Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 23.01.2023, 04:07:40
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
M-am referit la haina fizică, despre ea era topicul ...
Mie mi s-a parut topicul putin altfel, mai ales pe acest forum, unde referinta e Scriptura.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 23.01.2023, 21:08:30
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
M-am referit la haina fizică, despre ea era topicul (mai precis cum se îmbracă românii în parohiile din Statele Unite), nu avem de unde știi sufletul altuia, nu am cititor de aură sufletească.
Hainele, mașina, telefonul, șamd sunt bunuri pasive, care blochează resurse mai ales dacă se exagerează cu cheltuielile.
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Mie mi s-a parut topicul putin altfel, mai ales pe acest forum, unde referinta e Scriptura.

Ai citit topicul de la început ? eu da, colega noastră de peste Ocean remarca o oarecare neorânduială vizavi de ținuta bărbaților și spunea că românii se dichisesc doar la petreceri, deci ea zicea că unii ar avea resurse, dar vin neglijent.

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Am vazut barbati in pantaloni scurti si slapi,blugi tricouri cu fel si fel de desene in biserica, la ei e in regula? sau numai femeia trebuie sa se imbrace decent.
Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Aici in bisericile grecesti mai mare dragul sa vezi credinciosii cum vin la slujba imbracati atit femeile cit si barbatii.Nu am vazut un grec cu blugi si cu tricou nici vorba de pantaloni scurti. Eu zic si barbatii sa se imbrace cu pantaloni si camasa vara si iarna cu sacou sau palton pardesiu. Aici romanii numai la petreceri se imbraca elegant isi pun pe ei ce au mai frumos si eu nu inteleg de ce la biserica le e tare greu sa se dichiseasca putin?
Eu recunosc nu știu cum stă treaba, nu cred că voi ajunge în Statele Unite vreodată în vreo parohie, nu cred că o parohie de acolo ar fi vreun reper în ortodoxie.

Mie nu mi se pare mare chestie ținuta, dacă e de firmă sau ponosită, second hand, făcută în Maroc, făcută în casă la mașina de cusut sau în atelierul personal de croitorie.
Nu-mi pasă dacă un om merge pieptănat sau nu la Biserică, dacă are unghiuțele tăiate drept la boloboc și mâinile date cu spirt ca la întâlnirea cu secretarul de partid pe vremuri, dacă are batistuța regulamentară sau nu.

Mai degrabă faptul că nu e plină Biserica mă deranjează, prefer să fie plină și-n timpul săptămânii la maslu după ora 18, și la Priveghere,și de revelion și de unirea principatelor la slujba de Te Deum, și la 1 Mai muncitoresc și tot timpul să înaintăm din slavă-n slavă, întru propășirea spirituală a neamului românesc. Amin!
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 03.03.2023, 19:30:18
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.227
Implicit

Practic un crestin ortodox adevarat ce vrea innoirea a toate este imbracat de Dumnezeu in port traditional românesc, simplu, sobru, avand pe Domnul Iisus Hristos drept Haina vie primita la Botez si pe dedesubtul hainei va avea camasha cea alba, lunga pana aproape de genunchi, incinsa cu chimir, camasha Hristos-Cuvantul, si asa o sa fie crestinul un barbat curat, serios, curajos, drept, adevarat, faptura noua ce poarta chipul lui Dumnezeu si devine prin lucrarea incepatoare de rugaciune in suflarea gurii si nasului, teolog si preot prin rugaciune in Duhul, avand ochii si urechile deschise si treze spre adevar in Credinta pentru a apara mila voirii Divine ca un strajer-inger-slujitor smerit si sfios al marelui Imparat sfant Iisus-Hristos-Cuvantul lui Dumnezeu suflat prin Cele 7 Trambite Apocaliptice si vor birui tot spre slava lui Dumnezeu si a sfintilor! Amin.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 24.07.2023 at 12:53:28.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia trebuie sa fie supusa barbatului ei? ingerul_pazitor Generalitati 13 06.06.2023 10:59:04
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 16:47:33
tinuta in biserici marlene Tinuta in Biserica 203 21.04.2012 12:14:21
Sotia - piedica de mantuirea a barbatului? Aghioritul Generalitati 12 05.07.2011 16:10:35
Ziua barbatului Dia20_diana Generalitati 15 12.05.2008 15:51:49