Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.09.2014, 20:57:27
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Evanghelia dupa Marcu a nascut uriase dezbateri,multi au considerat-o ca fiind cea mai veche.Exista un prolog anti-marcionit care afirma ca lucrarea ar fi fost scrisa in regiunile Italiei si, daca imi aduc bine aminte, Irineu si Clement din Alexandria sugereaza aceiasi idee.Papias a facut legatura dintre aceasta Evanghelie si Marcu,aspect subliniat de Eusebiu in ,,Historia Ecclesiastica".Din punct de vedere al perioadei multi au inclinat pt perioada 50-60 d.Hr.Dupa cum au remarcat multi comentatori este o naratiune orientata spre actiune,Iisus este mereu in miscare,vindeca,exorcizeaza,da invatatura,isi infrunta adversarii.Cei mai probabili destinatari sunt crestini dintre neamuri care se aflau la Roma,familiarizati exact cu acest stil roman de relatare.In plus sunt multe latinisme,traduceri din aramaica si explicatrea unor obiceiuri evreiesti,aspecte care nu ar fi fost necesare pentru destinatari din Palestina sa spunem.In mod cert Evanghelia a fost citita initial preponderent in adunari,cu voce tare,abia apoi a inceput copierea ei.Cred ca Marcu a tinut cont de caracteristicile celor carora le era adresata si a scris intr-o forma cat mai apropiata de receptarea ei ideala de catre un public format prin educatia romana,direct,pragmatic,pretuind actiunea si relatarea concisa.
Cât despre faimoasa "sursă Q", poate ai idee și binevoiești să ne împărtășești: e mai concentrată ori, dimpotrivă, mai cuprinzătoare? Eu chiar nu cunosc detaliul acesta și, poate, vor fi și alții care ar dori să cunoască mai multe. Ne poți spune câte ceva, te rog?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.09.2014, 21:02:37
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am studiat cat am putut eu de aprofundat problema sursei intitulate Q si pot spune un lucru cu certitudine: este o simpla ipoteza fara nici o dovada concreta, doar presupuneri asamblate in functie de diverse viziuni critice.Eu nu mi-as bate capul cu ea,mereu m-a uimit cum savanti din universitati,care tin discursuri despre mijloace de proba, sunt asa de inclinati,in realitate,sa ofere drept certitudine o simpla ipoteza,neprobata de nici macar un singur document sau referire concreta :)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.09.2014, 21:17:16
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
,mereu m-a uimit cum savanti din universitati,care tin discursuri despre mijloace de proba, sunt asa de inclinati,in realitate,sa ofere drept certitudine o simpla ipoteza,neprobata de nici macar un singur document sau referire concreta :)
Asta pt ca nu-i intereseaza in mod special subiectul.Ii intereseaza in masura
in care pot sa-si scrie o carte plina de impresiile lor pe care s-o vanda
si apoi sa faca un documentar pe Discovery sau NGO de pe urma caruia
sa obtina iarasi bani.
Asa cum spune americanii: "easy money".
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.09.2014, 21:22:06
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Posibil si asta :) dar cred ca mai este si un fel de orgoliu profesional,de a gasi solutia in raport de alti savanti.Exista parti bune in lucrarile lor,din care poti afla multe detalii concrete interesante dar si de uimitor de multe ipoteze si opinii pur subiective.Cel putin asta este parerea mea, atat cat am putut eu intelege dupa ceva timp de studiat,cam pretentios termenul,pe tema asta.Eu am pastrat, ca info,ce au putut proba si restul ma vor interesa undeva,candva,daca se vor proba :) Aplic chiar regula stabilita de ei,ca sa fiu putin cinic.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.09.2014, 21:22:52
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Desigur, scormonirea în duh de iscodire e cât se poate de păguboasă. Am pomenit acele rătăciri doar ca exemple, pe care dealtfel le cam știm cu toții... Sunt argumentul că, iată, dintr-o premisă de fond greșită (că Scriptura nu e completă, că se ține intenționat incompletă) decurg acțiuni și roade cât se poate de aberante.
Și totuși, ar fi folosit oare o Biblie cu mai multe amănunte? Oare Dumnezeu nu ar fi putut să inspire Scripturi mai detaliate?....:)
Și de ce unii se mulțumesc cu un verset (de pildă unul a ales zeci de ani în pustie ca să trăiască un singur verset: "fericiți cei săraci cu duhul"....) iar altora nu le ajung biblioteci întregi?...
Eu sunt mult prea "sarac" pentru a crede ca as avea ce oferi din acest punct de vedere. Inspirat de un gand sau altul, (nici pe departe binecuvantat cu vreun har), imi mai dau cu parerea, astfel incat desigur, pot supara sau mai rau, pot sminti pe cineva.
O "dezbatere" in sine, nu prea are multe in comun cu credinta si Harul lui Dumnezeu, fiindca de obicei dezbaterile au ca izvor multe metehne, printre care mandria, infatuarea, chiar judecarea si rautatea gratuita. Daca discutiile s-ar derula cu mult tact si rabdare si mai ales teama de a nu lasa loc la interpretari daunatoare, totul ar fi minunat. Dar cum suntem o adunatura de credinciosi "dupa ureche", ajungem destul de usor la "perle" pe care mai tarziu sa le regretam.
De ce a oranduit sau a ingaduit Dumnezeu o Sfanta Scriptura in forma in care o avem deja? Probabil fiindca, Dumnezeu fiind, a stiut ca inclusiv cea pe care o avem, este la limita intelegerii noastre. Orice amanunt in plus sau in minus ne era daunator, in lipsa Harului.
Dar totul este atat de simplu incat parca ne este si jena sa mai ridicam privirea cand ne descoperim adanciti in ignoranta... filozofiei aprofundate. Maria Egipteanca era analfabeta cand a ales calea pustiei, si timp de 46 de ani nu vorbise si nu cunoscuse nici un om, pana ce Dumnezeu l-a trimis pe Parintele Zosima. Iar dupa un an, Parintele a inteles ca ea stia intreaga Sf Scriptura innspirata de Duhul Sfant, ba mai stia sa si scrie! Dogmele la care facem ades trimitere, sunt doar jaloane, pe langa care trecem mecanic, punand propriile "caramizi", prea putin solide, prea putin arse de focul dragostei si al iertarii, al rugaciunii curate si mai ales al caintei si smereniei pe care Cel Preabun, o asteapta de la fiecare dintre noi. In momentul in care am fi capabili de asa ceva, vom avea ca profesori de teologie Ingeri din cer sau macar Sfinti Parinti la care avem evlavie si care ne spun din cand in cand exact atat cat ne trebuie pentru a fi de folos si celorlalti!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.09.2014, 21:26:57
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Conform istoriei Bisericii , Sfantul Evanghelist Marcu a fost ucenicul Sfantului Apostol Petru; prin urmare Evanghelia scrisa de catre Marcu relateaza amintirile Sfantului Petru. Iar cum aceasta Evanghelie a fost scrisa dupa Inaltarea la Cer a Mantuitorului , este de admirat aceasta lucrare...caci in ciuda chinurilor pe care le-a indurat cat si a poverii batranetii sale , Sfantul Ap. Petru a reusit sa il ajute pe Evanghelistul Marcu sa-si duca lucrarea la sfarsit.
Da, bine că ai reamintit întrucât se creditează și opinia că Sfântul Marcu ar fi fost mai puțin "talentat" la scris (?!), și că, pe de altă parte, ceilalți Autori ar fi copiat și dezvoltat cu înflorituri opera Sfântului Marcu.

