Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.06.2012, 19:35:00
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Subscriu. (daca ar voi sa respecte ce i-au spus medicii ar fi bine, dar nu vrea.)
cand mi-a cerut sa-l vizitez la spital, imi spunea ca se simte ca intr-o inchisoare si ii vorbea de rau pe medici.
nu stiu daca urmeaza vreun tratament.
desi cred ca ar trebui.
iar daca tine tratamentul, nu stiu cum se impaca acesta cu bautura.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.06.2012, 19:41:19
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Eu cred ca ai gresit ca n-ai inchis telefonul mai devreme.
Eu nu sant un bun psiholog, dar niciodata nu o sa-i respect pe cei care nu-si respecta parintii.Sigur am citit si povestea lui Codin dar nu cred ca este acelasi caz cu prietenul tau.
Si cred ca mai mult ca sigur vei sfarsi si tu pe lista neagra.
Vezi ca situatia e familiala nu familiara.
am mai facut si greseala cand i-am spus ca locuiesc singur si am doua camere. am zis sa fiu sincer.
"perfect" a zis.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.06.2012, 19:56:01
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
am mai facut si greseala cand i-am spus ca locuiesc singur si am doua camere. am zis sa fiu sincer.
"perfect" a zis.
Acuma, ca ai spus asta, poate te mai alegi cu ceva musterii si de p-acilea.....()

Last edited by Adriana Cluj; 16.06.2012 at 19:58:24.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.06.2012, 19:59:52
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Acuma, ca ai spus asta, poate te mai alegi cu ceva musterii si de p-acilea.....
Sa ne primeasca macar 2-3 ani pana ne punem si noi pe picioare.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.06.2012, 20:01:23
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Sa ne primeasca macar 2-3 ani pana ne punem si noi pe picioare.
Vizita armeneasca si cand plecam luam si cheile........ si uitam sa platim
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.06.2012, 21:20:57
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
am o dilema...
la telefon un tip pe care l-am cunoscut intr-un bar, unde merg eu de obicei, atunci cand se canta live muzica folk.
...
am gresit?
Nu ai greșit deloc că ai respins (în ultimul moment) o ”căpușă”, dar greșești că intri în bar; dacă de obicei n-ai intra în bar, n-ai avea dileme.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.06.2012, 21:57:16
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
am gresit?
Da ,ai gresit .
Pentru ca nu ti-ai ascultat inima.
"Am fost singur,si nu M-ati primit.Am fost bolnav si nu M-ati vizitat..."
Inima ta ti-a spus la un moment dat sa il primesti,dar ratiunea a invins.
Hristos este in orice om,inclusiv in bolnavi,debili ,betivi .
"El era Lumina,si orice om care vine in lume e luminat de aceasta Lumina"
Atunci cand omul este mai cazut, atunci Hristos este mai mult in el.
El ,Cel care lasa 99 de oi sanatoase ,si pleaca in cautarea celei fara scapare....

Ioan Cezar spunea ca sunt multi nevoiasi .Asa e. Dar baiatul acesta care ti-a cerut ajutorul e unic,prin aceea ca doar el te -a sunat,doar el a intins mana dupa ajutor,nu si ceilalti.El chiar a avut nevoie de tine.Pentru tine cel putin,el e unic.

Stiu ca imi urc pe toti in cap,dar uite cum un 'fost credincios' are urme de mila si de intelegere pt aproapele pierdut , iar cei declarati credinciosi nu au.

Acum despre latura practica, ca nu mai scapai apoi de el. De a 2 a zi puteai fi rational,sa cauti vreo solutie :a face bine nu e deloc usor si implica mari sacrificii si necazuri.
Dar aceea a fost seara ta unica ,care ai ratat-o,in care Hristos a trecut pe linga tine...

Acum bineinteles ca lumea se va intreba:eu care zic aceasta ,le-as fi facut oare? Poate ca nu .Poate ca si la mine ratiunea si comoditatea ar fi primat. Dar, oare nu tot ei sunt cei ce zic: "nu face ce face popa ,ci ce zice el "? Oare adevarul este mai mic prin aceea ca e rostit de un pacatos?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.06.2012, 22:29:12
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu sunt intotdeauna pentru ajutor si milostenie,insa nu fara a rationaliza acest ajutor,aceasta mana intinsa.
Trebuie sa cercetez cazul apoi sa-l compar cu alte cazuri si in sfarsit sa le dau o prioritate.
Una este sa "ajuti" un matur ratat care refuza sa se integreze in societate,sa aibe un serviciu stabil,un program de viata pe care sa-l urmeze,care inca depinde de banii parintilor, pe deasupra nu-i cheltuieste cu masura,ci pe bautura-si alta este sa ajuti un caz disperat,gen persoane bolnave,someri,femei batute de soti care nu au unde sta o noapte,copiii sarmani alungati de acasa,etc etc etc etc

