Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.09.2011, 09:15:34
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Da, dar stii si tu ca D-zeu prefera carnea in locul legumelor!
mai sunt atei pe forum, dar nici unul asa nesimtit. Daca nu ai de gand sa vorbesti totusi cu putina consideratie fatza de cei de aici, ne-ar fi mai bine tuturor fara tine postand chestii de-asta pe-aici.

Ce ai zis tu acum in postarea asta gasesti pe bloguri/site-uri de satanisti. E o sfidare nesimtzita rau sa spui asta pe un forum crestin.Rog moderatorul daca vede sa stearga postarea asta a ta, si sa editeze si postul meu/sa-l stearga, sa nu mai aduca aminte nimic de ce ai zis.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.09.2011, 09:17:41
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Da, dar stii si tu ca D-zeu prefera carnea in locul legumelor!
Eu nu stiam ca mananca... lol
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.09.2011, 09:49:01
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
mai sunt atei pe forum, dar nici unul asa nesimtit. Daca nu ai de gand sa vorbesti totusi cu putina consideratie fatza de cei de aici, ne-ar fi mai bine tuturor fara tine postand chestii de-asta pe-aici.

Ce ai zis tu acum in postarea asta gasesti pe bloguri/site-uri de satanisti. E o sfidare nesimtzita rau sa spui asta pe un forum crestin.Rog moderatorul daca vede sa stearga postarea asta a ta, si sa editeze si postul meu/sa-l stearga, sa nu mai aduca aminte nimic de ce ai zis.
Asa! Baga-i pumnul in gura! Ca pe vremea inchizitiei!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.09.2011, 10:32:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Domnule Richard !

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
Asa! Baga-i pumnul in gura! Ca pe vremea inchizitiei!
Să facem diferența , în a băga pumnul în gură cuiva, și în a atrage atenția că este în afara bunului simț ! Colega noastră s-a exprimat destul de clar și la obiect . Te rog nu te fă părtaș lipsei de bun simț . O zi bună să ai , și mai multă înțelepciune !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.09.2011, 11:02:34
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
faptul ca animalele sunt desconsiderate si nu au un rai al lor (Iisus de ce manca pesti sau Dzeu de ce ne-a facut carnivori) si ideea ca am fi predestinati (ceea ce bineinteles inseamna ca Dzeu e nedrept... mai degraba nu exista si aici se intelege si suferinta celor care n-au nici o vina)
Predestinarea,pentru Biserica Ortodoxa,e o erezie.
Nu poti sa spui ca animalele sunt desconsiderate,de parca Dumnezeu e obligat la ceva.El le-a creat,El le mananca.El le da consideratia potrivita,din moment ce stie de ce le-a creat.
Cat despre faptul ca nu au Rai...nici sfintii din Vechiul Testament nu mergeau in Rai.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.09.2011, 11:17:03
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Să facem diferența , în a băga pumnul în gură cuiva, și în a atrage atenția că este în afara bunului simț !
Traducere: daca esti ortodox, doar atragi atentia, pe cand daca esti altceva decat ortodox abia atunci bagi pumnul in gura. Totul trebuie privit dintr-un punct fix ortodox!