Ori diferențele dintre cele 4 variante precum și relațiile dintre ele ascultă de cu totul alte rațiuni/motivații. Unul dintre motive e și cel precizat de Pelerinul, anume că fiecare Autor a avut în vedere un public-țintă și un context concret al predicării.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.09.2014, 21:44:38
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Eu sunt mult prea "sarac" pentru a crede ca as avea ce oferi din acest punct de vedere. Inspirat de un gand sau altul, (nici pe departe binecuvantat cu vreun har), imi mai dau cu parerea, astfel incat desigur, pot supara sau mai rau, pot sminti pe cineva.
O "dezbatere" in sine, nu prea are multe in comun cu credinta si Harul lui Dumnezeu, fiindca de obicei dezbaterile au ca izvor multe metehne, printre care mandria, infatuarea, chiar judecarea si rautatea gratuita. Daca discutiile s-ar derula cu mult tact si rabdare si mai ales teama de a nu lasa loc la interpretari daunatoare, totul ar fi minunat. Dar cum suntem o adunatura de credinciosi "dupa ureche", ajungem destul de usor la "perle" pe care mai tarziu sa le regretam.
De ce a oranduit sau a ingaduit Dumnezeu o Sfanta Scriptura in forma in care o avem deja? Probabil fiindca, Dumnezeu fiind, a stiut ca inclusiv cea pe care o avem, este la limita intelegerii noastre. Orice amanunt in plus sau in minus ne era daunator, in lipsa Harului.
Dar totul este atat de simplu incat parca ne este si jena sa mai ridicam privirea cand ne descoperim adanciti in ignoranta... filozofiei aprofundate. Maria Egipteanca era analfabeta cand a ales calea pustiei, si timp de 46 de ani nu vorbise si nu cunoscuse nici un om, pana ce Dumnezeu l-a trimis pe Parintele Zosima. Iar dupa un an, Parintele a inteles ca ea stia intreaga Sf Scriptura innspirata de Duhul Sfant, ba mai stia sa si scrie! Dogmele la care facem ades trimitere, sunt doar jaloane, pe langa care trecem mecanic, punand propriile "caramizi", prea putin solide, prea putin arse de focul dragostei si al iertarii, al rugaciunii curate si mai ales al caintei si smereniei pe care Cel Preabun, o asteapta de la fiecare dintre noi. In momentul in care am fi capabili de asa ceva, vom avea ca profesori de teologie Ingeri din cer sau macar Sfinti Parinti la care avem evlavie si care ne spun din cand in cand exact atat cat ne trebuie pentru a fi de folos si celorlalti!
Da, eram chiar tentat să spun că o operă desăvârșită nu poate fi decât păgubită când se mai adaugă ceva.
Pe de altă parte, cel puțin în oridne istorică, Dumnezeu tot revine și mai adaugă ceva. Mai apare un profet, mai apare o carte, poftim - mai și o epistolă... Ca și cum Scriptura a fost, cel puțin în unele momente, insuficientă iar Revelația scrisă ar fi cunoscut un proces de acumulare apoi s-a sfârșit.

