nu poti trece peste aceasta incercare ce ti-a fost data.
de ce spui asa ceva?
ai o problema care e atat de grea?
prietenii la nevoie se cunosc.
deci spune care e baiul aici si trebuie sa fie o solutie.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.09.2011, 09:02:40
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FireSpirit Vezi mesajul
Dzeu de ce ne-a facut carnivori
eu stiam ca suntem omnivori...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.09.2011, 09:10:59
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
eu stiam ca suntem omnivori...
Da, dar stii si tu ca D-zeu prefera carnea in locul legumelor!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce m-am saturat de viata si totusi o traiesc? Mflory Generalitati 65 22.01.2015 23:14:41
Oare toti cei din Rai pot sa-l vada nemijlocit pe Dumnezeu? sergiu Din Noul Testament 51 06.03.2010 12:31:10
Ajutati-l pe Daniel sa auda si sa vorbeasca! vip_roxybodea Umanitare 1 24.06.2008 08:56:14
Lasati lumea sa vada ca avem nevoie de Iisus Ioan_Ciobota Generalitati 0 17.02.2008 08:36:51
GLASUL MEU SA SE AUDA IN CER Ioan_Ciobota Generalitati 0 16.08.2006 16:15:30