Citat:
O zi bună să ai , și mai multă înțelepciune !
Traducere: Nu esti suficient de partinitor dpdv ortodox asa ca esti prost deci iti urez sa fii mai destept adica mai ortodox pentru ca doar ortodocsii sunt perfecti! Si plini de bun simt. Bun simt ortodox! Si sa nu mai comentezi ca o sa-ti atraga cristiboss atentia! Ai inteles? Sau nu esti suficient de ortodox?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.09.2011, 11:29:53
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FireSpirit Vezi mesajul
Multumesc pentru raspunsuri. Ma lupt intre credinta si necredinta, as crede in Dumnezeu dar nu ma lasa ratiunea. Stiu ca in mod firesc Dumnezeu ar trebui sa fie dincolo de ratiune, atunci de ce nu lasa omului posibilitatea de a alege, de a-L cunoaste? Ce n-ati inteles voi este ca nu mai cred in liber arbitru DELOC, ceea ce elimina de la sine probabilitatea ca Dumnezeu sa existe. Viata mi-a demonstrat ca toate alegerile mele au fost ghidate de erori ale gandirii, de stangacia mintii mele.. daca eram un om inteligent, poate ca faceam alegeri mai bune sau ma nasteam intr-o familie mai inteleapta care imi arata o alta cale. Oricum as lua-o, liberul arbitru nu-si face simtita prezenta in viata mea. Ma simt o marioneta genetica ghidata de instincte. Nu vad diferenta intre mine si animalul de langa mine. Decat ca eu pot vorbi, prelua idei si implicit, rationa mai departe.
DECI SA SE INTELEAGA: am citit carti ortodoxe, nu sunt atee, sa zicem ca sunt agnostica deocamdata, am fost o crestina inflacarata chiar... dar m-au dezamagit 2 lucruri: faptul ca animalele sunt desconsiderate si nu au un rai al lor (Iisus de ce manca pesti sau Dzeu de ce ne-a facut carnivori) si ideea ca am fi predestinati (ceea ce bineinteles inseamna ca Dzeu e nedrept... mai degraba nu exista si aici se intelege si suferinta celor care n-au nici o vina)
Cu ratiunea nu dobandim credinta.
Daca aveti liber arbitru ,libertate in actiune inseamna ca Dumnezeu e prezent in viata d-voastra ,va lasa sa faceti ce doriti.
Daca aveti esecuri inseamna ca in viata nu faceti voia lui Dumnezeu ci voia dumneavoastra.
Dumnezeu ne-a lasat legea-poruncile si a trimis pe Fiul Sau care a implinit legea-"Porunca noua va las voua"
Deci trebuie sa traiti dupa legea lui Dumnezeu ,nu sa fiti roaba pacatului.
Dumnezeu nu predestineaza ci cunoaste toate actiunile noastre.
Daca vreti sa va fie bine mergeti la preot si spovediti pacatele si incercati sa nu mai gresiti.
Participati la sf.Liturghie si ascultati cu atentie predica.
Tineti posturile si Dumnezeu isi va face simtita prezenta in viata d-voastra.
Doamne ajuta !

Last edited by anita; 06.09.2011 at 11:32:41.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.09.2011, 11:36:00
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Cu ratiunea nu dobandim credinta.
Daca aveti liber arbitru ,libertate in actiune inseamna ca Dumnezeu e prezent in viata d-voastra ,va lasa sa faceti ce doriti.
Daca aveti esecuri inseamna ca in viata nu faceti voia lui Dumnezeu ci voia dumneavoastra.
Dumnezeu ne-a lasat legea-poruncile si a trimis pe Fiul Sau care a implinit legea-"Porunca noua va las voua"
Deci trebuie sa traiti dupa legea lui Dumnezeu ,nu sa fiti roaba pacatului.
Dumnezeu nu predestineaza ci cunoaste toate actiunile noastre.
Daca vreti sa va fie bine mergeti la preot si spovediti pacatele si incercati sa nu mai gresiti.
Participati la sf.Liturghie si ascultati cu atentie predica.
Tineti posturile si Dumnezeu isi va face simtita prezenta in viata d-voastra.
Doamne ajuta !
Deci daca lucrurile ies bine este datorita lui Dumnezeu, iar daca ies prost este vina noastra?
Nu ti se pare ca ai un dublu standard?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.09.2011, 11:47:21
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

si daca a murit un catel ce? adica ... na...saracu catel...dar decat sa muste vreun copil pe strada? de ce era liber? statul roman este vinovat ca nu stie sa faca padocuri pt caini vagabonzi ... ca nu exista finantare pt asemenea adaposturi pt caini ...