P.S. Iartă-mă dar nu cred că păcătuim în vreun fel dacă dezbatem, pe ansamblu ori în amănunt, Scriptura. Ori vreo impresie în legătura cu ea, precum aceasta - că e incompletă, eliptică etc. Pericolul ar fi abia atunci când credem că ne-am lămurit cu totul, că avem Biblia la dejtu mic. Atunci da, e limpede că am luat-o pe arătură...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.09.2014, 22:07:32
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
De ce e Biblia așa de "scurtă", de concisă, de eliptică?
Altii cred ca, dimpotriva, e prea lunga, prea vasta si, de aceea, greu de inteles.
Probabil ca nu e nici scurta nici lunga Si in ea au fost scrise după cum fericit exprima Ioan, Apostolul:
„Dar sunt și alte multe lucruri pe care le-a făcut Iisus și care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că lumea aceasta n-ar cuprinde cărțile ce s-ar fi scris. Deci și alte multe minuni a făcut Iisus înaintea ucenicilor Săi, care nu sunt scrise în cartea aceasta.

Iar acestea s-au scris, ca să credeți că Iisus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu, și, crezând, să aveți viață în numele Lui.”
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.09.2014, 22:16:52
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Caracterul eliptic al Scripturii Apelez la ajutorul vostru pentru a dezbate acest subiect despre care am auzit pe mulți vorbind: Biblia nu e completă, lipsesc lucruri esențiale, acestea fiind ținute doar pentru inițiați, în cărți secrete etc.
Da, Biblia nu este completa.

Biblia, indubitabil, lasa loc unei game variate de interpretari.
Contine mai multe aspecte aflate in opozitie pe care le valideaza simultan.

Efectele acestei "Legi interpretabile" se vad cu ochiul liber. O multime de culte crestine, fiecare sustinundu-si dreapta credinta, dreapta intelegere, dreapta interpretare.

Nu pot sa afirm ca este ceva gresit in diversitatea interpretarilor sau ca este un aspect pozitiv. Dumnezeu stie.

Ceea ce este limpede, este faptul ca Biblia expune principiile baza.

Insa, evident, nu ofera explicatii complete, care sa poata permita aprofundare intelegerii ei.

De exemplu, daca facem referire la traditia ortodoxa, nu gasim rugaciunea isihasta explicata in Biblie, nici aprofundarea cognitiei apofatice.

Sunt aspecte mai profunde care nu se regasesc in explicatiile Mantuitorului.

Acestea sunt exprimate mai tarziu de calugarii isihasti.

Mai mult, negatia apofatismului isihast este un refuz brut al plasmurii, nu o negatie de esenta care-i surprinde irealitatea.
__________________

Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.09.2014, 22:32:45
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Da, Biblia nu este completa.
Auzi, poate tu ai treaba si noi te retinem.

PS:Biblia reprezinta Cuvantul lui Dumnezeu, iar Dumnezeu nu face opere
incomplete.Perfectiunea nu poate face lucruri incomplete.
Vezi ca iarasi incepi cu ereziile tale(nocturne).
Reply With Quote
Răspunde