In concluzie,se ofera ajutor dupa nevoia fiecaruia.
Ce ajutor merita acest individ? Putina "terapie"prin telefon,o discutie care sa-i demonstreze ca greseste in atitudinea pe care o are cu parintii sai,cu societatea,cu medicii,etc.Schimbat putin optica prin care priveste lucrurile.Deci ajutorul consta intr-o ora de conversatie in care reusesti sa-l calmezi si sa-l aduni laolalta.Atat!
Are un acoperis deasupra capului,sa se duca acolo sa doarma,punct.
Altii nu au unde sa puna capul deci aceia ar trebui ajutati!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.06.2012, 22:38:29
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu sunt intotdeauna pentru ajutor si milostenie,insa nu fara a rationaliza acest ajutor,aceasta mana intinsa.
Trebuie sa cercetez cazul apoi sa-l compar cu alte cazuri si in sfarsit sa le dau o prioritate.
Una este sa "ajuti" un matur ratat care refuza sa se integreze in societate,sa aibe un serviciu stabil,un program de viata pe care sa-l urmeze,care inca depinde de banii parintilor, pe deasupra nu-i cheltuieste cu masura,ci pe bautura-si alta este sa ajuti un caz disperat,gen persoane bolnave,someri,femei batute de soti care nu au unde sta o noapte,copiii sarmani alungati de acasa,etc etc etc etc

!
Si eu gandesc asa. Dar rezultatul? zero. Pentru ca mereu caut si nu gasesc pe cei care au cu adevarat nevoie. Si atunci cand gasesc pe cineva sa mi-l ceara ,eventual printr-o organizatie ,ma gandesc ca daca ajutorul se duce intr-o directie nepotrivita .
Nu ezitati ! Orice ocazie intalnita in viata ,in care ti se cere direct ajutorul,si care nu e bruiata de vreo organizatie de cerut mila lumeasca,vine direct de la Dumnezeu.Aceste okazii sunt rare,nu le ratati ! De ajuns ca in rest trebuie sa folosim mereu ratiunea ,daca e bine sa avem sau nu mila...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.06.2012, 22:52:47
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Si eu gandesc asa. Dar rezultatul? zero. Pentru ca mereu caut si nu gasesc pe cei care au cu adevarat nevoie. Si atunci cand gasesc pe cineva sa mi-l ceara ,eventual printr-o organizatie ,ma gandesc ca daca ajutorul se duce intr-o directie nepotrivita .
Nu ezitati ! Orice ocazie intalnita in viata ,in care ti se cere direct ajutorul,si care nu e bruiata de vreo organizatie de cerut mila lumeasca,vine direct de la Dumnezeu.Aceste okazii sunt rare,nu le ratati ! De ajuns ca in rest trebuie sa folosim mereu ratiunea ,daca e bine sa avem sau nu mila...

Deacord,prietene!
Eu gandesc asa deoarece TOTI oamenii se simt indreptatiti sa obtina CEVA GRATIS ,insa NUMAI UNII o si merita!
De aceea este de datoria noastra sa cercetam cine are mai multa nevoie deoarece RESURSELE sunt LIMITATE!

Ani de zile m-i se intampla la biserica urmatorul lucru:ma duceam cu pachete de mancare,sa zicem 10 la numar.
Le dadeam pe toate multimii de cersetori de la poarta inca de la primele ore ale diminetii,si puteam sa-i vad ca nu toti erau entuziasmati de pachete cu mancare sau haine,ci imi cereau bani...in fine...Mereu se intampla ca dupa ce nu mai aveam pachetele,sa vina plangand vreun copil rapciugos,mucos,sau batrani orbi si un ultimul hal,sa ma intrebe daca nu am ceva de mancare,macar paine...
Pur si simplu,imi venea sa-mi dau una cap ca nu am rationalizat pachetele pana la sfarsit astfel incat cel putin o persoana cu SINCERE NEVOI sa aiba parte.
Intelegi ideea?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
corect sau gresit? Andreea2012 Pelerinaje la locuri Sfinte 3 14.11.2012 10:12:11
Iubirea gresit inteleasa Traditie1 Pocainta 54 21.11.2010 21:36:55
Oare unde am gresit? Simpet Intrebari utilizatori 2 03.04.2010 22:44:28
biblia tradusa gresit? pisi Generalitati 10 14.10.2009 17:03:42
Post gresit inteles 06dec Despre Biserica Ortodoxa in general 37 23.10.2007 20:46:33