si mie mi-e mila de animale ... dar nu mi se pare asa o tragedie, la cati caini, pisici sau alte lighioane calcate, facute tocanita, vad pe soselele romaniei ....... o tragedie e cand iti moare copilul nou nascut, sau copilul in floarea varstei, la 14 ani bolnav de cancer, sau mama care are 50 de ani si o viata inainte si este ucisa, sau violata, cand tineri de 20-25 de ani mor in accidente stupide ... astea is adevarate tragedii, care cateodata te fac sa te indoiesti de existenta lui Dumnezeu, cu toate ca stie Dumnezeu ce face ... toate au un scop si o explicatie pe care poate noi nu o intelegem, dar cu siguranta Dumnezeu o stie ... nu ca moare un catelus ... ai sa cresti, ai sa te maturizezi, ai sa ai familia ta si ai sa intelegi....

zielle trecute eram intr-un parc cu fetita si cu finutul meu care era cu mama lui ... si un caine a sarit la copii si i-a speriat ... si era cu stapanii ... mi-am luat fata in brate si i-am dat cu piciorul la caine care tot latra la fata mea care era saraca terorizata si apoi m-am tipat la stapani sa isi tina cainele in lesa ... poate lumea sa zica ce a vrea ca sunt rea sau ca nu am suflet ... daca imi musca copilul era mai bine ? cati copii, oameni nevinovati nu sunt muscati de caini? unii si mor saracii ...

si daca Dumnezeu a permis ca acel caine sa moara stie El de ce ... poate saracu caine vagabond avea o boala, sau se chinuia pe lumea asta ... la urma urmei toti murim, si oameni, si catei si purcei si pisici si asta nu inseamna ca Dumnezeu nu exista ... exista, dar toate au o explicatie si un scop ascuns pe care noi nu il stim ... poate cu timpul vom intelege ...

sa fii intotdeauna sigura ca Dumnezeu exista si vede tot, stie tot ... si chiar daca nu ni se indeplineste o dorinta, sau este ceva care nu e pe placul nostru, asta nu inseamna ca nu exista ... el asculta intotdeauna rugile ... doar ca poate sa raspunda si cu NU, de ce intotdeauna sa ne faca pe plac ? noi II facem Lui intotdeauna pe plac ? si fii sigura ca stie El mai bine ce face ... calea Lui este cea mai corecta si cea mai dreapta ... noi trebuie sa avem puterea de a accepta toate date de El, bune sau rele, pe placul nostru sa nu ...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.09.2011, 11:49:30
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
sa fii intotdeauna sigura ca Dumnezeu exista si vede tot, stie tot ... si chiar daca nu ni se indeplineste o dorinta, sau este ceva care nu e pe placul nostru, asta nu inseamna ca nu exista ... el asculta intotdeauna rugile ... doar ca poate sa raspunda si cu NU, de ce intotdeauna sa ne faca pe plac ? noi II facem Lui intotdeauna pe plac ? si fii sigura ca stie El mai bine ce face ... calea Lui este cea mai corecta si cea mai dreapta ... noi trebuie sa avem puterea de a accepta toate date de El, bune sau rele, pe placul nostru sa nu ...
Ca sa incercam un exercitiu de logica. La fel se poate spune si despre Soare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce m-am saturat de viata si totusi o traiesc? Mflory Generalitati 65 22.01.2015 23:14:41
Oare toti cei din Rai pot sa-l vada nemijlocit pe Dumnezeu? sergiu Din Noul Testament 51 06.03.2010 12:31:10
Ajutati-l pe Daniel sa auda si sa vorbeasca! vip_roxybodea Umanitare 1 24.06.2008 08:56:14
Lasati lumea sa vada ca avem nevoie de Iisus Ioan_Ciobota Generalitati 0 17.02.2008 08:36:51
GLASUL MEU SA SE AUDA IN CER Ioan_Ciobota Generalitati 0 16.08.2006 16:15:30